10 фактів, які доводять присутність російських військ на війні на Донбасі

Noo
LIKE

Фото та відео російської техніки, яка перетинає непідконтрольну Україні частину кордону і прямує на окуповані території, записи допитів із російськими полоненими, які визнають, що вони служать у різних підрозділах армії РФ, військові трофеї — техніка, яка є на озброєнні Росії та яку збили українські бійці, — це та не лише свідчить про присутність російської армії на окупованому Донбасі та її участь у війні з Україною. Факти зібрали «Донбас.Реалії».

Чому це важливо. Війна на Донбасі триває з 2014-го року, проте Росія досі не визнає своєї участі у ній. А нещодавно експерший заступник глави української делегації у Мінську Вітольд Фокін заявив, що «не бачить доказів участі Росії у війні на Донбасі».

Детальніше. Ось 10 фактів, які свідчать про присутність російських військ на війні на Донбасі.

  1. Навесні 2019-го ОБСЄ опублікувала світлину, яку зробив дрон біля Південної Ламуватки на окупованій частині Донбасу. На фото видно найновіший російський комплекс радіоелектронної боротьби «Тирада-2». За інформацією російських ЗМІ, перший контракт на їхнє постачання в армію РФ підписали лише у 2018 році. А на озброєння української армії ця розробка ніколи не надходила.
  2. У 2018-му році ОБСЄ опублікувала відео, яке дрон зняв вночі 8 серпня. У кадрі — дві колони військової техніки. Одна з них заїжджає на територію України з Росії біля населеного пункту Манич, що за 70 км від Донецька. Інша колона рухається на зустріч першій та перетинає непідконтрольну Україні частину українсько-російського кордону. Усього на цьому відео видно 15 військових вантажівок.
  3. У травні 2020-го штаб ООС опублікував відео з камери на військовому шоломі. Запис зробили 26 і 27 лютого цьогоріч біля селища Донецьке, що на окупованій частині Луганської області. У кадрі — снайперська група на передових позиціях бойовиків терористичного угруповання «Л/ДНР». На відео добре видно обличчя снайперів, їхня форма, зброя, записані діалоги. У штабі ООС не сказали, звідки у них це відео, але після аналізу запису заявили, що у кадрі — снайпери Центру спецпризначення ФСБ Росії.
  4. 21 травня 2015-го у Краматорську українські військові показали уламки безпілотника «Форпост». Його збили у районі Авдіївки на Донеччині. Ця техніка — ліцензійна копія ізраїльської розвідки. Одне з головних завдань безпілотника: розвідка у повітрі. Розмах крила — 7 м, довжина апарата — 5 м. Він діє на відстані більше 200 км. Такий безпілотник випускають у Росії з 2012 р. На озброєнні України таких ніколи не було. До речі, російські Форпости літають на території Сирії, розмістили їх і в анексованому Криму.
  5. У червні 2019-го на околицях окупованої Горлівки артилерія «Азову» обстріляла сучасний російський радіолокаційний комплекс «Зоопарк-1». Цю техніку використовують, щоб виявити позиції противника. Розробка цього комплексу почалася ще у 1980-х роках, але через розпад СРСР його не поставили до України. А от на озброєнні у РФ «Зоопарк-1» опинився у 2008 р.
  6. У серпні 2014-го року під час боїв за Ілловайськ до рук українських військових кілька разів потрапили російські військовослужбовці. Наприклад, у полоні опинилися одразу десять російських десантників із 331-го полку 98-ї дивізії Повітрянодесантних військ Росії. Після публікації відео з полоненими десантниками командування полку визнало, що вони служать у цьому підрозділі. Уже наприкінці серпня того ж року їх передали Росії, а в Україну натомість повернулися 63 військових Нацгвардії.
  7. Бійці батальйону «Донбас» приблизно у той же час взяли у полон російських військових у районі селища Красносільське. Під час допиту танкістів з шостої окремої танкової бригади Росії і десантників з 31-ї окремої десантно-штурмової бригади українські бійці зняли на відео. Але от опублікували ролик лише у наступному році, бо наступного ж дня після запису, 30 серпня 2014-го,  бійці «Донбасу» потрапили в полон. Вони переховували флешку з кадрами допиту близько п’яти місяців.
  8. У травні 2015-го року у полон взяли капітана Євгенія Єрофеєва та сержанта Олександра Олександрова неподалік від міста Щастя на Луганщині. Там вони у складі диверсійної групи атакували одну з передових позицій сил АТО, але отримали поранення і потрапили у полон. Під час допиту назвали себе військовослужбовцями третьої окремої бригади спецпризначення ГРУ (Головного розвідувального управління) Збройних сил Росії. У квітні 2016 р. суд у Києві засудив їх до 14 років позбавлення волі. Але згодом український президент їх помилував і чоловіків обміняли на українську льотчицю Надію Савченко.
  9. Наприкінці 2016-го року розслідувачі із групи Bellingcat опублікували доповідь, у якій йдеться про артилерійські обстріли українських позицій з території Росії. Використовуючи відкриті джерела, наприклад, супутникові фото, розслідувачі порівнювали сліди від снарядів та сліди від переміщення військової техніки. Вдалося встановити 149 випадків обстрілів української території з боку Росії влітку 2014 року. Під вогонь потрапили як мінімум 408 об’єктів. З території Росії випустили близько 1000 одиниць снарядів. Багато рядових російських військових хизувалися світлинами обстрілів та у своїх соцмережах. Наприклад, Вадим Григор’єв, військовослужбовець 291-ї артилерійської бригади армії Росії, написав тоді на своїй сторінці у ВК:«Всю ніч довбили по Україні». І проілюстрував пост світлинами снарядів.
  10. Збиття боїнга МН-17. Міжнародна група розслідувачів з’ясувала, що літак збили ракетою, яку випустили із ракетно-зенітної установки «Бук». За даними слідства, вона належала 53-й бригаді протиповітряної оборони армії Росії. Вдалося встановити її точний маршрут: як цю установку ввезли на непідконтрольну Україні територію на Донбасі, як вона рухалася, як її вивозили назад на територію Росії.

Що ще варто знати на цю тему:

  • Участь Росії у боях за Іловайськ: нові докази від британських дослідників. Під Іловайськом у 2014 році брав участь танк моделі Т-72Б3. Її на той момент мали лише військові Російської Федерації. Про це повідомила британська дослідницька група Forensic Architecture.
  • Військова техніка з Росії перетинає кордон України: розслідувачі визначили точні координати. У Провальському степу на Луганщині і на вулиці Луганська. Саме там автоколона вантажівок з Росії приховано в’їжджала на територію України. Це ті місця, які не обладнані системою пропуску. Порушення зафіксував безпілотник міжнародного розвідувального співтовариства InformNapalm. Раніше це підтвердила і місія ОБСЄ, йдеться на сайті InformNapalm.

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: pexels.com

РФ подала позов в ООН та Гаагу зі звинуваченням України в обстрілі дамби

Росія звернулася до Міжнародного кримінального суду і Міжнародного суду ООН зі звинуваченнями проти України в нібито руйнуванні Каховської ГЕС «масованими артилерійськими обстрілами».

Читати далі
+ 21 слів

Дев'ять людей загинуло в окупованих Олешках внаслідок потопу

У тимчасово окупованих Олешках внаслідок затоплення загинуло дев’ять людей. На дахах власних домівок ще залишаються сотні жителів. Люди допомагають один одному і протягом двох діб забирають людей з дахів. «Кількість загиблих може збільшитися. Натомість сказати, чи є зниклі безвісти — складно, бо немає зв’язку і точно невідомо». Про це повідомив мер міста Євген Рищук.

Читати далі
+ 5 слів

На півдні України тривають активні бої

На півдні нині тривають бої за Велику Новосілку на Новопалівському напрямку. А на Запорізькому напрямку в районі Оріхова росіяни перебувають в активній обороні.  Щодо Бахмутського напрямку, то українські військові продовжують активні дії. Про це повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

Читати далі
+ 13 слів

Вода, яка витікає, забруднена «букетом» токсичних речовин. Що варто знати про небезпеку після затоплення Херсонщини

Noo

У воді, яка витікає з Каховської ГЕС, є сотні тонн нафтопродуктів зі зруйнованої машинної зали, затоплених автомобілів, АЗС та інфекції зі сміттєзвалищ, кладовищ та скотомогильників. Також там містяться каналізаційні води із затоплених населених пунктів, залишки пестицидів і добрив із затоплених полів. Проте найбільше забруднення несуть мільйони тонн намулу, які винесло з водосховища сильною течією. Намул вже сягнув Очакова. «На знімках з космосу вже видно велику каламутну пляму на воді, це цей намул», — розповідає фахівець зі збереження екосистем з організації «Екодія» Богдан Кученко.

Що робити коли ви опинились в зоні затоплення? Чим небезпечний ботулізм. Що буде після того, як спаде вода? Пояснюємо далі.

Читати далі
+ 162 слів

Платіжний сервіс WayForPay отримав ліцензію

WayForPay пройшов переліцензування Національного банку України. Роботу обіцяють відновити протягом доби. Про це повідомила компанія на своїй сторінці у фейсбуці.

Читати далі
+ 1 слів

ООН допоможе Україні евакуйовувати людей з окупованої частини Херсонщини

ООН має сформувати спеціальні групи у Запоріжжі та Херсоні за умови безпечного проїзду на окуповані території. Нині ООН очікує на надання гарантій безпеки та доступ до окупованих територій від російської сторони.

Читати далі
+ 45 слів

Росіяни обстрілюють місце евакуації в Херсоні

Медійники, які фільмували наслідки російських дій, попали під обстріл в районі Херсона, де триває евакуація. Про це повідомив журналіст Стас Юрченко.

Читати далі
+ 21 слів

Оплатити навчання у школі в Нігерії тепер можна сміттям

Активісти організації «African Cleanup Initiative» з міста Лагос приймають у батьків школярів вторинну сировину, віддають її на переробку, а отримані гроші вносять на рахунок оплати за навчання дітей, повідомляє Reuters.

Читати далі
+ 18 слів
Що там ще
+ 6504 новин