Як працюють українські морські дрони. Переваги, недоліки та найуспішніші операції

До початку повномасштабного вторгнення РФ український флот був однією із найслабших ланок оборони. Військово-морські сили України були значно меншими за російські, а український флагман — фрегат Гетьман Сагайдачний — взагалі затопили аби він не дістався Росії. Але сьогодні російські військові кораблі не можуть спокійно оперувати в Чорному морі. Україна все частіше їх підриває, пошкоджує і затоплює. Яким чином і до чого тут морські дрони, розповідає BBC.

Як керують морськими дронами?

Морські дрони — це малі безпілотні судна, які можуть плавати не лише на поверхні води, але і під нею. Вони оснащені камерами, які передають зображення наживо тим, хто ними керує. Часто ці судна мають вбудовану вибухівку. Зазвичай їхні цілі програмують наперед, перед запуском. Коли ж вони наближаються до цілі, віддалене керування переймає людина, яка й підводить дрон до ворожого корабля.

У чому переваги морських дронів?

Морські дрони мають багато функцій. З їхньою допомогою можна розчищати міни у воді, їх можна використовувати для розвідки, або ж вони самі можуть бути зброєю, яка підриває ворожі кораблі. Дрони — малі за розміром, пливуть низько над рівнем води (а то й під нею) та видають мало шуму, тож їх складно помітити на радарах. 

Вони можуть долати великі відстані, були повідомлення про атаку на російський корабель за 193 км від українського узбережжя, ближче до Туреччини. До того ж спускати дрони на воду — легко і швидко, для цього не потрібна велика підготовлена команда людей.

При цьому морські дрони — дешеві як для зброї. Жодної чіткої ціни українська влада не називала, але один дрон, зображення якого опублікували українські офіційні особи, коштував 250 тисяч доларів. Це дешевше за вартість більшості моделей ракет великої дальності. Навіть якщо велику частину недорогих дронів перехоплять чи знищать по дорозі, але один із них пройде оборону і пошкодить набагато дорожчий за нього корабель, уся операція себе окупить.

У чому недоліки морських дронів?

Сенсори, які є на борту в морських дронів, мають вузьке поле зору. Це ускладнює відстеження рухомих цілей і виявлення замаскованих кораблів без чіткої інформації щодо їхнього перебування. 

При цьому керування дронами вимагає безперервного зв’язку і роботи камери. Будь-яка технічна неполадка в комунікації, як то проблеми із передаванням відео, може звести нанівець усю військову операцію. Повідомлення про такі ситуації, що пов’язували із втручанням Ілона Маска в оперування системи зв’язку Starlink, уже з’являлися у ЗМІ.

Як морські дрони вплинули на війну?

Дослідження BBC Verify підтверджує щонайменше 13 атак, які здійснили українські морські дрони. Вони атакували російські військові кораблі, військову базу РФ в окупованому Севастополі та гавань Новоросійська. Джерела в українському оборонному відомстві повідомляли CNN, що морські дрони використовували і в атаках на Керченський міст.

Саме застосування Україною морських дронів не дало Росії встановити повний контроль над Чорним морем. При цьому російські блогери стверджували, що РФ теж використовувала морські дрони для атак на Одесу, але підтверджень цьому так і не знайшли. 

І хоч поки про технологічну революцію казати рано, досвід України у застосуванні морських дронів викликав значну міжнародну увагу і «підштовхує військово-морські сили інших країн розробляти такого роду системи та практику їх застосування», — повідомляє професорка Норвезького інституту оборонних досліджень Катажина Зиск.

Фото: BBC

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

відреагувати
LIKE
Noo
Wow
WTF

Що відомо про нового очільника Фонду держмайна Дмитра Наталуху?

Сьогодні, 14 січня, Верховна Рада підтримала кандидатуру Дмитра Наталухи на посаду голови Фонду держмайна. За проголосували 244 депутати. Про це стало відомо з трансляції пленарного засідання. 

Зараз саме час підтримати незалежну журналістику — долучайтеся до Спільноти

Читати далі
+ 14 слів

Рада проголосувала за призначення Дениса Шмигаля Першим віцепремʼєром — міністром енергетики України

Верховна Рада підтримала призначення Дениса Шмигаля Першим віцепремʼєром — міністром енергетики України. За його кандидатуру проголосували 248 депутатів. Про це стало відомо з трансляції засідання. 

Зараз саме час підтримати незалежну журналістику — долучайтеся до Спільноти

Читати далі
+ 13 слів

​З п'яти населених пунктів Запорізької області оголосили обов'язкову евакуацію дітей

З п’яти населених пунктів Запорізької області оголосили обов’язкову евакуацію дітей разом з батьками чи законними представниками. Йдеться про 40 дітей з 26 родин у двох громадах. Про це заявили в Мінрозвитку. 

Читати далі
+ 23 слів

«Десятка за дві сесії»: НЗЛ зібрало головне з матеріалів НАБУ у справі Тимошенко

Сьогодні, 14 січня, НАБУ і САП оголосили підозру керівниці депутатської фракції парламенту. З опублікованих матеріалів прослуховування випливає, що йдеться про лідерку партії «Батьківщина» Юлію Тимошенко.

За даними слідства, йдеться про регулярний механізм співпраці, який передбачав виплати наперед та був розрахований на тривалий період. Народним депутатам мали надходити вказівки щодо голосування, а в окремих випадках — щодо утримання або неучасті в голосуванні.

Зараз саме час підтримати незалежну журналістику — долучайтеся до Спільноти

Читати далі
+ 65 слів

Рада проголосувала за призначення Михайла Федорова міністром оборони України

Верховна Рада підтримала призначення Михайла Федорова міністром оборони України. Призначення міністра підтримали 277 депутатів, ще 9 — утрималися. Про це стало відомо з трансляції засідання.

Зараз саме час підтримати незалежну журналістику — долучайтеся до Спільноти

Читати далі
+ 12 слів

Вісім українських митців пройшли до фіналу Болонської виставки ілюстраторів

Вісім українських художників потрапили до переліку фіналістів 60-ї Болонської виставки ілюстраторів. Про це повідомили на сайті премії. 

Зараз саме час підтримати незалежну журналістику — долучайтеся до Спільноти

Читати далі
+ 23 слів

НАБУ і САП оголосили підозру Юлії Тимошенко — про це стало відомо з матеріалів прослуховування

НАБУ і САП оголосили підозру керівниці депутатської фракції парламенту. З опублікованих матеріалів прослуховування випливає, що йдеться про лідерку партії «Батьківщина» Юлію Тимошенко. 

Зараз саме час підтримати незалежну журналістику — долучайтеся до Спільноти

Читати далі
+ 12 слів

Юлія Тимошенко підтвердила обшуки в офісі партії «Батьківщина». Що відомо?

Лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко підтвердила обшуки в партійному офісі та відкинула усі звинувачення, про які раніше повідомляли у НАБУ та САП. Вона назвала їх «політичним замовленням». Про це вона повідомила у соцмережах. 

Зараз саме час підтримати незалежну журналістику — долучайтеся до Спільноти

Читати далі
+ 7 слів
Що там ще
+ 13388 новин