Як зазначає Уляна Супрун у своєму блозі, розлади сну можуть бути спричинені стресом та депресією. Згідно з опитуванням центру Разумкова, 46,5% українців на початку повномасштабного вторгнення відчували себе у стані стресу, паніки та невпевненості. На цей момент дослідження вказує, що 16% громадян України вважають себе такими, що перебувають у стані стресу та паніки. Попри це, проблема сну залишається злободенною.
Вплив на організм
Сон — фундаментальна потреба кожної людини. Відповідно, від якості сну залежить здоров’я людини. Уляна Супрун у своєму блозі зазначає, що може трапитися, якщо людина отримує недостатньо сну. До прикладу, хронічний брак сну призводить до набору ваги, а також з’являються більші шанси на розвиток деменції та серцево-судинних хвороб.
Громадська організація «Захист Патріотів» попереджає про те, що порушення сну сусідять з психічними розладами та навіть можуть провокувати нервозність, підвищену тривогу, перепади настрою, втому, розсіяну увагу. Якісний сон — фундаментально важливий для опрацювання інформації, якісного мислення, відновлення енергетичних ресурсів організму та синтезування гормонів мелатоніну та кортизолу.
Варто звернути увагу на свій сон, якщо:
- вам важко заснути
- ви відчуваєте значну потребу в сні
- ви не можете прокинутись вранці
- ваш сон нетривалий
- ви постійно хочете спати вдень
- ви часто прокидаєтесь серед ночі
- у вас яскраві важкі сновидіння
- ви почуваєтесь тривожно після пробудження
- ви спите довго, але прокидаєтесь втомленою/им
- близькі повідомили, що під час сну у вас зупиняється дихання (апное)
Якщо такі порушення сну тривають понад місяць, то вам варто звернутися до лікаря. У випадку, якщо ви нещодавно переживали стрес, сімейний лікар може порадити вам відвідати психолога.
Як можна поліпшити якість свого сну самотужки?
Sleep Foundation радить дотримуватися гігієни сну. Гігієна сну — поведінкова практика, яка розроблена для того, щоб сприяти людям побороти легке та помірне безсоння.
Серед корисних звичок, які допомагають заснути, радять спробувати:
- засинати та прокидатися в один і той самий час навіть у вихідні дні
- втомлюватися не лише морально, а й фізично: протягом дня виходити на прогулянку чи пробіжку
- подбати про якість матраца, на якому ви спите
- За пів години до сну краще не користуватися телефоном та іншими ґаджетами, включно з телевізором: вони випромінюють синє світло, що перешкоджає утворенню мелатоніну
- не пийте алкоголь та каву перед сном, краще — чай з ромашки, меліси чи м’яти
- спробуйте перед сном з’їсти вишень та помідорів — у їхньому складі багато мелатоніну
- потурбуйтеся про те, щоб у вашій кімнаті було темно та прохолодно
Довідка. Мелатонін — гормон, який відповідає за регулювання багатьох процесів в організмі людини, серед яких — засинання.
Авторка тексту: Софія Сидоренко
Фото: pexels.com
Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики