Що таке Українська православна церква Московського патріархату: звідки взялась і чому це — потужна зброя війни

WTF
Noo
Wow

Віднедавна країною пролетіли новини про обшуки та можливу заборону Української Православної Церкви так званого Московського Патріархату. Багато кого дивує те, що агенти російського впливу так глибоко засіли в українському суспільстві та досі відіграють важливу роль у сприйнятті російської агресії серед населення.

Чим є УПЦ МП?

УПЦ (МП) є релігійною організацією, яка функціонує на території України з 1990 року. Фактично, є наступницею українського екзархату (представництво церкви за межами метрополії, у цьому випадку РПЦ), який існував із 1921 року. Цікавим фактом є те, що згідно з документами, розсекреченими СБУ, у 1945 році більшість представників українських православних церков були завербовані НКВС. Після так званого Помісного собору РПЦ, українським церквам вирішили надати дозвіл більшого самоврядування та називатись Українською Православною Церквою, однак зі збереженням повного підпорядкування Московському Патріархату.

Так незалежна Україна мала три православні церкви, з яких кожна претендувала на канонічність: УПЦ МП, УПЦ КП (заснована Патріархом Філаретом, за що його на Московії визнано розкольником), та УАПЦ — Українська Автокефальна Православна Церква (створена у 20-х з ціллю протистояти знищенню та зросійщенню). Попри певні розбіжності, УАПЦ та УПЦ Київського патріархату багаторазово намагались об’єднатись. Це вдалось тільки у 2018 році після визнання канонічності УПЦ КП Константинополем та отримання Томоса. Відтоді ці дві церкви мають назву ПЦУ.

Хоча згідно з даними, парафіяни частіше вказують, що є прибічниками Української Православної церкви Київського патріархату, УПЦ МП мала перевагу в кількості церков та монастирів. Станом на 2017 рік в Українській православній церкві МП налічувалося 208 монастирів та 4807 ченців і черниць (проти 60 монастирів та 219 ченців у УПЦ КП та 13 монастирів та 21 ченця в УАПЦ). Московським патріархатом була зайнята найбільша українська Святиня — Києво-Печерська Лавра, а також Почаївська та Святогірські Лаври.

Останньою подією, яка призвела до реакції органів, був молебень у Києво-Печерській Лаврі вже після 24 лютого, на якому священник з парафіянами співав пісню «над Росієй звон пливьот».

Російський вплив УПЦ (МП)

З 1990-х років УПЦ (МП) просувала наративи про важливість об’єднання навколо Москви як головного християнського центру. Вона не визнавала Вселенський Константинопольський Патріархат, а надання Українській церкві Автокефалії називала розкольництвом. 

Служби в церквах УПЦ МП відбувались церковнослов’янською та російською, під час служб молилися за московського патріарха та РФ, а одним з канонізованих «святих» вважався російський імператор Миколай ІІ та родина Романових. 

Що таке  «Чорний Вівторок» і до чого тут УПЦ МП

Нерідко позиція УПЦ МП перепліталась із позиціями проросійських політиків в Україні. Яскравим прикладом політичної заангажованості є так званий «Чорний Вівторок» — події 18 липня 1995 року під час похорону Патріарха Києва і всія Русі Володимира (Романюка). 

Представники Московського Патріархату та Міністерства культури виступали категорично проти поховання Володимира на території Софії Київської. Як пізніше зазначав Євген Марчук, така вказівка була дана задля того, щоб не псувати близькі стосунки влади та УПЦ МП. 

Під час похорону відбулись жорсткі сутички між членами УНА-УНСО, які виступали на стороні Київського Патріархату та «Беркутом», який виконував наказ не допустити поховання на території Софії. Попри спротив органів, активістам вдалось викопати могилу під стінами Софії.  За словами очевидців, «Беркут» бив лежачих та нищив українську символіку, прапори.

УПЦ (МП) і «Партія регіонів»

Вже у 2000-2010 роки УПЦ (МП) активно співпрацювали з депутатами «Партії регіонів» та інших проросійських партій, будували храми за їхньої підтримки, друкували російськомовну агітаційну літературу.

УПЦ (МП) і Союз Козаків Росії

Впродовж тих самих років московська церква брала активну участь в подіях проросійської спрямованості, відкритті пам’ятників російським діячам, шануванні радянських воїнів, а також організовувала та підтримувала парамілітарні формування.

Наприклад, козацькі організації, які часто виступали як охорона не тільки на церковні свята, але й на політичних акціях, а також були членами Союзу Козаків Росії. Часто козацькі звання у таких організаціях могли мати диякони чи інші служителі церкви.

УПЦ (МП) і окупація Криму

У 2014 році із початком російської агресії УПЦ (МП) підтримала окупацію Криму та незаконний референдум, оточувала українські військові частини разом із прихильниками сепаратизму, а згодом церква у пряме підпорядкування РПЦ.

УПЦ (МП) і сепаратизм на Донбасі

Після початку АТО у Луганській та Донецькій областях окремі настоятелі храмів також активно співпрацювали із сепаратистами та російськими найманцями, зберігали зброю на територіях храмів, передавали розвіддані ворогу.

УПЦ (МП) і війна 

Офіційні представники УПЦ (МП) багаторазово ухилялись від відповіді на питання, із ким воює Україна, заявляли, що АТО це «громадянська війна», а також траплялись випадки відмови відспівування полеглих українських бійців. На звільнених теренах Донбасу УПЦ (МП) проводили акції подібні до російської пропагандистської кампанії «безсмертний полк».

Фото: slovoidilo.ua

Текст створений у колаборації «Новин здорової людини» та інстаграм-сторінки «Ukraine25»

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Тищенка виключили з партії «Слуга народу»

Голова партії Олена Шуляк, керуючись статутом політсили, ухвалила рішення про виключення Миколи Тищенка з партії «Слуга народу», повідомила депутатка.

Читати далі
+ 54 слів

The New Yorker опублікував короткометражку української режисерки

Американське видання «The New Yorker» опублікувало документальний короткометражний фільм «Я не хотіла знімати фільм про війну» («I Did Not Want to Make a War Film») української режисерки Надії Парфан.

Читати далі
+ 80 слів

30% територій України забруднено вибухонебезпечними предметами

Станом на січень 2023 року через збройну агресію Росії майже третина територій України замінована. На її очищення знадобляться десятки років. Про це розповів голова Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергій Крук в ефірі телемарафону на Суспільному.

Читати далі
+ 36 слів

Нічна атака дронами-камікадзе — спроба виснажити ППО

Перед масовою ракетною атакою по Україні РФ випускає дешевші за ракети дрони-камікадзе «Шахед-136». Про це в ефірі національного телемарафону «Єдині новини» повідомила начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.

Читати далі
+ 75 слів

ЗСУ вперше навчатимуться у Норвегії

Близько ста перших українських військових прибудуть цієї весни на базу Національної гвардії в Тронделаг. Вони пробудуть у Норвегії п’ять-шість тижнів, перш ніж інші українські військові прийдуть на зміну пізніше цього року –– повідомив газеті міністр оборони Бйорн Арільд Грам.

Читати далі
+ 15 слів

Понад 600 кінострічок: в Україні запустили сайт-базу українського кіно

Сайт-база ukrainefilms.com містить всі твори українського кінематографа. Від архівних стрічок до сучасних новинок. Про це повідомляє пресслужба Українського інституту у Facebook.

Читати далі
+ 20 слів

У Голосіївському районі Києва внаслідок падіння частини ракети є постраждалі і загиблий

Під час ранкової ракетної атаки росіяни влучили у нежитлову забудову в Голосіївському районі Києва.

Читати далі
+ 39 слів

«Пункти незламності» на Одещині забезпечать інтернетом від Starlink

«Пункти незламності» 16 територіальних громад Одеського району вже отримали все необхідне для забезпечення місцевих жителів швидким та безперебійним інтернетом, повідомляє Одеська районна військова адміністрація.

Читати далі
+ 12 слів
Що там ще
+ 5447 новин