«Непораховані з 1932» ― українці створили онлайн-ресторан пам’яті жертв Голодомору

Noo
Wow
WTF

У ресторані пропонують страви з трави, бур’янів, залишків овочів, кори дерев. Це була єдина доступна українцям їжа в час Голодомору. Багатьом ці, на перший погляд, неїстівні продукти зберегли життя. Ресторан створила Українська академія лідерства спільно з комунікаційною агенцією Gres Todorchuk PR.

Чому це важливо. У час Голодомору 1932-1933 років, який в Україні штучно влаштувала радянська влада, померли мільйони людей. Ще сотні тисяч померли через його наслідки. Мільйони дітей не народилися. Усі ці українці і є непорахованими. Єдине, що можемо зробити для них зараз, ― не забувати.

Детальніше. Перший вуличний ресторан з такими стравами запрацював 2017 року. Зараз проєкт існує в Ізраїлі, Бельгії та Україні. Якими стравами харчувалися українці в час голоду можна переглянути тут. 

Більшість країн світу не визнали Голодомор геноцидом українського народу. Тому Українська академія лідерства намагається поширювати інформацію про те, як він відбувався, розповідати спогади очевидців, робити відомими злочини Радянського Союзу проти людства.

Що треба знати про Голодомор?

У 1932-1933 роках на території України відбувся страшний голод. Він не був наслідком неврожаю чи поганих погодних умов. Радянська влада створила його штучно, забравши з українських сіл усі харчі. Солдати й добровольці приходили до кожної хати. Забирали все: зерно, городину, садовину, запаси, худобу (яку мало хто мав, адже вже існували колгоспи), навіть те, що було приготовано на обід чи вечерю. Усі продукти везли за межі України.

Люди не могли щось заховати, бо перевіряли все: чи не закопане щось у землі, не прикрите сіном чи соломою. У час жнив селяни працювали на полях, але не могли з’їсти чи принести дітям навіть кілька зерен. На обличчях вони мали пов’язки. А ще діяв так званий «Закон про п’ять колосків». Жменьку зерен чи кілька колосків, які людина могла взяти з поля, радянська влада розцінювала як розкрадання колгоспного та кооперативного майна. За такий злочин людину мали розстріляти, а все майно конфіскувати. «М’якшим» вироком було позбавлення волі не менше ніж на десять років і теж з конфіскацією майна. Закон стосувався навіть дітей.

Щоб вижити, люди шукали залишки картопляного лушпиння, останні картоплини, які випадково залишилися у землі після копання, терли кору дерев на борошно, копали коріння, їли нешкідливі бур’яни, виловлювали голубів, горобців, котів, собак, мишей. Чимало людей сходили з розуму й вдавалися до канібалізму.

Унаслідок таких дій радянської влади від Голодомору померли від майже чотирьох до майже семи мільйонів українців (за різними підрахунками істориків). Точно визначити кількість втрат неможливо.

Що ми можемо зробити тепер?

Ми не можемо нікого повернути, навіть полічити жертв геноциду нереально. Однак ми можемо стати голосом загиблих, поширюючи історії очевидців, які вдалося записати, пояснюючи, що таке Голодомор, усьому світові. Так про злочини радянської влади знатимуть і пам’ятатимуть. Можливо, це допоможе уникнути повторення схожих сценаріїв у майбутньому.

Окрім цього, щороку в останню суботу листопада в українці запалюють свічки на своїх вікнах. Це символ пам’яті про кожну жертву геноциду українського народу. Цьогоріч ця акція відбудеться 28 листопада. 

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: pexels.com

У Моршині жоден хворий на COVID-19 не потребує госпіталізації. У місті вакцинували 75% дорослого населення

У курортному місті Моршин Львівської області на COVID-19 хворіють 22 людини, з них восьмеро — вакциновані. Усі вони лікуються вдома. Про це повідомив голова міста Руслан Ільницький.

Читати далі
+ 31 слів

Дія прикордонного проєкту «Стіна» підходить до завершення: що далі?

Термін дії проєкту «Стіна», який був створений для укріплення кордону з Росією, завершується у грудні 2021 року. Проте він досі до кінця не реалізований, тому його продовжують вже вдруге. Цьогоріч на його реалізацію виділили 330 млн гривень, що вдвічі менше, ніж передбачалося. Про це пише Українська правда.

Чому це важливо. Проєкт «Стіна» розроблений для якісного моніторингу державного кордону та можливості вчасно реагувати на небезпеку.

Читати далі
+ 58 слів

«Скіфське золото» повернуть в Київ, а не в окупований Росією Крим

LIKE

Апеляційний суд Амстердаму постановив передати 565 музейних експонатів до Державного історичного музею України в Києві. Там вони перебуватимуть до повернення Криму. Про це повідомила пресслужба суду.

Читати далі
+ 48 слів

Модернізація будинків та економія на енергоносіях: які зміни очікувати українцям від нового закону про енергоефективність?

Офіс президента вводить зміни в план споживання енергії, беручи курс на європейське законодавство. Одним з етапів модернізації стало підписання «Закону про енергетичну ефективність» та запуск нової програми — «Велика енергоефективність». Остання передбачає оновлення будинків та обладнання, що дозволить громадянам зекономити. Реновації відбуватимуться в межах державного бюджету.  

Чому це важливо.  «Підписання закону дозволить значно зекономити на витратах в майбутньому. Європейський досвід показує, що саме ці заходи є основою для підвищення енергоефективності на підприємствах», — заявила експертка Валентина Гуч-Дениченко.

Читати далі
+ 19 слів

Художній музей випустить для продажу NFT-колекцію українського мистецтва

Національний художній музей України у співпраці зі стартапом STAMPSDAQ випустить NFT-колекцію українського мистецтва. Про це повідомляє фейсбук-сторінка музею.

На початку 2022 року усі охочі зможуть придбати NFT-версії картин Олександра Мурашка, Олександри Екстер, Всеволода Максимовича, Миколи Пимоненка та багатьох інших класиків українського мистецтва.

NFT-колекція працюватиме на основі технології блокчейн і буде мати п’ять ступенів рідкісності: звичайний, рідкісний, супер рідкісний, ультра рідкісний і унікальний. Рівні неповторності відрізнятимуться анімаційними елементами у кожній роботі.

NFT, або невзаємозамінний токен — це одиниця даних у блокчейні, де кожен NFT може представляти унікальний цифровий елемент, і тому кожен з них не взаємозамінний.

Фото: glavcom.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики.

Читати далі
+ 0 слів

Klymenko Time, Vesti, Шептун: Центр протидії дезінформації склав список проросійських телеграм-каналів

На офіційному сайті РНБО опублікували глосарій назв, термінів та словосполучень, які рекомендовано використовувати для боротьби з проросійською пропагандою. Центр протидії дезінформації створив перелік телеграм-каналів, які негативно відреагувати на цей глосарій та спробувати його дискредитувати. 

Чому це важливо. Під час інформаційної війни в Україні пропагандистські ресурси, які працюють на користь Росії, поширюють фейки у соціальних мережах та дезінформують українців. 

Читати далі
+ 77 слів

MacOS 12 Monterey випустила Apple. Що цікаво?

Apple випустила стабільну версію нової операційної системи для Mac — macOS 12 Monterey. Завантажити її можна безкоштовно. Про це повідомляють на сайті компанії.

Читати далі
+ 88 слів

Викрадачів авто суд зобов’язав читати твори Марка Твена і Тараса Шевченка

Засуджені повинні опанувати повість Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» і «Пригоди Гекльберрі Фінна», повість Джека Лондона «Біле Ікло» і вірш «Минають дні, минають ночі…» Тараса Шевченка. Про йдеться у рішенні Малиновського районного суду Одеси.

Раніше двоє чоловіків вкрали з автомобілів, що стояли на штрафмайданчику, дві магнітоли, коробку передач та автомобільні динаміки. Їх спіймали, коли вони повернулись, щоб забрати документи, які забули на місці злочину. На судовому засіданні встановили, що, попри свій вік (19 та 23 роки), у обвинувачених недостатній рівень виховання.

«Про це свідчить їхня мова, побудова речень, малий словниковий запас слів, самі висловлювання, творення складних речень для пояснення своїх думок, точніше відсутність можливості і навіть здатності побудови складного речення», — зазначив суддя.

Чоловіки погодилися співпрацювати з судом, визнали провину і розкаялися у злочині. Їх звільнили від передбаченого трирічного ув’язнення та визначили один рік випробувального терміну.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

 

Читати далі
+ 0 слів
Що там ще
+ 3393 новин