Що ви повинні знати про даркнет і чому там з’явився сайт ВВС

Wow

ВВС (Британська телерадіомовна корпорація) запустила у даркнеті міжнародний новинний сайт для читачів із країн, де влада блокує доступ до BBC. Про це йдеться на сайті корпорації. Даркнет — це частина Інтернету, у якій неможливо відслідкувати користувачів та адреси сайтів. 

Чому це важливо. Поява сайту BBC News у даркнеті — це спроба переступити через інтернет-цензуру, яку встановила низка країн.

Детальніше. Даркнет, або темний інтернет, або секретний інтернет – це сукупність веб-сайтів, які мають приховані IP-адреси сервера, на якому вони розміщені.  Мережі даркнету є децентралізованими, вони не контролюються кимось одним. Це забезпечує певну свободу дій користувачам. 

Даркнет — це нелегальний Інтернет, який існує на базі основного, але використовує виключно захищені проксі-сервери та інтернет-з’єднання, щоб було неможливо відслідковувати користувачів та адреси сайтів. Його алгоритм роботи схожий на звичайний: там існують свої пошукові системи, сайти з новинами, соцмережі та онлайн-магазини.

Як з’явився даркнет? Його прообраз з’явився одночасно із мережею ARPANet. Остання згодом розвинулася до сучасного Інтернету. Першочергово даркнет розробили, щоб гарантувати безпеку Військовими силами США для приховування  інформації. 

Вперше термін «даркнет» застосували у 1970 році, щоб означити ізольовані мережі Інтернету, які могли отримувати дані зі своєї мережі, але не відповідали на зовнішні запити. Ширше термін почали застосовувати у 2002 році. Тоді програмісти Microsoft опублікували роботу, яка описувала принципи роботи даркнету.

Як зайти у даркнет? Це можна зробити з допомогою спеціальних браузерів. Найпопулярніший з них — Tor. Така назва — це абревіатура назви The Onion Router (можна перекласти як «цибулевий маршрутизатор»): подібно до того, як у цибулі є багато шарів, так і в цієї мережі є багато шарів шифрування.

Технології шифрування таких браузерів дозволяють приховати особистість користувача і підмінити ІР-адресу, а ще — приховати будь-який сайт від сторонніх очей поза мережею. Tor дозволяє обходити будь-яке блокування. Приміром, якщо в Україні заборонені деякі соцмережі, то для нього цих обмежень не існує. 

Але варто пам’ятати: якщо у вас повільний Інтернет, то у даркнеті він буде працювати ще повільніше. Працювати краще через надійний VPN, адже інтернет-провайдери і правоохоронні органи відслідковують тих, хто заходить у даркнет через Tor.

У даркнеті на сайт BBC можна потрапити за посиланням bbcnewsv2vjtpsuy.onion. Сайт буде міжнародним, тому його можна читати не лише англійською , але й російською, арабською та мовою фарсі. Зміст сайту в даркнеті буде таким же, як і в звичайному інтернеті. Водночас сервіси корпорації, які призначені тільки для Великої Британії, такі як BBC iPlayer, не будуть доступні у даркнеті через права на трансляцію

Навіщо заходити у даркнет? У даркнет йдуть за інформацією та спілкуванням люди, які живуть у тоталітарних країнах. За допомогою цього інтернету вони можуть спілкуватися із зовнішнім світом без стеження спецслужб та обходити цензуру. Там координують свої дії та правозахисники з тих країн, де влада контролює звичайний інтернет.

Нагадаємо, що у Єгипті заблокували ВВС, Фейсбук, Месенджер і Твіттер. Блокування почалися на тлі повідомлень про акції протесту в країні. Соціальні мережі і платформи обміну повідомленнями стали недоступні у Telecom Egypt і Raya 22 вересня після публікації відеороликів, у яких йдеться про корупцію в державі.

Також в даркнет ідуть, щоб купити товари, які складно придбати у звичайному інтернеті: вибухівку, гранатомети і гранати, а також інструкції, як самостійно зібрати, наприклад, міну. Торгують тут і людськими органами. Є також можливість замовити вбивство або злам сайту. У даркнеті часто спілкуються між собою терористи.

Небезпеки даркнету. При підключенні до даркнету існують ризики для комп’ютера і користувача. Відкриваючи Tor, юзер робите свій ПК частиною мережі Onion. Через це можна стати співучасником злочинів, які здійснюють хакери. Комп’ютер може почати гальмувати через те, що хтось почне на ньому майнити криптовалюту. 

Існують інструменти, які дозволяють експлуатувати потужності вашого комп’ютера, коли браузер вже закритий (залишається невидиме вікно). Не варто завантажувати файли з даркнету, особливо документи для Word та Excel, бо є ймовірність підхопити вірус.

Фото: pexels.com

В Україну повернули 121 загиблого бійця

Додому повернули 12 тіл захисників, що воювали на Луганському напрямку, 107 полеглих воїнів з Донецького напрямку та двох захисників із Запорізького напрямку. Про це повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.

Читати далі
+ 3 слів

Трьох дітей з тимчасово окупованих територій вдалось повернути в Україну

Це хлопчики 5-ти, 11-ти та 14-ти років. Нині на дітей та їхні родини чекає тривала реабілітація та робота з психологами. Про це повідомив голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

25 українських бійців потрапили в полон під час виходу з Авдіївки

«На жаль, в ході цих боїв 25 українських військовослужбовців потрапили у російський полон. Це війна… Хочу сказати цим солдатам, якщо вони мене почують, їхнім родинам — ми нікого не забули та робимо все, щоб визволити цих військовослужбовців з ворожого полону». Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

Читати далі
+ 8 слів

11 безпілотників збили у Львівській області

Уламки пошкодили обʼєкт критичної інфраструктури. Дві ракети типу «Кинджал» збити не вдалось. Також під ударом опинилась критична інфраструктура Івано-Франківщини. Обійшлося без постраждалих.

Читати далі
+ 14 слів

РФ здійснила чергову масовану атаку по енергооб’єктах України. Важливе за ніч і ранок 29 березня

Цієї ночі Сили оборони збили 84 повітряні цілі: 58 «шахедів» та 26 ракет. Усього росіяни запустили по Україні 99 засобів повітряного нападу.

Читати далі
+ 140 слів

Німеччина передасть Україні черговий військовий пакет допомоги. Що в ньому буде?

Країна надасть нам таку військову техніку: пʼять гусеничних ремонтно-евакуаційних машин Warthog; дев’ять гусеничних командних машин-всюдиходів Warthog; шість машин розмінування WISENT 1; два мостоукладачі BEAVER; інженерні БРЕМ Bergepanzer 2 і БРЕМ 2A1 Dachs; дев’ять мінних тралів; три автомобілі для охорони кордону; шість паливозаправників Mercedes-Benz Zetros; 14 розвідувальних БпЛА Vector; 30 розвідувальних БпЛА RQ-35 Heidrun; пʼять засобів перешкод для дронів та інше.

Читати далі
+ 20 слів

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів
Що там ще
+ 9460 новин