Ігнобелівська премія: машина для зміни підгузників та піца для профілактики хвороб

Частини тіла, які найприємніше чухати та властивості намагнічених тарганів — ці та інші дивні відкриття нагородили у цьому році «Шнобелівською премією». Про це розповідає Громадське із посиланням на The Guardian.

Чому це цікаво. «Гумористичний підхід допомагає привертати увагу до науки та незвичних та оригінальних відкриттів», — вважають засновники премії.

Детальніше. У Гарварді вручили щорічну Ігнобелівську премію:

номінація «хімія». Японські науковці підрахували, що п’ятирічна дитина за день виробляє пів літра слини. 

Інженерія. Винахідник з Ірану створив машину зі зміни підгузків.

Економіка. Голландські дослідники з’ясували, що банкноти румунського лея переносять найбільше інфекційних мікробів.

Медицина. Учені з Італії, які довели, що вживання піци є профілактикою від смертельних хвороб. Але лише за умов, що піца автентична і з’їджена на території Італії.

Медична освіта. Група науковців зі США довела, що звукові пульти, якими дресирують собак, також покращують навички студентів-хірургів.

Шнобелівська премія миру. Її здобув британський дослідник Френсіс Мак-Глоуну з Університету Ліверпуля ім. Джона Мура. Він входив до міжнародної групи дослідників, яка визначила, які частини людського тіла чухати найприємніше: щиколотки, спина і передпліччя.

Анатомія. Фізіологи Університету Тулузи у Франції під керівництвом Роже Мйоссе дійшли висновку, що ліве яєчко в чоловіків тепліше за праве, але тільки тоді, коли він носить штани.

Фізика. Інженери з Технологічного інституту Джорджії Патрісія Єнг і Девід Х’ю дослідили, що екскременти австралійських тварин вомбатів мають кубічну форму, бо вона дозволяє їм нагромаджувати послід в купи, якими тваринки мітять територію. До речі, ці дослідники удостоїлися «Ігнобеля» вдруге.

Біологія. Команда китайських науковців довела, що намагнічені мертві таргани поводяться інакше, ніж намагнічені живі, якщо їх досліжувати квантовим датчиком.

Контекст. Ігнобелівська премія пародіює Нобелівську премію. В оригіналі вона має назву Ig Nobel Prize, від слова «ignoble» — негідний. Її вручають за відкриття, які «спершу змушують усміхнутися, а потім замислитися». Її заснував у 1991 році головний редактор гумористичного журналу «Аннали неймовірних досліджень» (аннали — хроніки — авт.) Марк Ейбрахамс. Лауреатів Ігнобелівської премії нагороджують справжні нобелівські лауреати напередодні нобелівської церемонії у Стокгольмі. Цьогоріч усі переможці отримали грошовий приз ─ банкноту 10 трильйонів зімбабвійських доларів. 

Традиції Ігнобелівської премії. На промову учасники мають рівно 60 секунд. Після цього 8-річна дівчинка на сцені вигукує: «Зупиніться, будь ласка, мені нудно!». Іншою традицією нагородження є запускання на сцену паперових літачків. Потім їх мають прибирати професори з фізики. Церемонія нагородження традиційно закінчується словами: «Якщо ви не отримали премії — і особливо, якщо ви отримали її — бажаємо успіху у наступному році!». Завершується усе парадом лауреатів, у якому також беруть участь спонсори

Чи має сенс Ігнобелівська премія. Історія показує, що дивакуваті дослідження іноді призводять до важливих відкриттів. Наприклад, у 2006 році Ігнобелівська премія була присуджена за відкриття того, що малярійних комарів однаково приваблюють запахи лімбурзького сиру та людських ніг. У результаті цих, на перший погляд, дивних досліджень були розроблені наживки з цим сортом сиру у небезпечних для захворювання малярією регіонах Африки, щоб боротися проти епідемії малярії.

Фото: bt.com

25 українських бійців потрапили в полон під час виходу з Авдіївки

«На жаль, в ході цих боїв 25 українських військовослужбовців потрапили у російський полон. Це війна… Хочу сказати цим солдатам, якщо вони мене почують, їхнім родинам — ми нікого не забули та робимо все, щоб визволити цих військовослужбовців з ворожого полону». Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

Читати далі
+ 8 слів

11 безпілотників збили у Львівській області

Уламки пошкодили обʼєкт критичної інфраструктури. Дві ракети типу «Кинджал» збити не вдалось. Також під ударом опинилась критична інфраструктура Івано-Франківщини. Обійшлося без постраждалих.

Читати далі
+ 14 слів

РФ здійснила чергову масовану атаку по енергооб’єктах України. Важливе за ніч і ранок 29 березня

Цієї ночі Сили оборони збили 84 повітряні цілі: 58 «шахедів» та 26 ракет. Усього росіяни запустили по Україні 99 засобів повітряного нападу.

Читати далі
+ 140 слів

Німеччина передасть Україні черговий військовий пакет допомоги. Що в ньому буде?

Країна надасть нам таку військову техніку: пʼять гусеничних ремонтно-евакуаційних машин Warthog; дев’ять гусеничних командних машин-всюдиходів Warthog; шість машин розмінування WISENT 1; два мостоукладачі BEAVER; інженерні БРЕМ Bergepanzer 2 і БРЕМ 2A1 Dachs; дев’ять мінних тралів; три автомобілі для охорони кордону; шість паливозаправників Mercedes-Benz Zetros; 14 розвідувальних БпЛА Vector; 30 розвідувальних БпЛА RQ-35 Heidrun; пʼять засобів перешкод для дронів та інше.

Читати далі
+ 20 слів

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

Литва збільшить постачання дронів для України. Як?

Литовський Сейм схвалив правки до закону щодо публічних закупівель. Це дозволяє організаціям купувати та передавати в інші держави дрони, що використовують компоненти китайських виробників. Про це пише медіа Irytas.lt. з посиланням на повідомлення Сейму. 

Читати далі
+ 47 слів

Як допомогти собі: чи можете ви бути терапевтом для самого себе

Ви не можете змінити та впливати на багато речей, проте вам точно під силу зробити одне — попіклуватися про себе. Це ви можете зробити з допомогою самотерапії — процесу самостійної роботи над власними проблемами та емоціями

«Новини здорової людини» поспілкувались з практичною психологинею Софією Копач, яка розповіла про те, що таке самотерапія, як кожен з нас сам може підтримати своє психічне здоров’я та які є дзвіночки того, що вам варто звернутись до фахівця. 

Читати далі
+ 249 слів
Що там ще
+ 9458 новин