Цифра дня: 98 тисяч доларів. За таку суму продали змогу подивитися на «Джоконду» без захисного скла

LIKE

Унікальні враження, серед яких — змога поглянути на картину «Мона Ліза» Леонардо да Вінчі без скла, виставив на онлайн-аукціон Лувр, пише Inspired. За цей лот заплатили 98 тисяч доларів (2 мільйони 744 тис. грн).

Чому це корисно. Лувр використає кошти від аукціону, щоб зробити музей «доступним для усіх». У планах — створити нового простору для художньої та культурної освіти.

Детальніше. Переможець буде присутній на щорічному огляді шедевра Леонардо да Вінчі, коли картину дістають з футляра. З 1956 року картину зберігають під куленепробивним склом. Серед інших лотів: екскурсія музеєм з директором Лувру Жан-Люком Мартінесом та нічна екскурсія музеєм при світлі смолоскипів. У переможців торгів буде два роки, щоб використати свій лот. 

Довідка. Мона Ліза або ж Джоконда написана близько 1503 року. Картина є одним з найвідоміших і неоціненних творів живопису у світі. Належить до епохи Відродження. Повна назва картини «Портрет пані Лізи дель Джокондо». У 1911 році «Мона Лізу» викрали і лише три роки опісля, завдяки випадковим обставинам, повернена до музею. Протягом цього часу «Мона Ліза» не сходила з обкладинок газет і журналів всього світу. 

Деякі мистецтвознавці стверджують, що під портретом Мони Лізи є ще два шари зображення. На одній картині — контур жіночого портрета з більшою головою і руками. На іншій — зображена жінка в перламутровому головному уборі. Ще одна особливість роботи — усмішка на обличчі, або ж її відсутність. Чи усміхається Мона Ліза — вчені досі сперечаються. Якщо дивитися безпосередньо на губи, то зображення «посміхається», а якщо погляд відвести трохи вбік, то посмішка «зникає». Художнику вдалося створити ефект «мерехтливої» посмішки.

5 фактів про «Джоконду» («Мона Лізу») Леонардо да Вінчі (з книжки «Леонардо да Вінчі» від Волтера Айзексона)

  1. Леонардо да Вінчі вдосконалював картину протягом 16 років. Від початку роботи над портретом і до самої своєї смерті Леонардо тримав картину біля себе й віз її із Флоренції в Мілан, Рим і Францію. Він увесь час накладав на неї тонкі шари фарби. Коли Леонардо помер у 1519 році, картина перебувала в його майстерні.
  2. Дружина торговця шовком чи коханка Медічі? Загальноприйнята версія — на картині зображена Ліза дель Джокондо, дружина торговця шовком Франческо дель Джокондо. Саме Франческо замовив Леонардо портрет дружини, якій ось-ось мало виповнитися 24 роки. Є ще версія, що на картині да Вінчі зобразив коханку Джуліано Медічі. Начебто є свідчення, що написання цієї картини заохочував саме Медічі, тож відповідно мало би йтися про його коханку.
  3. Диявол у деталях. Леонардо заґрунтував свинцевим білилом дошку з тонкою фактурою, вирізану із середини тополевого стовбура. Cвинцеве білило краще відбиває світло і посилює ілюзію глибини, сяйва та об’єму. Працюючи над тінями на обличчі, художник створив новаторську суміш заліза й марганцю. Контури щік і усмішка Лізи змінюються відповідно до освітлення в кімнаті й кута погляду. Картина мовби оживає.
  4. Анатомія усмішки. Тонкі зморшки в кутиках Лізиних вуст скеровані трошки донизу. Якщо дивитися просто на її рот, сітківка ока вловлює всі дрібні деталі й лінії, а тому здається, що жінка не усміхається. Натомість якщо перевести погляд трохи вбік — на очі, щоки Лізи чи іншу частину картини — ви бачитимете рот бічним зором, тож він виглядатиме розмитішим. Дрібні зморшки в кутиках вуст стануть невидимими, натомість тіні створять ілюзію, що губи розтягуються в легкому усміху. Що менше ви намагаєтеся вловити усмішку, то яскравіше вона мерехтить.
  5. Одна «Мона Ліза», дві «Мони Лізи», три «Мони Лізи»… Поки Леонардо й далі вдосконалював «Мону Лізу», його учні й послідовники заходилися створювати копії — можливо, подекуди навіть за участю самого майстра. Найкрасивіша копія розміщується в музеї Прадо в Мадриді. У 2012 році її почистили й відреставрували. Вона допомагає нам уявити, як виглядав оригінал до того, як лак пожовтів і потріскався.

Фото: hurriyetdailynews.com

Авдіївку закривають на в'їзд. Що відбувається у місті?

Noo

Авдіївка Донецької області з 27 березня — закрита для в’їзду. Місто включили до «червоної зони». Туди не зможуть потрапити, зокрема, журналісти та волонтери. Про це повідомив голова Авдіївської міської військової адміністрації Віталій Барабаш у телеграмі. 

Читати далі
+ 294 слів

Інклюзивний електропоїзд «Львів-Рівне-Львів» запускає Укрзалізниця

«Укрзалізниця» модернізувала електропоїзд за маршрутом «Львів-Рівне-Львів», враховуючи потреби людей з інвалідністю. Поїзд №804/803/806/805 почне курсувати із 28 березня. Про це йдеться в телеграмі Укрзалізниці. 

Читати далі
+ 38 слів

РФ обстріляла ракетами Слов‘янськ на Донеччині

Щонайменше одна людина загинула, ще 25 отримали поранення. Про це повідомив керівник ОВА Павло Кириленко.

Читати далі
+ 15 слів

Новий ударний безпілотник Bayraktar TB3 презентували в Туреччині

Bayraktar TB3 розробила турецька компанія Baykar. Новий безпілотник може нести бойові вантажі вагою 280 кг і літати понад 50 годин. Про це повідомив технічний директор, співвласник Baykar Сельчук Байрактар у твітері

Читати далі
+ 22 слів

СБУ ліквідувала групу агентів ФСБ, яка збирала розвіддані про позиції та озброєння ЗСУ

У результаті спецоперації у Харківській та Донецькій областях знешкодили групу з восьми місцевих жителів, яка збирала інформацію про місце перебування та переміщення Сил оборони. Про це повідомили в СБУ.

Читати далі
+ 25 слів

Понад 58,5 мільйонів гривень на дрони-камікадзе для ГУР зібрали на платформі UNITED-24

Тепер розвідка отримає понад 2200 безпілотників FPV. Ці дрони дозволяють військовим виконувати складні маневри з високою швидкістю руху.

Читати далі
+ 36 слів

Українські танкісти завершили навчання на танках Challenger 2. Головне за ніч і ранок 27 березня

Наші військові завершили навчання на британських танках Challenger 2 у Великій Британії та повертаються до України. Бійці пройшли підготовку, яка охоплювала інструкції щодо командування, водіння та спільної роботи екіпажу на танках Challenger 2, а також ефективного визначення та ураження цілей. Про це повідомило Міноборони Великої Британії, передають The Guardian та Independent.

Читати далі
+ 110 слів

40 машин для військових. Як у мережі аптек «Подорожник» діє проєкт «Ambulance для ЗСУ»

Торік у мережі аптек «Подорожник» запрацював проєкт допомоги військовим «Ambulance для ЗСУ». За цей час компанія передала воїнам 40 авто спецтранспорту, серед яких — карети швидкої допомоги та легкові автомобілі. 

Читати далі
+ 330 слів
Що там ще
+ 5901 новин