Бій під Крутами: 105 років загадок і міфів. Інтерактивний спецпроєкт НЗЛ до дня пам’яті героїв Крут

29 січня 1918 року відбувся бій, який часто згадують у трагічному ракурсі, називають його провальним та безуспішним. Проте ми маємо знати, що Крути  — це про відвагу, перемогу та любов до України, а більшість тез, які існують в інфопросторі та вкорінилися в наших думках — це міфи, які потрібно розвінчувати та позбуватися. До річниці бою під Крутами ми підготували для вас різноманітні факти про події того дня та спробуємо розвінчати деякі міфи.

Скільки годин тривав бій під Крутами?

Бій під Крутами тривав близько шести годин. Армія УНР затримала більшовиків на чотири дні, що дало змогу укласти Берестейський мирний договір. 

Більшовицькі війська по кількості від армії УНР переважали армію УНР майже вдесятеро. 

Правда. За даними Інституту національної пам’яті,  радянська армія налічувала 4800 бійців, водночас кількість українців не перевищувала 520 людей. Більшовики мали перевагу і в техніці: бронепотяг та артилерія проти кулеметів та гармати.

Як ще називають бій під Крутами?

Бій під Крутами часто називають «Українськими Фермопілами». Із 2015 року таку саму назву отримала операція з оборони Донецького аеропорту. Битва під Фермопілами  — героїчний подвиг 300 спартанців проти багатотисячного війська.

Михайло Муравйов, Головнокомандувач радянської армії, розраховував дойти до Києва того ж дня.

Правда. Амбіції та плани Муравйова не здійснилися. Натомість радянські війська були змушені акумулювати свої сили та лагодити колію.

Скільки українців загинуло у бою під Крутами?

Загалом втрати української сторони у бою під Крутами, за різними оцінками, налічують 70–100 осіб. 

Під час відступу армії УНР близько тридцяти студентів свідомо пішли на станцію Крути, щоб розстріляти більшовиків. 

Міф. Під час відступу близько тридцяти студентів заблукали й вийшли на станцію Крути, що вже була захоплена радянськими військами. Прізвища частини розстріляних крутянців досі невідомі.

Яку пісню співали полонені студенти під час розстрілу?

Близько тридцяти полонених студентів були розстріляні на станції Крути. Перед смертю вони співали «Ще не вмерла Україна». Розстріл полонених студентів став резонансною подією російсько-українського конфлікту. 

Більшовицька армія зазнала набагато менше втрат, ніж армія УНР 

Міф. Попри те, що радянські війська мали перевагу в особовому складі та озброєнні, їхні втрати налічують 300 бійців. Водночас втрати українського війська майже втричі менше.

Хто брав участь у бою під Крутами?

У битві під Крутами брали участь не лише студенти, а й старшини та курсанти Першої української військової школи ім. Богдана Хмельницького, бійці Куреня смерті (добровольці) та вільні козаки з міста Глухова. Загальна кількість досвідчених бійців налічувала близько 400 осіб. Студентів і гімназистів було від 114 до 130 осіб.

Де поховані Герої Крут?

Через сорок днів після розстрілу на станції Крути рідні змогли забрати понівечені тіла. Вірш Тичини «Пам’яті тридцяти» описує Аскольдову могилу, проте фото похоронної процесії в тогочасній пресі фіксують Нове Братське кладовище. Існує версія, що на Аскольдовій могилі поховали двох загиблих, а решту у братній могилі на Новому Братському кладовищі.

Це підтверджують записи 9 грудня 1918 року, де вказується поховання героя Крут Володимира Наумовича у родинному склепі на Аскольдовій могилі. За родинною версією Шульгіних (ще жива племінниця героя Крут Володимира Шульгіна) на території кладовища разом були поховані два героя  — Володимир Наумович та Володимир Шульгін. Вони двоє брали участь в подіях та були друзями. Під час розстрілу вони востаннє обнялись і заклякли в обіймах.

Бій під Крутами  — це поразка та провальна операція УНР. 

Міф. Бій під Крутами — це бій за майбутнє України. Майже вдесятеро менша українська армія змогла дати відсіч більшовикам. Втрати радянської армії майже втричі більші, попри значну перевагу в особовому складі та артилерії. Подвиг Героїв Крут дав змогу уряду УНР підписати Берестейський договір. Саме тому, бій під Крутами  — це подвиг, а не поразка.

Фото: tvoemisto.tv

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Парламент проголосував за іспит для отримання громадянства. Зі знання Конституції, історії та мови України

Верховна Рада підтримала запровадження іспиту, щоб отримати громадянство України. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Цей закон підтримали 281 депутат. 

Читати далі
+ 28 слів

Випробувальний термін перед контрактом в ЗСУ встановили в Україні

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8169, що пропонує встановити обов’язкове випробування на строк до 6 місяців для українців, які вперше прийняті на військову службу за контрактом. Про це повідомив нардеп від партії «Голос» Ярослав Железняк.

Читати далі
+ 11 слів

Чехія продовжить тимчасовий захист українців. Що для цього потрібно?

Українці, які після початку повномасштабного вторгнення отримали прихисток в Чехії, можуть до 31 березня пройти процедуру продовження тимчасового захисту. Про це йдеться на сайті Мінреінтеграції.

Читати далі
+ 130 слів

В Україні навесні висадять 200 млн дерев

Під час цьогорічного сезону висадки дерев, що знаково почнеться у Міжнародний день лісів, будуть висаджувати 200 млн сіянців, зокрема й на деокупованих територіях. Про це повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

Читати далі
+ 35 слів

В Україну повернули 15 депортованих дітей та їхніх матерів

Діти з матерями та законними представниками з Харківської та Херсонської областей змогли повернутись додому після незаконного вивезення з країни. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. 

Читати далі
+ 82 слів

Україна отримала від ЄС 1,5 млрд євро в межах макрофінансової допомоги

Європейський Союз надав Україні другий транш у розмірі 1,5 млрд євро з макрофінансового пакета на 18 млрд євро. Про це повідомила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Читати далі
+ 22 слів

Угорщина заблокувала заяву ЄС про ордер на арешт Путіна

Уряд Угорщини заблокував публікацію спільної заяви країн-членів Європейського Союзу про міжнародний ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела.

Читати далі
+ 47 слів

Україні передали польовий госпіталь Естонія, Норвегія та Нідерланди

За підтримки та співпраці трьох країн Україна отримала медичну допомогу у війні проти Росії. Про це повідомили Збройні сили Естонії. 

Читати далі
+ 47 слів
Що там ще
+ 5849 новин