Через перенесений коронавірус у людей частіше трапляються психічні розлади й інсульти ― дослідження

LIKE
Wow

Розлади настрою, тривожність, психоз, деменція, інсульт у людей після перенесення COVID-19 розвиваються частіше, ніж у тих, хто перехворів на інші респіраторні захворювання та грип. Про це свідчить дослідження вчених з Оксфордського університету, опубліковане в журналі The Lancet.

Чому це важливо. Коронавірус здатен не лише викликати респіраторне захворювання й нашкодити фізичному здоров’ю людини, але й впливати на психічне самопочуття.

Детальніше. Науковці дослідили електронні медичні картки пів мільйона пацієнтів у США. Вони порівнювали інформацію про людей, які перенесли коронавірус за останні пів року й про людей, які перехворіли на грип та інші респіраторні захворювання.

У пацієнтів після коронавірусу на 16% частіше розвивалися психологічні розлади, ніж у тих, які перенесли інші респіраторні інфекції. Якщо порівнювати з даними тих, хто переніс грип, то психологічні розлади після корона вірусу трапляються на 44% частіше.

Зміни настрою, тривожність, психоз відбувалися у 24% людей, які перехворіли на коронавірус, а також у 25% госпіталізованих, у 28% тих, хто був у реанімації, та 36% людей, які під час хвороби страждали через зниження уваги. Ще 2% пацієнтів після коронавірусу перенесли інсульт. Серед тих, хто перебував у лікарні, таких було 7%.

Як можна захиститися від коронавірусу?

Наразі найдієвішими засобами є жорсткий карантин і вакцинація.

Яка ситуація з вакцинами в Україні?

Україна домовилася про постачання 10 мільйонів доз вакцини проти коронавірусу американської фармацевтичної корпорації Pfizer. Усі вони мають надійти впродовж 2021 року. Переговори про постачання препарату тривали кілька місяців.

До червня можуть відновитися поставки препарату AstraZeneca від індійського (найбільшого у світі) виробника вакцин проти коронавірусу Serum Institute of India. Однак це можливо лише за умови, що в Індії, стабілізується ситуація з новими зараженнями. Через збільшення кількості хворих на коронавірус фармацевтична компанія не експортувала вакцини, а забезпечувала препаратами населення країни. Serum Institute of India є ключовим постачальником програми COVAX, яка має рівномірно розподіляти вакцини між різними країнами світу.

Яке становище з вакцинацією в Україні та Європі можете дізнатися в нашому матеріалі за посиланням.

Ще кілька досліджень про вплив коронавірусу на організм

76% опитаних українців, які перехворіли на коронавірус, кажуть, що не повернулися до психологічного та фізичного стану, який мали до хвороби. У 74% змінилася поведінка, звички, уподобання та реакції. Про це свідчить дослідження українських учених на чолі з Русланою Мороз ― кандидаткою психологічних наук, старшою науковою співробітницею Українського науково-методичного центру практичної психології та соціальної роботи Академії педагогічних наук України.

Коронавірус найчастіше провокує такі ускладнення:

 • пневмонія ― у близько 28% від усіх хворих і у 81% пацієнтів у ​​відділенні інтенсивної терапії;
 • дихальна недостатність ― у майже 23% від усіх хворих і в понад 75% пацієнтів у ​​відділенні інтенсивної терапії;
 • гостра ниркова недостатність ― у близько 12% від усіх хворих і майже 51% пацієнтів у ​​відділенні інтенсивної терапії.

Найбільш небезпечними є такі ускладнення:

 • вірусна пневмонія;
 • дихальна недостатність;
 • сепсис;
 • гостра ниркова недостатність;
 • гострий респіраторний дистрес-синдром (запальне ураження легень, небезпечне для життя).

Також через коронавірус і після нього можливі такі проблеми:

 • проблеми зі слухом;
 • випадіння волосся;
 • психічні захворювання;
 • проблеми з мозком та нервовою системою;
 • псування зубів;
 • імпотенція.

До яких ще проблем здатен призвести коронавірус?

У 2020 році пандемія коронавірусу погіршила ситуацію з правами людини в Україні. Про це йдеться у звіті міжнародної правозахисної організації Amnesty International. COVID-19 спричинила нестачу засобів індивідуального захисту, тестів на коронавірус і перевантаження системи охорони здоров’я. Через перешкоди в оформленні документів чимало родичів померлих від коронавірусу медиків не отримали державні виплати.

Окрім цього, в Україні впродовж 2020 року продовжували фіксувати випадки насильства й тортур з боку правоохоронців, випадки дискримінації. Згідно зі звітом, було поширеним також домашнє насильство. Через пандемію було складніше отримати допомогу від служб підтримки постраждалих від домашнього насильства. Вони проводили консультації онлайн, а жертва мусила перебувати в одному будинку з кривдником і часто не могла розповісти про свою ситуацію.

Нагадаємо, що дослідження ООН свідчить про те, що через пандемію коронавірусу жінки беруть на себе більше хатніх справ і догляду за сім’єю. До того ж, знайти роботу чи отримати хорошу освіту може бути важче. Усе це може знищити досягнення в гендерній рівності за останні 25 років.

Фото: pexels.com

Новини соцмереж: TikTok незаконно збирає дані неповнолітніх, а Instagram фільтруватиме повідомлення

TikTok відповідатиме на позов у суді за збір особистих даних дітей без попередження. Про це пише BBC. А Instagram запускає нову функцію, яка фільтруватиме образливі фрази, слова чи смайли. Здебільшого вона орієнтована на знаменитостей та громадських діячів. Про це пише видання The Verge.

Читати далі
+ 188 слів

Як світ реагує на агресію Росії: заяви США, країн Балтії та Чехії

США не сприймають заяви Путіна на свій рахунок і хочуть надати Україні допомогу, Чехія планує розірвати з Росією договір про дружбу, а український консул, якого затримали у Санкт-Петербурзі, повертається в Україну — про це та інше читайте у нашій новині.

Читати далі
+ 175 слів

Нові військові табори Росії, майже 150 затримань за три місяці та інші новини з тимчасово окупованого Криму

Росія продовжує нарощувати війська на території півострова, права людей порушують, кримських татар незаконно ув’язнюють і проводять обшуки в їхніх помешканнях. Скрутним є становище із забезпечення Криму прісною водою. Детальніше про ці й інші новини читайте далі.

Чому це важливо. Крим тимчасово окупований Росією восьмий рік. Півострів перетворюється на російську військову базу й місце, де незгодних з окупантами людей переслідують і ув’язнюють.

Читати далі
+ 234 слів

На Марсі вперше вдалося видобути кисень

Науковці отримали 5,4 грама кисню. Цього б вистачило для дихання астронавта протягом 10 хвилин. Про це повідомили у NASA.

Чому це важливо. Це може бути першим кроком на шляху до колонізації Марсу.

Читати далі
+ 109 слів

Український футболіст Андрій Шевченко випустить книжку-автобіографію. Вона вийде в Італії

Автобіографічна книжка головного тренера Збірної України з футболу Андрія Шевченка вийде 29 квітня. Вона має назву «Forza gentile. La mia vita, il mio calcio» (Тиха сила. Моє життя, мій футбол). Про це повідомляє Читомо із посиланням на видавництво Baldini+Castoldi

Чому це цікаво. Зараз Андрій Шевченко тренує українську Збірну з футболу.

Читати далі
+ 33 слів

Онлайн-музей агітації та політичного трешу вперше запустили в Україні

LIKE

Це найбільша колекція агітаційних матеріалів в Україні. Можна відвідувати онлайн-виставки музею й спостерігати за тим, як змінювалися агітація та передвиборчі обіцянки кандидатів у депутати за часів незалежності України. Музей запустив Рух ЧЕСНО. Якщо у вас збереглися агітаційні матеріали з попередніх виборчих кампаній, то їх можна пропонувати музею як експонати.

Чому це важливо. Агітаційні матеріали різних часів і від різних партій та людей можуть допомогти зрозуміти, які меседжі використовують та використовували політики для спілкування з виборцями.

Читати далі
+ 25 слів

Проєкт OsvitaLeaks про корупцію в системі освіти запустять в Україні

LIKE

OsvitaLeaks ― організація, яка збиратиме факти й розповіді про корупцію в українських вищих навчальних закладах, щоб притягнути до відповідальності людей, які вимагають хабарів і будують несправедливу систему захисту дипломних робіт і дисертацій.

Чому це важливо. Через активність людей, які стикалися з корупцією, і їхній спротив, викладачі й професори навчальних закладів можуть побачити, що їхня незаконна діяльність не залишиться безкарною.

Читати далі
+ 139 слів

Євген Клопотенко увійшов до 50-ти найвпливовіших шеф-кухарів

Українець увійшов до міжнародного рейтингу 50 Next. В останній включають новаторів у сфері гастрономії до 35 років. Про це повідомив рейтинг The World’s 50 Best Restaurants.

Чому це важливо. Євген Клопотенко — перший українець, який потрапив до такого рейтингу.

Читати далі
+ 98 слів
Що там ще
+ 2517 новин