Через перенесений коронавірус у людей частіше трапляються психічні розлади й інсульти ― дослідження

LIKE
Wow

Розлади настрою, тривожність, психоз, деменція, інсульт у людей після перенесення COVID-19 розвиваються частіше, ніж у тих, хто перехворів на інші респіраторні захворювання та грип. Про це свідчить дослідження вчених з Оксфордського університету, опубліковане в журналі The Lancet.

Чому це важливо. Коронавірус здатен не лише викликати респіраторне захворювання й нашкодити фізичному здоров’ю людини, але й впливати на психічне самопочуття.

Детальніше. Науковці дослідили електронні медичні картки пів мільйона пацієнтів у США. Вони порівнювали інформацію про людей, які перенесли коронавірус за останні пів року й про людей, які перехворіли на грип та інші респіраторні захворювання.

У пацієнтів після коронавірусу на 16% частіше розвивалися психологічні розлади, ніж у тих, які перенесли інші респіраторні інфекції. Якщо порівнювати з даними тих, хто переніс грип, то психологічні розлади після корона вірусу трапляються на 44% частіше.

Зміни настрою, тривожність, психоз відбувалися у 24% людей, які перехворіли на коронавірус, а також у 25% госпіталізованих, у 28% тих, хто був у реанімації, та 36% людей, які під час хвороби страждали через зниження уваги. Ще 2% пацієнтів після коронавірусу перенесли інсульт. Серед тих, хто перебував у лікарні, таких було 7%.

Як можна захиститися від коронавірусу?

Наразі найдієвішими засобами є жорсткий карантин і вакцинація.

Яка ситуація з вакцинами в Україні?

Україна домовилася про постачання 10 мільйонів доз вакцини проти коронавірусу американської фармацевтичної корпорації Pfizer. Усі вони мають надійти впродовж 2021 року. Переговори про постачання препарату тривали кілька місяців.

До червня можуть відновитися поставки препарату AstraZeneca від індійського (найбільшого у світі) виробника вакцин проти коронавірусу Serum Institute of India. Однак це можливо лише за умови, що в Індії, стабілізується ситуація з новими зараженнями. Через збільшення кількості хворих на коронавірус фармацевтична компанія не експортувала вакцини, а забезпечувала препаратами населення країни. Serum Institute of India є ключовим постачальником програми COVAX, яка має рівномірно розподіляти вакцини між різними країнами світу.

Яке становище з вакцинацією в Україні та Європі можете дізнатися в нашому матеріалі за посиланням.

Ще кілька досліджень про вплив коронавірусу на організм

76% опитаних українців, які перехворіли на коронавірус, кажуть, що не повернулися до психологічного та фізичного стану, який мали до хвороби. У 74% змінилася поведінка, звички, уподобання та реакції. Про це свідчить дослідження українських учених на чолі з Русланою Мороз ― кандидаткою психологічних наук, старшою науковою співробітницею Українського науково-методичного центру практичної психології та соціальної роботи Академії педагогічних наук України.

Коронавірус найчастіше провокує такі ускладнення:

 • пневмонія ― у близько 28% від усіх хворих і у 81% пацієнтів у ​​відділенні інтенсивної терапії;
 • дихальна недостатність ― у майже 23% від усіх хворих і в понад 75% пацієнтів у ​​відділенні інтенсивної терапії;
 • гостра ниркова недостатність ― у близько 12% від усіх хворих і майже 51% пацієнтів у ​​відділенні інтенсивної терапії.

Найбільш небезпечними є такі ускладнення:

 • вірусна пневмонія;
 • дихальна недостатність;
 • сепсис;
 • гостра ниркова недостатність;
 • гострий респіраторний дистрес-синдром (запальне ураження легень, небезпечне для життя).

Також через коронавірус і після нього можливі такі проблеми:

 • проблеми зі слухом;
 • випадіння волосся;
 • психічні захворювання;
 • проблеми з мозком та нервовою системою;
 • псування зубів;
 • імпотенція.

До яких ще проблем здатен призвести коронавірус?

У 2020 році пандемія коронавірусу погіршила ситуацію з правами людини в Україні. Про це йдеться у звіті міжнародної правозахисної організації Amnesty International. COVID-19 спричинила нестачу засобів індивідуального захисту, тестів на коронавірус і перевантаження системи охорони здоров’я. Через перешкоди в оформленні документів чимало родичів померлих від коронавірусу медиків не отримали державні виплати.

Окрім цього, в Україні впродовж 2020 року продовжували фіксувати випадки насильства й тортур з боку правоохоронців, випадки дискримінації. Згідно зі звітом, було поширеним також домашнє насильство. Через пандемію було складніше отримати допомогу від служб підтримки постраждалих від домашнього насильства. Вони проводили консультації онлайн, а жертва мусила перебувати в одному будинку з кривдником і часто не могла розповісти про свою ситуацію.

Нагадаємо, що дослідження ООН свідчить про те, що через пандемію коронавірусу жінки беруть на себе більше хатніх справ і догляду за сім’єю. До того ж, знайти роботу чи отримати хорошу освіту може бути важче. Усе це може знищити досягнення в гендерній рівності за останні 25 років.

Фото: pexels.com

СЕО Yakaboo Іван Богдан сексистськи висловився про жінок і… пішов з посади

СЕО книжкового магазину Yakaboo Іван Богдан на онлайн-дискусії «Українська книга: після війни, геть від москви» дозволив собі сексистське висловлювання про жінок. «В цілому більше купують (книжки — ред.) жінки, які, як завжди, витрачають кошти, які заробляли чоловіки», — сказав Богдан. 

Читати далі
+ 138 слів

Чи застосує Росія ядерну зброю

Останнім часом українці все більше обговорюють загрозу ядерної війни. Деякі навіть збираються влаштувати оргію на горі Щекавиця в Києві в разі удару. І хоча російські політики погрожували «ядеркою» й раніше, після проведення псевдореферендумів потенційна небезпека зросла. Так, президент Путін заявив, що ядерна зброя може бути застосована «для захисту нових територій». Спробуймо розібратися, наскільки це можливо.

Читати далі
+ 348 слів

У Маріуполі окупанти оголосили мобілізацію

У тимчасово окупованому Маріуполі росіяни оголосили про мобілізацію першої хвилі. Це сталося внаслідок проведення псевдореферендуму. Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

Читати далі
+ 15 слів

«Я — боєць-доброволець. Воюю за свободу». Розмова з іноземцем, який воює за Україну

Доні Донбас — саме таке ім’я доброволець має в Україні (своє реальне не розкриває з міркувань безпеки). Доні воює в Україні з квітня 2022 року на Дніпропетровщині. До війни чоловік жив в Бостоні, багато років пропрацював скіп-трейсером (людина, яка відслідковує осіб за пропусками). Також кілька років працював в оборонній промисловості та сфері безпеки. До війни ніколи не був в Україні і дуже мало чув про український народ. Але, за його словами, найдивовижніше місце, в якому він коли-небудь був і він сподівається жити в цій країні після того, як ЗСУ виженуть росіян з нашої держави.

Читати далі
+ 80 слів

Трагедія Бабиного Яру: чого ми (ще) не знаємо?

Кожного року 29–30 вересня українці вшановують пам’ять жертв трагедії в Бабиному Яру. Трагедія стала символом «Голокосту від куль» і нацистської політики масового знищення людей. В цей день ми підготували маловідомі факти, завдяки яким ви дізнаєтеся більше про трагедію Бабиного Яру.

Читати далі
+ 51 слів

США виділить Україні понад мільярд доларів. Головне за ніч і ранок 29 вересня

Читати далі
+ 215 слів

Українські волонтери випустили NFT-колекцію художніх творів «Brave Legion»

Громадська організація «Гуманітарний батальйон» створила NFT-колекцію, щоб залучити кошти на купівлю теплого одягу для ЗСУ та гуманітарну допомогу українцям, які постраждали внаслідок окупації.

Читати далі
+ 47 слів

«Краще жить на світі щасливим мужиком, ніж нещасним паном». 29 вересня — день народження Івана Карпенко-Карого

«…Він був одним з батьків новочасного українського театру, визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література». Так про драматурга, письменника і артиста відгукувався Іван Франко.

Читати далі
+ 101 слів
Що там ще
+ 4855 новин