25 грудня VS 7 січня: чому існують дві дати Різдва

LIKE

Християни святкують Різдво в один день — 25 грудня, але за різними календарями. Церкви на Заході — за Григоріанським, а в Грузії, Росії, Сербії та в Україні — за Юліанським, пише Радіо Свобода.

Чому це важливо. Якщо українці святкуватимуть Різдво за Григоріанським календарем, то вони приєднаються до світової традиції. Це ще один крок до відокремлення від Росії та Московського патріархату.

Детальніше. Дата народження Ісуса Христа є умовною — у Біблії про неї не йдеться. Однак традиція святкувати Різдво 25 грудня за різними календарями залишилася й досі.

У 45 році до нашої ери Юлій Цезар запровадив Юліанський календар. Відповідно до нього почали святкувати Різдво 25 грудня. Цю дату пов’язували із давнім язичницьким святом «Непереможного сонця».

 Через те, що Земля робить оберт навколо Сонця приблизно на 12 хвилин повільніше, ніж думали давні римляни, календар почав зміщуватись. Різдво помалу наближалося до весни, а Великдень — до літа. За півтори тисячі років Юліанський календар відстав уже на цілих 10 днів.

Цю ситуацію виправив Папа Римський Григорій ХІІІ. Він реформував календар: наказав деякі роки «вважати» невисокосними й «перестрибнути» 10 днів. Тому у 1582 році замість 4 жовтня настало 15-те. Новий календар назвав Григоріанським.

Зараз українці користуються Григоріанським календарем. Але Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ) досі послуговуються Юліанським календарем. Також його використовують Російська, Грузинська, Сербська, Єрусалимська православні церкви.

Довідка. Митрополит Епіфаній (глава ПЦУ) заявив, що українці можуть святкувати Різдво за Григоріанським календарем, якщо вони цього хочуть. У Православній церкві України думатимуть про календарну реформу за умови, що її підтримає більшість вірян.

⟶ 64% українців проти перенесення святкування Різдва на 25 грудня — опитування. За результатами дослідження Соціологічної групи Рейтинг, 25% опитаних українців підтримують перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня. 64% респондентів проти такої ідеї. Ще 7% зазначили, що їм байдуже це питання і 4% не змогли відповісти.

Найбільше прихильників ідеї перенесення Різдва на заході України: 43% підтримують і майже стільки ж не підтримують. В інших регіонах більшість респондентів проти перенесення: у центрі 23% – за і 66% – проти, на півдні – 15% і 74% відповідно, на сході – 14% і 74%.

⟶ Різдвяні фільми допомагають людям з деменцією (старечим слабоумством). Перегляд відомих різдвяних фільмів, сімейних фотоальбомів та наспівування святкових пісень може викликати емоційні спогади. Про це свідчить дослідження Алістера Бернса з Департаменту охорони здоров’я та соціального обслуговування Англії, пише ВВС.

«Людям з деменцією може бути нелегко слідкувати за суперечливими розмовами серед передріздвяного хаосу та шуму. А сімейний перегляд улюбленого класичного фільму, старого фотоальбому, сімейні ігри і навіть наспівування улюбленої колядки можуть зблизити людей і допомогти всім відчути себе частиною веселощів», − говорить Бернс.

Фото: pexels.com

Німеччина передасть Україні черговий військовий пакет допомоги. Що в ньому буде?

Країна надасть нам таку військову техніку: пʼять гусеничних ремонтно-евакуаційних машин Warthog; дев’ять гусеничних командних машин-всюдиходів Warthog; шість машин розмінування WISENT 1; два мостоукладачі BEAVER; інженерні БРЕМ Bergepanzer 2 і БРЕМ 2A1 Dachs; дев’ять мінних тралів; три автомобілі для охорони кордону; шість паливозаправників Mercedes-Benz Zetros; 14 розвідувальних БпЛА Vector; 30 розвідувальних БпЛА RQ-35 Heidrun; пʼять засобів перешкод для дронів та інше.

Читати далі
+ 20 слів

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

Литва збільшить постачання дронів для України. Як?

Литовський Сейм схвалив правки до закону щодо публічних закупівель. Це дозволяє організаціям купувати та передавати в інші держави дрони, що використовують компоненти китайських виробників. Про це пише медіа Irytas.lt. з посиланням на повідомлення Сейму. 

Читати далі
+ 47 слів

Як допомогти собі: чи можете ви бути терапевтом для самого себе

Ви не можете змінити та впливати на багато речей, проте вам точно під силу зробити одне — попіклуватися про себе. Це ви можете зробити з допомогою самотерапії — процесу самостійної роботи над власними проблемами та емоціями

«Новини здорової людини» поспілкувались з практичною психологинею Софією Копач, яка розповіла про те, що таке самотерапія, як кожен з нас сам може підтримати своє психічне здоров’я та які є дзвіночки того, що вам варто звернутись до фахівця. 

Читати далі
+ 249 слів

Чехія виділить кошти на власну ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України 

Уже 20 країн приєдналось до ініціативи Чехії — закупівлі боєприпасів для України поза межами ЄС. Про це заявив прем’єр-міністр країни Петр Фіала. Посадовець запевнив, що боєприпаси надійдуть «впродовж тижнів або місяців».

Читати далі
+ 14 слів

Цифра дня: 537. Скільки українських дітей вбила РФ

Понад 1806 дітей постраждало в Україні через агресію російської армії. 537 дітей загинули та понад 1269 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про це йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора. 

Читати далі
+ 5 слів

12-річний хлопчик загинув на Харківщині через атаку РФ. Головне за ніч і ранок 28 березня

Через атаку Росії у селищі Борова на Харківщини загинув 12-річний хлопчик. Пошкоджені житлові будинки та дитячий садок. Про це заявили в Офісі Генпрокурора. 

Читати далі
+ 121 слів
Що там ще
+ 9455 новин