Чому варто подивитися фільм «Чубай. Говорити знову»

У стрічці про Чубая розповідали відомі люди, з якими він дружив і творив: поет Василь Герасим’юк, актор Юрій Брилинський, поет та перекладач Микола Рябчук, філософ Роман Кісь, скульптор Орест Яворський, фотограф Роман Готра, письменник Юрій Винничук, поет Ігор Калинець, художник Влодко Кауфман, поет Богдан Стельмах, художниця Катерина Немиря, актор Святослав Максимчук. 

Чому це важливо. Грицько Чубай був поетом нового покоління й, певною мірою, європейського зразка. Його поезії були вільнодумними, не співпадали з комуністичними настроями й правилами, за якими існував Радянський Союз.

Детальніше. Прем’єра документального фільму про Григорія Чубая ― поета, одного з найяскравіших представників українського літературно-мистецького середовища 1960-1980-их років ― відбулася 15 вересня. У стрічці, ініціаторкою якої стала донька Чубая ― музикантка й продюсерка Соломія Чубай, сім`я, друзі й колеги поета розповідали про його творчість, талант і життєву драму.

Сучасники згадували про поета як про дуже харизматичну людину, яка захоплювала не лише формою своїх віршів, їхньою метафоричністю й образністю, а й умінням торкатися болючих тем, читати поезію нібито поєднуючись з текстом.

Про те, як складалася доля митця, які небезпеки чекали на нього через вільнодумство, дружбу з дисидентами розповіли рідні Грицька Чубая: дружина Галина, донька Соломія та син Тарас. Через їхні відверті спогади про те, що довелося пережити родині в час переслідувань, арештів митців радянською владою, депресії та хворіб Григорія можна більше зрозуміти Чубая як людину, що не могла жити в тодішній тоталітарній системі без цінностей і з постійними моральними й фізичними катуваннями. У стрічці зачитували низку віршів Чубая,які є знаковими в контексті його життя, а також історій тих, хто творив у той час.

Режисер документалки ― Михайло Крупієвський, ведучим став письменник і музикант Сергій Жадан. Оператор-постановник ― Роман Єленський, художник-постановник ― Олексій Хорошко, композитор ― лідер гурту «Плач Єремії», син митця Тарас Чубай.

Хто такий Грицько Чубай?

Це український поет, перекладач-поліглот, художник, мистецтвознавець. Народився 1949 року. Він був одним з лідерів українського літературно-мистецького андеґраунду 1960-их 1970-х та 1980-х років. Чубай видавав перший у Львові самвидавний літературно-мистецький часопису «Скриня». Чубай писав поезію, яка побачила світ у книжках лише після його смерті: «Говорити, мовчати і говорити знову» (1990), «Плач Єремії» (1999) , «Скоромовка не для вовка» (2008) ― збірка віршів для дітей, «П’ятикнижжя» (2013).

Вірші Грицька Чубая чули, мабуть, усі. Їх поклав на музику його син ― Тарас Чубай, лідер гурту «Плач Єремії» (який, до речі, названий так на честь пам’яті про батька). А донька Грицька Соломія Чубай поширює спадщину батька в різних проектах, зокрема «Грицько Чубай. «П’ятикнижжя» та «Колискові для Олекси».

З чого почалася історія з КДБ (Комітет державної безпеки СРСР)?

Грицько Чубай уже з 15-річного віку друкував свої матеріали в районних виданнях. Писав поезію. Через антирадянські висловлювання КДБ почало стежити за ним ще зі школи.

У 1968 року в Рівному Чубай у самвидаві випустив першу поетичну збірку «Постать голосу», до якої ввійшли 25 віршів. У тому ж році написав антирадянську й антиімперську поему «Вертеп». 1969 року, уже живучи у Львові, Грицько Чубай написав поему «Відшукування причетного». Його поезії читали на Радіо Свобода й інших незалежних медіа за кордоном. Ним він вчергове привернув увагу КДБ.

Чубай спілкувався з Василем Стусом і В’ячеславом Чорноволом, дружив з Олегом Лишегою й іншими представниками «незгодного» літературно-мистецького середовища. Ним опікувалися Ігор та Ірина Калинці. Усе це формувало Чубая, робило його небезпечним для радянської влади. 1972 року до його дому прийшло КДБ з обшуками й погрозами. Він потрапив до слідчого ізолятора, де кілька діб його допитували, катували, кололи психотропні препарати. У той же час ув’язнили Ірину Калинець, а свідком у справі змусили бути Григорія Чубая.

Після цього життя поета змінилося повністю. Він не міг влаштуватися на роботу, бо переслідування КДБ не припинялися. Був зламаний морально, мав депресію й не міг писати віршів. Усе це відбивалося на його родині й стосунках з друзями. Кілька наступних років стали періодом мовчання. Григорій лікувався у психіатричній лікарні, мав депресивні настрої. Після тривалої перерви світ побачив його вірш «Говорити , мовчати і говорити знову», у якому він відкриває свій біль і реальність, у якій довелося жити після злощасних подій 1972 року.

Допити КДБ стали вироком для Чубая. Після 1972 року, коли в СІЗО йому відбили нирки, проблеми зі здоров’ям були постійними. Його донька Соломія згадувала, що батькові була потрібна пересадка нирки. Її доставляли з Канади, але радянська влада затримала процес і Чубай не дочекався. Так 1982 року 33-річний митець відійшов у вічність.

Спадщина, яку не можна втратити

Твори Чубая, згадки про нього допомагали становленню багатьох представників пізнішого літературного й мистецького процесу. А його сім’я продовжує займатися поширенням його спадщини, відкриває невідомі сторінки життя цього поета, який став однією з жертв радянської тоталітарної машини.

У 2013 році Соломія Чубай створила проект «Грицько Чубай. «П’ятикнижжя» та «Колискові для Олекси». Збірка віршів Чубая «П’ятикнижжя», створена на основі його книжок, які побачили світ: «Вертеп», «Відшукування причетного», «Світло і сповідь», «Постать Голосу» та «Плач Єремії». Видання доповнили світлинами з родинного архіву Чубаїв та листами Грицька Чубая до друга Олега Лишеги.

Цитата. «Для мене, як і для Тараса Чубая, популяризація творчості нашого батька є справою всього життя. Видання батькової поезії, організація вечорів і фестивалів, пов’язаних з його іменем, ― це те, що я завжди робила і робитиму не лише як його донька, але і як людина, що сповідує певні ідеали та цінності», ― зазначає Соломія Чубай.

Фото: radiosvoboda

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Чому 14 жовтня — це не нове 23 лютого і чому не потрібно вітати усіх чоловіків?

14 жовтня — день, який поєднує у собі кілька свят: День захисників та захисниць України, День українського козацтва, День Української повстанської армії та свято Покрови Богородиці. Але державний вихідний цього дня є саме завдяки Дню захисників та захисниць України. Це свято встановив Петро Порошенко у 2014 році та одночасно скасував святкування День захисника Вітчизни 23 лютого знаного за радянських часів, як «День Радянської армії і Військово-морського флоту». А парламент у липні цьогоріч змінив назву свята з «Дня захисника України» на «День захисників і захисниць України».

Чому це важливо. День захисників та захисниць України — це свято людей, які захищають безпеку та кордони України. Тому 14 жовтня недоречно вітати усіх чоловіків, адже не всі українські чоловіки захищають нашу країну.

Читати далі
+ 200 слів

Від 809 грн до Барселони, Мадрида і Парижа: Wizz Air відкриє 27 нових рейсів

З початку весни 2022 року українці зможуть полетіти з Києва, Харкова, Львова та Одеси у міста Франції, Португалії, Іспанії, Бельгії, Чехії, Греції та Італії. Квитки можна забронювати на сайті компанії

Нагадаємо, 12 жовтня Україна підписала угоду про «відкрите небо» з ЄС. Згідно з договором, європейські компанії зможуть без обмежень літати у всі аеропорти України, а українські авіаперевізники — у будь-які аеропорти країн ЄС. 

Читати далі
+ 189 слів

Автентичний український одяг: де побачити і як створити самому?

Сайт, де є відеопідказки, лекції та технічні описи, щоб відтворити автентичний одяг з усієї України, створили на Рівненщині. Кожен охочий може завантажити на онлайн-платформу фото елементів вбрання. Коли експерти перевірять надіслане на автентичність, речі відтворять сучасні українські майстри. Автор проєкту — етнорезиденція «Ладомирія». Онлайн-платформу реалізують за фінансової підтримки Українського культурного фонду.

Фото: скрін з online.ladomyriia.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

«Тиждень української мови»: у Вікіпедії почався тематичний марафон

Проєкт присвячений Дню української писемності та мови. Його головна мета — покращення якості статей на зазначену тематику. Марафон почали Міністерство культури та інформаційної політики разом з «Вікімедіа Україна».

Організатори закликають користувачів писати та редагувати будь-які матеріали, які стосуються тем виникнення і розвитку української мови. Також можна готувати статті про вчених-мовознавців, мовних активістів.

Результати марафону оголосять 9 листопада. У цей день організатори оберуть тих, хто найактивніше та найякісніше наповнив «Вікіпедію» відповідними матеріалами, а також відзначать їх призами. З детальною інформацією про участь можна ознайомитися на сторінці події.

Фото: thegard.city

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

«Перемога»: «Океан Ельзи» та KALUSH записали спільну пісню

Презентація треку з назвою «Перемога» відбулася 12 жовтня, у 27-й день народження «Океану Ельзи». Фронтмен гурту Святослав Вакарчук вирішив поекспериментувати зі звучанням, тому запросив до запису композиції реперів KALUSH. 

У тексті йдеться про те, що не варто звертати увагу на людей та установи, які диктують тобі свої правила життя — потрібно йти власним шляхом. Разом з виходом треку відбулася прем’єра кліпу. 

Послухати пісню можна на цифрових платформах: Spotify, Apple Music, Youtube Music, Deezer.

Фото: zaxid.net

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

«Суха ложка»: у TikTok набуває популярності новий небезпечний тренд

Суть тренду dry scooping (суха ложка) полягає у тому, що спортсмену-аматору перед тренуванням потрібно ковтнути ложку порошкового енергетика, який не розведений у воді. Про це пише BBC Україна. Медики закликають підлітків не піддаватися під вплив тренду, адже вживати спортивні добавки в сухом’ятку — шкідливо для здоров’я. 

Спортивні препарати містять багато амінокислот та кофеїну. Їх використовують, щоб підвищити витривалість під час занять. Високі дози кофеїну можуть мати побічні ефекти, наприклад, порушення ритму серця. Окрім цього, існує ризик розвитку задухи чи пневмонії, якщо під час вдихання порошку він потрапив у легені. Однією із жертв тренду стала 20-річна блогерка з США Брітні Портільо. Перед тренуванням вона випила сухий коктейль і потрапила до лікарні з серцевим нападом. 

Незважаючи на застереження лікарів, відео з хештегом #preworkout (перед тренуванням) у TikTok набирають мільйони переглядів. Дослідники з Дитячого медичного центру Коена у Нью-Йорку наголошують, що мірна ложка порошку містить стільки кофеїну, скільки п’ять чашок кави. Тому варто розбавляти добавки водою чи молоком. До того ж, лікарі кажуть, що підтримка водного балансу під час спортивних навантажень відіграє важливу роль у здобутті бажаного результату. 

Фото: sayyes.com.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Вийшов трейлер нового «Сам удома». Чого чекати?

Трейлер продовження «Сам удома» презентує нових героїв та історію, яка частково повторює оригінальний фільм. За сюжетом, сім’я головного героя Макса полетіла у Токіо, і він залишився сам удома. Тепер хлопчик має захищати будинок від подружжя, яке хоче повернути собі родинний скарб. Крізь хаотичні події, що відбуваються навколо нього, Макс починає розуміти цінність сім’ї та дому.

У ролику з’явився герой з оригінального фільму — Базз Маккаллістер (Девід Ретрей). Тут він зіграв уже дорослого Базза, який став офіцером поліції. Поки не зрозуміло, чи персонаж буде важливим для сюжету, чи це лише епізодична роль. Впродовж довгого часу фанати спекулювали про те, що Маколей Калкін також повернеться до ролі Кевіна Маккаллістера у новому фільмі, проте актор спростував ці чутки на своїй сторінці у Twitter.

Фото: metaflix.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Сповіщення про збої та ризик блокування сторінки. Що нового пропонує Instagram?

Соцмережа почала тестувати сповіщення про збої та відключення сервісу. Нововведення працює у тестовому режимі та доступне тільки у США. Після закінчення тестування Instagram вирішить, чи варто надавати цю функцію решті аудиторії.

Користувачів сповіщатимуть не про всі технічні проблеми, а тільки про ті, які суттєво впливатимуть на якість роботи платформи. Також повідомлятимуть про усунення цих збоїв.

Ще одне нововведення — функція «Статус облікового запису». Вона дозволяє дізнатись, що відбувається з акаунтом та чи є ризик його блоку. Цей інструмент також дає можливість подати апеляцію на блокування запису чи розповіді в Instagram.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

 

Читати далі
+ 0 слів
Що там ще
+ 3329 новин