Чому жертва ніколи не винна у зґвалтуванні. Пояснення кваліфікованої психологині Лейли Гасанової

У Києві триває кримінальне розслідування злочину групи молодих хлопців, які організовували вечірки та запрошували туди дівчат, ніби для того, щоб зібрати кошти на ЗСУ. Проте хлопці підмішували їм наркотичні речовини, вчиняли сексуальне насилля та знімали це на камеру, щоб розповсюдити в інтернеті. До кримінального впровадження учасники злочину пишались своєю популярністю:  «Зараз про мене говорить вся Україна і це, з одного боку, дуже добре». Хлопці раділи, що відео з приниженими дівчатами набрали велику кількість переглядів. Зараз їм загрожує до семи років позбавлення волі.

Унаслідок гендерної нерівності у суспільстві сформувалось таке поняття як «victim blaming» — звинувачення жертви. Їх часто критикує суспільство, коли порушується тема зґвалтування, що є неприпустимо, адже жертва ніколи не винна у насильстві.  Як зазначають у Одеському центрі громадського здоров’я: «Зґвалтування – це злочин. Винен у ньому завжди ґвалтівник, і ніколи – потерпілі. Це перше, що потрібно запам’ятати».

Психологиня  Одеського центру громадського здоров’я Лейла Гасанова пояснила, що звинувачення жертви — це наслідок відсутності сексуального виховання. Зі шкільних років необхідно говорити з підлітками не лише про інтимні стосунки, а й психологічні особливості агресивної сексуальної поведінки. Ми маємо знати та пояснити іншим, що гвалтівник завжди діє за певним сценарієм. Критерії жертви індивідуальні, тому ми ніколи не знаємо й не повинні знати, коли й де на нас може чекати небезпека. 

Жертва не винна, що опинилась не в тому місці та не в той час, адже зґвалтування — це спланований злочин, де кривдник користується слабкістю жертви й повністю розуміє, що робить.

«Ґвалтівник шукає доступність. Але не в сексуальній поведінці чи одязі. Він шукає жертву, над якою може мати владу, яку відчуває слабкою та вразливою за лише його очевидними критеріями, які ніхто не може, а головне НЕ повинен передбачати та вгадувати», — наголосила психологиня Лейла Гасанова. Саме тому акт сексуального насилля є спланованим злочином, а не  біологічним поривом, який неможливо стримати.

Наслідком такого безпідставного звинувачення жертви стає те, що людина не може звернутись за допомогою у правоохоронні органи чи лікарню. Осуд суспільства змушує травмовану людину сформувати упереджене ставлення й до себе, через що страх засудження не дає їй змоги звернутись по допомогу.

«Якщо жертва не доповіла в поліцію, то це не означає, що її все влаштовує. Варто зрозуміти — жертва не винна! Тому головне не засуджувати чи аналізувати ситуацію з точки боку, чому все відбулось саме так, а допомогти та підтримати людину», — пояснила психологиня.

Ще однією з форм звинувачення жертви є засудження її слабкості у протистоянні кривднику. Те, що жертва не змогла себе захистити, надто голосно кричати про допомогу чи вирватись з рук зловмисника не є виправданням ситуації.

«Варто зазначити, що у стресових ситуаціях наша психіка працює за схемою «Бий, біжи, замри». Якщо під час реакції «бий» та «біжи» жертва буде намагатись врятувати своє життя, то реакція замри паралізує людину, і вона нічого не може в цей час зробити, щоб врятувати себе», — пояснила Лейла Гасанова. Саме тому ми не знатимемо, яка з реакцій «увімкнеться» під час стресової ситуації, тому й засуджувати за це інших у нас немає права.

Жертві слід зрозуміти, що вона не провокувала кривдника, радить Лейла Гасанова, а звертатися за допомогою, щоб легше пережити травматичну ситуацію і навчитися далі нормально жити, але вже з травматичним досвідом. 

«Найкраще, якщо жертва має хоч одну людину, яка б змогла бути поруч в момент адаптації та відновлення. Їй потрібно говорити та ще раз говорити про свої почуття, страхи, тривоги, злість і роздратування. Не варто тримати в собі емоції, що вирують, адже це може призвести до критичних наслідків», — звернула увагу на найголовніше експертка. 

Авторка тексту: Юлія Шемлій

Джерело зображення: genderindetail.org.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Парламент проголосував за іспит для отримання громадянства. Зі знання Конституції, історії та мови України

Верховна Рада підтримала запровадження іспиту, щоб отримати громадянство України. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Цей закон підтримали 281 депутат. 

Читати далі
+ 28 слів

Випробувальний термін перед контрактом в ЗСУ встановили в Україні

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8169, що пропонує встановити обов’язкове випробування на строк до 6 місяців для українців, які вперше прийняті на військову службу за контрактом. Про це повідомив нардеп від партії «Голос» Ярослав Железняк.

Читати далі
+ 11 слів

Чехія продовжить тимчасовий захист українців. Що для цього потрібно?

Українці, які після початку повномасштабного вторгнення отримали прихисток в Чехії, можуть до 31 березня пройти процедуру продовження тимчасового захисту. Про це йдеться на сайті Мінреінтеграції.

Читати далі
+ 130 слів

В Україні навесні висадять 200 млн дерев

Під час цьогорічного сезону висадки дерев, що знаково почнеться у Міжнародний день лісів, будуть висаджувати 200 млн сіянців, зокрема й на деокупованих територіях. Про це повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

Читати далі
+ 35 слів

В Україну повернули 15 депортованих дітей та їхніх матерів

Діти з матерями та законними представниками з Харківської та Херсонської областей змогли повернутись додому після незаконного вивезення з країни. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. 

Читати далі
+ 82 слів

Україна отримала від ЄС 1,5 млрд євро в межах макрофінансової допомоги

Європейський Союз надав Україні другий транш у розмірі 1,5 млрд євро з макрофінансового пакета на 18 млрд євро. Про це повідомила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Читати далі
+ 22 слів

Угорщина заблокувала заяву ЄС про ордер на арешт Путіна

Уряд Угорщини заблокував публікацію спільної заяви країн-членів Європейського Союзу про міжнародний ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела.

Читати далі
+ 47 слів

Україні передали польовий госпіталь Естонія, Норвегія та Нідерланди

За підтримки та співпраці трьох країн Україна отримала медичну допомогу у війні проти Росії. Про це повідомили Збройні сили Естонії. 

Читати далі
+ 47 слів
Що там ще
+ 5849 новин