До ромів та африканців українці ставляться найгірше

Найприхильніше українці ставляться до україномовних та російськомовних українців, найгірше — до африканців та ромів. Такі дані соцопитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

Чому це важливо. Дані дослідження свідчать про те, що українці не приймають та вороже ставляться до тих, хто відрізняється від них.

Детальніше. Київський міжнародний інститут соціології провів соціологічне дослідження про міжетнічні упередження українців. Дослідження провели за шкалою американського соціолога Еморі Богардуса. Для кожної етнічної групи з переліку опитані мали відповісти, наскільки близькі стосунки вони готові допустити з представниками кожної з груп. Це називається соціальною дистанцією. Мінімальна соціальна дистанція 1 (згоден допустити як члена родини), максимальна 7 (не пускав би в Україну).

Згідно з опитуванням, в Україні більшість респондентів готові допустити україномовних (індекс 2,2) і російськомовних українців (2,7) до себе як членів родини і близьких друзів. Тобто до цих двох груп в українців найменша соціальна дистанція. Потім йдуть білоруси (3,2) та росіяни (3,6). Ці показники відчутно не змінилися за останній рік, тільки соціальна відстань до росіян трохи скоротилася (минулоріч вона становила 3,8).

Потім йдуть кілька етнічних груп – поляки, євреї, кримські татари, канадці, американці, німці з приблизно однаковою соціальною дистанцією 4,1-4,3. Завершують ієрархію соціальних дистанцій французи (4,4), румуни (4,7), африканці (5,2), і на останньому місці роми (5,4).

Загалом рівень ксенофобії (неприйняття чужих) в Україні за рік дещо знизився.

Хто і як проводив дослідження. Соціологічне опитування провів КМІС у вересні цього року. З 6 по 16 вересня особисто опитали 2035 респондентів, які мешкають у 110 населених пунктах усіх регіонів України (крім АР Крим). У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,3%.

Роми в українському суспільстві: як налагодити комунікацію? Як показує дослідження, серед українців побутує ворожість та стереотипи щодо ромів. Як їх здолати?

  1. Уникайте узагальнень. Фрази на зразок «усі роми не мають вищої освіти», «усі ромські діти не хочуть ходити до школи», «усі роми уміють ворожити» породжують стереотипи. Роми — різні, не варто узагальнювати.
  2. Роми — це не екзотика. Вони — такі ж як і ми, часто потрапляють у непрості соціальні обставини, а в щоденному житті не носять квіткових спідниць і не ворожать по руці. Роми — це теж громадяни України, навіть якщо вони не мають паспорта. Не варто розділяти ромів та, приміром, інших українців на «ми і вони».
  3. Роми — це не лише про злочини. Це ще й про щоденні соціальні труднощі: проблеми з отриманням документів, оформлення у школу, комунікація з державними органами. Варто пам’ятати також і про них, а не лише про злочинні історії у ЗМІ.

Циган чи ром? Засновник Освітнього центру з прав людини Володимир Бєглов пояснив для ресурсу MediaLab, як правильно казати: «циган» чи «ром»: «Циган сонце вкрав». «Будеш нечемною дитиною, цигани вкрадуть». «Що це за циганський табір ви тут влаштували?» Усі ці поширені в нашій мові вислови, зрозуміло, зовсім не сприяють позитивному ставленню до ромської національної меншини в Україні. А відтак, підсилюють і без того сильний стереотип щодо небезпечності і шкідливості представників і представниць цієї групи. 

Безумовно, гастролі яскраво розцяцькованих ромів і ромок до туристичних міст, крадіжки з кишень і торбинок, гіпнотичні ворожіння на базарах і трамвайних зупинках — те, що надокучає і обурює. І безумовно, така поведінка окремих ромських чоловіків і жінок негативно впливає на образ цілої групи загалом. Але якщо ми з вами і мусимо кудись спрямовувати власний негатив, то спрямуймо його на недолуге з цієї точки зору законодавство і бездіяльність правоохоронних органів, а не на цілий народ. І тим більше, не робімо висновки про всіх ромів і ромок лише на основі яскравої поведінки тих, хто, на жаль, підтверджує стереотипи про «циганів».

Фото: pexels.com

Німеччина передасть Україні черговий військовий пакет допомоги. Що в ньому буде?

Країна надасть нам таку військову техніку: пʼять гусеничних ремонтно-евакуаційних машин Warthog; дев’ять гусеничних командних машин-всюдиходів Warthog; шість машин розмінування WISENT 1; два мостоукладачі BEAVER; інженерні БРЕМ Bergepanzer 2 і БРЕМ 2A1 Dachs; дев’ять мінних тралів; три автомобілі для охорони кордону; шість паливозаправників Mercedes-Benz Zetros; 14 розвідувальних БпЛА Vector; 30 розвідувальних БпЛА RQ-35 Heidrun; пʼять засобів перешкод для дронів та інше.

Читати далі
+ 20 слів

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

Литва збільшить постачання дронів для України. Як?

Литовський Сейм схвалив правки до закону щодо публічних закупівель. Це дозволяє організаціям купувати та передавати в інші держави дрони, що використовують компоненти китайських виробників. Про це пише медіа Irytas.lt. з посиланням на повідомлення Сейму. 

Читати далі
+ 47 слів

Як допомогти собі: чи можете ви бути терапевтом для самого себе

Ви не можете змінити та впливати на багато речей, проте вам точно під силу зробити одне — попіклуватися про себе. Це ви можете зробити з допомогою самотерапії — процесу самостійної роботи над власними проблемами та емоціями

«Новини здорової людини» поспілкувались з практичною психологинею Софією Копач, яка розповіла про те, що таке самотерапія, як кожен з нас сам може підтримати своє психічне здоров’я та які є дзвіночки того, що вам варто звернутись до фахівця. 

Читати далі
+ 249 слів

Чехія виділить кошти на власну ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України 

Уже 20 країн приєдналось до ініціативи Чехії — закупівлі боєприпасів для України поза межами ЄС. Про це заявив прем’єр-міністр країни Петр Фіала. Посадовець запевнив, що боєприпаси надійдуть «впродовж тижнів або місяців».

Читати далі
+ 14 слів

Цифра дня: 537. Скільки українських дітей вбила РФ

Понад 1806 дітей постраждало в Україні через агресію російської армії. 537 дітей загинули та понад 1269 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про це йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора. 

Читати далі
+ 5 слів

12-річний хлопчик загинув на Харківщині через атаку РФ. Головне за ніч і ранок 28 березня

Через атаку Росії у селищі Борова на Харківщини загинув 12-річний хлопчик. Пошкоджені житлові будинки та дитячий садок. Про це заявили в Офісі Генпрокурора. 

Читати далі
+ 121 слів
Що там ще
+ 9455 новин