До ромів та африканців українці ставляться найгірше

Найприхильніше українці ставляться до україномовних та російськомовних українців, найгірше — до африканців та ромів. Такі дані соцопитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

Чому це важливо. Дані дослідження свідчать про те, що українці не приймають та вороже ставляться до тих, хто відрізняється від них.

Детальніше. Київський міжнародний інститут соціології провів соціологічне дослідження про міжетнічні упередження українців. Дослідження провели за шкалою американського соціолога Еморі Богардуса. Для кожної етнічної групи з переліку опитані мали відповісти, наскільки близькі стосунки вони готові допустити з представниками кожної з груп. Це називається соціальною дистанцією. Мінімальна соціальна дистанція 1 (згоден допустити як члена родини), максимальна 7 (не пускав би в Україну).

Згідно з опитуванням, в Україні більшість респондентів готові допустити україномовних (індекс 2,2) і російськомовних українців (2,7) до себе як членів родини і близьких друзів. Тобто до цих двох груп в українців найменша соціальна дистанція. Потім йдуть білоруси (3,2) та росіяни (3,6). Ці показники відчутно не змінилися за останній рік, тільки соціальна відстань до росіян трохи скоротилася (минулоріч вона становила 3,8).

Потім йдуть кілька етнічних груп – поляки, євреї, кримські татари, канадці, американці, німці з приблизно однаковою соціальною дистанцією 4,1-4,3. Завершують ієрархію соціальних дистанцій французи (4,4), румуни (4,7), африканці (5,2), і на останньому місці роми (5,4).

Загалом рівень ксенофобії (неприйняття чужих) в Україні за рік дещо знизився.

Хто і як проводив дослідження. Соціологічне опитування провів КМІС у вересні цього року. З 6 по 16 вересня особисто опитали 2035 респондентів, які мешкають у 110 населених пунктах усіх регіонів України (крім АР Крим). У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,3%.

Роми в українському суспільстві: як налагодити комунікацію? Як показує дослідження, серед українців побутує ворожість та стереотипи щодо ромів. Як їх здолати?

  1. Уникайте узагальнень. Фрази на зразок «усі роми не мають вищої освіти», «усі ромські діти не хочуть ходити до школи», «усі роми уміють ворожити» породжують стереотипи. Роми — різні, не варто узагальнювати.
  2. Роми — це не екзотика. Вони — такі ж як і ми, часто потрапляють у непрості соціальні обставини, а в щоденному житті не носять квіткових спідниць і не ворожать по руці. Роми — це теж громадяни України, навіть якщо вони не мають паспорта. Не варто розділяти ромів та, приміром, інших українців на «ми і вони».
  3. Роми — це не лише про злочини. Це ще й про щоденні соціальні труднощі: проблеми з отриманням документів, оформлення у школу, комунікація з державними органами. Варто пам’ятати також і про них, а не лише про злочинні історії у ЗМІ.

Циган чи ром? Засновник Освітнього центру з прав людини Володимир Бєглов пояснив для ресурсу MediaLab, як правильно казати: «циган» чи «ром»: «Циган сонце вкрав». «Будеш нечемною дитиною, цигани вкрадуть». «Що це за циганський табір ви тут влаштували?» Усі ці поширені в нашій мові вислови, зрозуміло, зовсім не сприяють позитивному ставленню до ромської національної меншини в Україні. А відтак, підсилюють і без того сильний стереотип щодо небезпечності і шкідливості представників і представниць цієї групи. 

Безумовно, гастролі яскраво розцяцькованих ромів і ромок до туристичних міст, крадіжки з кишень і торбинок, гіпнотичні ворожіння на базарах і трамвайних зупинках — те, що надокучає і обурює. І безумовно, така поведінка окремих ромських чоловіків і жінок негативно впливає на образ цілої групи загалом. Але якщо ми з вами і мусимо кудись спрямовувати власний негатив, то спрямуймо його на недолуге з цієї точки зору законодавство і бездіяльність правоохоронних органів, а не на цілий народ. І тим більше, не робімо висновки про всіх ромів і ромок лише на основі яскравої поведінки тих, хто, на жаль, підтверджує стереотипи про «циганів».

Фото: pexels.com

Фонд Сергія Притули придбав доступ до супутника за гроші, які українці зібрали на «Народний Байрактар»

Компанія ICEYE надасть Міноборони України повний доступ до одного зі своїх супутників, який вже перебуває на орбіті у потрібному регіоні. ЗСУ зможуть отримувати супутникові зображення критичних ділянок для планування операцій з високою частотою оновлення. Про це повідомив благодійний фонд Сергія Притули.

Читати далі
+ 38 слів

На передову відправили перший медичний гелікоптер придбаний за кошти United24

LIKE

Гелікоптер Мі-2 АМ-1 вчора був відправлений на фронт. На борту гвинтокрила також є медичне обладнання для першої медичної допомоги під час евакуації. Гелікоптер модернізувало українське виробництво.

Читати далі
+ 16 слів

окупант зазнав найбільших втрат за добу на Донецькому напрямку

Армія рф втратила близько 200 військових за минулу добу. З початку війни українські захисники ліквідували 44 300 військовослужбовців. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ.

Читати далі
+ 45 слів

росія знову завдала ударів по Харкову. Головне за ніч і ранок 18 серпня

Читати далі
+ 58 слів

Українські стартапи продовжують бізнес всупереч війні

Більшість стартапів планують розширити свій бізнес у короткі терміни. Лише 4% опитаних вважають, що їхня діяльність може бути скорочена. Про це повідомляє пресслужба Мінцифри, посилаючись на онлайн-опитування для аналізу результатів роботи українських стартапів під час війни.

Читати далі
+ 17 слів

рф вербує громадян з країн Центральної Азії для участі у війні

Через брак охочих воювати окупанти намагаються залучити в армію громадян Узбекистану, Таджикистану та Киргизстану. Про це повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України.

Читати далі
+ 18 слів

«Суспільне» починає прийом заявок на Нацвідбір «Євробачення-2023»

Читати далі
+ 70 слів

«Нова пошта» разом з ДСНС розробляють роботів-саперів

LIKE

Українські роботи-сапери призначені для розмінування водойм та суші, вони зможуть не лише знаходити міни, а й знешкоджувати їх.

Читати далі
+ 25 слів
Що там ще
+ 4567 новин