Митець філософії та педагог: cьогодні — День народження Олекси Новаківського

14 березня народився видатний український митець Олекса Новаківський. Картини «Мойсей», «Моя муза»; десятки портретів та пейзажів; відкриття Мистецької школи — все це належить Новаківському.

Шлях митця

Олекса Новаківський народився на Вінниччині. Навчався живопису в приватній школі Пилипа Клименка, а потім — у Краківській академії мистецтв. У той час Новаківський здобув багато досвіду, перебуваючи серед української інтелігенції та надихаючись культурним спадком Європи.

Потім Олекса переїжджає до села Могила, де знайомиться зі своєю дружиною Анною-Марією. Він намалював десятки картин з її зображенням. Найпоширеніші з них — «Пробудження», «Втрачені надії. Визволення». Крім цього, митець полюбляв малювати твори з релігійним спрямуванням, а саме — ікони.

Кожна картина Новаківського була наповнена глибоким сенсом та символікою, але незважаючи на це, Олекса вдало доносив сутність до своїх шанувальників. 

Життя у Львові

У 1911 році познайомився на виставці з митрополитом Андрієм Шептицьким, який став його покровителем. Шептицький запросив митця до Львова та зобов’язався допомогти йому. Олекса часто зображав на своїх картинах митрополита.

Період перебування художника у Львові припадає на часи Першої світової, тому в цей час можна побачити зміни в його творчості. Новаківський почав відтворювати у своїх творах князів Русі, серед яких — «Ярослав Мудрий» та інші. Ці картини мали великий дух патріотизму.

ВІдкриття Мистецької школи

Згодом Олекса перейшов до педагогіки та відкрив власну Мистецьку школу. Вона діяла близько 12 років та фінансувалась Шептицьким. Навчальний заклад був не схожим на інші з такими ж спрямуваннями. Він вирізнявся потужним викладацьким складом та чіткою культурною позицією. 

Останній твір

Улітку 1935-го року, перебуваючи у Карпатах, художник захворів та згодом помер.  У той час він працював над твором «Святоюрська Мадонна», яка мала б прикрашати святилище собору Святого Юра, але так і не завершив. 

Картини Олекси Новаківського після смерті перебували у його знайомих, а потім їх викупив професов Микола Мушинка. Лише в 1990-х рр. твори Новаківського були представлені в Україні та США. У 2016 році Мушинка подарував усі картини Національному музеєві у Львові. 

Фото: zbruc.eu

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Третю успішну трансплантацію легень провели в Україні

Wow
LIKE

У лікарні «Феофанія» медики здійснили одночасно дві операції трансплантацію легень та печінки. Успішна пересадка легень у клініці відбулася вперше, а загалом в Україні це — третя така операція. Про це повідомляє пресслужба лікарні. 

Читати далі
+ 25 слів

Raiffeisen Bank International — міжнародний спонсор війни в Україні

WTF

Цей австрійський банк внесло до переліку спонсорів війни Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). 

Читати далі
+ 59 слів

Словаччина передала чотири винищувачі МіГ-29 Україні

Найближчими тижнями країна передасть решту літаків. Загалом Україна отримає від Словаччини 13 винищувачів радянського виробництва, заявили в міністерстві оборони країни.

Читати далі
+ 10 слів

«Подарунок для Путіна»: 30 мільйонів крон на РСЗВ для України зібрали в Чехії

LIKE

Чеська ініціатива «Подарунок для Путіна» зібрала 30 млн крон (понад 1,2 млн євро) на купівлю реактивної системи залпового вогню RM-70. До постачання, яке планують провести в найближчі тижні, також додадуть 365 ракет. Про це повідомляє видання Ceske Noviny.

Читати далі
+ 25 слів

Парламент Ісландії визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом

«За» проголосувало 48 депутатів парламенту Ісландії. Про це повідомила міністерка закордонних справ Ісландії на своїй Twitter-сторінці. 

Читати далі
+ 11 слів

Скасувати спільне володіння автівкою можна в «Дії». Мінцифра запускає бета-тестування послуги

Взяти участь у бета-тестуванні можуть одразу дві людини: власник авто та водій, якому шерять авто. Для скасування треба мати «Дія. Підпис» та вже зашерений автомобіль. Про це в телеграмі повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Читати далі
+ 40 слів

Перша у світі надрукована на 3D-принтері ракета злетіла в космос, але не досягла орбіти

Ракета «Terran 1» вдало стартувала з космодрому на мисі Канаверал, але після розділення першого та другого ступенів не змогла вийти на орбіту. Про це у твітері повідомила компанія Relativity Space, яка здійснила запуск. 

Читати далі
+ 20 слів

Україні на відновлення знадобиться щонайменше 411 мільярдів доларів

Noo

Через шкоду, яку Росія завдала Україні, на відновлення та реконструкцію держави знадобиться більша сума, ніж за попередніми оцінками Світового банку. Про це повідомив Bloomberg. 

Читати далі
+ 29 слів
Що там ще
+ 5872 новин