Найважливіші наукові відкриття десятиліття — версія журналу «New Scientist»

Учені уже можуть редагувати ДНК людини, повністю пересаджувати обличчя та виліковувати від лейкемії. Ці на інші наукові відкриття увійшли у рейтинг від журналу «New Scientist», пише Хмарочос.

Чому це цікаво. Список дозволяє побачити, як багато уже можуть робити науковці у світі.

Детальніше.

 1. Бозон Хіггса. Він є частиною найвпливовішої на сьогодні теорії про будову Всесвіту — Стандартної моделі. Тож його відкриття підтвердило, що сучасна фізика розвивається у правильному напрямку. Бозон Хіггса уповільнює елементарні частинки, наділяючи їх масою. Якби не було поля цих бозонів Хіггса, частинки, з яких формуються атоми, пронизували б космос зі швидкістю світла.
 2. Редагування ДНК методом CRISPR. Це відносно дешева і проста для використання система, яка дозволяє цілеспрямовано редагувати геном людини, наприклад, для попередження розвитку генетичних хвороб.
 3. Гравітаційні хвилі. У 1916 році Альберт Ейнштейн припустив, що тканина простору-часу має «брижі» — гравітаційні хвилі, які розповсюджуються зі швидкістю світла. Рівно сто років потому учасники проєкту LIGO оголосили про те, що їм вдалося вперше зафіксувати гравітаційні хвилі, породжені колапсом двох чорних дір, який стався 1,3 мільярдів років тому.
 4. AlphaGo. Її вважають вершиною досягнень штучного інтелекту після того. Ще б пак: у 2015 році вона стала першою комп’ютерною програмою, яка перемогла професійного гравця у японських шашках «ґо».
 5. Лікування лейкемії. У 2015 році у Лондоні завдяки генній терапії вперше вдалося вилікувати людину. В однорічної Лайли, яка страждала на лейкемію, рак крові, взяли Т-лімфоцити та відредагували таким чином, аби вони розпізнавали та знищували ракові клітини. Потім їх ввели Лайлі, що врятувало дитині життя.
 6. Денисівська людина. У 2010 році вчені виявили, що кістка пальця дитини, яку знайшли в одній із печер Сибіру, генетично відрізняється як від ДНК неандертальців , так і від ДНК Homo sapiens. Тож ідеться, ймовірно, про новий вид вимерлих людей. Пізніше у Денисівській печері знайшли нові рештки цього виду, включно з метисом, матір якого була неандерталкою, а батько належав до Денисівських людей.
 7. Квантова перевага. У жовтні 2019 року компанія Google оголосила про досягнення квантової переваги — здатності квантових комп’ютерів здійснювати обчислення, які неможливо виконати на звичайних комп’ютерах. Час виконання обчислень може бути скорочено у кілька тисяч разів.
 8. Найближча до Землі екзопланета. У 2016 році вчені дізналися про існування планети b у системі Проксима Центавра — найближчої до Сонця зірки. Проксима Центавра b, як вважають, перебуває у зоні, придатній для життя, тобто на ній може бути вода у рідкому стані. Планета віддалена від Землі лише на 4,25 світлових років.
 9. Повна трансплантація обличчя. Вперше таку операцію провели у 2010 році в Барселоні. Місцевий фермер випадково вистрілив собі в обличчя й протягом п’яти років після інциденту не міг нормально дихати, ковтати і розмовляти. Йому видалили всі рештки обличчя, крім очей і язика, й пересадили нове від донора. Команда з 30 лікарів оперувала чоловіка 24 години.

  Повністю список читайте за посиланням.

Перегляди української «Вікіпедії» за рік зросли на 17%. За 2019 рік відвідуваність української версії онлайн-енциклопедії збільшилося на 105 мільйонів візитів, якщо порівняти з 2018 роком. За минулий рік україномовну версію енциклопедії переглядали 707,5 млн разів. Це на 17% перевершує показник 2018 року, який становив 602, 4 млн переглядів.

Штучний інтелект від Google може краще за лікарів виявити рак молочної залози. Про це пише Independent із посиланням на дані спільного дослідження британських і американських науковців.

Під час дослідження штучний інтелект від Google та рентгенологи проаналізували близько 30 тисяч мамограм, але у підсумку штучний інтелект був набагато точнішим. Експерти сподіваються, що ця технологія зможе використовуватися для швидшого виявлення раку молочної залози у майбутньому.

За словами одного із співавторів дослідження Мозіяра Етемаді, для використання пристрою на практиці ще необхідно отримати дозволи, на що може піти кілька років.

Фото: pexels.com

Як на Каннському кінофестивалі підтримують Україну?

Цьогоріч 75-й міжнародний Каннський кінофестиваль став платформою підтримки України. Окрім показу фільмів українського виробництва, відбулася низка програмних заходів та демонстрацій, щоб привернути увагу до війни та зібрати кошти для України.

Читати далі
+ 69 слів

рф звинуватили у геноциді українців. Головне за 27 травня

Перший незалежний звіт щодо звинувачень росії у геноциді в Україні стверджує, що дії рф в Україні дають достатньо доказів, щоб зробити висновок, що росія розпалює геноцид та вчиняє звірства, спрямовані на знищення українського народу.

Читати далі
+ 18 слів

рф примусово мобілізувала майже всіх чоловіків із окупованої «днр»

Практично усі чоловіки із так-званої «днр» примусово потрапили до лав російської армії, повідомляє Служба безпеки України. Про це СБУ розповів полонений, якого без погодження мобілізували з окупованої частини Донецької області.

Читати далі
+ 12 слів

Продовольча криза у світі через війну рф проти України. Що варто знати

«Майбутня продовольча катастрофа. Війна схиляє тендітний світ до масового голоду. Виправити це — справа кожного», — обкладинка з таким написом з’явилася у щотижневику The Economist у травні. Ми вирішили розібратися, чи насправді світові загрожує криза через війну рф з Україною.

Читати далі
+ 317 слів

росіяни активно наступають на Донецькому та на Слов’янському напрямках. Важливе за ніч та ранок 27 травня

російські військові активно наступають на Донецькому та на Слов’янському напрямках. Росіяни обстрілюють позиції ЗСУ, намагаються закріпитись у Лимані. Про це повідомляє Генштаб.

Читати далі
+ 29 слів

Бої на сході України досягли максимальної інтенсивності. Головне за 26 травня

Наразі росіяни штурмують українські позиції одночасно на кількох напрямках. Про це повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр. «Ворог здійснює вогневий вплив вздовж всієї лінії фронту. Бої досягли максимальної інтенсивності. Попереду нас очікує надзвичайно складний і тривалий етап боротьби до повного звільнення наших територій у міжнародно визнаних кордонах», — каже Маляр.

Читати далі
+ 22 слів

Український фільм здобув перемогу на фестивалі у Каннах

LIKE

Картина режисера Вілена Новака «Чому я живий» Одеської кіностудії виборола першість у номінації «Найкращий режисер повнометражного фільму» на Silk Road Film Awards Cannes. Це п‘ята нагорода, яку отримав фільм цьогоріч.

Читати далі
+ 32 слів

Рашисти перевозять хірургічне обладнання з Маріуполя у Донецьк

В Донецьк в хірургічне відділення клініки Калініна завезли чергову партію хірургічного обладнання, яке вкрали з маріупольської лікарні. Про це повідомив радник мера Петро Андрющенко.

«Обладнання унікальне і було придбане у 2021 році за кілька мільйонів гривень. Усе вкрадене обгорнуто в подарункову обгортку “єдиної росіі”», — пише Андрющенко.13:51

Фото: t.me/andriyshTime

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики.

Читати далі
+ 0 слів
Що там ще
+ 4256 новин