Найважливіші наукові відкриття десятиліття — версія журналу «New Scientist»

Учені уже можуть редагувати ДНК людини, повністю пересаджувати обличчя та виліковувати від лейкемії. Ці на інші наукові відкриття увійшли у рейтинг від журналу «New Scientist», пише Хмарочос.

Чому це цікаво. Список дозволяє побачити, як багато уже можуть робити науковці у світі.

Детальніше.

 1. Бозон Хіггса. Він є частиною найвпливовішої на сьогодні теорії про будову Всесвіту — Стандартної моделі. Тож його відкриття підтвердило, що сучасна фізика розвивається у правильному напрямку. Бозон Хіггса уповільнює елементарні частинки, наділяючи їх масою. Якби не було поля цих бозонів Хіггса, частинки, з яких формуються атоми, пронизували б космос зі швидкістю світла.
 2. Редагування ДНК методом CRISPR. Це відносно дешева і проста для використання система, яка дозволяє цілеспрямовано редагувати геном людини, наприклад, для попередження розвитку генетичних хвороб.
 3. Гравітаційні хвилі. У 1916 році Альберт Ейнштейн припустив, що тканина простору-часу має «брижі» — гравітаційні хвилі, які розповсюджуються зі швидкістю світла. Рівно сто років потому учасники проєкту LIGO оголосили про те, що їм вдалося вперше зафіксувати гравітаційні хвилі, породжені колапсом двох чорних дір, який стався 1,3 мільярдів років тому.
 4. AlphaGo. Її вважають вершиною досягнень штучного інтелекту після того. Ще б пак: у 2015 році вона стала першою комп’ютерною програмою, яка перемогла професійного гравця у японських шашках «ґо».
 5. Лікування лейкемії. У 2015 році у Лондоні завдяки генній терапії вперше вдалося вилікувати людину. В однорічної Лайли, яка страждала на лейкемію, рак крові, взяли Т-лімфоцити та відредагували таким чином, аби вони розпізнавали та знищували ракові клітини. Потім їх ввели Лайлі, що врятувало дитині життя.
 6. Денисівська людина. У 2010 році вчені виявили, що кістка пальця дитини, яку знайшли в одній із печер Сибіру, генетично відрізняється як від ДНК неандертальців , так і від ДНК Homo sapiens. Тож ідеться, ймовірно, про новий вид вимерлих людей. Пізніше у Денисівській печері знайшли нові рештки цього виду, включно з метисом, матір якого була неандерталкою, а батько належав до Денисівських людей.
 7. Квантова перевага. У жовтні 2019 року компанія Google оголосила про досягнення квантової переваги — здатності квантових комп’ютерів здійснювати обчислення, які неможливо виконати на звичайних комп’ютерах. Час виконання обчислень може бути скорочено у кілька тисяч разів.
 8. Найближча до Землі екзопланета. У 2016 році вчені дізналися про існування планети b у системі Проксима Центавра — найближчої до Сонця зірки. Проксима Центавра b, як вважають, перебуває у зоні, придатній для життя, тобто на ній може бути вода у рідкому стані. Планета віддалена від Землі лише на 4,25 світлових років.
 9. Повна трансплантація обличчя. Вперше таку операцію провели у 2010 році в Барселоні. Місцевий фермер випадково вистрілив собі в обличчя й протягом п’яти років після інциденту не міг нормально дихати, ковтати і розмовляти. Йому видалили всі рештки обличчя, крім очей і язика, й пересадили нове від донора. Команда з 30 лікарів оперувала чоловіка 24 години.

  Повністю список читайте за посиланням.

Перегляди української «Вікіпедії» за рік зросли на 17%. За 2019 рік відвідуваність української версії онлайн-енциклопедії збільшилося на 105 мільйонів візитів, якщо порівняти з 2018 роком. За минулий рік україномовну версію енциклопедії переглядали 707,5 млн разів. Це на 17% перевершує показник 2018 року, який становив 602, 4 млн переглядів.

Штучний інтелект від Google може краще за лікарів виявити рак молочної залози. Про це пише Independent із посиланням на дані спільного дослідження британських і американських науковців.

Під час дослідження штучний інтелект від Google та рентгенологи проаналізували близько 30 тисяч мамограм, але у підсумку штучний інтелект був набагато точнішим. Експерти сподіваються, що ця технологія зможе використовуватися для швидшого виявлення раку молочної залози у майбутньому.

За словами одного із співавторів дослідження Мозіяра Етемаді, для використання пристрою на практиці ще необхідно отримати дозволи, на що може піти кілька років.

Фото: pexels.com

Місія до Оленівки все ще можлива

«Ми ніколи не отримували дозволу від Російської Федерації, щоб зайти туди. Чи означає це, що все втрачено? Ні. Згадайте Запорізьку атомну електростанцію. Ми маємо там спеціалістів з МАГАТЕ. Тож, це можливо», — про це журналістам заявила Деніз Браун — постійна координаторка системи ООН в Україні. 

Читати далі
+ 34 слів

Leopard для України, повернення з полону і ноутбуки для вчителів: 7 позитивних новин січня

Війна триває і новий рік розпочався для нас численними трагедіями. Але ми боремось і працюємо, тому і цього місяця маємо чому радіти. Гортайте карусель, щоб згадати позитивні новини січня, які тішать і наближають нашу перемогу.

Читати далі
+ 110 слів

«Повернись живим» та Приватбанк оголосили збір на екіпірування льотчиків

Благодійний фонд спільно з ПриватБанком відкрили збір на суму в розмірі 31 млн грн. Мета збору  — придбати вогнетривку форму та авіаційні шоломи, щоб повністю закрити потребу екіпажів армійської авіації у спеціальному екіпіруванні. 

Читати далі
+ 33 слів

Україна отримає до 140 танків від західних партнерів

У межах першої хвилі допомоги Україна отримає 120−140 сучасних західних танків. Зокрема, Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams і розраховує на французькі Leclerc. Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Читати далі
+ 9 слів

Як мілітаризують дітей у Криму

Керівник окупаційної адміністрації Аксьонов відкриває по всьому Криму Добровільні товариства сприяння армії, авіації та флоту (ДТСААФ), де дітей вчать користуватися зброєю, надавати першу медичну допомогу, проходити вогневу та інженерну підготовку.

Читати далі
+ 62 слів

Символ стійкості: на стіні зруйнованого будинку в Миколаєві годинник досі рахує хвилини

У зруйнованому російськими обстрілами будинку у Миколаєві, на стіні, яка вціліла, досі продовжує висіти килим та годинник, який відраховує хвилини. Про це написала волонтерка з Одеси Леся Рудченко у своєму Instagram.

Читати далі
+ 5 слів

Представили лого та слоган цьогорічного Євробачення–2023

Організатори цьогорічного пісенного конкурсу представили логотип та слоган Євробачення 2023. У вигляді зображення буде використана анімація сердець у кольорах українського та британського прапорів, що б’ються в унісон. Гаслом цьогорічного фестивалю стануть слова «Об’єднані музикою» (United by music).

Це символізує єднання народів та підтримку України.

Читати далі
+ 19 слів

Міжнародний олімпійській комітет відреагував на критичні заяви України

Міжнародний олімпійській комітет відповів на критичні коментарі з боку українських офіційних осіб щодо заяви про ймовірне повернення атлетів з Росії та Білорусі до змагань. Про це йдеться у заяві МОК для інформаційного агентства Reuters.

Читати далі
+ 124 слів
Що там ще
+ 5482 новин