Детальніше. 4 березня відбулося позачергове засідання Верховної Ради. Зранку прийняти відставку прем’єр-міністра Олексія Гончарука рекомендував парламенту комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
3 березня у мережі з’явилося фото заяви Гончарука про відставку. Нагадаємо, що прем’єр-міністр був призначений на цей пост наприкінці серпня минулого року і у нього є річний імунітет на звільнення. Тож він може піти лише за власним бажанням, написавши заяву про відставку.
Того ж 3 березня президент запропонував фракції«Слуга народу» призначити прем’єром Дениса Шмигаля. Таку пропозицію Зеленський зробив на засіданні фракції у парламенті у вівторок ввечері. Нагадаємо, що «Слуга народу» має монобільшість у Верховній Раді, тож може самостійно голосувати за нові кандидатури.
Новий очільник Кабінету міністрів
Новим прем’єр-міністром Українистав Денис Шмигаль — український науковець, кандидат економічних наук. Він був головою Івано-Франківської ОДА (від 2 серпня 2019 до 5 лютого 2020). До сьогодні обіймав посаду віцепрем’єр-міністра України — міністра розвитку громад і територій.
44-річний Денис Шмигаль — корінний львів’янин. Він закінчив Львівську політехніку за спеціальністю менеджмент машинобудування, інженер-економіст. Кандидат економічних наук.
Шмигаль володіє англійською та польською мовами. Також він додатково вчився за кордоном – у Бельгії, Канаді, Грузії, Фінляндії. Також у Німеччині — у Рейнсько-Вестфальському технічному університеті за програмою підготовки менеджерів Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини.
З початку 2000-х до 2009 року працював на керівних посадах на підприємствах Львова. Згодом перейшов на державну службу до Львівської обласної державної адміністрації.
«Денис Шмигаль, якого запропонують на посаду прем’єр-міністра, робитиме більший акцент на економіці й підтримці промисловості, ніж це було у чинному Кабінеті міністрів». Про це сказала заступниця голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук: «Ми відчули, що буде значно більший акцент на економіці, ніж це було в попередньому складі уряду. Буде акцент, у тому числі, на підтримці промисловості. Шукають першого віцепрем’єр-міністра, який міг би курувати саме цей напрям».
Нова міністерка соцполітики
Марину Лазебну призначили міністеркою соцполітики замість Юлії Соколовської.
Марина Лазебна народилася у селі на Київщині. Закінчила КНУ імені Шевченка за спеціальністю економістка-менеджерка. Кандидатка економічних наук. До цього працювала у Міністерстві економіки, у Секретаріаті Кабміну, у Відділі організації роботи віцепрем’єр-міністра. Була головою Державної служби зайнятості, поки цю установу не ліквідували.
Новий глава Міністерства ветеранів
Сергія Бессараба призначили главою Мінветеранів замість Оксани Коляди.
64-річний Сергій Бессараб — радянський і український військовий, генерал-лейтенант запасу. У 2005-2007 роках був командувачем військами Територіального управління «Північ», у 2012-2015-х – першим заступником командувача Сухопутних військ Збройних сил України. З 2015 року був заступником начальника Генерального штабу Збройних сил України і командувачем АТО.
Новий міністр фінансів
Ігоря Уманського призначили міністром фінансів замість Оксани Маркарової.
Ігор Уманський — український економіст, політик, виконувач обов’язків міністра фінансів України після відставки Віктора Пинзеника у другому уряді Юлії Тимошенко. Закінчив Київський національний економічний університет. Економіст, магістр ділового адміністрування. Кандидат економічних наук.
Новий міністр охорони здоров’я
Ілля Ємець очолив Міністерство охорони здоров’я замість Зоряни Скалецької, яка зараз перебуває на обсервації у Нових Санжарах, разом із українцями, які прилетіли з Вуханю.
Ілля Ємець — український лікар, директор Державної установи «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України». Кардіохірург, доктор медичних наук, професор кафедри дитячої кардіології та кардіохірургії ім. П. Л. Шупика, заслужений лікар України, член Європейської асоціації хірургії вроджених вад серця. Був міністром охорони здоров’я України з 21 грудня 2010 року до 17 травня 2011 року. Зараз — член тимчасової робочої групи з питань реформування системи охорони здоров’я.
Ємець з 1992 року першим в Україні і на пострадянському просторі почав успішно оперувати немовлят зі складними вадами серця, упроваджувати у практику пластичні операції на клапанах серця у дітей раннього віку (без використання штучних матеріалів). Уперше у світі впровадив хірургічне лікування пренатально діагностованих складних вроджених вад серця у перші години життя у новонароджених із застосуванням аутологічної пуповинної крові замість донорської. Створив в Україні школу кардіології та кардіохірургії новонароджених.
Новий міністр оборони
Андрій Таран став новим міністром оборони замість Андрія Загороднюка.
65-річний Таран закінчив Київське вище зенітне ракетне інженерне училище, отримав спеціальність військового інженера-радіотехніка. Два роки відслужив в армії СРСР. Згодом пройшов перепідготовку в Інституті міжнародних відносин у Києві для дипломатичної служби. У 1994-1995 роках працював в Головному управлінні розвідки Міноборони.
Окрім роботи в Міноборони і РНБО, Андрій Таран має також п’ять років досвіду на посаді військовим аташе при посольстві України у США. За часів Януковича повернувся на дипломатичну службу: у 2011-2014 році був представником Міноборони у представництві України при ООН.
Новий міністр розвитку громад
Олексій Чернишова став міністром розвитку громад і територій замість Дениса Шмигаля.
Чернишов — голова Київської обласної державної адміністрації. Навчався в Харківському гуманітарному університеті «Народна українська академія» за спеціальністю «економіка підприємства». Також вивчав правознавство у Національному юридичному університеті ім. Ярослава Мудрого.
У 1998 році продовжив кар’єру в IT галузі, у компанії Telesens, яка розробляла системні програмні продукти для телекомунікаційного бізнесу як дочірня структура німецької Telesens AG.
Новий міністр Кабінету міністрів
Олег Немчінов призначений міністром Кабінету міністрів замість Дмитра Дубілета.
Немчінов — державний службовець. Народився у Львові у родині службовців, онук героя Радянського Союзу, артилериста Івана Немчинова. З 2017 року — Державний секретар Міністерства молоді та спорту Україну, кандидат наук з державного управління, учасник АТО. Був депутатом Львівської обласної ради від Української народної партії.
Новий міністр закордонних справ
Дмитро Кулеба очолив МЗС замість Вадима Пристайка.
Кулеба — український дипломат. Постійний представник України при Раді Європи. З 29 серпня 2019 року — віце-прем’єр-міністр України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції. Закінчив Інститут міжнародних відносин Київського університету ім. Шевченка за спеціальністю — міжнародне право. Кандидат юридичних наук.
Презентував свою книгу «Війна за реальність: як перемагати у світі фейків, правд і спільнот», де поділився думками про те як тримати інформаційну оборону та перемагати у комунікативній війні. У грудні 2017 був визнаний найкращим українським послом за кордоном за результатами опитування Інституту світової політики, в якому взяли участь близько 70 експертів.
Міністр з питань спорту
Тепер у Кабінеті міністрів з’явився новий портфель міністра з питань спорту. Ним став Вадим Гутцайт — український фехтувальник, шабліст, олімпійський чемпіон. Президент Федерації фехтування України. На світовому чемпіонаті з фехтування 1991 року Гутцайт був третім в індивідуальному заліку. Він допоміг Об’єднаній команді завершити змагання на другому місці. Брав участь у трьох Олімпіадах — у 1992, 1996 і 2000 роках. У 1992 році, виступаючи в складі Об’єднаної команди він завоював командне золото.
Був наставником української команди шаблісток, яка завоювала золоті олімпійські медалі на пекінській Олімпіаді. З 2018 року — директор Департаменту молоді та спорту Київської міської державної адміністрації.
Віцепрем’єром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції став Вадим Пристайко, який раніше був міністром закордонних справ в Уряді Гончарука. Пристайко — український дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України, Глава Місії України при НАТО (2017—2019).
Віцепрем’єром, міністром інтеграції тимчасово окупованих територій став Олексій Резніков. Резніков — український правник, адвокат, Заслужений юрист України. Був заступником голови Київської міської державної адміністрації, заступником міського голови — секретарем Київської міської ради. Представник України у робочій підгрупі з політичних питань Тристоронньої контактної групи.
На своїх посадах залишаються:
- міністром юстиції Денис Малюська;
- міністр інфраструктури Владислав Криклій;
- міністр цифрової трансформації Михайло Федоров;
- міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
Поки залишаються вільними крісла міністрів освіти, енергетики, культури і віцепрем’єра з економічного розвитку.
Фото: pexels.com