Операція «Вісла»: сьогодні — 74-та річниця депортації українців з їхніх етнічних земель

28 квітня 1947 року 6 польських дивізій і відділи Корпусу громадської безпеки оточили території, де проживали українські громадяни. У цей час підрозділи НКВД та чехословацької армії заблокували східні й південні кордони Польщі від Бреста до Нового Санча. Примусове переселення українців розпочали за постановою Політбюро ЦК Польської робітничої партії (ПРП). Про це пише Історична правда

Чому це важливо. Операцію «Вісла» засудили за насильницьке переселення, яке відбулося з порушенням прав людини.

Як проводили «вирішення української проблеми у Польщі»?

На початку квітня спеціальні служби Польщі підготували проєкт операції, яка тоді мала кодову назву «Схід». За планом мали виселити всіх етнічних українців, а також мішані польсько-українські сім’ї з південно-східного прикордоння на північно-західні землі Польщі та розселити їх там за принципом розпорошеності. 

Водночас планували ліквідацію «банд УПА, які повинні були безпощадно знищені після завершення евакуації». Для виконання завдань створили спеціальну оперативну групу з військових, безпекових та міліцейських підрозділів, за участі представників цивільної адміністрації. Для її здійснення відводився «максимально короткий строк (якщо це буде можливо, протягом 4-х тижнів)». 

Операція, яка розпочалася 28 квітня 1947 року, охопила значні території Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини. Польські військові частини брали села у кільце, а людям повідомляли про негайне переселення та давали лише кілька годин (від півгодини до чотирьох) для збору найнеобхідніших речей. 

Під конвоєм військових непідготовлене населення відправляли на так звані збірні пункти. Там співробітники держбезпеки проводили огляд «неблагонадійних» елементів, укладали реєстри депортованих та їхнього майна. Подекуди підозрювали цілі сім’ї у симпатіях до українського підпілля. Їх або відразу арештовували, або розселяли у кількості не більше однієї у кожному населеному пункті. Решту вивозили подалі від кордону для швидкої асиміляції із польським населенням.

Переселених обмежували у вільному пересуванні, а тих, хто намагався повернутися додому, затримували та розміщували в «транзитному таборі» у Явожному, де піддавали допитам і катуванням. Усього в результаті операції «Вісла» депортували понад 140 тисяч осіб.

Чи була «Вісла» геноцидом?

Стаття ІІ Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього та стаття 6 Римського статуту визначають суть злочину геноциду як «діяння, вчинені з метою знищити, повністю або частково, будь-яку національну, етнічну, расову або релігійну групу як таку». Статті Конвенції та Римського статуту також встановлюють вичерпний перелік геноцидних дій: убивство членів такої групи; заподіяння тяжких тілесних ушкоджень або розумового розладу; навмисне створення життєвих умов, які розраховані на цілковите або часткове фізичне знищення тощо. 

Документальні джерела свідчать, що метою операції не було повне або часткове знищення української національної групи на території Польщі. Це було насамперед примусове переміщення членів цієї групи з їхньої етнічної території та розселення на північних та західних польських землях задля прискорення асиміляції і створення умов, які б перешкоджали поверненню назад. Крім того, залишки українського підпілля, а саме ОУН та УПА, мали опору в українського населення. Так влада позбавила повстанський рух сенсу. 

Копайте глибше:

  • У мережі зʼявився у вільному доступі документальний фільм «Вкрадена вітчизна». Документальну стрічку присвячено темі депортації українців із території Польщі у 1945–1947 роках згідно договору між УРСР і Польським комітетом національного визволення.

Фото: zbruc.eu

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Наслідки ракетного удару по школі у Харкові

Сьогодні о 4 ранку росіяни обстріляли Шевченківський район у Харкові. Ракета потрапила у школу. За попередніми даними постраждалих немає. Про це повідомив голова Харківської ОДА Олег Синєгубов.

Читати далі
+ 5 слів

Як стартує процес відбудови України?

Сьогодні почалася Міжнародна конференція з питань відновлення України у Швейцарії. Мета — міжнародний старт процесу відбудови України. Про це повідомляють на сайті конференції.

Читати далі
+ 48 слів

Кліп про тероборону презентували у Черкасах. Пісню писали під час служби на Луганщині

У Черкаській обласній філармонії презентували кліп до пісні про військових черкаської ТрО. Автор присвятив пісню захисникам, які не повернулися із Попасної, що на Луганщині. Про це повідомляє Укрінформ.

Читати далі
+ 26 слів

ЗСУ зупинили наступ окупантів на Харківщині. Важливе за ніч та ранок 4 липня

ЗСУ придушили наступ окупантів у напрямку населеного пункту Прудянка на Харківщині. Про це повідомив Генштаб.

Читати далі
+ 116 слів

На сторожі морської безпеки: 3 липня в Україні відзначають День військово-морських сил ЗСУ

Щороку в першу неділю липня в Україні відзначають День військово-морських сил. Вони стримують ворога та дають збройну відсіч у внутрішніх водах країни.

Читати далі
+ 79 слів

Фільм про українських добровольців отримав спецвідзнаку на фестивалі у Великобританії

Витвір отримав спеціальну відзнаку журі міжнародного кінофестивалю «Sheffield Doc/Fest-2022». Режисером документального повнометражного фільму «День українського добровольця» виступив Володимир Тихий. Стрічку створило об’єднання «Вавилон‘13» в об’єднанні з Black Photon.

Читати далі
+ 17 слів

Україна збирає Армію дронів для ЗСУ. Можна задонатити гроші або дрони

Проєкт «Армія дронів» включає: систематичну купівлю дронів, їхній ремонт та оперативну заміну, а також курс навчання пілотів. Дрони потрібні українським військовим, щоб моніторити всю лінію фронту — майже 2,5 тисячі км.

Читати далі
+ 41 слів

Український борщ — під охороною ЮНЕСКО. Його внесли до списку нематеріальної культурної спадщини

Сьогодні «Культуру приготування українського борщу» внесли до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує негайної охорони. Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Читати далі
+ 34 слів
Що там ще
+ 4415 новин