Детальніше. Явка на цих виборах 12 липня була рекордною для сучасної Польщі. 68,12% виборців прийшли на дільниці й проголосували у другому турі президентських перегонів. Комісія поки не отримала протоколи з 5 виборчих дільниць, але голоси звідти уже не матимуть суттєвого впливу на остаточний результат голосування.
Результат Державної виборчої комісії збігається з даними двох екзитполів. Вони прогнозували Анджею Дуді перемогу з незначним відривом. Зокрема, оприлюднений о другій ночі результат Ipsos давав Дуді 51% підтримки.
Президент України уже привітав Дуду з перемогою на виборах і запросив в Україну: «Щиро вітаю пана президента Анджея дуду з перемогою на виборах! Бажаю Польщі під Вашим керівництвом подальших успіхів і процвітання. Запрошую Вас відвідати Україну з візитом для продовження нашої плідної співпраці. Разом ми сильніші!» — написав Володимир Зеленський у своєму Twitter.
Контекст. Нагадаємо, 28 червня у Польщі відбувся перший тур президентських виборів. За остаточними результатами Анджей Дуда посів перше місце із 43,50% голосів. На другому місці опинився Рафал Тшасковський — за нього віддали голос 30,46% виборців, що прийшли до дільниць. Явка на першому турі виборів склала 64,51%.
Що варто знати про Анджея Дуду?
Він є чинним президентом Польщі і ось вдруге виграв вибори. Напередодні другого туру голосування Дуда запропонував внести у Конституцію зміну, яка заборонить ЛГБТ-парам всиновлювати дітей. Він уже підписав проєкт конституційної поправки, яка тепер надійде у Сейм. Для зміни Конституції необхідна більшість, що становить дві третини нижньої палати парламенту.
Згідно з поправками, які підписав Дуда, особа, яка перебуває в одностатевих стосунках, не може усиновити дитину. Зміна Конституції буде означати, що лише сімейні гетеросексуальні пари зможуть усиновлювати дітей. Суди отримають право перевіряти пари, щоб переконатися, що вони відповідають визначенню в Основному законі.
Анджей Дуда уперше став президентом у 2015 році. Тоді консервативна партія «Право і справедливість», отримавши більшість голосів у парламенті та свого президента (Дуда є членом цієї партії), запустила чимало популярних ініціатив. Наприклад, виплату 500 злотих (близько 115 євро) щомісяця на кожну дитину, скасування прибуткового податку для молоді до 26 років, зниження пенсійного віку і тринадцята пенсія для літніх людей, зміцнення військового союзу зі США.
Але поряд із цими досягненнями за час перебування ПіС при владі у Польщі відбувся регрес демократії. Через суперечливу судову реформу підважили незалежність судової системи, паралізували працю Конституційного трибуналу, знищили суспільне телебачення. Систематично організовуються кампанії боротьби з «ворогами народу»: біженцями, суддями, жінками, які виступають за доступ до абортів, представниками ЛГБТ-середовища.
Фото: pexels.com