19 березня своє 93-річчя святкує українська поетеса-шістдесятниця, письменниця, дисидентка Ліна Костенко. Вона — лауреатка Шевченківської премії, Премії Антоновичів, Ордену Почесного легіону і номінантка на Нобілевську премію з літератури.
Поетеса, диседентка і номінантка на Нобелівську премію. Сьогодні – День народження Ліни Костенко







Становлення
Майбутня поетеса народилася на Київщині у родині вчителів. Згодом родина Костенків перебралася до Києва, де дівчина жила і навчалася на Трухановому острові. З 15 років писала власні вірші. За першою освітою Ліна — педагог. Другу освіту здобула у Московському літературному інституті. У шлюбі з одногрупником народила доньку Оксану, що нині викладає українську у Римському університеті. У другому шлюбі зʼявився син Василь, який зараз працює програмістом.
Шістдесятництво
Ліна Костенко була однією з найпримітніших молодих поетес на межі 1950-1960-х років. Її збірки «Проміння землі» та «Вітрила» одразу привернули інтерес аудиторії й критиків, а збірка «Мандрівки серця» засвідчила її успіх. З 1961-го її почали критикувати за «аполітичність», а далі секретар ЦК КПУ з ідеології заявив, що її «викрутаси зі словами», як і «викрутаси» Драча й Вінграновського, «неминуче призводять до викривлення і затемнення ідейно-художнього змісту твору». Багато років її вірші не публікували, адже Ліна потрапила до «чорних списків» аж до виходу історичного роману у віршах «Маруся Чурай», за який авторка отримала Шевченківську премію.
Сучасність
Ліна Костенко продовжує творити — її поема «Берестечко» розійшлася тиражем 14 тис. примірників, а збірка «Гіацинтове сонце» мала 5 тис. примірників. У 2010 році її перший роман «Записки українського самашедшого» викликав ажіотаж та тимчасовий дефіцит у книгарнях. Поетеса свого часу відмовилася від звання Героя України – «політичної біжутерії не ношу». Ліна Костенко пережила Голодомор, Другу світову та сталінські репресії, а у 2015 році приєдналася до гуманітарної акції «Другий фронт АТО», під час якої передавала на фронт збірки своїх поезій.
Текст підготувала Чубата Дарʼя
Фото: dovidka.biz.ua
Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики