Поетеса, диседентка і номінантка на Нобелівську премію. Сьогодні – День народження Ліни Костенко

19 березня своє 93-річчя святкує українська поетеса-шістдесятниця, письменниця, дисидентка Ліна Костенко. Вона — лауреатка Шевченківської премії, Премії Антоновичів, Ордену Почесного легіону і номінантка на Нобілевську премію з літератури.

Становлення

Майбутня поетеса народилася на Київщині у родині вчителів. Згодом родина Костенків перебралася до Києва, де дівчина жила і навчалася на Трухановому острові. З 15 років писала власні вірші. За першою освітою Ліна — педагог. Другу освіту здобула у Московському літературному інституті. У шлюбі з одногрупником народила доньку Оксану, що нині викладає українську у Римському університеті. У другому шлюбі зʼявився син Василь, який зараз працює програмістом.

Шістдесятництво

Ліна Костенко була однією з найпримітніших молодих поетес на межі 1950-1960-х років. Її збірки «Проміння землі» та «Вітрила» одразу привернули інтерес аудиторії й критиків, а збірка «Мандрівки серця» засвідчила її успіх. З 1961-го її почали критикувати за «аполітичність», а далі секретар ЦК КПУ з ідеології заявив, що її «викрутаси зі словами», як і «викрутаси» Драча й Вінграновського, «неминуче призводять до викривлення і затемнення ідейно-художнього змісту твору». Багато років її вірші не публікували, адже Ліна потрапила до «чорних списків» аж до виходу історичного роману у віршах «Маруся Чурай», за який авторка отримала Шевченківську премію.

Сучасність

Ліна Костенко продовжує творити — її поема «Берестечко» розійшлася тиражем 14 тис. примірників, а збірка «Гіацинтове сонце» мала 5 тис. примірників. У 2010 році її перший роман «Записки українського самашедшого» викликав ажіотаж та тимчасовий дефіцит у книгарнях. Поетеса свого часу відмовилася від звання Героя України – «політичної біжутерії не ношу». Ліна Костенко пережила Голодомор, Другу світову та сталінські репресії, а у 2015 році приєдналася до гуманітарної акції «Другий фронт АТО», під час якої передавала на фронт збірки своїх поезій.

Текст підготувала Чубата Дарʼя

Фото: dovidka.biz.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

В Україну повернули 121 загиблого бійця

Додому повернули 12 тіл захисників, що воювали на Луганському напрямку, 107 полеглих воїнів з Донецького напрямку та двох захисників із Запорізького напрямку. Про це повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.

Читати далі
+ 3 слів

Трьох дітей з тимчасово окупованих територій вдалось повернути в Україну

Це хлопчики 5-ти, 11-ти та 14-ти років. Нині на дітей та їхні родини чекає тривала реабілітація та робота з психологами. Про це повідомив голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

25 українських бійців потрапили в полон під час виходу з Авдіївки

«На жаль, в ході цих боїв 25 українських військовослужбовців потрапили у російський полон. Це війна… Хочу сказати цим солдатам, якщо вони мене почують, їхнім родинам — ми нікого не забули та робимо все, щоб визволити цих військовослужбовців з ворожого полону». Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

Читати далі
+ 8 слів

11 безпілотників збили у Львівській області

Уламки пошкодили обʼєкт критичної інфраструктури. Дві ракети типу «Кинджал» збити не вдалось. Також під ударом опинилась критична інфраструктура Івано-Франківщини. Обійшлося без постраждалих.

Читати далі
+ 14 слів

РФ здійснила чергову масовану атаку по енергооб’єктах України. Важливе за ніч і ранок 29 березня

Цієї ночі Сили оборони збили 84 повітряні цілі: 58 «шахедів» та 26 ракет. Усього росіяни запустили по Україні 99 засобів повітряного нападу.

Читати далі
+ 140 слів

Німеччина передасть Україні черговий військовий пакет допомоги. Що в ньому буде?

Країна надасть нам таку військову техніку: пʼять гусеничних ремонтно-евакуаційних машин Warthog; дев’ять гусеничних командних машин-всюдиходів Warthog; шість машин розмінування WISENT 1; два мостоукладачі BEAVER; інженерні БРЕМ Bergepanzer 2 і БРЕМ 2A1 Dachs; дев’ять мінних тралів; три автомобілі для охорони кордону; шість паливозаправників Mercedes-Benz Zetros; 14 розвідувальних БпЛА Vector; 30 розвідувальних БпЛА RQ-35 Heidrun; пʼять засобів перешкод для дронів та інше.

Читати далі
+ 20 слів

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів
Що там ще
+ 9460 новин