Різдво 25 грудня і 7 січня: у чому різниця і коли ж варто святкувати?

LIKE

Різниця — у календарях. 25 грудня Різдво святкують ті християни (і католики, і православні), церкви яких перейшли на Григоріанський календар. Українці також живуть за Григоріанським календарем, але от українська церква — Православна церква України — досі користується Юліанським календарем, який відстає. Тому українські православні святкують Різдво 7 січня. Говорити про 25 грудня як про «католицьке» чи «польське» Різдво — некоректно.

Чому це важливо. Коли українці святкуватимуть Різдво за Григоріанським календарем, то приєднаються до світової традиції. Це стане ще одним кроком до відокремлення від Росії та Московського патріархату.

Детальніше. Фактично, усі християни святкують Різдво 25 грудня, але от час настання цієї дати різний — у Григоріанському календарі — 25 грудня. А от Юліанський календар відстає на 14 днів. Також за Юліанським календарем Різдво святкують, крім України, Росія, Грузія та Сербія.

Довідка. У Біблії не вказано, коли точно народився Ісус Христос. У 45 році до нашої ери Юлій Цезар запровадив Юліанський календар. Відповідно до нього Різдво почали святкувати 25 грудня. Цю дату пов’язували із давнім язичницьким святом «Непереможного сонця».

У чому ж проблема — чому зараз Юліанський календар відстає? 

Проблема виникла, бо наша планета робить оберт навколо Сонця приблизно на 12 хвилин повільніше, ніж думали давні римляни. Тому календар почав зміщуватись. Різдво помалу наближалося до весни, а Великдень — до літа. За півтори тисячі років Юліанський календар відстав на 10 днів.

Ситуацію виправив Папа Римський Григорій ХІІІ. Він реформував календар. Деякі роки зробили невисокосними (тобто у них не було 29 лютого). Так вдалося перестрибнути оті 10 днів. Тому у 1582 році замість 4 жовтня настало 15-те. Новий календар назвали Григоріанським.

То коли ж варто святкувати Різдво?

Вибір — за вами. Православна церква України поки не перейшла на Григоріанський календар. Вона зробить це, якщо таку реформу підтримає більшість прихожан. Водночас потрібно розуміти, що святкування 25 грудня — це ще один рішучий крок від Росії та Московського патріархату.

Фото: pexels.com

У травні окупанти збираються почати навчання у чотирьох школах у Маріуполі

Щоб «адаптувати» маріупольських школярів до російської програми, протягом травня окупанти збираються викладати дітям російську мову і літературу, математику та історію росії. Поки це збираються робити у чотирьох школах — по одній в кожному районі міста. 

Читати далі
+ 28 слів

Найкраще завершення війни – перемога України з поверненням своїх територій, – Аджей Дуда

Президент Польщі вважає малоймовірним напад росії на країни НАТО і гадає, що найкращий сценарій завершення війни – перемога України з відновленням територіальної цінності. Про це Дуда заявив у інтерв’ю Polski Times. 

Читати далі
+ 11 слів

Затримувати ворожі ДРГ часто допомагають громадяни

З 24 лютого в Україні затримали майже 800 підозрюваних у диверсійно-розвідувальній діяльності. Про це повідомив перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін в інтерв’ю НВ.

Читати далі
+ 20 слів

Зеленський — найвпливовіша людина року за версією Time. Важливе за ранок та ніч 20 травня

Володимир Зеленський очолив список найвпливовіших людей 2022 року за версією читачів журналу Time. До слова, друге місце посів Ілон Маск, третє — Борис Джонсон.

Читати далі
+ 25 слів

ЗСУ звільнили 23 населені пункти на Харківщині за 2 тижні. Важливе за 19 травня

За останні два тижні підрозділи Збройних сил України звільнили з-під російської окупації 23 населені пункти Харківської області.

Читати далі
+ 25 слів

«Жіночий батальйон» у дії: триває збір коштів для українських військових

«Women’s battalion» — волонтерська спільнота жінок, які прагнуть стати надійним тилом української боротьби. Їхнє завдання — збір коштів на допомогу ЗСУ.

Читати далі
+ 45 слів

Австралія передасть Україні зброї на 60 млн доларів. Новини станом на 15:00 19 травня

Уряд Австралії передасть нашій країні нову партію зброї, а громадяни назбирали 60 палет медичної допомоги. Нова партія складається з 14 гусеничних бронетранспортерів М113 та 20 бронемашин Bushmaster. Вартість озброєння — 60 млн доларів.

Читати далі
+ 42 слів

Україна повернеться в усі тимчасово окуповані міста — Зеленський. Головне за ніч та ранок 19 травня

Президент України Володимир Зеленський запевнив усі українські міста, які перебувають під тимчасовою російською окупацією, що Україна повернеться.

Читати далі
+ 23 слів
Що там ще
+ 4224 новин