Шевченко-художник: дев’ять маловідомих картин

9-10 березня в Україні відзначають Шевченківські дні ― роковини з дня народження й смерті Тараса Шевченка. Багато відомо про його роль в українській літературі, у боротьбі за краще майбутнє України та формуванні національної свідомості. Ми ж хочемо детальніше розповісти про Шевченка-художника та його маловідомі картини.

Чому це цікаво. До нашого часу збереглося 835 Шевченкових художніх творів: малюнків, начерків, офортів, ескізів, картин, ілюстрацій. Дослідники зазначають, що до спадщини митця варто зарахувати й понад 278 втрачених і досі не знайдених робіт.

«Жінка в ліжку», 1839-1840 роки. Існує дві версії того, ким є жінка на картині. За однією з них, це Амалія  Клоберг, знайома Шевченка ще зі студентських років. Також дослідники вважають, що це може бути Марія Європеус, дочка виборзького бургомістра, яку Шевченко також згадував під іменем Паші у повісті «Художник». Фото тут. 

«Перерване побачення», 1839-1840 роки. Це копія однойменної картини Карла Брюллова, яку Тарас Шевченко виконав у двох примірниках. Твір ще називали «Італійка біля фонтана» або «Перервана зустріч». Фото тут

«Марія», 1840 рік. Це малюнок за поемою Олександра Пушкіна «Полтава». Героїня твору Марія ― це Мотря Кочубей, дочка Василя Леонтійовича Кочубея, генерального писаря, а згодом генерального судді при гетьмані Івані Мазепі. Фото тут.

«Натурниця», 1840 рік. Картина написана аквареллю. Часто її називають так: «Сама собі господиня в хаті», «Сама собі господиня», а також «Одаліска». Однак Тарас Шевченко залишив напис «Натурщиця». Ця картина зображена на марках Укрпошти до 8 березня. Фото тут. 

«Зустріч Тараса Бульби з синами», 1842 рік. Це перша ілюстрація до повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба». Фото тут.

«Старости», 1844 рік. На офорті зображений обряд сватання: попереду наречена подає хустку хлопцеві ― отже, погоджується вийти за нього. Довкола них стоять рідні й старости, які були обов’язковими учасниками обряду. Фото тут.

«Мотрин монастир», 1845 рік. На малюнку — Мотронинський Троїцький монастир ― пам’ятка архітектури поблизу однієї зі столиць часів гетьманства ― Чигирина на Черкащині. Саме в ньому освячували зброю перед початком Коліївщини ― українського повстання проти польського панування 1768-1769 років. Фото тут.

«Костьол у Києві», 1846 рік. Цей малюнок Тарас Шевченко створив, перебуваючи в Україні. У той час художник змальовує українські пейзажі, села, пам’ятки архітектури. Фото тут. 

«Крутий берег Аральського моря», 1848-1849 роки. Цей малюнок Тарас Шевченко створив, беручи участь в експедиції до Аральського моря, куди він поїхав під час свого ув’язнення в Оренбурзькій фортеці. Фото тут. 

Фото: art-holst.com.ua

Авдіївку закривають на в'їзд. Що відбувається у місті?

Noo

Авдіївка Донецької області з 27 березня — закрита для в’їзду. Місто включили до «червоної зони». Туди не зможуть потрапити, зокрема, журналісти та волонтери. Про це повідомив голова Авдіївської міської військової адміністрації Віталій Барабаш у телеграмі. 

Читати далі
+ 294 слів

Інклюзивний електропоїзд «Львів-Рівне-Львів» запускає Укрзалізниця

«Укрзалізниця» модернізувала електропоїзд за маршрутом «Львів-Рівне-Львів», враховуючи потреби людей з інвалідністю. Поїзд №804/803/806/805 почне курсувати із 28 березня. Про це йдеться в телеграмі Укрзалізниці. 

Читати далі
+ 38 слів

РФ обстріляла ракетами Слов‘янськ на Донеччині

Щонайменше одна людина загинула, ще 25 отримали поранення. Про це повідомив керівник ОВА Павло Кириленко.

Читати далі
+ 15 слів

Новий ударний безпілотник Bayraktar TB3 презентували в Туреччині

Bayraktar TB3 розробила турецька компанія Baykar. Новий безпілотник може нести бойові вантажі вагою 280 кг і літати понад 50 годин. Про це повідомив технічний директор, співвласник Baykar Сельчук Байрактар у твітері

Читати далі
+ 22 слів

СБУ ліквідувала групу агентів ФСБ, яка збирала розвіддані про позиції та озброєння ЗСУ

У результаті спецоперації у Харківській та Донецькій областях знешкодили групу з восьми місцевих жителів, яка збирала інформацію про місце перебування та переміщення Сил оборони. Про це повідомили в СБУ.

Читати далі
+ 25 слів

Понад 58,5 мільйонів гривень на дрони-камікадзе для ГУР зібрали на платформі UNITED-24

Тепер розвідка отримає понад 2200 безпілотників FPV. Ці дрони дозволяють військовим виконувати складні маневри з високою швидкістю руху.

Читати далі
+ 36 слів

Українські танкісти завершили навчання на танках Challenger 2. Головне за ніч і ранок 27 березня

Наші військові завершили навчання на британських танках Challenger 2 у Великій Британії та повертаються до України. Бійці пройшли підготовку, яка охоплювала інструкції щодо командування, водіння та спільної роботи екіпажу на танках Challenger 2, а також ефективного визначення та ураження цілей. Про це повідомило Міноборони Великої Британії, передають The Guardian та Independent.

Читати далі
+ 110 слів

40 машин для військових. Як у мережі аптек «Подорожник» діє проєкт «Ambulance для ЗСУ»

Торік у мережі аптек «Подорожник» запрацював проєкт допомоги військовим «Ambulance для ЗСУ». За цей час компанія передала воїнам 40 авто спецтранспорту, серед яких — карети швидкої допомоги та легкові автомобілі. 

Читати далі
+ 330 слів
Що там ще
+ 5901 новин