Шевченко-художник: дев’ять маловідомих картин

9-10 березня в Україні відзначають Шевченківські дні ― роковини з дня народження й смерті Тараса Шевченка. Багато відомо про його роль в українській літературі, у боротьбі за краще майбутнє України та формуванні національної свідомості. Ми ж хочемо детальніше розповісти про Шевченка-художника та його маловідомі картини.

Чому це цікаво. До нашого часу збереглося 835 Шевченкових художніх творів: малюнків, начерків, офортів, ескізів, картин, ілюстрацій. Дослідники зазначають, що до спадщини митця варто зарахувати й понад 278 втрачених і досі не знайдених робіт.

«Жінка в ліжку», 1839-1840 роки. Існує дві версії того, ким є жінка на картині. За однією з них, це Амалія  Клоберг, знайома Шевченка ще зі студентських років. Також дослідники вважають, що це може бути Марія Європеус, дочка виборзького бургомістра, яку Шевченко також згадував під іменем Паші у повісті «Художник». Фото тут. 

«Перерване побачення», 1839-1840 роки. Це копія однойменної картини Карла Брюллова, яку Тарас Шевченко виконав у двох примірниках. Твір ще називали «Італійка біля фонтана» або «Перервана зустріч». Фото тут

«Марія», 1840 рік. Це малюнок за поемою Олександра Пушкіна «Полтава». Героїня твору Марія ― це Мотря Кочубей, дочка Василя Леонтійовича Кочубея, генерального писаря, а згодом генерального судді при гетьмані Івані Мазепі. Фото тут.

«Натурниця», 1840 рік. Картина написана аквареллю. Часто її називають так: «Сама собі господиня в хаті», «Сама собі господиня», а також «Одаліска». Однак Тарас Шевченко залишив напис «Натурщиця». Ця картина зображена на марках Укрпошти до 8 березня. Фото тут. 

«Зустріч Тараса Бульби з синами», 1842 рік. Це перша ілюстрація до повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба». Фото тут.

«Старости», 1844 рік. На офорті зображений обряд сватання: попереду наречена подає хустку хлопцеві ― отже, погоджується вийти за нього. Довкола них стоять рідні й старости, які були обов’язковими учасниками обряду. Фото тут.

«Мотрин монастир», 1845 рік. На малюнку — Мотронинський Троїцький монастир ― пам’ятка архітектури поблизу однієї зі столиць часів гетьманства ― Чигирина на Черкащині. Саме в ньому освячували зброю перед початком Коліївщини ― українського повстання проти польського панування 1768-1769 років. Фото тут.

«Костьол у Києві», 1846 рік. Цей малюнок Тарас Шевченко створив, перебуваючи в Україні. У той час художник змальовує українські пейзажі, села, пам’ятки архітектури. Фото тут. 

«Крутий берег Аральського моря», 1848-1849 роки. Цей малюнок Тарас Шевченко створив, беручи участь в експедиції до Аральського моря, куди він поїхав під час свого ув’язнення в Оренбурзькій фортеці. Фото тут. 

Фото: art-holst.com.ua

Як на Каннському кінофестивалі підтримують Україну?

Цьогоріч 75-й міжнародний Каннський кінофестиваль став платформою підтримки України. Окрім показу фільмів українського виробництва, відбулася низка програмних заходів та демонстрацій, щоб привернути увагу до війни та зібрати кошти для України.

Читати далі
+ 69 слів

рф звинуватили у геноциді українців. Головне за 27 травня

Перший незалежний звіт щодо звинувачень росії у геноциді в Україні стверджує, що дії рф в Україні дають достатньо доказів, щоб зробити висновок, що росія розпалює геноцид та вчиняє звірства, спрямовані на знищення українського народу.

Читати далі
+ 18 слів

рф примусово мобілізувала майже всіх чоловіків із окупованої «днр»

Практично усі чоловіки із так-званої «днр» примусово потрапили до лав російської армії, повідомляє Служба безпеки України. Про це СБУ розповів полонений, якого без погодження мобілізували з окупованої частини Донецької області.

Читати далі
+ 12 слів

Продовольча криза у світі через війну рф проти України. Що варто знати

«Майбутня продовольча катастрофа. Війна схиляє тендітний світ до масового голоду. Виправити це — справа кожного», — обкладинка з таким написом з’явилася у щотижневику The Economist у травні. Ми вирішили розібратися, чи насправді світові загрожує криза через війну рф з Україною.

Читати далі
+ 317 слів

росіяни активно наступають на Донецькому та на Слов’янському напрямках. Важливе за ніч та ранок 27 травня

російські військові активно наступають на Донецькому та на Слов’янському напрямках. Росіяни обстрілюють позиції ЗСУ, намагаються закріпитись у Лимані. Про це повідомляє Генштаб.

Читати далі
+ 29 слів

Бої на сході України досягли максимальної інтенсивності. Головне за 26 травня

Наразі росіяни штурмують українські позиції одночасно на кількох напрямках. Про це повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр. «Ворог здійснює вогневий вплив вздовж всієї лінії фронту. Бої досягли максимальної інтенсивності. Попереду нас очікує надзвичайно складний і тривалий етап боротьби до повного звільнення наших територій у міжнародно визнаних кордонах», — каже Маляр.

Читати далі
+ 22 слів

Український фільм здобув перемогу на фестивалі у Каннах

LIKE

Картина режисера Вілена Новака «Чому я живий» Одеської кіностудії виборола першість у номінації «Найкращий режисер повнометражного фільму» на Silk Road Film Awards Cannes. Це п‘ята нагорода, яку отримав фільм цьогоріч.

Читати далі
+ 32 слів

Рашисти перевозять хірургічне обладнання з Маріуполя у Донецьк

В Донецьк в хірургічне відділення клініки Калініна завезли чергову партію хірургічного обладнання, яке вкрали з маріупольської лікарні. Про це повідомив радник мера Петро Андрющенко.

«Обладнання унікальне і було придбане у 2021 році за кілька мільйонів гривень. Усе вкрадене обгорнуто в подарункову обгортку “єдиної росіі”», — пише Андрющенко.13:51

Фото: t.me/andriyshTime

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики.

Читати далі
+ 0 слів
Що там ще
+ 4256 новин