Що може відбуватися в Афганістані найближчим часом?

«Талібан» після приходу до влади намагається показати, що дотримуватиметься дещо демократичніших принципів, ніж у 1996-2001 роках. Таліби готові до компромісів і налагодження відносин з іншими країнами, пообіцяли не переслідувати представників попередньої влади й оголосили їм амністію, а ще ― закликають до уряду різних людей і навіть жінок, повідомляє Європейська правда. Однак шаріатське право за лишається визначальним. Що може чекати на Афганістан ― читайте далі.

Чому це важливо. Від того, яким буде спосіб правління «Талібану» в Афганістані, залежить рівень життя мешканців країни, їхні права, а також спокій чи нова війна між різними етнічними й релігійними групами.

Детальніше. Ймовірно, таліби відмовляться від учинення масового публічного насильства ― покарань і страт. Однак і далі життя в суспільстві регулюватиметься шаріатом. Можливо, противників «Талібану» переслідуватимуть і знищуватимуть непоказово й без розголосу ― так зберігатиметься вигляд більш ліберального правління й таліби завойовуватимуть визнання інших країн.

Таліби можуть затвердити диктатуру зі сильним контролем людей та збереженням суспільного порядку за нормами шаріату, проте без потрясінь. Можливо, доведеться шукати компромісів з регіональними та етнічними елітами.

Однак за певний час нова влада матиме справу з дефіцитом ресурсів. Афганістан ― доволі бідна країна, тому державного бюджету може забракнути навіть на утримання армії в тому складі, у якому вона є зараз. Озброєні чоловіки можуть формувати нові рухи або поповнювати наявні терористичні угрупування.

Ще одна небезпека ― пуштунський націоналізм «Талібану». Він може провокувати міжетнічні чвари й розвиток нових збройних конфліктів. Через можливі проблеми з розподілом ресурсів можуть стати більш радикальними афганські суннітські групи, які виступатимуть проти шиїтів (групи мусульман, які дотримуються дещо різних норм ісламу).

Варто врахувати, що не весь Афганістан під владою «Талібану». Люди в Панджшерській долині неподалік від столиці Кабула планують продовжити боротьбу проти талібів. Люди, які залишилися від афганської армії, син національного героя Ахмад Шаха Масуда і віцепрезидент Афганістану Салех закликають людей продовжувати захист країни. Невідомо, чи цей рух стане успішним, адже у їхній владі обмежені ресурси й територія і наразі немає підтримки інших країн. Однак він усе ж може призвести до нової громадянської війни в Афганістані.

Копайте глибше. Війна в Афганістані: що відбувається та хто такі таліби?

Фото: foreignaffairs.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Місія до Оленівки все ще можлива

«Ми ніколи не отримували дозволу від Російської Федерації, щоб зайти туди. Чи означає це, що все втрачено? Ні. Згадайте Запорізьку атомну електростанцію. Ми маємо там спеціалістів з МАГАТЕ. Тож, це можливо», — про це журналістам заявила Деніз Браун — постійна координаторка системи ООН в Україні. 

Читати далі
+ 34 слів

Leopard для України, повернення з полону і ноутбуки для вчителів: 7 позитивних новин січня

Війна триває і новий рік розпочався для нас численними трагедіями. Але ми боремось і працюємо, тому і цього місяця маємо чому радіти. Гортайте карусель, щоб згадати позитивні новини січня, які тішать і наближають нашу перемогу.

Читати далі
+ 110 слів

«Повернись живим» та Приватбанк оголосили збір на екіпірування льотчиків

Благодійний фонд спільно з ПриватБанком відкрили збір на суму в розмірі 31 млн грн. Мета збору  — придбати вогнетривку форму та авіаційні шоломи, щоб повністю закрити потребу екіпажів армійської авіації у спеціальному екіпіруванні. 

Читати далі
+ 33 слів

Україна отримає до 140 танків від західних партнерів

У межах першої хвилі допомоги Україна отримає 120−140 сучасних західних танків. Зокрема, Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams і розраховує на французькі Leclerc. Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Читати далі
+ 9 слів

Як мілітаризують дітей у Криму

Керівник окупаційної адміністрації Аксьонов відкриває по всьому Криму Добровільні товариства сприяння армії, авіації та флоту (ДТСААФ), де дітей вчать користуватися зброєю, надавати першу медичну допомогу, проходити вогневу та інженерну підготовку.

Читати далі
+ 62 слів

Символ стійкості: на стіні зруйнованого будинку в Миколаєві годинник досі рахує хвилини

У зруйнованому російськими обстрілами будинку у Миколаєві, на стіні, яка вціліла, досі продовжує висіти килим та годинник, який відраховує хвилини. Про це написала волонтерка з Одеси Леся Рудченко у своєму Instagram.

Читати далі
+ 5 слів

Представили лого та слоган цьогорічного Євробачення–2023

Організатори цьогорічного пісенного конкурсу представили логотип та слоган Євробачення 2023. У вигляді зображення буде використана анімація сердець у кольорах українського та британського прапорів, що б’ються в унісон. Гаслом цьогорічного фестивалю стануть слова «Об’єднані музикою» (United by music).

Це символізує єднання народів та підтримку України.

Читати далі
+ 19 слів

Міжнародний олімпійській комітет відреагував на критичні заяви України

Міжнародний олімпійській комітет відповів на критичні коментарі з боку українських офіційних осіб щодо заяви про ймовірне повернення атлетів з Росії та Білорусі до змагань. Про це йдеться у заяві МОК для інформаційного агентства Reuters.

Читати далі
+ 124 слів
Що там ще
+ 5482 новин