Стільці для IKEA виробляють із незаконно вирубаного в Карпатах українського бука — розслідування

WTF
Noo

400 гривень. Саме стільки коштує один розкладний стілець Тер’є (Terje) з IKEA, який виготовляють з незаконно вирубаного українського бука. Це з’ясувала британська неурядова організація Earthsight, пише Економічна правда.

Чому це важливо. Дозволи на рубку здорових дерев видали під приводом того, що вони хворі. Водночас саме зараз у Карпатах тривають руйнівні повені. Їх потенційно могли б зупинити ліси, які зрубали.

Детальніше. ІКЕА це найбільший споживач деревини та найбільша компанія з роздрібної торгівлі дерев’яними меблями у світі. Розкладний стілець Тер’є та багато інших моделей стільців від ІКЕА Бор’є (Borje), Інгольф (Ingolf) і Хенріксдаль (Henriksdal) виготовляють з українського бука, який незаконно вирубали у Карпатах.

Як таке узагалі стало можливо?

Перевірки Державної екологічної інспекції підтвердили, що Великобичківське лісомисливське господарство (ЛМГ) на Закарпатті незаконно видало ліцензії на санітарні рубки на понад сотню ділянок з квітня до червня 2018 року. Дані нового розслідування британської організації свідчать, що незаконні вирубки проводили у тому ж обсязі і у 2019-2020 рр. Крім того, розслідувачі виявили, що незаконне вирубування дерев проводили і поза визначеними межами.

Головним заготівельником незаконно зрубаного бука є меблева компанія ТОВ «ВГСМ». Її заснували у 1992 році як постачальника для ІКЕА. До 2008 року власником «ВГСМ» була дочірня компанія ІКЕА Swedwood. ІКЕА закрила її у 2008 році через місцеву корупцію. Після цього компанію купив багаторічний працівник ІКЕА з Румунії Даніел Міхай Плопішан, щоб виробляти букові стільці для шведського гіганта.

«ВГСМ» купує бук у лісгоспів по всіх Карпатах. Близько 90% деревини їй постачає Великобичківський лісгосп. Водночас близько 73% заготованого буку у Великому Бичкові купує «ВГСМ».

Навіть в умовах карантину «ВГСМ» забезпечує поставки для ІКЕА. У Великому Бичкові проводились санітарні рубки протягом квітня і початку травня 2020 року щонайменше на 33 різних ділянках. На 11 з цих ділянок заготівлю проводила компанія «ВГСМ».

Що робить IKEA?

Компанія зобов’язалася до серпня 2020 року забезпечити або використання вторсировини, або докази екологічного походження деревини. Для цього ІКЕА заручилася підтримкою Лісової Опікунської Ради, або FSC. Це провідна міжнародна система екологічного маркування деревини і паперу. Самостійно ІКЕА неспроможна запобігти використанню незаконної деревини, бо не займається її сертифікацією, а покладається на сертифікацію Лісової Опікунської Ради (FSC).

Втім, уся незаконно заготовлена деревина, яку ІКЕА отримує з України, є FSC-сертифікованою. Великобичківське ЛМГ, найбільший постачальник бука для стільців ІКЕА, має сертифікат FSC з 2005 року.

90% карпатських лісів, які контролює Державне агентство лісових ресурсів України, є FSC-сертифікованими. Бук, незаконну заготівлю якого проводило ТОВ «ВГСМ», виїжджав із заводу зі штампом FSC і аудитори FSC у Великому Бичкові не помітили порушень.

Чому міжнародна система маркування деревини не працює в Україні?

Справа у тому, що аудиторські органи FSC це фірми-конкуренти. Вона змагаються між собою за отримання роботи у лісозаготівельних компаній. Вони платять FCS за сертифікацію. Це знижує якість перевірок. Інспектори мали б виконувати роль неупереджених незалежних спостерігачів. Натомість поводяться як адвокати державних лісозаготівельних підприємств.

Що робити?

Розслідувачі Earthsight вважають, що ІКЕА повинна переглянути стратегію щодо подальшого здешевлення цін на свої товари. Компанії, які виготовляють букові стільці ІКЕА, майже повністю залежать від неї, і не в тому становищі, щоб торгуватися. Такі компанії, як «ВГСМ», повинні прийняти ціни ІКЕА або збанкрутувати. Також ІКЕА мала б активніше підтримувати використання переробленої деревини.

Головне завдання для меблевих компаній наразі трансформація міжнародного органу сертифікації Лісової Опікунської Ради, або FSC. Вона довела свою неефективність в боротьбі з незаконними рубками.

Контекст. На Прикарпатті не припиняється негода. На Прикарпатті повені руйнують дороги, мости й затоплюють господарства. Уже затопило кількасот господарств, а 24 червня синоптики прогнозують чергове погіршення погоди.

Фото: скріншот із сайту ikea.com

Місія до Оленівки все ще можлива

«Ми ніколи не отримували дозволу від Російської Федерації, щоб зайти туди. Чи означає це, що все втрачено? Ні. Згадайте Запорізьку атомну електростанцію. Ми маємо там спеціалістів з МАГАТЕ. Тож, це можливо», — про це журналістам заявила Деніз Браун — постійна координаторка системи ООН в Україні. 

Читати далі
+ 34 слів

Leopard для України, повернення з полону і ноутбуки для вчителів: 7 позитивних новин січня

Війна триває і новий рік розпочався для нас численними трагедіями. Але ми боремось і працюємо, тому і цього місяця маємо чому радіти. Гортайте карусель, щоб згадати позитивні новини січня, які тішать і наближають нашу перемогу.

Читати далі
+ 110 слів

«Повернись живим» та Приватбанк оголосили збір на екіпірування льотчиків

Благодійний фонд спільно з ПриватБанком відкрили збір на суму в розмірі 31 млн грн. Мета збору  — придбати вогнетривку форму та авіаційні шоломи, щоб повністю закрити потребу екіпажів армійської авіації у спеціальному екіпіруванні. 

Читати далі
+ 33 слів

Україна отримає до 140 танків від західних партнерів

У межах першої хвилі допомоги Україна отримає 120−140 сучасних західних танків. Зокрема, Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams і розраховує на французькі Leclerc. Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Читати далі
+ 9 слів

Як мілітаризують дітей у Криму

Керівник окупаційної адміністрації Аксьонов відкриває по всьому Криму Добровільні товариства сприяння армії, авіації та флоту (ДТСААФ), де дітей вчать користуватися зброєю, надавати першу медичну допомогу, проходити вогневу та інженерну підготовку.

Читати далі
+ 62 слів

Символ стійкості: на стіні зруйнованого будинку в Миколаєві годинник досі рахує хвилини

У зруйнованому російськими обстрілами будинку у Миколаєві, на стіні, яка вціліла, досі продовжує висіти килим та годинник, який відраховує хвилини. Про це написала волонтерка з Одеси Леся Рудченко у своєму Instagram.

Читати далі
+ 5 слів

Представили лого та слоган цьогорічного Євробачення–2023

Організатори цьогорічного пісенного конкурсу представили логотип та слоган Євробачення 2023. У вигляді зображення буде використана анімація сердець у кольорах українського та британського прапорів, що б’ються в унісон. Гаслом цьогорічного фестивалю стануть слова «Об’єднані музикою» (United by music).

Це символізує єднання народів та підтримку України.

Читати далі
+ 19 слів

Міжнародний олімпійській комітет відреагував на критичні заяви України

Міжнародний олімпійській комітет відповів на критичні коментарі з боку українських офіційних осіб щодо заяви про ймовірне повернення атлетів з Росії та Білорусі до змагань. Про це йдеться у заяві МОК для інформаційного агентства Reuters.

Читати далі
+ 124 слів
Що там ще
+ 5482 новин