Стільці для IKEA виробляють із незаконно вирубаного в Карпатах українського бука — розслідування

WTF
Noo

400 гривень. Саме стільки коштує один розкладний стілець Тер’є (Terje) з IKEA, який виготовляють з незаконно вирубаного українського бука. Це з’ясувала британська неурядова організація Earthsight, пише Економічна правда.

Чому це важливо. Дозволи на рубку здорових дерев видали під приводом того, що вони хворі. Водночас саме зараз у Карпатах тривають руйнівні повені. Їх потенційно могли б зупинити ліси, які зрубали.

Детальніше. ІКЕА це найбільший споживач деревини та найбільша компанія з роздрібної торгівлі дерев’яними меблями у світі. Розкладний стілець Тер’є та багато інших моделей стільців від ІКЕА Бор’є (Borje), Інгольф (Ingolf) і Хенріксдаль (Henriksdal) виготовляють з українського бука, який незаконно вирубали у Карпатах.

Як таке узагалі стало можливо?

Перевірки Державної екологічної інспекції підтвердили, що Великобичківське лісомисливське господарство (ЛМГ) на Закарпатті незаконно видало ліцензії на санітарні рубки на понад сотню ділянок з квітня до червня 2018 року. Дані нового розслідування британської організації свідчать, що незаконні вирубки проводили у тому ж обсязі і у 2019-2020 рр. Крім того, розслідувачі виявили, що незаконне вирубування дерев проводили і поза визначеними межами.

Головним заготівельником незаконно зрубаного бука є меблева компанія ТОВ «ВГСМ». Її заснували у 1992 році як постачальника для ІКЕА. До 2008 року власником «ВГСМ» була дочірня компанія ІКЕА Swedwood. ІКЕА закрила її у 2008 році через місцеву корупцію. Після цього компанію купив багаторічний працівник ІКЕА з Румунії Даніел Міхай Плопішан, щоб виробляти букові стільці для шведського гіганта.

«ВГСМ» купує бук у лісгоспів по всіх Карпатах. Близько 90% деревини їй постачає Великобичківський лісгосп. Водночас близько 73% заготованого буку у Великому Бичкові купує «ВГСМ».

Навіть в умовах карантину «ВГСМ» забезпечує поставки для ІКЕА. У Великому Бичкові проводились санітарні рубки протягом квітня і початку травня 2020 року щонайменше на 33 різних ділянках. На 11 з цих ділянок заготівлю проводила компанія «ВГСМ».

Що робить IKEA?

Компанія зобов’язалася до серпня 2020 року забезпечити або використання вторсировини, або докази екологічного походження деревини. Для цього ІКЕА заручилася підтримкою Лісової Опікунської Ради, або FSC. Це провідна міжнародна система екологічного маркування деревини і паперу. Самостійно ІКЕА неспроможна запобігти використанню незаконної деревини, бо не займається її сертифікацією, а покладається на сертифікацію Лісової Опікунської Ради (FSC).

Втім, уся незаконно заготовлена деревина, яку ІКЕА отримує з України, є FSC-сертифікованою. Великобичківське ЛМГ, найбільший постачальник бука для стільців ІКЕА, має сертифікат FSC з 2005 року.

90% карпатських лісів, які контролює Державне агентство лісових ресурсів України, є FSC-сертифікованими. Бук, незаконну заготівлю якого проводило ТОВ «ВГСМ», виїжджав із заводу зі штампом FSC і аудитори FSC у Великому Бичкові не помітили порушень.

Чому міжнародна система маркування деревини не працює в Україні?

Справа у тому, що аудиторські органи FSC це фірми-конкуренти. Вона змагаються між собою за отримання роботи у лісозаготівельних компаній. Вони платять FCS за сертифікацію. Це знижує якість перевірок. Інспектори мали б виконувати роль неупереджених незалежних спостерігачів. Натомість поводяться як адвокати державних лісозаготівельних підприємств.

Що робити?

Розслідувачі Earthsight вважають, що ІКЕА повинна переглянути стратегію щодо подальшого здешевлення цін на свої товари. Компанії, які виготовляють букові стільці ІКЕА, майже повністю залежать від неї, і не в тому становищі, щоб торгуватися. Такі компанії, як «ВГСМ», повинні прийняти ціни ІКЕА або збанкрутувати. Також ІКЕА мала б активніше підтримувати використання переробленої деревини.

Головне завдання для меблевих компаній наразі трансформація міжнародного органу сертифікації Лісової Опікунської Ради, або FSC. Вона довела свою неефективність в боротьбі з незаконними рубками.

Контекст. На Прикарпатті не припиняється негода. На Прикарпатті повені руйнують дороги, мости й затоплюють господарства. Уже затопило кількасот господарств, а 24 червня синоптики прогнозують чергове погіршення погоди.

Фото: скріншот із сайту ikea.com

РФ подала позов в ООН та Гаагу зі звинуваченням України в обстрілі дамби

Росія звернулася до Міжнародного кримінального суду і Міжнародного суду ООН зі звинуваченнями проти України в нібито руйнуванні Каховської ГЕС «масованими артилерійськими обстрілами».

Читати далі
+ 21 слів

Дев'ять людей загинуло в окупованих Олешках внаслідок потопу

У тимчасово окупованих Олешках внаслідок затоплення загинуло дев’ять людей. На дахах власних домівок ще залишаються сотні жителів. Люди допомагають один одному і протягом двох діб забирають людей з дахів. «Кількість загиблих може збільшитися. Натомість сказати, чи є зниклі безвісти — складно, бо немає зв’язку і точно невідомо». Про це повідомив мер міста Євген Рищук.

Читати далі
+ 5 слів

На півдні України тривають активні бої

На півдні нині тривають бої за Велику Новосілку на Новопалівському напрямку. А на Запорізькому напрямку в районі Оріхова росіяни перебувають в активній обороні.  Щодо Бахмутського напрямку, то українські військові продовжують активні дії. Про це повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

Читати далі
+ 13 слів

Вода, яка витікає, забруднена «букетом» токсичних речовин. Що варто знати про небезпеку після затоплення Херсонщини

Noo

У воді, яка витікає з Каховської ГЕС, є сотні тонн нафтопродуктів зі зруйнованої машинної зали, затоплених автомобілів, АЗС та інфекції зі сміттєзвалищ, кладовищ та скотомогильників. Також там містяться каналізаційні води із затоплених населених пунктів, залишки пестицидів і добрив із затоплених полів. Проте найбільше забруднення несуть мільйони тонн намулу, які винесло з водосховища сильною течією. Намул вже сягнув Очакова. «На знімках з космосу вже видно велику каламутну пляму на воді, це цей намул», — розповідає фахівець зі збереження екосистем з організації «Екодія» Богдан Кученко.

Що робити коли ви опинились в зоні затоплення? Чим небезпечний ботулізм. Що буде після того, як спаде вода? Пояснюємо далі.

Читати далі
+ 162 слів

Платіжний сервіс WayForPay отримав ліцензію

WayForPay пройшов переліцензування Національного банку України. Роботу обіцяють відновити протягом доби. Про це повідомила компанія на своїй сторінці у фейсбуці.

Читати далі
+ 1 слів

ООН допоможе Україні евакуйовувати людей з окупованої частини Херсонщини

ООН має сформувати спеціальні групи у Запоріжжі та Херсоні за умови безпечного проїзду на окуповані території. Нині ООН очікує на надання гарантій безпеки та доступ до окупованих територій від російської сторони.

Читати далі
+ 45 слів

Росіяни обстрілюють місце евакуації в Херсоні

Медійники, які фільмували наслідки російських дій, попали під обстріл в районі Херсона, де триває евакуація. Про це повідомив журналіст Стас Юрченко.

Читати далі
+ 21 слів

Оплатити навчання у школі в Нігерії тепер можна сміттям

Активісти організації «African Cleanup Initiative» з міста Лагос приймають у батьків школярів вторинну сировину, віддають її на переробку, а отримані гроші вносять на рахунок оплати за навчання дітей, повідомляє Reuters.

Читати далі
+ 18 слів
Що там ще
+ 6504 новин