Стільці для IKEA виробляють із незаконно вирубаного в Карпатах українського бука — розслідування

WTF
Noo

400 гривень. Саме стільки коштує один розкладний стілець Тер’є (Terje) з IKEA, який виготовляють з незаконно вирубаного українського бука. Це з’ясувала британська неурядова організація Earthsight, пише Економічна правда.

Чому це важливо. Дозволи на рубку здорових дерев видали під приводом того, що вони хворі. Водночас саме зараз у Карпатах тривають руйнівні повені. Їх потенційно могли б зупинити ліси, які зрубали.

Детальніше. ІКЕА це найбільший споживач деревини та найбільша компанія з роздрібної торгівлі дерев’яними меблями у світі. Розкладний стілець Тер’є та багато інших моделей стільців від ІКЕА Бор’є (Borje), Інгольф (Ingolf) і Хенріксдаль (Henriksdal) виготовляють з українського бука, який незаконно вирубали у Карпатах.

Як таке узагалі стало можливо?

Перевірки Державної екологічної інспекції підтвердили, що Великобичківське лісомисливське господарство (ЛМГ) на Закарпатті незаконно видало ліцензії на санітарні рубки на понад сотню ділянок з квітня до червня 2018 року. Дані нового розслідування британської організації свідчать, що незаконні вирубки проводили у тому ж обсязі і у 2019-2020 рр. Крім того, розслідувачі виявили, що незаконне вирубування дерев проводили і поза визначеними межами.

Головним заготівельником незаконно зрубаного бука є меблева компанія ТОВ «ВГСМ». Її заснували у 1992 році як постачальника для ІКЕА. До 2008 року власником «ВГСМ» була дочірня компанія ІКЕА Swedwood. ІКЕА закрила її у 2008 році через місцеву корупцію. Після цього компанію купив багаторічний працівник ІКЕА з Румунії Даніел Міхай Плопішан, щоб виробляти букові стільці для шведського гіганта.

«ВГСМ» купує бук у лісгоспів по всіх Карпатах. Близько 90% деревини їй постачає Великобичківський лісгосп. Водночас близько 73% заготованого буку у Великому Бичкові купує «ВГСМ».

Навіть в умовах карантину «ВГСМ» забезпечує поставки для ІКЕА. У Великому Бичкові проводились санітарні рубки протягом квітня і початку травня 2020 року щонайменше на 33 різних ділянках. На 11 з цих ділянок заготівлю проводила компанія «ВГСМ».

Що робить IKEA?

Компанія зобов’язалася до серпня 2020 року забезпечити або використання вторсировини, або докази екологічного походження деревини. Для цього ІКЕА заручилася підтримкою Лісової Опікунської Ради, або FSC. Це провідна міжнародна система екологічного маркування деревини і паперу. Самостійно ІКЕА неспроможна запобігти використанню незаконної деревини, бо не займається її сертифікацією, а покладається на сертифікацію Лісової Опікунської Ради (FSC).

Втім, уся незаконно заготовлена деревина, яку ІКЕА отримує з України, є FSC-сертифікованою. Великобичківське ЛМГ, найбільший постачальник бука для стільців ІКЕА, має сертифікат FSC з 2005 року.

90% карпатських лісів, які контролює Державне агентство лісових ресурсів України, є FSC-сертифікованими. Бук, незаконну заготівлю якого проводило ТОВ «ВГСМ», виїжджав із заводу зі штампом FSC і аудитори FSC у Великому Бичкові не помітили порушень.

Чому міжнародна система маркування деревини не працює в Україні?

Справа у тому, що аудиторські органи FSC це фірми-конкуренти. Вона змагаються між собою за отримання роботи у лісозаготівельних компаній. Вони платять FCS за сертифікацію. Це знижує якість перевірок. Інспектори мали б виконувати роль неупереджених незалежних спостерігачів. Натомість поводяться як адвокати державних лісозаготівельних підприємств.

Що робити?

Розслідувачі Earthsight вважають, що ІКЕА повинна переглянути стратегію щодо подальшого здешевлення цін на свої товари. Компанії, які виготовляють букові стільці ІКЕА, майже повністю залежать від неї, і не в тому становищі, щоб торгуватися. Такі компанії, як «ВГСМ», повинні прийняти ціни ІКЕА або збанкрутувати. Також ІКЕА мала б активніше підтримувати використання переробленої деревини.

Головне завдання для меблевих компаній наразі трансформація міжнародного органу сертифікації Лісової Опікунської Ради, або FSC. Вона довела свою неефективність в боротьбі з незаконними рубками.

Контекст. На Прикарпатті не припиняється негода. На Прикарпатті повені руйнують дороги, мости й затоплюють господарства. Уже затопило кількасот господарств, а 24 червня синоптики прогнозують чергове погіршення погоди.

Фото: скріншот із сайту ikea.com

22 січня — День Соборності України: чому про це важливо пам'ятати?

103 роки тому відбулося проголошення Акту Злуки. Саме у цей день Українська народна республіка та Західноукраїнська народна республіка об’єдналися у соборну Україну. Незадовго до того 9 січня 1918 року Центральна Рада своїм Четвертим Універсалом проголосила Українську Народну Республіку самостійною, незалежною, вільною державою українського народу. 

Чому це важливо. Цей день є символом того, що українці, попри чвари, можуть об’єднатися.

Читати далі
+ 77 слів

Онлайн-медіа — головне джерело новин для українців — опитування

70% українців найбільше користуються онлайн-медіа для перегляду новин, 60% обирають телебачення, 12% — друковані видання. Водночас більшість прихильників інтернет-медіа читають лише випадкові публікації, а не усвідомлено вибирають джерела. Найретельнішими споживачами новин є читачі друкованої преси. Про це йдеться в опитуванні, яке провела компанія «Оперативна соціологія» на замовлення Центру контент-аналізу. 

Чому це важливо. Опитування є репрезентативним і відображає актуальні настрої українців.

Читати далі
+ 42 слів

Інстаграм дозволив робити ремікси з будь-яких відео. Що це означає?

Тепер в соцмережі можна відповідати і записувати дуети з будь-якими відео. Раніше ця функція була доступна лише для роликів сервісу Reels (аналог ТікТоку всередині Інстаграму). Про це повідомили Techcrunch.

Читати далі
+ 5 слів

Додаткові умови для НАТО від Росії, стягнення російських військ до кордонів України та не лише. Чого хоче РФ?

WTF

Росія розширила свої вимоги до «гарантій безпеки», висунутих нещодавно. За додатковими умовами НАТО має вивести свої війська з двох країн. Про це повідомляє пресслужба МЗС Росії. Паралельно РФ продовжує стягувати війська, зброю та пальне до кордону з Україною.

Чому це важливо. Вимоги Росії до НАТО безпосередньо впливають на подальшу долю України та на подальший хід збройного конфлікту на сході нашої держави.

Читати далі
+ 156 слів

Цифрову колекцію африканських марок створив український стартап

NFT–екземпляри можна купити з 1 лютого. Для цього потрібно авторизуватися за допомогою криптогаманця. Всього у колекції буде 10 тисяч звичайних марок, тисяча — рідкісних, 100 — суперрідкісних, 10 — ультрарідкісних та одна — унікальна. Вже представили три марки, на яких зображені традиційні африканські маски. Ексклюзивною стане історична марка «Слон», яка є першою поштовою маркою Кот-д’Івуара як незалежної країни. Створили їх український стартап STAMPSDAQ та представники пошти Кот-д’Івуара у західній Африці. 

STAMPSDAQ — українсько-естонський стартап. На його сайті можна купити, продати й обміняти авторизовані поштові марки та інтерактивні твори мистецтва у вигляді цифрових активів NFT.  

NFT або non-fungible token — це цифровий сертифікат власності на об’єкт: текст, картинку, відео, аудіо, ігрові предмети.

Фото: stampsdaq.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики.

Читати далі
+ 0 слів

Рижик, Доббі та Царапка: нові банкомати Монобанку будуть схожими на котів

Чорні банкомати з вушками з’являться вже в першому кварталі 2022 року. Крім того, у кожного з них буде кличка. Таку концепцію розробило агентство Banda, повідомив засновник Монобанку Олег Гороховський.

Читати далі
+ 9 слів

«У відрядження на 6-9 місяців». Рідні та друзі російських військових — про перекидання військ РФ на кордон з Україною

Росія продовжує стягувати війська з Далекого Сходу та Сибіру на захід. Зараз вони перебувають за 40 км від кордону з Україною. Про це пише Радіо Свобода.

Чому це важливо.  Радіо Свобода і Conflict Intelligence Team провели спільне розслідування та розповіли про переміщення російських підрозділів, а також оприлюднили цитати родичів солдатів і офіцерів, які стверджують, що їхніх рідних відправили на кордон з Україною.

Читати далі
+ 41 слів

«Клондайк»: український фільм візьме участь у кінофестивалі «Санденс» у США

LIKE

Стрічку «Клондайк» про події війни на сході України та катастрофу рейсу MH17 покажуть в межах міжнародної конкурсної програми World Cinema Dramatic Competition. Про це повідомляє пресслужба Державного агентства України з питань кіно. 

Чому це важливо. Драма режисерки Марини Ер Горбач «Клондайк» є першою українською ігровою стрічкою, яка буде представлена в міжнародній конкурсній програмі WORLD CINEMA DRAMATIC COMPETITION кінофестивалю Sundance Film Festival.

Читати далі
+ 20 слів
Що там ще
+ 3825 новин