25 травня виповнюється 134 роки від дня народження авіаконструктора українського походження Ігоря Сікорського. Він — творець перших у світі літаків: чотиримоторного «Руський витязь», важкого чотиримоторного бомбардувальника і пасажирського літака «Ілля Муромець», трансатлантичного гідроплана, серійного гелікоптера одногвинтової схеми. Народився у Києві, у родині відомого психіатра Івана Сікорського — доктора медицини та громадського діяча.
Наприкінці 1903 р. американці Вілбер та Орвілл Райт здійснили перший у світі політ на власноруч сконструйованому літаку «Флаєр». Тоді ж Ігор Сікорський визначився зі своїм майбутнім: він будуватиме літаки.
Сікорський вступає у Політехнічний інститут. При його механічному відділенні створили повітроплавну секцію. Майбутній авіаконструктор став одним із найактивніших учасників гелікоптерного відділу.
Влітку 1908-го почав розробляти свій перший вертоліт (в авіагаражі політехніки та на подвір’ї батьківського обійстя). Однак ні цей вертоліт, ні наступний, створений 1910 р., не злетіли. На заваді стала відсутність двигуна необхідної потужності.
Сікорський разом з однодумцями створює літаки БіС-1 і БіС-2 та аеросани, які мали успіх під час київських спортивних свят. Сікорський починає працювати над власною теорією конструювання літаків.
Під час Першої світової імперська армія була озброєна аеропланами Сікорського, але згодом прийшли більшовики й припинили розвиток авіапромисловості. Єдиним рішенням, аби не потрапити в руки більшовикам, була еміграція спершу до Франції, а потім — до США.
Сікорський починає працювати над розробкою пасажирсько-вантажного літака. У 1923 р. постала компанія Sikorsky Aero Engineering Corporation. У 1924 році з’явився перший американський літак Сікорського, S-29A. Він міг перевозити 1900 кг вантажу та злітати з невеликих майданчиків.
Останньою роботою Ігоря Сікорського став вертоліт S-58, розроблений у 1954–1955 рр. Його використовували у 50-ти країнах світу — і в армії, і в цивільній авіації. Корпорація Sikorsky Aircraft донині посідає провідне місце у світовому вертольотобудуванні.
В СРСР ім’я Сікорського було «забороненим». Лише у незалежній Україні вийшли друком публікації про нього. У березні 2018 р. Міжнародному аеропорту «Київ» було присвоєне ім’я Ігоря Сікорського. «Я прекрасно пам’ятаю: батько пишався, що народився в Києві, і не раз це підкреслював», — згадує син конструктора Сергій Сікорський.
Авторка тексту: Анастасія Лупак
Фото: rodyna.org.ua
Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики