Творець перших у світі літаків. Чого ми (ще) не знаємо про українця Ігоря Сікорського?

25 травня виповнюється 134 роки від дня народження авіаконструктора українського походження Ігоря Сікорського. Він — творець перших у світі літаків: чотиримоторного «Руський витязь», важкого чотиримоторного бомбардувальника і пасажирського літака «Ілля Муромець», трансатлантичного гідроплана, серійного гелікоптера одногвинтової схеми. Народився у Києві, у родині відомого психіатра Івана Сікорського — доктора медицини та громадського діяча.

Наприкінці 1903 р. американці Вілбер та Орвілл Райт здійснили перший у світі політ на власноруч сконструйованому літаку «Флаєр». Тоді ж Ігор Сікорський визначився зі своїм майбутнім: він будуватиме літаки. 

Сікорський вступає у Політехнічний інститут. При його механічному відділенні створили повітроплавну секцію. Майбутній авіаконструктор став одним із найактивніших учасників гелікоптерного відділу. 

Влітку 1908-го почав розробляти свій перший вертоліт (в авіагаражі політехніки та на подвір’ї батьківського обійстя). Однак ні цей вертоліт, ні наступний, створений 1910 р., не злетіли. На заваді стала відсутність двигуна необхідної потужності.

Сікорський разом з однодумцями створює літаки БіС-1 і БіС-2 та аеросани, які мали успіх під час київських спортивних свят. Сікорський починає працювати над власною теорією конструювання літаків. 

Під час Першої світової імперська армія була озброєна аеропланами Сікорського, але згодом прийшли більшовики й припинили розвиток авіапромисловості. Єдиним рішенням, аби не потрапити в руки більшовикам, була еміграція спершу до Франції, а потім — до США.

Сікорський починає працювати над розробкою пасажирсько-вантажного літака. У 1923 р. постала компанія Sikorsky Aero Engineering Corporation. У 1924 році з’явився перший американський літак Сікорського, S-29A. Він міг перевозити 1900 кг вантажу та злітати з невеликих майданчиків.

Останньою роботою Ігоря Сікорського став вертоліт S-58, розроблений у 1954–1955 рр. Його використовували у 50-ти країнах світу — і в армії, і в цивільній авіації. Корпорація Sikorsky Aircraft донині посідає провідне місце у світовому вертольотобудуванні.

В СРСР ім’я Сікорського було «забороненим». Лише у незалежній Україні вийшли друком публікації про нього. У березні 2018 р. Міжнародному аеропорту «Київ» було присвоєне ім’я Ігоря Сікорського. «Я прекрасно пам’ятаю: батько пишався, що народився в Києві, і не раз це підкреслював», — згадує син конструктора Сергій Сікорський.

Авторка тексту: Анастасія Лупак

Фото: rodyna.org.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Петиція про заборону імпорту книжок з РФ набрала 25 тисяч підписів

Документ очікує розгляду глави держави. Тим часом українці продовжують підписувати його. Про це повідомив народний депутат Володимир В‘ятрович.

Читати далі
+ 2 слів

Призовний вік знизили із 27 до 25 років. Що це змінює?

LIKE

Раніше призову підлягали чоловіки до 27 років, через що не могли бути мобілізовані. Тепер граничний вік знижено до 25. Про прийняття законопроєкту повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Законопроєкт №9281 прийняли в цілому, тепер його має підписати Президент.

Читати далі
+ 11 слів

Військові можуть отримати довшу відпустку та додаткові виплати

У першому читанні Верховна Рада підтримала закон № 9342. Нині він чекає на друге читання, аби його прийняли остаточно. Після ухвалення цього документа військові зможуть отримати 40 днів відпустки під час дії воєнного стану — 30 днів щорічної та 10 днів — за сімейними обставинами.

Читати далі
+ 28 слів

Почали службове розслідування через комбата, який підірвав волонтерську машину

Військовий 215 батальйону 125 бригади на своїй Twitter-сторінці опублікував відео, де видно, як горить машина, з підписом: «Поки ви скидається на тачки, мій поплавлений комбат їх підриває гранатами»

Читати далі
+ 26 слів

Аварійні відключення електроенергії застосували у Києві та деяких областях

30 травня у деяких районах Києва тривають відключення електроенергії. Також без світла — споживачі у Київській, Полтавській, Кіровоградській областях та Одесі. Про це повідомляють у ДТЕК Київські електромережі

Читати далі
+ 32 слів

Гра про українського оператора дронів вже є у Steam. Частину прибутку від продажів передадуть «Повернись живим» та «Армії дронів»

У Steam у дочасному доступі вийшла гра «Death From Above» про українського оператора дронів. Ціна гри — 225 грн, повідомляє команда Steam.

Читати далі
+ 60 слів

Тимчасово непридатні до служби військові отримають доплату 6 тисяч грн

До Ради внесли законопроєкт щодо запровадження доплати у 6000 грн на місяць для військових, які є тимчасово непридатними до служби після поранень і виведені в розпорядження. Про це повідомила народна депутатка України Анастасія Радіна.

Читати далі
+ 8 слів

Тестову версію паркану на російському кордоні показали прикордонники Фінляндії

Чотирьох метрову тестову версію паркану, показала прикордонна охорона Фінляндії. Його збудують на фінсько-російському кордоні. Про це повідомляє фінський телерадіомовник Yle.

Читати далі
+ 24 слів
Що там ще
+ 6412 новин