Убивство українських туристів талібами 2013 року, шаріат по-новому та ще кілька новин, які варто знати про «Талібан»

Ісламський радикальний рух «Талібан» вбив українців. У 2013 році його бойовики розстріляли в Пакистані туристів, троє з яких були громадянами України. Це був акт помсти американським військам, у якому загинули невинні люди. Для жорсткого шаріату, якого дотримуються таліби, жорстокі покарання, убивства й смертні кари також є звичними. Що варто знати про «Талібан», до чого він причетний та як проявляє себе зараз в Афганістані ― читайте далі.

2013 року таліби вбили трьох українських альпіністів. Усього жертвами стали десятеро туристів, які планували сходження на гору Нанга-Парбат, що на півночі Пакистану. Озброєні бойовики напали на їхній табір біля підніжжя гори вночі. Вони питали, звідки туристи, якої віри й розстрілювали людей. Потім бойовики розстріляли пакистанських поліцейських, які розслідували злочин. Відповідальність за цей напад на себе взяла гілка «Талібану», представники якої мали помститися за вбивства оперативних агентів «Талібану» та «Аль-Каїди» американськими безпілотниками.

Віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех оголосив себе президентом. Чоловік написав, що, згідно з Конституцією, він є виконуватиме обов’язки президента, позаяк очільник держави Ашраф Гані втік з Афганістану. Амрулла Салех закликає афганців протистояти «Талібану». «На відміну від США й НАТО, ми не втратили духу й бачимо попереду величезні можливості. Приєднуйтесь до опору», ― сказав він.

«Панджшерський лев» продовжить боротьбу проти талібів. Ахмад Масуда ― син національного героя і полководця Ахмада Шаха Масуда, який боровся з талібами у 1990-их роках і був вбитий 2001 року, ― продовжить боротьбу з «Талібаном». Він вирушив до провінції Панджшер ― єдиної, незахопленої талібами. Він отримав прізвисько «Панджшерський лев» і закликає співгромадян боротися за свободу й проти рабства. Його батько Ахмад Шах Масуд брав участь у вигнанні талібів з четвертого за населенням міста Афганістану під назвою Мазарі-Шаріф у листопаді 2001 року. За кілька днів після цього «Талібан» вийшов з Кабулу. Ахмад Масуд каже, що успадкував батькову боротьбу.

Що зміниться в Афганістані: таліби дали першу пресконференцію. «Талібан» намагається показати, що його теперішнє правління буде демократичнішим, ніж у 1996-2001 роках. Таліби кажуть, що жінки зможуть працювати якщо продовжать жити за шаріатом (ісламське законодавство). А член комісії культури талібів Енамулл Самангані сказав, що жінки можуть навчатися і навіть працювати у державних структурах «відповідно до ісламського права». Однак невідомо, що саме передбачатиме «ісламське право» для жінок, які захочуть працювати.

Як СРСР і США «допомогли» виникнути «Талібану»? Афганістан тривалий час (1926-1973)був монархією під впливом Радянського Союзу. Після встановлення там нової Конституції 1977 року й початку правління президента Мухаммеда Дауда прихильники Радянського Союзу здійснили переворот. Дауду скинули Нур Мухаммеда Таракі та Хафізулла Амін силами комуністичної Народно-демократичної партії Афганістану, яка мала радянську підтримку. Подальші марксистсько-ленінські реформи не подобалися ісламістам ― 1979 року почалася громадянська війна.

Тоді радянські війська ввійшли до Афганістану. Вони спільно з правлінням країни боролися з антиурядовими силами. Моджахеди ― воєначальники повстанців ― таємно отримували озброєння від США через Пакистан. США таким чином намагалися стримати комунізм. Після тривалих боїв з повстанцями під керівництвом Ахмада Шаха Масуда СРСР почав виводити свої війська з Афганістану, а США мали припинити підтримку моджахедів.

Моджахеди ділилися на різні рухи, представниками одного з яких були таліби ― чоловіче населення пуштунського походження (одна з національностей Афганістану). Вони виступали за захист ісламського режиму й жорсткий шаріат. Громадянська війна в Афганістані тривала й уже 1994 року таліби почали діяти під керівництвом Мухаммеда Омара. Вони боролися з Ахмадом Шахом Масудом і його прибічниками. У 1996-2001 роках «Талібану» вдалося втримати владу в Афганістані. Проте 2001 року їх скинули з допомогою американських військ, які ввійшли до Афганістану, після терактів 11 вересня. Атаки вчинила терористична організація «Аль-Каїда». Її лідера Усаму бен Ладена переховував «Талібан».

Копайте глибше. Війна в Афганістані: що відбувається та хто такі таліби?

Фото: aljazeera.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

окупанти готують провокацію на Запорізькій АЕС

росіяни хочуть звинуватити працівників станції в зберіганні зброї на території тимчасово окупованої ЗАЕС. Задля цього окупанти тортують працівників і вимагають у них «зізнання» про те, що нібито ще в березні вони скинули зброю в бетонні чаші охолоджувальних басейнів на станції.

Читати далі
+ 53 слів

В Україні зроблять реєстр олігархів

У реєстрі має міститися прізвище, ім’я, по батькові, дата і місце народження, ідентифікаційні дані та реквізити паспортів олігархів.

Читати далі
+ 41 слів

ЗСУ звільнили острів Зміїний

Українські захисники повністю звільнили острів Зміїний від російських окупантів. Про це повідомив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Читати далі
+ 5 слів

Чехія розробила безпілотник для України. Його подарують ЗСУ

У Чехії сконструювали безпілотник-розвідник Bivoj, який вже скоро використовуватимуть українські військові. Головне завдання дрону – передавати точні дані на відстані від 50 до 60 км, що дозволить українській артилерії покращити свої результати. Про це повідомляє ČTK.

Читати далі
+ 1 слів

ЗСУ відбили наступ на Херсонщині. Важливе за ніч та ранок 30 червня

Збройні Сили України відбили штурм окупантів на Херсонщині. росіяни хотіли вибити українські підрозділи з щойно визволених населених пунктів, але їм це не вдалося. Про це повідомило оперативне командування «Південь».

Читати далі
+ 95 слів

Посіпака нацистів й конкурент Бандери. 4 міфи про Романа Шухевича

Сьогодні — день народження Романа Шухевича. З цієї нагоди розвінчуємо міфи про провідника ОУН. Розповідаємо про те, чи дійсно головнокомандувач УПА був нацистським агентом та отримував подарунки від Гітлера, про конкуренцію з Бандерою та пошуки зниклого тіла Шухевича.

Читати далі
+ 227 слів

100 грн за пляшку води, спалення українських книжок та знесення будинків. Останні новини з тимчасово окупованого Маріуполя

Ціни. Попри відсутність грошей та будь-якого заробітку у маріупольців, ціни постійно зростають. Півторалітрова пляшка води коштує близько 100 грн, кілограм свинини — 600 грн. Також окупанти пропонують свої приватні похоронні послуги вартістю 10000 грн за одне тіло. Про це повідомляє Головне управління розвідки. Водночас радник мера Маріуполя Петро Андрющенко каже, що 1,5 л води коштують у місті 40 грн.

Читати далі
+ 173 слів

У Польщі збирають на Байрактар для України. Головне за ніч та ранок 29 червня

У Польщі збирають гроші на Байрактар для України. За добу зібрали вже близько 90 тисяч доларів. Про збір оголосив громадський діяч Славомір Сєраковський.

Читати далі
+ 61 слів
Що там ще
+ 4404 новин