Убивство українських туристів талібами 2013 року, шаріат по-новому та ще кілька новин, які варто знати про «Талібан»

Ісламський радикальний рух «Талібан» вбив українців. У 2013 році його бойовики розстріляли в Пакистані туристів, троє з яких були громадянами України. Це був акт помсти американським військам, у якому загинули невинні люди. Для жорсткого шаріату, якого дотримуються таліби, жорстокі покарання, убивства й смертні кари також є звичними. Що варто знати про «Талібан», до чого він причетний та як проявляє себе зараз в Афганістані ― читайте далі.

2013 року таліби вбили трьох українських альпіністів. Усього жертвами стали десятеро туристів, які планували сходження на гору Нанга-Парбат, що на півночі Пакистану. Озброєні бойовики напали на їхній табір біля підніжжя гори вночі. Вони питали, звідки туристи, якої віри й розстрілювали людей. Потім бойовики розстріляли пакистанських поліцейських, які розслідували злочин. Відповідальність за цей напад на себе взяла гілка «Талібану», представники якої мали помститися за вбивства оперативних агентів «Талібану» та «Аль-Каїди» американськими безпілотниками.

Віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех оголосив себе президентом. Чоловік написав, що, згідно з Конституцією, він є виконуватиме обов’язки президента, позаяк очільник держави Ашраф Гані втік з Афганістану. Амрулла Салех закликає афганців протистояти «Талібану». «На відміну від США й НАТО, ми не втратили духу й бачимо попереду величезні можливості. Приєднуйтесь до опору», ― сказав він.

«Панджшерський лев» продовжить боротьбу проти талібів. Ахмад Масуда ― син національного героя і полководця Ахмада Шаха Масуда, який боровся з талібами у 1990-их роках і був вбитий 2001 року, ― продовжить боротьбу з «Талібаном». Він вирушив до провінції Панджшер ― єдиної, незахопленої талібами. Він отримав прізвисько «Панджшерський лев» і закликає співгромадян боротися за свободу й проти рабства. Його батько Ахмад Шах Масуд брав участь у вигнанні талібів з четвертого за населенням міста Афганістану під назвою Мазарі-Шаріф у листопаді 2001 року. За кілька днів після цього «Талібан» вийшов з Кабулу. Ахмад Масуд каже, що успадкував батькову боротьбу.

Що зміниться в Афганістані: таліби дали першу пресконференцію. «Талібан» намагається показати, що його теперішнє правління буде демократичнішим, ніж у 1996-2001 роках. Таліби кажуть, що жінки зможуть працювати якщо продовжать жити за шаріатом (ісламське законодавство). А член комісії культури талібів Енамулл Самангані сказав, що жінки можуть навчатися і навіть працювати у державних структурах «відповідно до ісламського права». Однак невідомо, що саме передбачатиме «ісламське право» для жінок, які захочуть працювати.

Як СРСР і США «допомогли» виникнути «Талібану»? Афганістан тривалий час (1926-1973)був монархією під впливом Радянського Союзу. Після встановлення там нової Конституції 1977 року й початку правління президента Мухаммеда Дауда прихильники Радянського Союзу здійснили переворот. Дауду скинули Нур Мухаммеда Таракі та Хафізулла Амін силами комуністичної Народно-демократичної партії Афганістану, яка мала радянську підтримку. Подальші марксистсько-ленінські реформи не подобалися ісламістам ― 1979 року почалася громадянська війна.

Тоді радянські війська ввійшли до Афганістану. Вони спільно з правлінням країни боролися з антиурядовими силами. Моджахеди ― воєначальники повстанців ― таємно отримували озброєння від США через Пакистан. США таким чином намагалися стримати комунізм. Після тривалих боїв з повстанцями під керівництвом Ахмада Шаха Масуда СРСР почав виводити свої війська з Афганістану, а США мали припинити підтримку моджахедів.

Моджахеди ділилися на різні рухи, представниками одного з яких були таліби ― чоловіче населення пуштунського походження (одна з національностей Афганістану). Вони виступали за захист ісламського режиму й жорсткий шаріат. Громадянська війна в Афганістані тривала й уже 1994 року таліби почали діяти під керівництвом Мухаммеда Омара. Вони боролися з Ахмадом Шахом Масудом і його прибічниками. У 1996-2001 роках «Талібану» вдалося втримати владу в Афганістані. Проте 2001 року їх скинули з допомогою американських військ, які ввійшли до Афганістану, після терактів 11 вересня. Атаки вчинила терористична організація «Аль-Каїда». Її лідера Усаму бен Ладена переховував «Талібан».

Копайте глибше. Війна в Афганістані: що відбувається та хто такі таліби?

Фото: aljazeera.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Місія до Оленівки все ще можлива

«Ми ніколи не отримували дозволу від Російської Федерації, щоб зайти туди. Чи означає це, що все втрачено? Ні. Згадайте Запорізьку атомну електростанцію. Ми маємо там спеціалістів з МАГАТЕ. Тож, це можливо», — про це журналістам заявила Деніз Браун — постійна координаторка системи ООН в Україні. 

Читати далі
+ 34 слів

Leopard для України, повернення з полону і ноутбуки для вчителів: 7 позитивних новин січня

Війна триває і новий рік розпочався для нас численними трагедіями. Але ми боремось і працюємо, тому і цього місяця маємо чому радіти. Гортайте карусель, щоб згадати позитивні новини січня, які тішать і наближають нашу перемогу.

Читати далі
+ 110 слів

«Повернись живим» та Приватбанк оголосили збір на екіпірування льотчиків

Благодійний фонд спільно з ПриватБанком відкрили збір на суму в розмірі 31 млн грн. Мета збору  — придбати вогнетривку форму та авіаційні шоломи, щоб повністю закрити потребу екіпажів армійської авіації у спеціальному екіпіруванні. 

Читати далі
+ 33 слів

Україна отримає до 140 танків від західних партнерів

У межах першої хвилі допомоги Україна отримає 120−140 сучасних західних танків. Зокрема, Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams і розраховує на французькі Leclerc. Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Читати далі
+ 9 слів

Як мілітаризують дітей у Криму

Керівник окупаційної адміністрації Аксьонов відкриває по всьому Криму Добровільні товариства сприяння армії, авіації та флоту (ДТСААФ), де дітей вчать користуватися зброєю, надавати першу медичну допомогу, проходити вогневу та інженерну підготовку.

Читати далі
+ 62 слів

Символ стійкості: на стіні зруйнованого будинку в Миколаєві годинник досі рахує хвилини

У зруйнованому російськими обстрілами будинку у Миколаєві, на стіні, яка вціліла, досі продовжує висіти килим та годинник, який відраховує хвилини. Про це написала волонтерка з Одеси Леся Рудченко у своєму Instagram.

Читати далі
+ 5 слів

Представили лого та слоган цьогорічного Євробачення–2023

Організатори цьогорічного пісенного конкурсу представили логотип та слоган Євробачення 2023. У вигляді зображення буде використана анімація сердець у кольорах українського та британського прапорів, що б’ються в унісон. Гаслом цьогорічного фестивалю стануть слова «Об’єднані музикою» (United by music).

Це символізує єднання народів та підтримку України.

Читати далі
+ 19 слів

Міжнародний олімпійській комітет відреагував на критичні заяви України

Міжнародний олімпійській комітет відповів на критичні коментарі з боку українських офіційних осіб щодо заяви про ймовірне повернення атлетів з Росії та Білорусі до змагань. Про це йдеться у заяві МОК для інформаційного агентства Reuters.

Читати далі
+ 124 слів
Що там ще
+ 5482 новин