Убивство українських туристів талібами 2013 року, шаріат по-новому та ще кілька новин, які варто знати про «Талібан»

Ісламський радикальний рух «Талібан» вбив українців. У 2013 році його бойовики розстріляли в Пакистані туристів, троє з яких були громадянами України. Це був акт помсти американським військам, у якому загинули невинні люди. Для жорсткого шаріату, якого дотримуються таліби, жорстокі покарання, убивства й смертні кари також є звичними. Що варто знати про «Талібан», до чого він причетний та як проявляє себе зараз в Афганістані ― читайте далі.

2013 року таліби вбили трьох українських альпіністів. Усього жертвами стали десятеро туристів, які планували сходження на гору Нанга-Парбат, що на півночі Пакистану. Озброєні бойовики напали на їхній табір біля підніжжя гори вночі. Вони питали, звідки туристи, якої віри й розстрілювали людей. Потім бойовики розстріляли пакистанських поліцейських, які розслідували злочин. Відповідальність за цей напад на себе взяла гілка «Талібану», представники якої мали помститися за вбивства оперативних агентів «Талібану» та «Аль-Каїди» американськими безпілотниками.

Віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех оголосив себе президентом. Чоловік написав, що, згідно з Конституцією, він є виконуватиме обов’язки президента, позаяк очільник держави Ашраф Гані втік з Афганістану. Амрулла Салех закликає афганців протистояти «Талібану». «На відміну від США й НАТО, ми не втратили духу й бачимо попереду величезні можливості. Приєднуйтесь до опору», ― сказав він.

«Панджшерський лев» продовжить боротьбу проти талібів. Ахмад Масуда ― син національного героя і полководця Ахмада Шаха Масуда, який боровся з талібами у 1990-их роках і був вбитий 2001 року, ― продовжить боротьбу з «Талібаном». Він вирушив до провінції Панджшер ― єдиної, незахопленої талібами. Він отримав прізвисько «Панджшерський лев» і закликає співгромадян боротися за свободу й проти рабства. Його батько Ахмад Шах Масуд брав участь у вигнанні талібів з четвертого за населенням міста Афганістану під назвою Мазарі-Шаріф у листопаді 2001 року. За кілька днів після цього «Талібан» вийшов з Кабулу. Ахмад Масуд каже, що успадкував батькову боротьбу.

Що зміниться в Афганістані: таліби дали першу пресконференцію. «Талібан» намагається показати, що його теперішнє правління буде демократичнішим, ніж у 1996-2001 роках. Таліби кажуть, що жінки зможуть працювати якщо продовжать жити за шаріатом (ісламське законодавство). А член комісії культури талібів Енамулл Самангані сказав, що жінки можуть навчатися і навіть працювати у державних структурах «відповідно до ісламського права». Однак невідомо, що саме передбачатиме «ісламське право» для жінок, які захочуть працювати.

Як СРСР і США «допомогли» виникнути «Талібану»? Афганістан тривалий час (1926-1973)був монархією під впливом Радянського Союзу. Після встановлення там нової Конституції 1977 року й початку правління президента Мухаммеда Дауда прихильники Радянського Союзу здійснили переворот. Дауду скинули Нур Мухаммеда Таракі та Хафізулла Амін силами комуністичної Народно-демократичної партії Афганістану, яка мала радянську підтримку. Подальші марксистсько-ленінські реформи не подобалися ісламістам ― 1979 року почалася громадянська війна.

Тоді радянські війська ввійшли до Афганістану. Вони спільно з правлінням країни боролися з антиурядовими силами. Моджахеди ― воєначальники повстанців ― таємно отримували озброєння від США через Пакистан. США таким чином намагалися стримати комунізм. Після тривалих боїв з повстанцями під керівництвом Ахмада Шаха Масуда СРСР почав виводити свої війська з Афганістану, а США мали припинити підтримку моджахедів.

Моджахеди ділилися на різні рухи, представниками одного з яких були таліби ― чоловіче населення пуштунського походження (одна з національностей Афганістану). Вони виступали за захист ісламського режиму й жорсткий шаріат. Громадянська війна в Афганістані тривала й уже 1994 року таліби почали діяти під керівництвом Мухаммеда Омара. Вони боролися з Ахмадом Шахом Масудом і його прибічниками. У 1996-2001 роках «Талібану» вдалося втримати владу в Афганістані. Проте 2001 року їх скинули з допомогою американських військ, які ввійшли до Афганістану, після терактів 11 вересня. Атаки вчинила терористична організація «Аль-Каїда». Її лідера Усаму бен Ладена переховував «Талібан».

Копайте глибше. Війна в Афганістані: що відбувається та хто такі таліби?

Фото: aljazeera.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

Литва збільшить постачання дронів для України. Як?

Литовський Сейм схвалив правки до закону щодо публічних закупівель. Це дозволяє організаціям купувати та передавати в інші держави дрони, що використовують компоненти китайських виробників. Про це пише медіа Irytas.lt. з посиланням на повідомлення Сейму. 

Читати далі
+ 47 слів

Як допомогти собі: чи можете ви бути терапевтом для самого себе

Ви не можете змінити та впливати на багато речей, проте вам точно під силу зробити одне — попіклуватися про себе. Це ви можете зробити з допомогою самотерапії — процесу самостійної роботи над власними проблемами та емоціями

«Новини здорової людини» поспілкувались з практичною психологинею Софією Копач, яка розповіла про те, що таке самотерапія, як кожен з нас сам може підтримати своє психічне здоров’я та які є дзвіночки того, що вам варто звернутись до фахівця. 

Читати далі
+ 249 слів

Чехія виділить кошти на власну ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України 

Уже 20 країн приєдналось до ініціативи Чехії — закупівлі боєприпасів для України поза межами ЄС. Про це заявив прем’єр-міністр країни Петр Фіала. Посадовець запевнив, що боєприпаси надійдуть «впродовж тижнів або місяців».

Читати далі
+ 14 слів

Цифра дня: 537. Скільки українських дітей вбила РФ

Понад 1806 дітей постраждало в Україні через агресію російської армії. 537 дітей загинули та понад 1269 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про це йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора. 

Читати далі
+ 5 слів

12-річний хлопчик загинув на Харківщині через атаку РФ. Головне за ніч і ранок 28 березня

Через атаку Росії у селищі Борова на Харківщини загинув 12-річний хлопчик. Пошкоджені житлові будинки та дитячий садок. Про це заявили в Офісі Генпрокурора. 

Читати далі
+ 121 слів

Україна – Ізраїль: чому дві країни у стані війни тримаються на відстані?

Ізраїль — це держава, яку в Україні багато хто вважає прикладом того, як слід жити в умовах постійної війни за своє існування. Київ неодноразово висловлював підтримку Тель-Авіву, але ці відносини є доволі односторонніми. Ізраїль від початку повномасштабного вторгнення РФ не висловлював активної підтримки України. Та що дивніше — Тель-Авів жодним чином не критикував РФ і досі не ввів санкції проти Москви. У чому причина такої політики і що в такій ситуації робить Україна — пояснює НЗЛ.

Читати далі
+ 239 слів
Що там ще
+ 9454 новин