«В СРСР було краще». Розвінчання міфів про життя в Радянському Союзі

Часто чуємо вислів «у СРСР було краще» та чи справді все було так добре? Ми поспілкувалися з істориком Олександром Ситником та розвінчали найпоширеніші міфи про життя в СРСР.

 

  • Міф 1: безкоштовні квартири 

Перш за все, квартири були не безплатними. Люди отримували житло, яке держава зводила за гроші з податків робітників. Щоб його одержати, доводилося стояти у черзі по 10-15 років, а іноді — 30-40. Та навіть після отримання квартири людина не мала права вільно розпоряджатися нею, адже це була власність підприємства. По суті, це була оренда. Обирати собі помешкання або ж місцевість, у якій воно буде розташовано — також не можна було, тому люди брали те, що пропонували. Єдина можливість змінити своє місце проживання — це обмін. Це був легальний спосіб, але досить складний.

У СРСР були проблеми з житловим питанням. Влада кілька разів намагалась вирішити це. Наприклад, запровадивши у 1986-му програму «Житло 2000». Ідея полягала в тому, що кожна сім’я до 2000 року повинна була отримати квартиру. Але вже через 3 роки стало зрозуміло, що це не вдасться реалізувати. 

 

  • Міф 2: найкраща безкоштовна медицина

«СРСР займає перше місце за кількістю лікарів на одного громадянина» — це дійсно було так. В основі радянської системи медицини лежав принцип: кількість важливіша за якість. Але кількість не дорівнює якості.

Радянські лікарі не мали доступу до нових досягнень світової медицини. Часто використовували «народні методи»: гірчичник, банки, розтирання пацієнтів спиртом та інше. Причиною такого лікування було застаріле обладнання, постійна нестача ліків та найголовніше: відсутність потрібних знань. 

Існували в СРСР і кваліфіковані лікарі, які справді мали можливість допомогти людям, але робили вони це швидше всупереч системі, а не завдяки. Окрім низького рівня медичної освіти, лікарі отримували малі зарплати. Така ситуація підштовхувала лікарів до отримання хабарів за свою працю, і через деякий час це стало звичайним явищем. Тобто люди платили гроші за лікування регулярно. Крім цього, «безкоштовна медицина» з самого початку не була безкоштовною, адже гроші на сферу охорони здоров’я надходили саме з податків людей.

 

  • Міф 3: найкраща освіта

Радянські університети були насамперед частиною пропаганди. Освіта залежала від ідеології. В університетах існували комсомольські та партійні організації, що переважно були тою самою «владою». Обов’язковим для вивчення були — історія КПРС, марксизм та ленінізм. Найбільш ідеологічно «травмованими» були гуманітарні науки. Випускники технічних факультетів були вільнішими у своїх судженнях, тому й мали конкурентоспроможність на ринку. 

Вступити до університету було складно. Спочатку абітурієнт повинен був долучитися до комсомолу, і тільки потім з’являлася можливість навчатися. Крім того, в СРСР дуже переважала система «по блату». Квітнули класові та національні перепони. Держава могла обмежувати людям вступ до університету через етнічну приналежність. Наприклад, абітурієнт, який за етнічною приналежністю був євреєм, майже не мав можливості вступити на математичні спеціальності у великих містах у 1960-1980 рр. 

Задля вступу люди займалися фальсифікацією документів, змінюючи своє місце народження. Студентів і викладачів, які були за думкою держави «неблагонадійними» могли відрахувати. Висока кваліфікація викладача або здібності студента ніяк не впливали на рішення держави. 

 

  • Міф 4: безпека

Суть цього міфу полягає в тому, що в СРСР майже не повідомляли про злочинність. Не було відкритих статистичних даних, аби люди могли зрозуміти, що насправді коїться в злочинному середовищі. По телевізору іноді з’являлися репортажі з залів суду або сухі зведення про покарання правопорушників, але це був максимум, який міг дозволити собі Союз. 

Наприклад, в СРСР не висвітлювали новини про серійних убивць, а їх було чимало — Андрій Чикатило, Микола Джумагалієв, Сергій Ткач; не розповідали також і про підліткові банди, коли зустрічі завершувалися масовими бійками з кастетами та арматурою. Існували навіть об’єднані угрупування, які займалися крадіжками та грабежами — «Білий Хрест», «Банда Бірюкових», «Банда Евстратова» та інші. Часто організаторами таких угрупувань були міліціонери. 

За даними статистичної збірки «Злочинність і правопорушення», яка вийшла вже пізніше (1991 р.), у 1970 році в Україні зареєстрували більше мільйона злочинів, а вже у 1983 — два мільйони.

 

Авторка тексту: Вероніка Тарасова

Фото: glavcom.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики



Парламент проголосував за іспит для отримання громадянства. Зі знання Конституції, історії та мови України

Верховна Рада підтримала запровадження іспиту, щоб отримати громадянство України. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Цей закон підтримали 281 депутат. 

Читати далі
+ 28 слів

Випробувальний термін перед контрактом в ЗСУ встановили в Україні

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8169, що пропонує встановити обов’язкове випробування на строк до 6 місяців для українців, які вперше прийняті на військову службу за контрактом. Про це повідомив нардеп від партії «Голос» Ярослав Железняк.

Читати далі
+ 11 слів

Чехія продовжить тимчасовий захист українців. Що для цього потрібно?

Українці, які після початку повномасштабного вторгнення отримали прихисток в Чехії, можуть до 31 березня пройти процедуру продовження тимчасового захисту. Про це йдеться на сайті Мінреінтеграції.

Читати далі
+ 130 слів

В Україні навесні висадять 200 млн дерев

Під час цьогорічного сезону висадки дерев, що знаково почнеться у Міжнародний день лісів, будуть висаджувати 200 млн сіянців, зокрема й на деокупованих територіях. Про це повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

Читати далі
+ 35 слів

В Україну повернули 15 депортованих дітей та їхніх матерів

Діти з матерями та законними представниками з Харківської та Херсонської областей змогли повернутись додому після незаконного вивезення з країни. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. 

Читати далі
+ 82 слів

Україна отримала від ЄС 1,5 млрд євро в межах макрофінансової допомоги

Європейський Союз надав Україні другий транш у розмірі 1,5 млрд євро з макрофінансового пакета на 18 млрд євро. Про це повідомила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Читати далі
+ 22 слів

Угорщина заблокувала заяву ЄС про ордер на арешт Путіна

Уряд Угорщини заблокував публікацію спільної заяви країн-членів Європейського Союзу про міжнародний ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела.

Читати далі
+ 47 слів

Україні передали польовий госпіталь Естонія, Норвегія та Нідерланди

За підтримки та співпраці трьох країн Україна отримала медичну допомогу у війні проти Росії. Про це повідомили Збройні сили Естонії. 

Читати далі
+ 47 слів
Що там ще
+ 5849 новин