Буквально за кілька років соціальна мережа ТікТок стала однією з найпопулярніших цифрових платформ у всьому світі. Згідно зі статистикою, станом на початок 2023 року в ТікТоці — понад 1 мільярд активних користувачів. У пошуках розважального контенту більшість з них відкриває застосунок від 8 до 19 разів на день. Тому й не дивно, що потенційне охоплення рекламних оголошень теж сягає 1 мільярда. Ознайомившись детальніше з цифрами, мало хто зможе заперечити тезу, що ТікТок посів вагоме місце в онлайн-середовищі й навіть вийшов за його межі у формі творчих спільнот.
Як воно працює і до чого тут ковід. Зараз ТікТок складно назвати всього лише «танцювальним додатком». Це — нескінченне джерело найрізноманітніших коротких відео, яке пропонується кожному користувачеві. Завдяки алгоритмам, застосунок все краще вивчає інтереси людини й створює персоналізовані рекомендації. Спільно з відеоформатом платформа надає доступ до цілого пакету опцій: тематичних трендів, реакцій, поширення звукових ефектів і проведення трансляцій. Динамічність соцмережі привабила покоління Z, представники якого прагнуть швидкого зворотного зв’язку та найкраще реагують на візуальну складову.
Достеменно невідомо, як працюють алгоритми ТікТок, але можемо припустити, що йдеться про кілька головних факторів: 1. Контент, на якому користувач залишає відмітку «подобається». 2. Контент, який користувач відхиляє («скролить»). 3. Час, який користувач приділяє перегляду того чи іншого відео.
ByteDance, компанія-власниця соцмережі зі штаб-квартирою в Пекіні, не розкриває подробиць технічних особливостей платформи. Однак нещодавно з’явилася інформація, що працівники ТікТоку можуть самостійно вирішувати, які відео набиратимуть стрімку популярність.
То ж чим саме ТікТок виділяється з-поміж інших? Можливо, справа у багатогранності контенту. Тут ви можете знайти ювелірні прикраси з бактерій, глянути скільки часу не падатиме шматок хліба, записати кулінарний рецепт під розповідь кримінальної історії та, звісно ж, подивитися на милих тварин. З кожним днем кількість подібних акаунтів росте, проте головною причиною пришвидшення популяризації ТікТоку стала пандемія COVID-19. Замкнені у власних домівках через карантинні обмеження, люди по всьому світу занурилися в інтернет-простір й почали вести дискусії, шукати однодумців, пробувати нове й демонструвати свої вміння. ТікТоку вдалося зарекомендувати себе придатним для кожної з цих цілей.
За даними аналітичної компанії Sensor Tower, глобальні завантаження застосунку з 200 млн в останньому кварталі 2019 року зросли до понад 300 млн за перші три місяці 2020. У період перенасичення інформацією хочеться переходити одразу до суті та не витрачати час намарно, відчуваючи при цьому цілий спектр емоцій. Що може бути краще недовгих вигадливих відео?
Не забуваймо також про те, що в ТікТоці можна заробляти — для цього достатньо бути собою. Важливість автентичності у соціальній мережі підтверджує дослідження маркетингової компанії Nielsen. З-поміж опитаних користувачів, 64% заявили, що можуть бути самими собою в ТікТоці, а 56% сказали, що можуть публікувати тут контент, яким би не стали ділитися на інших платформах. Результатом автентичності стає додатковий прибуток зі значними сумами. Принаймні про це свідчить сумарний дохід 7 найпопулярніших блогерів американського ТікТоку, який у 2021 році склав 55,5 млн доларів.
«Формат ТікТоку досить швидкий. Люди заходять туди, аби отримати якусь інформацію вже і негайно. Або відпочити та відволіктися. Також здається, що відео на кілька секунд нібито не забирають часу. Однак людина скролить ще і ще. Власники бізнесів побачили, що ТікТок — це новий спосіб безплатного просування. Адже платити за рекламу не потрібно, відео може самостійно завіруситися. А ще краще — потрапити до їхньої цільової аудиторії. Відповідно ТікТок зараз приносить не лише перегляди та вподобання, але й впізнаваність і продажі», — Ярина Пігуляк, контент-мейкерка.
Тренди об’єднують більшу частину контенту в ТікТоці. Вони можуть утворитися з чого завгодно: дискусійної теми, комічної ситуації, танцю, мему. Ось кілька основних категорій, які «заходять» найчастіше:
Музика. Без звукових ефектів та композицій звичний всім ТікТок важко уявити, адже відео навряд чи стане популярним без вдало підібраного музичного супроводу. Блогери можуть накладати на відео треки з бібліотеки платформи або завантажувати власні. Ця функція відкрила широкі можливості для творчості, тому що ледь не кожного дня в соцмережі з’являються нові ремікси. Зараз музична індустрія нерозривна з ТікТоком — дані аналітичної компанії MRC Data вказують на те, що 75% користувачів ТікТоку дізнаються про нових виконавців під час перегляду контенту на платформі.
Алгоритми ТікТоку дозволяють практично будь-якому відео «залетіти в тренди», а, отже, те саме трапляється і з піснями. Тепер завдяки ТікТоку пісня будь-якої давнини може раптово стати популярною й очолювати світові чарти. Варто згадати про композицію Running Up That Hill (A Deal with God) англійської співачки Кейт Буш. У 2022 році трек пролунав у серіалі «Дивні дива», завірусився в ТікТоці й очолив головний сингловий чарт Великої Британії. Дивовижним є той факт, що пісня вийшла 37 років тому.
Кіно. ТікТок також допомагає кінематографу реабілітуватися після пандемії. На платформі є безліч акаунтів, де блогери та кінооглядачі публікують свої відгуки про переглянуті фільми/серіали. Ба більше, кіностудії виділяють чималі суми для просування власних продуктів у ТікТоці. Наприклад, у межах реклами «Людина-павук: Додому шляху нема» компанія Sony створила в соціальній мережі акаунт, присвячений вигаданій програмі новин з коміксів про супергероя. Окрім цього, маркетологи запрошують на спеціальні покази відомих тіктокерів, щоб ті опісля зняли схвальний тематичний контент. Деколи кінопродукт стає популярним неочікувано, зокрема завдяки фанатам. Найяскравіший приклад — серіал «Венздей», що отримав широкий розголос через танець головної героїні, який почали повторювати користувачі ТікТоку.
«На розвиток кіно впливає все, головне про нього говорити. Знімати, дивитись і читати, хоча у нас ця культура і просідає. Я звик до формату YouTube — робив кіноогляди до 35 хвилин, багато інформації. Тому навіть для коротких тіктоків ретельно готуюсь. При тому, що для багатьох тут навіть 3 хвилини задовго. Але платформа підкупає більшим охопленням і швидким фідбеком-результатом. Відео або залітає одразу, або ніколи», — Павло Власенко, актор театру та кіно, автор ТікТок-акаунту про кіно.
Суспільно-політичне життя. Ідеї для тіктоків беруться з того, що нас хвилює та оточує. Від повсякденних замальовок до рефлексій на сучасну ситуацію в суспільстві, країні, світі. Зараз ТікТок для українців — це ще один засіб боротьби проти російської пропаганди, платформа для висловлення позиції й місце, де можна поділитися переживаннями.
Іван Магуряк створив персональний блог в ТікТоці, щоб говорити про актуальні та важливі моменти в контексті російсько-української війни. Він — один з численних користувачів, які приділяють увагу не лише розважальному контенту, але й питанням патріотизму, національної свідомості та освіти:
«ТікТок насамперед є платформою, в якій дуже добре працюють алгоритми, персоналізовано підбираючи контент під твій смак. Саме це і є головним ключем до успіху соціальної мережі у порівнянні з іншими. Зараз я трохи менше приділяю часу цій справі [ред. створенню відео], але якщо говорити загально про ідею, то перш за все у мене було бажання говорити та доносити, здавалося б, очевидні речі. Ми не можемо просто забути про існування країни-терориста, поки вона є на карті світу, тому мусимо знати про неї трохи більше, аби вміло протидіяти її пропаганді. Наприклад, серед останнього я працював над серією відео, присвяченій пропаганді у російських підручниках з історії. Доволі цікава річ, навіть для мене була, адже звідти береться розуміння того, чому росіяни такі», — зізнається хлопець.
Дослідження Reuters Institute вказує на те, що все більше молоді віком від 18 до 29 років дізнається про новини саме з ТікТоку. З кожним роком на платформі інтенсивніше обговорюються серйозні теми, тому поява акаунтів відомих ЗМІ й журналістів цілком закономірна. Деякі з них, як американський телеканал CNN, просто публікують фрагменти власних матеріалів, а дехто, як USA Today, створює унікальний контент з жартами й короткими історіями. Українські ЗМІ теж є в ТікТок, зокрема активно ведуть профілі Детектор медіа, Громадське, The Village Україна. Вони адаптовують репортажі й тексти під формат соціальної мережі, вміщуючи усю важливу інформацію у кількахвилинне відео.
«За моїми спостереженнями, в українському сегменті ТікТоку десь у 2021 почали з’являтися серйозні теми, відеороз’яснення певних явищ, експертні коментарі. Ці зміни потягнули в мережу тих, хто раніше не користувався ТТ. Я — редакторка спортивного видання. На змаганнях чи футбольних матчах випадало відзняти такі нарізки моментів (наприклад, 10-15 секунд атаки), які рідко де виходило використати. Тому як експеримент ми вирішили запустити канал. Викладаю туди нарізки авторського відео, а також перепаковую новини із сайту. З початком повномасштабного вторгнення РФ ТікТок частково втратив свою розважальну функцію. Тепер там можна знайти чимало відео про руйнування і смерть захисників. Власне, частка нашого контенту тепер теж своєрідний «меморіал спортсменів, які загинули за Україну», — розповідає Галина Максимчук, редакторка регіонального видання «Спорт на Районі».
Інша сторона. Попри численні переваги, ТікТок зіштовхнувся й з багатьма проблемами. Здебільшого соціальній мережі закидають те, що вона стала небезпечним середовищем для поширення ментальних розладів. Насамперед це пов’язано з діяльністю «ментальних інфлюенсерів», які на відео демонструють симптоми роздвоєння особистості, романтизують депресивний стан чи дають поради щодо здоров’я за відсутності лікарської кваліфікації. У результаті особливо вразливі користувачі вдаються до хибної самодіагностики або раптово починають думати, що в них є симптоми, про які вони дізналися з ТікТоку.
Час від часу в ТікТоці набирають популярність небезпечні тренди. Наприклад, ковтання сухого, нерозведеного у воді порошкового енергетика перед спортивним тренуванням. Жертвою тренду стала 20-річна американка Бріатні Портільйо, яка після вживання «сухої ложки» потрапила в лікарню з серцевим нападом. Або ж Milk Crate Challenge, учасники якого мали пройтися «сходами» з ящиків, отримуючи в процесі фізичні травми.
Керівництво соцмережі намагається боротися зі шкідливим контентом. Насамперед розробники оновили технологію, яка на основі зібраних даних попереджає про поширення потенційно небезпечних відео. Також команда ТікТоку запустила службу психологічної підтримки й кілька функцій, покликаних скеровувати користувачів до ресурсів допомоги у необхідних випадках.
Автор тексту: Святослав Сапєгін
Фото: www.numerama.com
Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики