Як працює чорний ринок сертифікатів про вакцинацію ― розслідування

Схеми купівлі фейкового міжнародного сертифікату про вакцинацію викрили журналісти видання LIGA.net. Вони знайшли кілька ресурсів, які пропонували такі послуги, однак за заплачені кошти журналісти сертифікатів так і не отримали. «Успішним» було замовлення сертифікату з Facebook-сторінки «Евромед медицинский центр». Як працює ринок нелегальних сертифікатів ― читайте далі.

Чому це важливо. Наразі вакцинація проти коронавірусу є найбільш ефективним способом, щоб уникнути складного перебігу хвороби, зберегти життя людей і боротися з пандемією. Люди, які створюють і використовують фальшиві документи, порушують закон і ризикують своїм здоров’ям та здоров’ям людей, з якими контактуватимуть.

Детальніше. Українці, які зробили щеплення, можуть отримати міжнародні сертифікати вакцинації. Найлегший спосіб ― згенерувати їх у додатку «Дія». Однак є ті, хто не хочуть вакцинуватися, але документ їм потрібен для подорожей, навчання, роботи за кордоном. Вони обходять закон і купують несправжні сертифікати про щеплення. Невідомо, скільки людей уже скористалися такою «послугою». 

У соцмережах є чимало ресурсів, які пропонують ПЛР-тести, внутрішні та міжнародні COVID-сертифікати. Міжнародне свідоцтво про вакцинацію коштує від 1800 гривень до 200 доларів (понад п’ять тисяч гривень). За ці кошти людина має отримати паперовий сертифікат з QR-кодом, а інформацію обіцяють внести в електронні реєстри Helsi та «Дія». Вакцину, якою нібито робили щеплення, можна вибрати на свій смак ― «доступні» всі.

Журналісти LIGA.net хотіли придбати сертифікат у кількох «вакцинаторів». Оплату просять наперед (принаймні передоплату), також клієнт має вказати прізвище, ім’я, по батькові, дані закордонного паспорту, адресу, номер поштового відділення для відправлення паперової екземпляру сертифікату, назву вакцини.

Деякі продавці підроблених документів вимагали конвертацію оплати в онлайн-валюту ― біткоїни. Після квитанцій про оплату послуги деякі ресурси більше не відповідали на повідомлення журналістів.

У середині вересня видання натрапило на сторінку медичного центру «Евромед медицинский центр». Сертифікат про вакцинацію дійсно зробили й надіслали, вимагаючи оплату послуги після того, як клієнт отримає документ на пошті. Сертифікаті містить інформацію про вакцинацію «заднім числом», ім’я лікаря Кушніра Ігоря Вадимовича, якого не знає Google і якого немає у базі Helsi. Щеплення «зробили» у Діагностичному центрі Євромедикал, який розташований в Києві на бульварі Чоколівський, 42. Однак його за цією адресою не існує. Особу, від якої надійшов сертифікат на пошті, також встановити не вдалося. У «Дії» та Helsi інформацію про щеплення ніхто не вносив.

Яка відповідальність?

В Україні запровадять обов’язкову вакцинацію для працівників закладів освіти та чиновників. Також Кабінет Міністрів підтримав законопроєкт, який має посилити відповідальність людей, які займаються підробкою сертифікатів про вакцинацію.

Згідно з документом, людина може отримати:

  • штраф від 17 до 34 тисяч гривень або обмеження волі до 2 років для осіб, які свідомо використовують підроблені документи;
  • штраф до 68 тисяч гривень або позбавлення волі до 2 років з позбавленням права обіймати посаду на 1–3 роки для медичних працівників, які свідомо вносять неправдиву інформацію про щеплення;
  • штраф до 170 тисяч або позбавлення волі до 3 років за підроблення таких документів із метою розповсюдження.

Законопроєкт ще мають підтримати у Верховній Раді та підписати Президент.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Україна отримає позику від МВФ у розмірі 15,6 млрд доларів

Міжнародний валютний фонд надасть Україні 15,6 мільярда доларів протягом 4 років. 

Читати далі
+ 70 слів

РФ завдала ракетного удару по Київщині. Важливе за ніч і ранок 22 березня

Нині триває повітряна тривога по всій Україні.

Під час нічної атаки РФ запустила 21 ударний дрон,16 з яких збила ППО. Унаслідок повітряної тривоги уночі у Ржищеві Київської області зруйновано 3 цивільні об’єкти.

Читати далі
+ 200 слів

Парламент проголосував за іспит для отримання громадянства. Зі знання Конституції, історії та мови України

Верховна Рада підтримала запровадження іспиту, щоб отримати громадянство України. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Цей закон підтримали 281 депутат. 

Читати далі
+ 28 слів

Випробувальний термін перед контрактом в ЗСУ встановили в Україні

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8169, що пропонує встановити обов’язкове випробування на строк до 6 місяців для українців, які вперше прийняті на військову службу за контрактом. Про це повідомив нардеп від партії «Голос» Ярослав Железняк.

Читати далі
+ 11 слів

Чехія продовжить тимчасовий захист українців. Що для цього потрібно?

Українці, які після початку повномасштабного вторгнення отримали прихисток в Чехії, можуть до 31 березня пройти процедуру продовження тимчасового захисту. Про це йдеться на сайті Мінреінтеграції.

Читати далі
+ 130 слів

В Україні навесні висадять 200 млн дерев

Під час цьогорічного сезону висадки дерев, що знаково почнеться у Міжнародний день лісів, будуть висаджувати 200 млн сіянців, зокрема й на деокупованих територіях. Про це повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

Читати далі
+ 35 слів

В Україну повернули 15 депортованих дітей та їхніх матерів

Діти з матерями та законними представниками з Харківської та Херсонської областей змогли повернутись додому після незаконного вивезення з країни. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. 

Читати далі
+ 82 слів

Україна отримала від ЄС 1,5 млрд євро в межах макрофінансової допомоги

Європейський Союз надав Україні другий транш у розмірі 1,5 млрд євро з макрофінансового пакета на 18 млрд євро. Про це повідомила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Читати далі
+ 22 слів
Що там ще
+ 5851 новин