Зелені свята: звідки з’явилася традиція святкування та якими були обряди наших предків

Уже від самої назви Зелених свят можна здогадатися про низку окремих свят, які присвячувалися культу природи, наприклад, квітам та деревам. Ці свята завершували весняний календарний цикл і розпочинали літній. Досі існує багато обрядів, які поєднали у собі фольклор з християнством. Народним традиціям вдалося зберегти головні фрагменти та звичаї, розповідає етнограф Степан Климник.

Чому це цікаво. Зелені свята це велика урочистість літнього обрядового циклу. Ці святкування символізували розпал літа та буяння життя у повному його прояві. Християнська церква змінила назву та зміст свята на Трійцю, або П’ятдесятницю (50 днів після Воскресіння). Втім Зелені свята продовжують називають зеленими, а весь тиждень русальним.

Контекст. Свята літнього обрядового циклу дохристиянської доби відображають первісну культуру слов’ян. Ці свята мали в собі духовну мету (єднання з природою, бажання пізнати себе) та практичну (самооборона перед незнаними духами, господарські потреби, щасливе родинне життя), йдеться у праці Степана Климника.

Походження. Зелені свята існували до Христа у всіх народів. У стародавніх римлян це свято називали Розалієм (святом квітів, рож). Це були ті дні, з яких розпочиналося літо. Від римлян це свято перейшло на Балкани і вже звідти воно дійшло до України. З приходом християнства це свято стали відзначати у Святу Неділю рівно через 50 днів після Воскресіння. Крім цього дня, відзначався тиждень перед самою Трійцею та кілька днів після. 

Детальніше. Провідною думкою для святкування літнього циклу була віра у єдність людини з природою. Люди вірили у магічну силу слова у поєднанні з піснею, музикою, танцем та діями-ритуалами. У їхньому розумінні це об’єднане дійство додавало великої сили обрядам. У своїх проханнях люди намагались задобрити видимі та невидимі сили, аби вони були прихильними до них та урожаю. У ці дні молоді хлопці та дівчата прагнули знайти собі пару, дівчата хотіли приворожити коханого, намагались зазирнути у майбутнє. Також, слід зазначити вияв глибокої філософської думки про сутність життя та смерті, вияв поваги до культу померлих предків.

Степан Килимник, етнограф та педагог, зазначає у своїй книжці «Український рік у народніх звичаях в історичному освітленні, т. 4. Літній цикл» про основні дні зелених свят:

 1. Зелена субота: клечальна
 2. Зелені свята
 3. Культ дерева — завивання березки
 4. Русальний тиждень — Зелений тиждень
 5. Розгари — проводи русалок
 6. Культ покійників
 7. Очищення вод, весняне очищення
 8. Образ русалки-нявки
 9. Обхід полів
 10. Святкування — ігри в лісі, на полі
 11. Шанування квітів
 12. Слов’янський Семик
 13. Свято Ярила
 14. Свято вітру
 15. Свято «Гонити шуляка»
 16. Купало
 17. Зажинки
 18. Інші утрачені свята: Пантелеймон-Паликопа, Анна-Тріскуча, Гавриїл та Ілля Гримучі та інші.

Усі ці дні були поділені на окремі святкування.

Приготування. Уся родина повинна була брати участь у приготуванні Зелених свят, йдеться у книзі Степана Килимника. Господиня та доньки мили хату, підводили глиною припічок, розвішували рушники та застеляли чисті скатертини на столи. Далі господня мала напекти традиційні сім страв, хліб та пиріжки. Головною стравою подавалось колово (наче кутя, але без маку) з медом та сушеними ягодами.

У цей час молоді дівчата йшли у квітники біля хати, щоб виполоти бур’яни та навести лад. Виконуючи роботу, дівчина читала молитву та наспівувала веснянки. Після цього дівчата зрізали квіти, щоб прикрасити ними хату, коли починає смеркати. Кожна квітка мала свою символіку, наприклад: любисток символ кохання, бузок символ молодого родинного життя, барвінок та півонії розквіт дівочої краси, чорнобривці символізували чоловічу красу.

Тим часом хлопці йшли вдень на став рвати татарзілля (лепеху), щоб воно відганяло злих духів, а потім йшли в ліс та в поля за квітами. Господар з старшими синами йшов до лісу рубати клечання (цвітіння) дуба, клена, явора, липи та ясеня. Інших дерев рубати не можна було. Усім цим збором квітів та клечанням прикрашали подвір’я, хату, комори та стайні. Помившись та одягнувшись у чистий одяг, господар промовляв вітання до природи, після якого родина могла сідати за стіл, згадувати померлих та приступати до вечері.

Чому вносили зелень до хати на Зелені свята? 

У дохристиянський період були вірування, що святі душі вселяються у дерева та квіти. Отже, хата, завдяки маюванню квітами, очищалася від злих сил. Відтоді добрі духи оберігали обійстя.

Чому саме в цей період шанували русалок?

За народними віруваннями неприкаяні душі утоплених дівчат, хлопців, людей, які закінчили життя самогубством, нехрещених померлих дітей блукали саме на межі весни та літа. Тому їх намагались умилостивити, щоби вони стали добрими до господарства та людей і відхиляли усі лиха. 

Що ще. Християнська церква встановила у цей день поминальну суботу. Також є давня традиція українців вшановувати у цій дні захисників, які загинули у боротьбі за свою землю. Особливо активно із Зеленими святами проводили церковні служби біля могил воїнів УНР та УПА.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

9 випадків, коли бренди забували, що Крим — це Україна

Україна постійно наголошує на тому, що Крим — тимчасово окупований Росією. Однак доволі часто світові бренди та компанії забувають про це або «заграють» з російськими користувачами, позначаючи Крим російським. Зібрали для вас добірку таких випадків.

 

Читати далі
+ 397 слів

Телеканал «1+1» знову показуватиме серіали й фільми російською

WTF

Серіал «Свати», який уже виходив з українським дубляжем, канал знову показуватиме мовою оригіналу ― російською (як і інші російськомовні фільми й шоу). Кажуть, що таке рішення ухвалили через критику глядачів. На українську мову канал переходитиме поступово. Про це йдеться у заяві компанії «1+1 медіа», яку опублікувало видання Детектор медіа.

Чому це важливо. В Україні з 16 липня фільми й серіали мають транслюватися державною мовою. Якщо мова оригіналу інша ― має бути український дубляж. Лише 10% часу фільму чи серіалу іноземною мовою можна писати титри українською, а не озвучувати їх. Про це йдеться у Законі «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Читати далі
+ 36 слів

Кросівки замість підборів носитимуть стюардеси українського лоукостера

Також жінки зможуть носити не лише костюми зі спідницями, але й брючні костюми з більш спортивним кроєм. Можливо, так бортпровідниці SkyUp почуватимуться комфортніше, адже носіння підборів упродовж тривалого часу може погіршити здоров’я ніг. Хустку, яку раніше стюардеси зав’язували на шиї, тепер треба носити на плечах. Чоловіча форма залишилася без змін.

Фото: avianews.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Усі автомобілі Mercedes до 2030 року стануть електричними

Автовиробник планує відмовитися від двигунів внутрішнього згоряння. На перехід до створення електромобілів компанія виділила 40 мільярдів євро (трильйон двісті вісімдесят мільярдів гривень). З 2025 року всі нові моделі автомобілів уже будуть електрокарами. До 2030 року старі моделі ще виходитимуть з двигунами внутрішнього згоряння, однак потім їх можна буде придбати у версії електромобіля. Також компанія планує створити мережу зарядних станцій для авто.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Безпілотники з українськими двигунами, участь мешканців ОРДЛО в російських виборах та інші новини з фронту

Росія дозволила мешканцям тимчасово окупованих українських територій, які мають російський паспорт, голосувати на виборах депутатів до Держдуми. Це порушує законодавство України. За час так званого перемир’я на сході загинули 45 українських військових. Про ці та інші новини читайте детальніше у нашій тижневій добірці.

Чому це важливо. Російсько-українська війна триває восьмий рік. Росія намагається інтегрувати мешканців тимчасово окупованих українських територій у свій політичний і соціальний простір.

Читати далі
+ 213 слів

Falling: нову пісню та кліп представили TVORCHI

Трек є першим синглом із нового альбому гурту, який побачить світ восени цьогоріч. Учасники дуету кажуть, що твір є «синтезованим саундтреком усіх літніх подорожей, він про людей та пристрасть, яка здатна змінювати напрямок у навігаторі життя». Продюсер кліпу — Станіслав Смірнов, а режисер — Андрій Лагутін. Це не перша його робота з дуетом: раніше він уже знімав для них відео «Мова тіла». Про це музиканти розповіли в описі до кліпу на YouTube.

Фото: slukh.media

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

 

Читати далі
+ 0 слів

Pfizer ефективніший, якщо збільшити інтервал між дозами до двох місяців — дослідження

За інформацією дослідників, перерва між дозами Pfizer має бути два місяці або вісім тижнів. Збільшення інтервалу між першим щепленням і другим призведе до того, що буде більшою кількість антитіл, які борються з коронавірусом. Про це повідомляє ВВС.

Чому це важливо. Раніше вважали, що максимальний інтервал між дозами вакцини Pfizer має становити три тижні.

Читати далі
+ 40 слів

Instagram запустив функцію перекладу сторіс

Якщо у розповідях, які переглядає користувач, говоритимуть іноземною, він може почитати переклад. У верхньому лівому кутку буде кнопка «Переглянути переклад». Коли на неї натиснути, текст потрібною мовою автоматично з’явиться внизу екрану. Наразі нова функція підтримує понад 90 мов. Переклад сторіс має бути доступним для користувачів з усього світу.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів
Що там ще
+ 2878 новин