Зелені свята: звідки з’явилася традиція святкування та якими були обряди наших предків

Уже від самої назви Зелених свят можна здогадатися про низку окремих свят, які присвячувалися культу природи, наприклад, квітам та деревам. Ці свята завершували весняний календарний цикл і розпочинали літній. Досі існує багато обрядів, які поєднали у собі фольклор з християнством. Народним традиціям вдалося зберегти головні фрагменти та звичаї, розповідає етнограф Степан Климник.

Чому це цікаво. Зелені свята це велика урочистість літнього обрядового циклу. Ці святкування символізували розпал літа та буяння життя у повному його прояві. Християнська церква змінила назву та зміст свята на Трійцю, або П’ятдесятницю (50 днів після Воскресіння). Втім Зелені свята продовжують називають зеленими, а весь тиждень русальним.

Контекст. Свята літнього обрядового циклу дохристиянської доби відображають первісну культуру слов’ян. Ці свята мали в собі духовну мету (єднання з природою, бажання пізнати себе) та практичну (самооборона перед незнаними духами, господарські потреби, щасливе родинне життя), йдеться у праці Степана Климника.

Походження. Зелені свята існували до Христа у всіх народів. У стародавніх римлян це свято називали Розалієм (святом квітів, рож). Це були ті дні, з яких розпочиналося літо. Від римлян це свято перейшло на Балкани і вже звідти воно дійшло до України. З приходом християнства це свято стали відзначати у Святу Неділю рівно через 50 днів після Воскресіння. Крім цього дня, відзначався тиждень перед самою Трійцею та кілька днів після. 

Детальніше. Провідною думкою для святкування літнього циклу була віра у єдність людини з природою. Люди вірили у магічну силу слова у поєднанні з піснею, музикою, танцем та діями-ритуалами. У їхньому розумінні це об’єднане дійство додавало великої сили обрядам. У своїх проханнях люди намагались задобрити видимі та невидимі сили, аби вони були прихильними до них та урожаю. У ці дні молоді хлопці та дівчата прагнули знайти собі пару, дівчата хотіли приворожити коханого, намагались зазирнути у майбутнє. Також, слід зазначити вияв глибокої філософської думки про сутність життя та смерті, вияв поваги до культу померлих предків.

Степан Килимник, етнограф та педагог, зазначає у своїй книжці «Український рік у народніх звичаях в історичному освітленні, т. 4. Літній цикл» про основні дні зелених свят:

 1. Зелена субота: клечальна
 2. Зелені свята
 3. Культ дерева — завивання березки
 4. Русальний тиждень — Зелений тиждень
 5. Розгари — проводи русалок
 6. Культ покійників
 7. Очищення вод, весняне очищення
 8. Образ русалки-нявки
 9. Обхід полів
 10. Святкування — ігри в лісі, на полі
 11. Шанування квітів
 12. Слов’янський Семик
 13. Свято Ярила
 14. Свято вітру
 15. Свято «Гонити шуляка»
 16. Купало
 17. Зажинки
 18. Інші утрачені свята: Пантелеймон-Паликопа, Анна-Тріскуча, Гавриїл та Ілля Гримучі та інші.

Усі ці дні були поділені на окремі святкування.

Приготування. Уся родина повинна була брати участь у приготуванні Зелених свят, йдеться у книзі Степана Килимника. Господиня та доньки мили хату, підводили глиною припічок, розвішували рушники та застеляли чисті скатертини на столи. Далі господня мала напекти традиційні сім страв, хліб та пиріжки. Головною стравою подавалось колово (наче кутя, але без маку) з медом та сушеними ягодами.

У цей час молоді дівчата йшли у квітники біля хати, щоб виполоти бур’яни та навести лад. Виконуючи роботу, дівчина читала молитву та наспівувала веснянки. Після цього дівчата зрізали квіти, щоб прикрасити ними хату, коли починає смеркати. Кожна квітка мала свою символіку, наприклад: любисток символ кохання, бузок символ молодого родинного життя, барвінок та півонії розквіт дівочої краси, чорнобривці символізували чоловічу красу.

Тим часом хлопці йшли вдень на став рвати татарзілля (лепеху), щоб воно відганяло злих духів, а потім йшли в ліс та в поля за квітами. Господар з старшими синами йшов до лісу рубати клечання (цвітіння) дуба, клена, явора, липи та ясеня. Інших дерев рубати не можна було. Усім цим збором квітів та клечанням прикрашали подвір’я, хату, комори та стайні. Помившись та одягнувшись у чистий одяг, господар промовляв вітання до природи, після якого родина могла сідати за стіл, згадувати померлих та приступати до вечері.

Чому вносили зелень до хати на Зелені свята? 

У дохристиянський період були вірування, що святі душі вселяються у дерева та квіти. Отже, хата, завдяки маюванню квітами, очищалася від злих сил. Відтоді добрі духи оберігали обійстя.

Чому саме в цей період шанували русалок?

За народними віруваннями неприкаяні душі утоплених дівчат, хлопців, людей, які закінчили життя самогубством, нехрещених померлих дітей блукали саме на межі весни та літа. Тому їх намагались умилостивити, щоби вони стали добрими до господарства та людей і відхиляли усі лиха. 

Що ще. Християнська церква встановила у цей день поминальну суботу. Також є давня традиція українців вшановувати у цій дні захисників, які загинули у боротьбі за свою землю. Особливо активно із Зеленими святами проводили церковні служби біля могил воїнів УНР та УПА.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Відеозустріч Байдена та Путіна. Про що говорили президенти?

Wow

Головною темою відеоконференції президентів США та Росії був конфлікт між Україною та РФ. У Білому домі повідомили, що Байден попередив Путіна про дії Америки у випадку загострення конфлікту: економічні санкції для Росії та збільшення оборонної допомоги для України. Путін же переймався питанням нерозширення НАТО на схід та звинувачував Київ у «демонтажі» Мінських угод. Про це пише BBC News.

Чому це важливо. Метою зустрічі було налагодити діалог з Росією, продовжити спроби деескалації конфлікту на сході України дипломатичним шляхом.

Читати далі
+ 5 слів

YouTube запускає монетизацію відео YouTube Shorts Fund в Україні. Як скористатися?

Монетизація стане заохоченням для авторів коротких відео. Щоб стати учасником програми, потрібно зайти в додаток YouTube, натиснути «Створити», обрати «Shorts» та зробити відео. Про це повідомив Google у своєму офіційному блозі. Для виплат авторам та артистам ще у травні 2021 року представили фонд у розмірі 100 тисяч доларів США. 

Чому це корисно. У межах цієї програми можна заробляти від 100 до 1000 доларів щомісяця, але відео повинні відповідати певним критеріям.

Читати далі
+ 69 слів

У Німеччини обрали нового канцлера. Чого чекати Україні?

LIKE

Як і Ангела Меркель, Шольц засуджує анексію Криму та військову агресію на Донбасі, тому жодних поступок з його боку не буде. Про це повідомляє Громадське.

Чому це важливо. Вибори канцлера можуть вплинути на стосунки Німеччини з Україною. Представники його партії пропонували скасувати санкції проти Росії. Вони також підтримують «Північний потік-2» й вважають його виключно економічним проєктом. 

Читати далі
+ 26 слів

«Евро 2021», Олександр Усик та «Веном 2». Що найчастіше гуглили українці?

Google оприлюднив список найпопулярніших пошукових запитів користувачів з України. Інформація про пандемію взагалі не увійшла до рейтингу, натомість найпопулярнішим запитом стало «Евро 2020». «Игра в кальмара» — одразу за ним. До першої десятки також увійшли: «Холостяк», «Классрум», «Украина Англия», «Усик Джошуа», «Евровиденье 2021», «Украина Швеция», «Олимпиада 2021» та «Вступ 2021».

У категорії «Персона» найчастіше шукали Олександра Усика. На другому місці — Олексій Навальний. Найчастіше українці гуглили значення слова «Aboba». Також в першу трійку увійшли слова та «симпл димпл» та «формалин». Також найчастіше користувачі України гуглили питання: «Как умер Сквидвард?». На другому місці — «Як вийти заміж?». 

Українці шукали як купити поп іт, квитки на потяг та 13 iphone. У категорії «Фільми» жителі нашої країни найбільше цікавились стрічкою «Веном 2». У категорії «Серіали» однозначно перемогла «Гра в кальмара».

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Пресслужба поліції та «РадіоТрек». Хто отримав антипремію за сексизм?

Цьогоріч антипремією «Це яйце!» нагородили пресслужбу Харківської поліції, інтернет-видання «РадіоТрек» та уже колишнього секретаря Коростишівської міської ради на Житомирщині Юрія Сарапійчука. «Переможців» обрали в категоріях «Моралізатор року», «Сексистський матеріал» та «Сексистське висловлювання», пише Детектор медіа

Чому це важливо. Медіа та публічні особи впливають на формування громадської думки, тому важливо висвітлювати та публічно засуджувати прояви сексизму, аби запобігти поширенню та вкоріненню шкідливих стереотипів.

Читати далі
+ 92 слів

У Gmail з’являться голосові та відеодзвінки

Google додав голосові та відеодзвінки у програму для обміну електронними листами на iOS та Android. Функція зараз доступна лише в приватних чатах, пізніше нею можна буде користуватись для групових дзвінків у Gmail. Про це Google повідомив у своєму блозі.

Щоб зателефонувати іншому користувачеві, необхідно обрати позначку телефону чи відео у правому куті сервісу. Оновлення згодом також з’явиться у мобільному додатку Google Chat.

Фото: unsplash.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

В Узбекистані скасували Tiktok-фестиваль за участі українських тіктокерів

Фестиваль був запланований на 25 грудня, але влада країни його скасувала. Остаточне рішення щодо проведення подібних заходів приймає МВС країни та президент.

Чому це важливо. Причиною скасування фестивалю став негативний вплив TikTok на молодь та невідповідність подібних подій менталітету держави, зазначає Міністерство культури. Також воно порадило організатором майбутніх подій зважати на їхню відповідність цінностям держави.

Читати далі
+ 18 слів

Безкоштовні пластикові пакети заборонять в Україні. Яка альтернатива?

З 10 грудня почне діяти перший етап обмежень на обіг пластикових пакетів в Україні. Забороняється безкоштовно розповсюджувати їх у магазинах, на ринках та у сфері обслуговування. Про це повідомили на сайті Кабміну.

Чому це важливо. Таке рішення потенційно може допомогти зменшити пластикові відходи та покращити екологічну ситуацію. Лише за час пандемії люди спродукували понад вісім мільйонів тонн пластику.

Читати далі
+ 103 слів
Що там ще
+ 3637 новин