Зливи та підтоплення після рекордної спеки: чому це відбувається в Україні?

Нещодавно Одесу внаслідок сильної нічної зливи підтопило. Без світла залишилися кілька районів, впали кілька десятків дерев, на річки перетворилися вулиці Дерибасівська, Генуезька, Французький бульвар та центральна алея Аркадії. Про це повідомляє одеське видання Думська, яке називає підтоплення приморського міста повінню. Чому така погода стає усе частішою в Україні і чи свідчить вона про кліматичні зміни — спробували з’ясувати.

Чому це важливо. Після аномальної спеки Україну накрило проливними дощами.

Контекст. Це не перший випадок за останні дні, коли негода спричинила у містах сумні наслідки. Кілька днів тому столицею України пройшлася гроза. Настільки сильна, що зупинився наземний транспорт та підтопило дві станції метро, вода зайшла навіть у касову залу станції Берестейської.

Коментар. «Це, скоріше, підтоплення через сильні зливи. Повінь трапляється навесні, або коли сильні дощі — тоді вона заливає величезні території, як, наприклад, у Німеччині. Чи це нормально? Влітку це абсолютно типовий процес, хоча й із негативними наслідками. Температура підвищується (влітку панує спека) тому в зоні сильних температурних контрастів і трапляються такі небезпечні метеорологічні явища — сильні зливи, грози, шквалисте посилення вітру і навіть град. Міста через коротку сильну зливу не можуть впоратися з її наслідками. Такі різкі перепади погоди влітку завжди були і завжди будуть», — розповідає у коментарі для НЗЛ синоптикиня Наталка Діденко.

Чи можливі ще такі підтоплення до кінця цього літа?

В Укргідрометцентрі кажуть, що так. Південь України є вразливим до таких явищ регіоном. Підтоплення такої сили трапляються не частіше одного разу на 10 років. Проте ймовірність повторного підтоплення завжди є. Однак у світі досі немає технологій стовідсоткового прогнозування таких явищ, хоча метеослужби намагаються якомога швидше дізнатися про загрозу й оповістити про це людей. Про це розповіли в Укргідрометцентрі у коментарі для НЗЛ.

Мовою цифр. Ніч на 16 липня у Києві виявилась найтеплішою за останній 141 рік. Мінімальна температура тоді не опустилась нижче +24,4°С, що на 2,4°С тепліше, ніж це було 20 років тому. Також температурний рекорд побив і Львів: 15 липня синоптики зафіксували +33,5°С. Попередній температурний рекорд у Львові зафіксували у 2011 році. У той день температура повітря становила 32°C, що на 1,5°C менше, ніж цьогоріч.

Детальніше. До ліквідації наслідків негоди у столиці залучили спецтехніку та понад 300 комунальників. Натомість інформації про жертв і постраждалих під час негоди в Одесі станом на зараз немає. Вода зайшла у під’їзди багатоквартирних будинків, а два літаки, які мали приземлитися в Одесі, змінили кінцеве місце прибуття. Пілот авіалайнера LOT, який прибув із Варшави, повернувся назад, а натомість літак Azur Air Ukraine, який летів із Анталії, вирушив до Борисполя.

Підтоплення через негоду: як убезпечити місто?

Як допомогти місту пережити підтоплення, придумали у Берліні, який кілька років тому через зміну клімату потерпав від сильних злив і як наслідок — підтоплень. Традиційно під час підтоплення воду намагаються вивезти з міста через каналізацію. Натомість у Китаї вигадали концепцію міста-губки, яку успішно застосували в Німеччині. Ця концепція передбачає, що кущі, дерева та газони по місту (включно з дахами) вбиратимуть дощову воду.

Також архітектори міста-губки запланували, що дитячі майданчики та газони під час сильної зливи перетворяться на своєрідні калюжі: зібрана в них дощова вода або випаровується на місці, або згодом її використають для охолодження будівель. Найкращим прикладом втілення ідеї міста-губки в життя є Постамська площа у Берліні. Практично весь дощ, що там випадає, акумулюється на місці, отже в дощову каналізацію не потрапляє жодної краплі.

Копайте глибше: 

  •  Кліматичний апокаліпсис: екстремальна погода у світі (фото) (Texty)

Фото: hromadske.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Третю успішну трансплантацію легень провели в Україні

Wow
LIKE

У лікарні «Феофанія» медики здійснили одночасно дві операції трансплантацію легень та печінки. Успішна пересадка легень у клініці відбулася вперше, а загалом в Україні це — третя така операція. Про це повідомляє пресслужба лікарні. 

Читати далі
+ 25 слів

Raiffeisen Bank International — міжнародний спонсор війни в Україні

WTF

Цей австрійський банк внесло до переліку спонсорів війни Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). 

Читати далі
+ 59 слів

Словаччина передала чотири винищувачі МіГ-29 Україні

Найближчими тижнями країна передасть решту літаків. Загалом Україна отримає від Словаччини 13 винищувачів радянського виробництва, заявили в міністерстві оборони країни.

Читати далі
+ 10 слів

«Подарунок для Путіна»: 30 мільйонів крон на РСЗВ для України зібрали в Чехії

LIKE

Чеська ініціатива «Подарунок для Путіна» зібрала 30 млн крон (понад 1,2 млн євро) на купівлю реактивної системи залпового вогню RM-70. До постачання, яке планують провести в найближчі тижні, також додадуть 365 ракет. Про це повідомляє видання Ceske Noviny.

Читати далі
+ 25 слів

Парламент Ісландії визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом

«За» проголосувало 48 депутатів парламенту Ісландії. Про це повідомила міністерка закордонних справ Ісландії на своїй Twitter-сторінці. 

Читати далі
+ 11 слів

Скасувати спільне володіння автівкою можна в «Дії». Мінцифра запускає бета-тестування послуги

Взяти участь у бета-тестуванні можуть одразу дві людини: власник авто та водій, якому шерять авто. Для скасування треба мати «Дія. Підпис» та вже зашерений автомобіль. Про це в телеграмі повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Читати далі
+ 40 слів

Перша у світі надрукована на 3D-принтері ракета злетіла в космос, але не досягла орбіти

Ракета «Terran 1» вдало стартувала з космодрому на мисі Канаверал, але після розділення першого та другого ступенів не змогла вийти на орбіту. Про це у твітері повідомила компанія Relativity Space, яка здійснила запуск. 

Читати далі
+ 20 слів

Україні на відновлення знадобиться щонайменше 411 мільярдів доларів

Noo

Через шкоду, яку Росія завдала Україні, на відновлення та реконструкцію держави знадобиться більша сума, ніж за попередніми оцінками Світового банку. Про це повідомив Bloomberg. 

Читати далі
+ 29 слів
Що там ще
+ 5872 новин