Зміни в Україні з 1 жовтня: 25 копійок — всьо і старт призову

LIKE

З 1 жовтня з обігу виводять 25 копійок та вилучають старі банкноти, стартує осінній призов, упроваджуються нові військові звання та обов’язкові касові апарати для ФОПів у сфері торгівлі та громадського харчування, пише Громадське. І це ще не всі новації. Детальніше читайте у матеріалі.

Чому це важливо. Нововведення вплинуть на життя великої кількості українців.

25 копійок — всьо

З опівночі 1 жовтня розраховуватися монетами 25 копійок не можна. До 30 вересня наступного, 2021 року, ці монети можна здати у всіх банках. До 30 вересня 2023-го їх прийматимуть Нацбанк, Ощадбанк, ПриватБанк, «Райффайзен Банк Аваль» та «ПУМБ». Потім монети утилізують. Також Нацбанк України вилучатиме старі банкноти зразка до 2003 року, паперові банкноти номіналами 1 і 2 грн та монети номіналом 1 гривня зразка 1996 року. До весни 2023 року в обігу мають залишитися 6 номіналів монет: 10 та 50 копійок, 1, 2, 5 та 10 гривень, а також 6 номіналів банкнот: 20, 50, 100, 200, 500 та тисяча гривень.

Як заокруглюватимуть суми у чеках? З 25 вересня 2019-го Нацбанк дозволив банкам заокруглювати суми касових операцій з клієнтами. Тепер банки округлюватимуть суми у таких операціях до суми, кратної 10 копійкам. Якщо банк має видати клієнту 10,14 гривні, то таку суму заокруглять до 10 грн і 10 копійок (4 копійки банк вважатиме своїми операційними доходами). Якщо ж банк мусить заплатити клієнту 10,16 гривні, то цю суму заокруглять до 10 грн і 20 копійок (решта 4 копійки стануть для банку операційними витратами). Сума, яка закінчується на 5 копійок, також заокруглюватиметься у бік збільшення.

Осінній призов

Він стартує в Україні з 1 жовтня. Призивають чоловіків 18-27 років, які не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії (про них розповімо трохи нижче). Для тих, у кого немає вищої освіти, термін служби становитиме 18 місяців. Призовники-бакалаври або магістри проведуть в армії 12 місяців. З усіх призовників до Збройних сил України планують залучити 7,5 тисяч людей, до Нацгвардії — 4,97 тисячі, до Державної спеціальної служби транспорту — 600 людей та до Держприкордонслужби — 500.

Хто має право на звільнення або відстрочку від армії. Відстрочку від армії можуть отримати:

 • призовники, у яких є дитина віком до трьох років;
 • чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину;
 • громадяни, у яких є непрацездатні батьки (одинока мати/батько);
 • студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій;Повне звільнення від служби в армії можуть отримати громадяни України:
 • визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
 • досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу);
 • які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах;
 • виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів:
 • яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу;
 • засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі зі звільненням від відбування покарання;
 • призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних;
 • призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї (родині);
 • священнослужителі, поліцейські, деякі педагоги та лікарі.

Призовник ухиляється від призову: яке покарання. Після отримання повістки призовник має з’явитися до військового комісаріату. Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини не є достатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.

 За невиконання військового обов’язку порушнику загрожує адміністративна чи кримінальна відповідальність. За перше порушення – виплата штрафу у розмірі від 5 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 до 119 грн), за повторне порушення — від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів (від 170 до 225 грн). Кримінальна відповідальність — обмеження волі на строк до трьох років.

Касові апарати для ФОПів

Для малого бізнесу почала діяти обов’язкова вимога — використання касових апаратів та програмних реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Апарати потрібні навіть ФОПам, які працюють безготівково. Нововведення стосується підприємців у сферах торгівлі та харчування. Так депутати хочуть боротись з недобросовісною конкуренцією та «тіньовим бізнесом». ФОПам та іншим підприємцям не обов’язково встановлювати механічний апарат. Можна буде використовувати безкоштовні аналоги касових апаратів у вигляді додатків на смартфони, планшети та комп’ютери.

Нові військові звання

З 1 жовтня в Україні відбудуться зміниться система військових рангів. Для сухопутних, десантно-штурмових військ, повітряних сил, сил спеціальних операцій та сухопутного компонента ВМС зникнуть деякі радянські назви звань. Повністю зникне звання «генерала армії України». Замість «генерал-полковника» в Україні призначатимуть просто «генералів». Також з’явиться звання «бригадного генерала». Замість «прапорщиків» та «старшин» будуть призначати «майстрів-сержантів» та «штаб-сержантів».

Для військово-морських сил повністю зникне звання «мічманів». Замість них введуть «майстрів-старшин» та «штаб-старшин». Усі зміни будуть помітні на нашивках військових, останні стануть більш лаконічними. Зміни у назвах звань не означатимуть їх скасування. Військові звання «генерал армії України», «генерал-майор», «контр-адмірал», «генерал-лейтенант», «віце-адмірал», «генерал-полковник» та «адмірал» присвоєні раніше, будуть зберігаються за військовослужбовцями у запасі або відставці.

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: pexels.com

Україна контролює 45% територій Донеччини. Головне за ніч та ранок 1 липня

Україна контролює 45% територій Донеччини. Про це повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко в етері телемарафону. окупанти продовжують постійно обстрілювати населені пункти Донеччини.

Читати далі
+ 75 слів

Нові пригоди міньйонів, Тора та собаки Супермена. 5 кінопрем’єр липня

Попри труднощі з доставкою фільмів в Україну через російську агресію, кінотеатри продовжують працювати та пропонують глядачам низку нових фільмів для перегляду. Серед новинок — номінант премії «Оскар», бойовик із Антоніо Бандерасом, продовження супергейського кіновсесвіту Marvel, а також два мультфільми про фантастичних істот.

Читати далі
+ 88 слів

окупанти готують провокацію на Запорізькій АЕС

росіяни хочуть звинуватити працівників станції в зберіганні зброї на території тимчасово окупованої ЗАЕС. Задля цього окупанти тортують працівників і вимагають у них «зізнання» про те, що нібито ще в березні вони скинули зброю в бетонні чаші охолоджувальних басейнів на станції.

Читати далі
+ 53 слів

В Україні зроблять реєстр олігархів

У реєстрі має міститися прізвище, ім’я, по батькові, дата і місце народження, ідентифікаційні дані та реквізити паспортів олігархів.

Читати далі
+ 41 слів

ЗСУ звільнили острів Зміїний

Українські захисники повністю звільнили острів Зміїний від російських окупантів. Про це повідомив Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Читати далі
+ 5 слів

Чехія розробила безпілотник для України. Його подарують ЗСУ

У Чехії сконструювали безпілотник-розвідник Bivoj, який вже скоро використовуватимуть українські військові. Головне завдання дрону – передавати точні дані на відстані від 50 до 60 км, що дозволить українській артилерії покращити свої результати. Про це повідомляє ČTK.

Читати далі
+ 1 слів

ЗСУ відбили наступ на Херсонщині. Важливе за ніч та ранок 30 червня

Збройні Сили України відбили штурм окупантів на Херсонщині. росіяни хотіли вибити українські підрозділи з щойно визволених населених пунктів, але їм це не вдалося. Про це повідомило оперативне командування «Південь».

Читати далі
+ 95 слів

Посіпака нацистів й конкурент Бандери. 4 міфи про Романа Шухевича

Сьогодні — день народження Романа Шухевича. З цієї нагоди розвінчуємо міфи про провідника ОУН. Розповідаємо про те, чи дійсно головнокомандувач УПА був нацистським агентом та отримував подарунки від Гітлера, про конкуренцію з Бандерою та пошуки зниклого тіла Шухевича.

Читати далі
+ 227 слів
Що там ще
+ 4406 новин