4 жовтня — 131 рік з дня народження Юрія Клена

Юрій Клен (Освальд-Еккард Бурґгардт) – український поет, який був одним з діячів «Празької школи». Він — уродженець Хмельниччини німецького походження. Також Клен відомий як перекладач і літературний критик. За своє життя він переклав Шекспіра, Рільке, Лондона, Діккенса, Ґете та інших.

Зближуватись з неокласиками «Празької школи» Юрій Клен почав у 20-х роках минулого століття. Знайомитись з іншими неокласиками Юрій Клен почав після спільної роботи з Миколою Зеровим  у соціально-економічному технікумі в Баришівці. Згодом його вірші почали публікувати на сторінках львівського журналу «Вісник», редактором якого був Дмитро Донцов. Також там друкували поезію Олени Теліги, Олега Ольжича, Євгена Маланюка, які пізніше теж стануть представниками «Празької школи».

«Празька школа» була досить умовною, адже не мала статусу, членства, структури. Цей термін об’єднує представників української інтелігенції, які емігрували з України у Чехословаччину з політичних міркувань у 20-х роках минулого століття. Переважно осередком митців-емігрантів тоді була Прага, проте також вони жили в інших містах Європи.

Юрій Клен емігрував у Німеччину. «Коли в 1931 році на деякий час заарештували Рильського, я відчув, що коло звужується, що готується новий похід проти інтелігенції, і грозова хмара не мине на цей раз неокласиків», — писав поет.

Юрій Клен дуже тужив за Україною, перебуваючи в еміграції. Проте виїхати за кордон було єдиною можливістю вільно творити далі. У СРСР українських митців активно переслідувала радянська влада у той час, як Чехословаччина давала можливості публікуватися на сторінках журналів, влаштовувати літературно-мистецькі вечори та зустрічі. До того ж тоді у Празі діяли Український вільний університет при Карловім університеті та Український педагогічний інститут ім. М.Драгоманова.

Авторка тексту — Олександра Фененко

Фото: ost-nvo.com.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Кінематографісти і кінокритики вимагають звільнити керівництво Держкіно

Звільнити керівництво Держкіно, зупинити реорганізацію «Довженко-Центру» та призначити його директоркою Олену Гончарук вимагають Національна спілка кінематографістів і Спілка кінокритиків України. Про це вони повідомили на брифінгу 25 листопада.

Читати далі
+ 106 слів

В Україні вже діє понад 4 тисячі «Пунктів Незламності» і щодня їх більшає

«Пункт Незламності» — це місце безпеки під час тривалого відключення світла чи тепла. Вони обладнані електрикою, опаленням, інтернетом та альтернативним живленням. У разі тривалого аварійного відключення електроенергії Пункти Незламності працюватимуть цілодобово.

Читати далі
+ 59 слів

Де шукати роботу під час війни? Проєкт Work Stability for Ukrainians

Work Stability for Ukrainians — проєкт допомоги у пошуку роботи українцям та українкам, які постраждали внаслідок повномасштабної війни, яку розпочала у лютому Росія в Україні. Його запустили у червні 2022 року, щоби створити умови для безпечного працевлаштування мільйонам людей, які наразі шукають роботу в Україні та в інших країнах.

Читати далі
+ 121 слів

Погодні умови сповільнюють відновлення електроенергії

«Через сильний вітер, дощ та мінусову температуру вночі до пошкоджень, завданих російськими ракетами, додаються обмерзання та пориви проводів в розподільчих мережах (обленерго)». Про це повідомляє НЕК «Укренерго».

Читати далі
+ 6 слів

«Військо́виця», «ви́селенка», «бійчи́ня»: створено абетку фемінітивів в умовах війни

Абетка містить близько сотні слів, які вживають щодо жінок у війську чи вимушених переселенок. Проєкт «По той бік гендеру» реалізували платформа «По той бік новин» спільно з філологинею Оленою Синчак, повідомляють організатори у фейсбуці.

Читати далі
+ 5 слів

До Литви виїхало 70 тисяч українців — прем'єр-міністерка Шимоніте

Прем’єр-міністерка наголосила, що це суттєвий потік біженців для Литви (у співвідношенні з населенням країни це понад 2%), але українці успішно інтегруються в литовське суспільство. «Українці платять за свою підтримку, тому що вони платять податки – працюючи у сфері гостинності, роздрібної торгівлі, школах та на інших роботах. Це велика відмінність від хвилі мігрантів із Близького Сходу та Північної Африки, яку нам влаштував Олександр Лукашенко у 2021 році. Це були люди, які просто хотіли проїхати країну транзитом, щоб надалі жити деінде, у Берліні чи Амстердамі… Українці – зовсім інші», — звертає увагу прем’єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте.

Читати далі
+ 22 слів

Покарати російських злочинців закликають у День боротьби із насильством проти жінок

Про критичну важливість мобілізації зусиль міжнародної спільноти, задля покарання російських злочинців, зокрема і за сексуальне насильство над жінками заявило Міністерство закордонних справ України. 

Читати далі
+ 38 слів

Франція надіслала Україні 100 генераторів

«Щоб допомогти населенню вистояти, Франція надсилає Україні 100 потужних генераторів. Водночас Росія хоче зробити зиму зброєю війни.

Читати далі
+ 81 слів
Що там ще
+ 5162 новин