8 березня: День боротьби за права жінок VS свято весни та краси

Як з’явилася ідея святкувати Міжнародний жіночий день, чи є це свято комуністичним, як Радянський Союз змінив значення 8 березня, чи святкують цей день у світі та чого не варто бажати жінкам з нагоди Дня жінок? Розповідаємо у тексті.

Як з’явилася ідея святкувати День жінок?

У другій половині ХІХ — на початку ХХ ст. на текстильних фабриках у США та Європі відбувалися періодичні страйки робітниць. У результаті 28 лютого 1909 р. під проводом Соціалістичної партії тисячі американок відзначали Національний день прав жінок у США.

Пропозиція щорічно навесні відзначати день прав жінок на міжнародному рівні належить політичній діячці того часу Кларі Цеткін. Цю ідею вона висловила під час Другої Міжнародної конференції жінок-соціалісток у Копенгагені у серпні 1910 року. Тоді понад 100 делегаток з 17 країн одностайно її підтримали. І вже наступного року 19 березня понад мільйон жінок по усій Європі вийшли на вуличні акції, щоб заявити свої вимоги щодо рівноправ’я у політичній сфері та на ринку праці.

Коли в Україні уперше відзначили Жіночий день?

У 1914 році. Тоді члени партії РСДРП саме 8 березня розповсюджували на вулицях міста прокламації, які закликали робітниць до страйку на знак протесту проти гноблення жіноцтва.

Чому обрали саме 8 березня?

Саме 8 березня 1917 року за Григоріанським календарем (і 23 лютого за Юліанським) відбулася масова вулична демонстрація жінок у Петрограді із вимогами «Хліба і миру». З цієї акція почалася Лютнева революція у царській Росії, яка призвела до повалення монархії.

Коли більшовики прийшли до влади, то були змушені віддячити жінкам за підтримку і визнати їхній внесок у революційні події. Тому вони законодавчо закріпили рівні політичні, соціальні та громадянські права жінок у CРСР. Але насправді більшовики прагнули поставити жінок його під свій контроль та використати їх для посилення власного політичного впливу на суспільство. 

Якщо свято 8 березня мало символізувати боротьбу за рівні права жінок із чоловіками, то чому його у СРСР відзначали по-іншому?

У 1920-х відзначення 8 березня все ще мало виразний зв’язок із забезпеченням рівних прав жінок. Цей день використовували як нагоду вказати на проблеми, з якими зіштовхувалися жінки у соціальній, освітній, політичній та інших сферах.

Але згодом сенс цього дня почали підміняти. Акцент змістили з ґендерної рівності на класову боротьбу. Водночас жінок фактично позбавили ініціативи у питанні формату проведення та можливості організації масових заходів на відзначення Міжнародного жіночого дня. Ці повноваження перейшли до жінрад — спеціальних структур при партійних осередках, створених ще у 1919 році, задля ширшого залучення жінок на підтримку політики більшовиків. 

У 1930-х роках 8 березня стає дуже офіційним. Урочисті збори трудових колективів та партійних осередків відбуваються за уніфікованими сценаріями, які «спускали» згори центральні органи. «Жіноче питання» в СРСР проголосили остаточно вирішеним. 8 березня перетворюється на огляд досягнень радянського жіноцтва, про кількісні та якісні виміри яких керівництво партії повідомляють у спеціальних звітах. Зникають можливості для обговорення проблем жінок і озвучення фактів їхньої дискримінації.

Чому 8 березня так часто згадують про матерів, якщо День матері в Україні відзначають у травні?

Тема материнства набирає обертів після Другої світової війни. Якщо раніше радянська влада хотіла «підтягнути жінку» до образу ідеальної людини, тобто робітника, то тепер акцент робили на схваленні гендерних відмінностей. Образ мужнього чоловіка-захисника вітчизни протиставляється образові турботливої, люблячої і вірної жінки-матері, а у візуальній пропаганді того часу зображення жінок стають щораз жіночнішими.

Чи завжди 8 березня було вихідним днем?

Ні. Недержавним вихідним у СРСР воно стало у 1965 році.

Звідки з’явилася традиція дарувати жінкам квіти на 8 березня?

За часів хрущовської «відлиги», коли це свято стало вихідним днем, відбулася лібералізація громадського життя, покращення добробуту та «реабілітація» колись затаврованих як «буржуазні пережитки» цінностей і атрибутів повсякденного життя (мода, косметика, предмети інтер’єру, елементи етикету тощо). Вірогідно, саме тоді й виникає традиція вітати жінок 8 березня квітами, дарувати їм цукерки та інші приємні дрібнички.

Чому дівчат у школах теж вітають із 8 березня?

Відколи свято перенесли у приватну сферу, його почали віддаляти від суті: боротьби за права жінок. Поступово воно перетворюється на день вшанування усіх жінок. Наприкінці 1970-х практика привітання учнями своїх шкільних учительок доповнюється новою модою: хлопчики починають вітати дівчаток-однокласниць. Букетик підсніжників та м’яка іграшка стають невід’ємними атрибутами свята. «Омолодження» героїні свята супроводжується повним зникненням натяків на його політичну сутність (зрештою, маленька дівчинка аж ніяк не може бути активною у політичній площині).

Чому 8 березня називають «днем весни, краси та жіночності»?

На візуальному рівні остаточний розрив із первісним політичним смислом жіночого дня відбувається тоді, коли з листівок повністю й остаточно зникають будь-які згадки про жінок — і в зображеннях, і в тексті. На листівках з’являються казкові та мультяшні персонажі й іграшкові звірята. Головною темою привітань і зображень стає весна. Весняні квіти й краєвиди вибудовують асоціацію з пробудженням природи й дедалі важче в’яжуться з жінками — хіба на рівні молодості та процвітання жіночої вроди. 

Таке позиціонування 8 березня було й у світі?

Ні. У 1970-х роках світом прокотилася так звана «друга хвиля фемінізму». Жіночі організації активно тиснули на уряди своїх країн, на міжнародні організації, вимагали забезпечити жінкам рівні права та можливості. 

У 1977 р. Генасамблея ООН запропонувала кожній із країн-учасниць відзначати Міжнародний День прав жінок. З 1996 року щорічні святкування Міжнародного дня прав жінок під егідою ООН відбуваються під певним гаслом, у якому наголошено на одній із проблем, із якими доводиться зіштовхуватися жінкам на шляху до рівноправності.

8 березня відзначають лише країни колишнього СРСР, а у світі про це свято не знають?

Ні. Підструктура ООН, UN Women, використовує 8 березня як нагоду привернути увагу урядів країн світу до проблем жіноцтва. Жінки у різних країнах у цей день проводять різні акції, щоб заявити про дискримінацію, озвучити вимоги, вимагати забезпечення своїх прав. Наприклад, 8 березня 2017 у США відбулася масова загальнонаціональна акція — страйк під гаслом «День без жінок» на знак протесту проти сексистської поведінки і висловлювань президента Трампа. Жінок закликали не виходити на роботу, не купувати ніяких товарів та одягати червоний одяг на знак солідарності. Акцію підтримали по всьому світу.

Чи потрібен вихідний 8 березня?

Думки щодо цього розділяються, але прихильниці вихідного наголошують, що він потрібен тому, що «для багатьох жінок це може бути єдина можливість вийти на марші та інші публічні події, присвячені проблематиці жіночих прав. Для тих, хто працює повний робочий день на роботі, а потім і вдома, вихідний зайвим не буває».

Чого НЕ варто і що варто бажати жінкам з нагоди 8 березня?

Ресурс «Гендер у деталях» підготував шпаргалку для усіх, хто хоче долучитися до привітання жінок 8 березня. Ось чого бажати не варто:

  1. краси. Це суб’єктивне поняття. Коли ви бажаєте жінці бути красивою, то спонукаєте її відповідати чужим стандартам привабливого. Тому краще побажати любові до себе.
  2. Материнства. Бо це вибір, а не обов’язок жінки. Коли бажаєте «діток і сімейного щастя» жінці, то обмежуєте її у праві вибору і чините репродуктивний тиск, бо не усі жінки вважають за щастя мати сім’ю. Побажайте краще ліпшого розуміння того, що робить жінку щасливою, і ресурсів для досягення цього щастя.
  3. Ніжності. Це почуття, а не обов’язковий атрибут жіночності. Коли ви бажаєте жінці бути ніжною, то ви бажаєте їй бути поступливою та «зручною» для інших. Краще побажайте впевненості у собі.
  4. Усмішки. Це рух обличчя, який виражає готовність до сміху, а не постійний стан жінки. Коли ви бажаєте жінці частіше усміхатися, то спонукаєте її приховувати свої емоції. Але ж жінки можуть бути роздратованими, сумними чи просто не усміхатися. Побажайте краще турботи про свій емоційний стан та ментальне здоров’я. 
  5. Чоловіка. Це людина, а не вирішення усіх проблем у житті жінки. Коли ви бажаєте жінці «хорошого чоловіка», то виключаєте можливість бути щасливою та самодостатньої наодинці, а також, можливо, виражаєте неповагу до її сексуальної орієнтації. Тому побажайте краще рівної з чоловіками зарплати та особистої незалежності.

Як відзначити 8 березня в Україні?

У цей день у Києві відбудеться Марш жінок та Феміністський марш. Вони розпочнуть свою ходу о 12:00 з Михайлівської площі. Колона останнього буде долучена до Загального Маршу жінок. Зареєструватися можна ось тут. А отут — сторінка події.

У Полтаві відбудеться Марш лагідної фемінізації, у Харкові — Марш жіночої солідарності, у Херсоні — Феміністичний марш, у Львові — також Феміністичний марш. У Краматорську відбудеться Акція проти домашнього насильства. 

Повну добірку подій можете знайти отут

Фото: pexels.com

100 грн за пляшку води, спалення українських книжок та знесення будинків. Останні новини з тимчасово окупованого Маріуполя

Ціни. Попри відсутність грошей та будь-якого заробітку у маріупольців, ціни постійно зростають. Півторалітрова пляшка води коштує близько 100 грн, кілограм свинини — 600 грн. Також окупанти пропонують свої приватні похоронні послуги вартістю 10000 грн за одне тіло. Про це повідомляє Головне управління розвідки. Водночас радник мера Маріуполя Петро Андрющенко каже, що 1,5 л води коштують у місті 40 грн.

Читати далі
+ 173 слів

У Польщі збирають на Байрактар для України. Головне за ніч та ранок 29 червня

У Польщі збирають гроші на Байрактар для України. За добу зібрали вже близько 90 тисяч доларів. Про збір оголосив громадський діяч Славомір Сєраковський.

Читати далі
+ 61 слів

ЗСУ зупинили наступ росіян на чотирьох напрямках. Важливе за ніч та ранок 28 червня

Українські військові успішно відбили наступ у напрямку Довгалівка — Залиман, що на Харківщині. Ще один штурм ЗСУ відбили на Слов’янському напрямку — біля населених пунктів Довгеньке і Долина. У Бахмутському районі українські захисники зупинили наступ у напрямку Миколаївка — Спірне. Четвертий штурм ЗСУ відбили у напрямку Єгорівка — Павлівка. Ворог із втратами відійшов — Генштаб.

Читати далі
+ 55 слів

Чого ми (ще) не знаємо про основний закон країни

Сьогодні виповнюється 26 років з дня ухвалення Конституції України. Депутати Верховної Ради ухвалили цей документ лише на п’ятий рік після проголошення незалежності. З нагоди свята ми підготували маловідомі факти, завдяки якому ви дізнаєтеся більше про День Конституції України.

Читати далі
+ 36 слів

Як країни «Великої сімки» підтримають Україну: 6 тез

У Німеччині 26 червня почався триденний саміт країн «Великої сімки». На саміті обговорюють світові виклики, які спричинила повномасштабна війна росії проти України. Лідери країн «Великої сімки» на саміті заявили про безстрокову всебічну підтримку України допоки це буде потрібно.

Читати далі
+ 96 слів

Не заважаймо ЗСУ: українців просять не поширювати інформацію про контрнаступ на Херсонщині

«Знизити емоційний градус та дати військовим можливість виконувати свою роботу», — у пресцентрі Сил оборони півдня України заявили, що завищені емоційні очікування щодо швидкого звільнення Херсонщини шкодять контрнаступу.

Читати далі
+ 1 слів

ІТ-армія України атакувала вже понад 4200 російських онлайн-ресурсів

З 26 лютого понад 250 тисяч добровольців з усього світу влаштовують масові кібератаки на російські онлайн-ресурси. Про це повідомило Міністерство цифрової трансформації. За 4 місяці повномасштабної війни українська IT-армія атакувала понад 4200 російських сайтів:

Читати далі
+ 32 слів

На Луганщині вибухнув склад боєприпасів росіян

У тимчасово окупованому Зимогір’ї на Луганщині вибухнув склад боєприпасів окупантів.

Читати далі
+ 33 слів
Що там ще
+ 4398 новин