Детальніше. Найбільш схильні підтримувати популістську політику економічно вразливі групи населення: люди, які мають менше можливостей для реалізації у освіті, працевлаштуванні. Меншою мірою таку політику підтримують люди, які не проявляють критичного мислення у щоденному житті.
Прихильники популізму частіше живуть у селах, не мають вищої освіти або отримують маленьку зарплатню. Відмінності щодо підтримки популізму залежно від віку чи регіону – несуттєві.
Хто і як проводив дослідження. Опитування провела Міжнародна дослідницька компанія Kantar TNS на замовлення Центру економічної стратегії у лютому-березні 2019 року. Опитали 2000 респондентів від 18 років, які проживають у всіх областях України (крім АР Крим та окупованих територій Донбасу) та у Києві.
Контекст. Нагадаємо, що чверть українців вважає хабар нормою. А 32,1% респондентів вважають, що люди дають хабарі, щоб швидше вирішити проблеми. 19,7% опитаних назвали причиною хабаря — вимогу хабарника.
Під час соціологічного опитування Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» 25% українців назвали хабар нормою їхнього життя. 8,8% опитаних зізналися, що вони або їхні родичі неодноразово впродовж року давали хабарі за отримання адміністративних послуг.
Ірина Бекешкіна, директорка Фонду, розповідає: Коли ми запитували, чому люди дають хабарі, наприклад, 25% вважають, що це вже норма нашого життя. Тому з цим явищем треба боротися, але треба ще боротися у мізках наших людей.
⟶ Як зробити українців менш вразливими до популізму. Центр економічної стратегії підготував поради за результатами проведеного опитування.
- Приділяти особливу увагу вразливим групам населення. Держава має покращувати якість освіти у селах, стимулювати роботодавців до створення робочих місць у найбідніших регіонах. Більша економічна захищеність цих груп зменшить підтримку шкідливого для країни популізму.
- Пропонувати альтернативи популізму. Можливість обирати поміж двома політиками замість простого питання про вплив певної політики на добробут суттєво зменшує підтримку популізму у середньому з 84% до 54%. При комунікації щодо шкідливості популізму слід наголошувати, що існують альтернативні, більш реалістичні способи вирішення певної суспільної проблеми.
- На протидію популізму в окремих питаннях потрібно виділяти більше ресурсів, ніж у інших. Інколи переконати людей не підтримувати певну популістську політику, як-от гарантоване державою працевлаштування, доволі просто: у нашому опитуванні переважна більшість людей змінювала свою думку. Разом з тим, в інших сферах погляди переважної більшості українців лишилася стійкою до раціональних аргументів. Наприклад, переважна більшість українців продовжували підтримувати державне регулювання цін, незалежно від аргументів.
- Не варто зловживати емоційно забарвленою риторикою. Вона не працює, якщо використовується надмірно. Зазвичай при просуванні певної ідеї політики використовують емоційно забарвлену риторику замість раціональних аргументів. У випадку зі зниженням тарифів на газ використання емоційно забарвленої фрази «тарифний геноцид» не збільшило підтримку зниження тарифів порівняно з нейтральною фразою. У певних випадках використання раціональних фактів та аргументів може бути ефективнішим.
- Розвивати критичне мислення. Люди з вищим рівнем критичного мислення в повсякденному житті є менш схильними підтримувати популізм і у сфері економіки. Критичне мислення допомагає зрозуміти, що довгострокові наслідки популістської політики будуть негативними.
⟶ Що турбує українців найбільше: високі тарифи та низькі зарплати. Найважливішими особистими проблемами для українців зниження тарифів на комунальні послуги — 64,2%, підвищення зарплат, пенсій — 63%. Соціологічна служба Центр Разумкова провела опитування, у якому намагалася з’ясувати, якими є найважливіші проблеми українців.
Українці називають найважливішими особистими проблемами, які їх турбують, — зниження тарифів на комунальні послуги та підвищення зарплат і пенсій. Третина опитаних також вважає важливим покращення системи охорони здоров’я, медичного обслуговування — 35,5%, стримування зростання цін — 29,9%, боротьба з корупцією — 24,4%. 21,7% відповіли, що особисто для них важливим є вирішення проблеми Донбасу, а 20% — скорочення безробіття.
Фото: pexels.com