84 % українців підтримують популістську політику

Noo

59% наших співвітчизників не лише її підтримують, але й вважають таку політику реалістичною. Такі дані опитування Міжнародної дослідницької компанії Kantar TNS на замовлення Центру економічної стратегії. 

Чому це важливо. Такі цифри є небезпечними для економіки. Вони означають, що більшість українців не лише підтримують абстрактну популістську політику, але й вірять, що її можна втілити у життя, а отже будуть вимагати від політиків її втілення.

Детальніше. Найбільш схильні підтримувати популістську політику економічно вразливі групи населення: люди, які мають менше можливостей для реалізації у освіті, працевлаштуванні. Меншою мірою таку політику підтримують люди, які не проявляють критичного мислення у щоденному житті.

Прихильники популізму частіше живуть у селах, не мають вищої освіти або отримують маленьку зарплатню. Відмінності щодо підтримки популізму залежно від віку чи регіону – несуттєві.

Хто і як проводив дослідження. Опитування провела Міжнародна дослідницька компанія Kantar TNS на замовлення Центру економічної стратегії у лютому-березні 2019 року. Опитали 2000 респондентів від 18 років, які проживають у всіх областях України (крім АР Крим та окупованих територій Донбасу) та у Києві.  

Контекст. Нагадаємо, що чверть українців вважає хабар нормою. А 32,1% респондентів вважають, що люди дають хабарі, щоб швидше вирішити проблеми. 19,7% опитаних назвали причиною хабаря —  вимогу хабарника. 

Під час соціологічного опитування Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» 25% українців назвали хабар нормою їхнього життя. 8,8% опитаних зізналися, що вони або їхні родичі неодноразово впродовж року давали хабарі за отримання адміністративних послуг.

Ірина Бекешкіна, директорка Фонду, розповідає: Коли ми запитували, чому люди дають хабарі, наприклад, 25% вважають, що це вже норма нашого життя. Тому з цим явищем треба боротися, але треба ще боротися у мізках наших людей. 

Як зробити українців менш вразливими до популізму. Центр економічної стратегії підготував поради за результатами проведеного опитування.

  1. Приділяти особливу увагу вразливим групам населення. Держава має покращувати якість освіти у селах, стимулювати роботодавців до створення робочих місць у найбідніших регіонах. Більша економічна захищеність цих груп зменшить підтримку шкідливого для країни популізму.
  2. Пропонувати альтернативи популізму. Можливість обирати поміж двома політиками замість простого питання про вплив певної політики на добробут суттєво зменшує підтримку популізму у середньому з 84% до 54%. При комунікації щодо шкідливості популізму слід наголошувати, що існують альтернативні, більш реалістичні способи вирішення певної суспільної проблеми.
  3. На протидію популізму в окремих питаннях потрібно виділяти більше ресурсів, ніж у інших. Інколи переконати людей не підтримувати певну популістську політику, як-от гарантоване державою працевлаштування, доволі просто: у нашому опитуванні переважна більшість людей змінювала свою думку. Разом з тим, в інших сферах погляди переважної більшості українців лишилася стійкою до раціональних аргументів. Наприклад, переважна більшість українців продовжували підтримувати державне регулювання цін, незалежно від аргументів. 
  4. Не варто зловживати емоційно забарвленою риторикою. Вона не працює, якщо використовується надмірно. Зазвичай при просуванні певної ідеї політики використовують емоційно забарвлену риторику замість раціональних аргументів. У випадку зі зниженням тарифів на газ використання емоційно забарвленої фрази «тарифний геноцид» не збільшило підтримку зниження тарифів порівняно з нейтральною фразою. У певних випадках використання раціональних фактів та аргументів може бути ефективнішим.
  5. Розвивати критичне мислення. Люди з вищим рівнем критичного мислення в повсякденному житті є менш схильними підтримувати популізм і у сфері економіки. Критичне мислення допомагає зрозуміти, що довгострокові наслідки популістської політики будуть негативними. 

Що турбує українців найбільше: високі тарифи та низькі зарплати. Найважливішими особистими проблемами для українців зниження тарифів на комунальні послуги — 64,2%, підвищення зарплат, пенсій — 63%. Соціологічна служба Центр Разумкова провела опитування, у якому намагалася з’ясувати, якими є найважливіші проблеми українців. 

Українці називають найважливішими особистими проблемами, які їх турбують, — зниження тарифів на комунальні послуги та підвищення зарплат і пенсій. Третина опитаних також вважає важливим покращення системи охорони здоров’я, медичного обслуговування — 35,5%, стримування зростання цін — 29,9%, боротьба з корупцією — 24,4%. 21,7% відповіли, що особисто для них важливим є вирішення проблеми Донбасу, а 20% — скорочення безробіття.

Фото: pexels.com

Фонд Сергія Притули придбав доступ до супутника за гроші, які українці зібрали на «Народний Байрактар»

Компанія ICEYE надасть Міноборони України повний доступ до одного зі своїх супутників, який вже перебуває на орбіті у потрібному регіоні. ЗСУ зможуть отримувати супутникові зображення критичних ділянок для планування операцій з високою частотою оновлення. Про це повідомив благодійний фонд Сергія Притули.

Читати далі
+ 38 слів

На передову відправили перший медичний гелікоптер придбаний за кошти United24

LIKE

Гелікоптер Мі-2 АМ-1 вчора був відправлений на фронт. На борту гвинтокрила також є медичне обладнання для першої медичної допомоги під час евакуації. Гелікоптер модернізувало українське виробництво.

Читати далі
+ 16 слів

окупант зазнав найбільших втрат за добу на Донецькому напрямку

Армія рф втратила близько 200 військових за минулу добу. З початку війни українські захисники ліквідували 44 300 військовослужбовців. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ.

Читати далі
+ 45 слів

росія знову завдала ударів по Харкову. Головне за ніч і ранок 18 серпня

Читати далі
+ 58 слів

Українські стартапи продовжують бізнес всупереч війні

Більшість стартапів планують розширити свій бізнес у короткі терміни. Лише 4% опитаних вважають, що їхня діяльність може бути скорочена. Про це повідомляє пресслужба Мінцифри, посилаючись на онлайн-опитування для аналізу результатів роботи українських стартапів під час війни.

Читати далі
+ 17 слів

рф вербує громадян з країн Центральної Азії для участі у війні

Через брак охочих воювати окупанти намагаються залучити в армію громадян Узбекистану, Таджикистану та Киргизстану. Про це повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України.

Читати далі
+ 18 слів

«Суспільне» починає прийом заявок на Нацвідбір «Євробачення-2023»

Читати далі
+ 70 слів

«Нова пошта» разом з ДСНС розробляють роботів-саперів

LIKE

Українські роботи-сапери призначені для розмінування водойм та суші, вони зможуть не лише знаходити міни, а й знешкоджувати їх.

Читати далі
+ 25 слів
Що там ще
+ 4567 новин