Аудіокнижку про історію кримських татар можна послухати у вільному доступі

Аудіокнижку «Світи. Народи. Історія кримських татар» створили за друкованим виданням у 4-томах кримського історика Валерія Возгріна. Її тепер можна послухати на різних платформах:  YouTube, Google Podcasts, Apple Podcasts, Mixcloud, Anchor

Чому це важливо. Це перший масштабний україномовний проєкт про кримськотатарський народ. 

Детальніше. Валерій Возгрін, працював над книгою «Історія кримських татар» у 4-х томах понад 20 років. До видання увійшли дослідницькі матеріали автора (з історії, побуту, традицій кримських татар від найдавніших часів), архівні документи та нариси закордонних істориків-мандрівників минулого. Історична концепція автора базується на визнанні кримських татар корінним народом півострова Крим.

З чотиритомника для аудіозапису відібрали понад 720 сторінок та переклали українською мовою. Консультації до перекладу надала мовознавиця Лариса Масенко. Для прослуховування доступні частини «Від автора», «Передмова» і три перших розділи. Також незабаром викладуть наступні розділи аудіокнижки, зокрема «Державне життя Криму», «Крим і Запоріжжя в XVII столітті», «Анексія», «Призахідні промені культури Криму», «Депортація».

Озвучувати проєкт взявся заслужений артист України, український актор театру, кіно та дубляжу Андрій Самінін. Окремі підрозділи аудіокниги читають відомі кримські татари й українці: Еміне Джепарова, Ахтем Сеітаблаєв, Севгіль Мусаєва, Ескендер Барієв, Ельмаз Асан, Гульсум Халілова, Айдер Муждабаєв, Ельвіна Зейнедінова, Богдан Бенюк, Іван Леньо. 

Проєкт створила ГО «Конгрес активістів культури» за підтримки власника прав на працю Валерія Возгріна —  Ленура Іслямова, Міжнародного фонду «Відродження» та телеканалу «ATR». 

Довідка. Валерій Возгрін — доктор історичних наук, член Данської королівської академії наук. Народився у Сімферополі. Вважав своїм обов’язком розказати правду про злочини Російської Імперії та Радянського Союзу щодо кримських татар і Криму загалом.

Що ще варто знати про кримськотатарський народ:

  • Законопроєкт про корінні народи: про що він та чому невдоволений Путін : Законопроєкт про корінні народи Володимир Зеленський подав до Верховної Ради ще 18 травня. Але лише нещодавно про нього заговорили у Росії. В Державній думі твердять, що цей закон ігнорує інші народи на території країни. Приміром, їх обурює відсутність у законі росіян. Свою думку 9 червня також висловив Володимир Путін. Він заявив, що за історичними фактами після возз’єднання України з Росією у 1654 року українці називали себе росіянами, а Україна як держава з’явилась як «породження радянського періоду». 
  • Росія застосовує політику знищення щодо кримських татар ― Меджліс.: У Криму за час окупації півострова Росією фіксують численні порушення прав людини. Членкиня Меджлісу кримськотатарського народу Гаяна Юксель каже, що на корінне населення Криму окупанти спрямовують політику геноциду, оскільки воно не підтримало Росію 2014 року й не визнає окупації досі. Кримські татари стикаються з обшуками, переслідуваннями, шантажем, тиском і незаконними ув’язненнями з боку окупаційної «влади». 
  • 146 людей затримали окупанти в Криму за перші три місяці 2021 року : 126 затриманих ― кримські татари, повідомляє Кримськотатарський ресурсний центр. За цей період на тимчасово окупованому півострові російські силовики провели в Криму 22 обшуки, 23 допити. Відбулося 45 арештів, з яких 10 ― нові, 16 ― продовження терміну утримання під вартою, 19 отримали вироки. Окупанти у 113 випадках порушили права на справедливий суд. Зафіксували також 33 випадки незаконного етапування політв’язнів з території півострова до Росії.

Цей матеріал підготовлено у межах Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED

Фото: ua.krymr.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналісти

Херсонська влада евакуює жителів з підтоплених районів

Херсонська міська влада допомагає евакуюватись жителям, чиї домівки під загрозою затоплення внаслідок підриву Каховської ГЕС.

Читати далі
+ 25 слів

Важливе життя кожного

Поліцейський рятує собаку після підриву Каховської ГЕС.

Читати далі
+ 19 слів

«День російської мови важливіший за екоцид». Реакція українців на підрив Каховської ГЕС

Після того, як вранці ворог підірвав Каховську дамбу, ООН на Twitter-сторінці привітала росіян з Днем російської мови. На це відреагував Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук: «А ще сьогодні носії російської мови підірвали Каховську ГЕС. Але з огляду на позицію ООН, день російської мови важливіший за екоцид, вчинений росіянами. Як так? ООН, ти безнадійно хвора?».

Читати далі
+ 87 слів

Каховська ГЕС не підлягає відновленню. Важливе за ніч і ранок 6 червня

Через підрив росіян Каховська ГЕС повністю зруйнована. Станція відновленню не підлягає. Укргідроенерго наразі аналізує ситуацію. Фахівці працюють над уточненням масштабів руйнування, швидкості та обсягів води. 

Читати далі
+ 133 слів

Окупанти підірвали Каховську ГЕС

Керівник МВА Херсонської області повідомив, що мікрорайон Корабел Херсона знеструмлено та через декілька годин буде відключено газопостачання. Вода продовжує прибувати. У районі нафтогавані мікрорайону Корабел вже затоплені будинки та гаражі.

Читати далі
+ 25 слів

Українські медійники, яких визнав світ. Добірка до Дня журналіста

Щодня ці люди ризикують власним життям, аби документувати та показувати всьому світу війну Росії проти України. Тож у цей день розповідаємо про українських медійників, які здобули міжнародні нагороди завдяки своїй роботі та є відомими по всьому світу.

Читати далі
+ 145 слів

5 книжок для вашого наповненого літа. Добірка від редакції «Новин здорової людини»

Літо — чудова пора, аби приготувати багато кульбабового вина. Порозмірковувати про свої стосунки з близькими. Розібратися з родинними скелетами в сім’ї. Поностальгувати по веселих дитячих пригодах в селі. I, звичайно, посумувати, бо настав час дорослішати. Присмак такого літа можна відчути, прочитавши книжки з добірки, яку ми радимо нижче.

Читати далі
+ 120 слів

Лаунж на кістках та знесення будинків. Останні новини з тимчасово окупованого Маріуполя

Понад рік тому останні оборонці Азовсталі покинули завод. Проте мешканці Маріуполя залишилися жити у своїх домівках, вони вивішують плакати з написами «Зупиніть знесення будинку», терплять сморід через каналізаційні труби, які протікають і їх ніхто не ремонтує, бо немає техніки. У місті навіть відкрили дорогий ресторан з краєвидом на зруйнований росіянами Драмтеатр. Попри все місто продовжує чинити спротив, бо «Маріуполь — це Україна».

Читати далі
+ 223 слів
Що там ще
+ 6464 новин