28 листопада — день пам’яті жертв голодоморів: чому про це важливо пам’ятати?

Noo
Wow
WTF

Сьогодні, у четверту суботу листопада, в Україні вшановують День пам’яті жертв голодоморів. Уже традиційно о 16:00 відбудеться акція «Свічка пам’яті». Кожен охочий може запалити свічку на підвіконні як пам’ять про жертв геноциду 1932-1933 років. Закликаємо вас також долучитися до цієї символічної акції.

Чому це важливо. Голодомор був актом геноциду українського народу, який організувала радянська влада. Голод був штучним, у ті роки не було неврожаю чи посухи. Продукти та весь урожай у селян забирали силоміць. Про ті події важливо пам’ятати, щоб вони не повторилися знову.

Детальніше. Сьогодні о 16:00 триватиме загальнонаціональна хвилина мовчання. Після неї відбувається акція «Свічка у вікні». Автором ідеї є Джеймс Мейс — історик та дослідник голодомору в Україні. Саме завдяки його дослідженням світ дізнався про Голодомор в Україні.

Три голодомори в Україні. Цьогоріч 28 листопада згадують саме День пам’яті жертв голодоморів. Таке формулювання використовують тому, що за часів окупації України СРСР відбулося три голодомори. Перший — у 1921-1923 роках. Він був спричинений конфіскацією у селян хліба та вивезенням його з території України на територію Росії. Проте тоді радянській владі не вдалося приховати свої злочини, інші держави надсилали у країну продовольство.

Другий голодомор, наймасштабніший, відбувся у 1932-1933 роках. Приводом стало небажання українських селян створювати колгоспи, а причиною — намагання радянської влади придушити національно-визвольний рух та фізично знищити частину українських селян. Відповідальним за цей голодомор в Україні вважають Лазара Кагановича.

Третій голодомор відбувся у 1946-1947 роках. Він був спричинений не так повоєнним неврожаєм, як спланованою акцією влади забрати в селян залишки зерна і продати чи подарувати його братнім режимам у соціалістичному таборі (тодішній Румунії, Чехословаччині, Польщі).

Контекст. У 1932-1933 роках Комуністична партія та уряд СРСР організували штучний голод на території України та Кубані. За кілька місяців у 1932-1933 роках в Україні загинули мільйони людей. Історики досі сперечаються про точну кількість жертв. За даними науково-демографічної експертизи, загальна кількість людських втрат від Голодомору становить 3 мільйони 941 тисяча осіб. За даними слідства визначили, що втрати українців у частині ненароджених становлять 6 мільйонів 122 тисячі осіб. Довгий час цей злочин замовчували, у СРСР його не розслідували, ніхто із винуватців не був покараний.

Довідка. Геноцид — це цілеспрямовані дії з метою знищення повністю або частково окремих груп населення чи цілих народів за національними, етнічними, расовими, корисними або релігійними мотивами. 

Що ще варто знати про цю трагедію:

«Непораховані з 1932» ― українці створили онлайн-ресторан пам’яті жертв Голодомору. У ресторані пропонують страви з трави, бур’янів, залишків овочів, кори дерев. Це була єдина доступна українцям їжа в час Голодомору. Багатьом ці, на перший погляд, неїстівні продукти зберегли життя. Ресторан створила Українська академія лідерства спільно з комунікаційною агенцією Gres Todorchuk PR.

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: pexels.com

Перша у світі надрукована на 3D-принтері ракета злетіла в космос, але не досягла орбіти

Ракета «Terran 1» вдало стартувала з космодрому на мисі Канаверал, але після розділення першого та другого ступенів не змогла вийти на орбіту. Про це у твітері повідомила компанія Relativity Space, яка здійснила запуск. 

Читати далі
+ 20 слів

Україні на відновлення знадобиться щонайменше 411 мільярдів доларів

Noo

Через шкоду, яку Росія завдала Україні, на відновлення та реконструкцію держави знадобиться більша сума, ніж за попередніми оцінками Світового банку. Про це повідомив Bloomberg. 

Читати далі
+ 29 слів

Як виконувати хірургічні операції на фронті? Військовим передали системи «SurgiBox»

До військового шпиталю, що виконує завдання у Північній операційній зоні, передали портативні інноваційні системи «SurgiBox» для невідкладних хірургічних операцій в польових умовах. Про це повідомив командувач Об’єднаних Сил ЗС України генерал-лейтенант Сергій Наєв.

Читати далі
+ 6 слів

Росія вдарила по Запоріжжю з реактивної артилерії

Реактивна артилерія надто швидка, щоб завчасно попередити про загрозу, повідомив речник Повітряних сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат в ефірі телемарафону. Проте наголосив: якщо така можливість з’являється, то Сили оборони це роблять.

Читати далі
+ 39 слів

Організатор «блогерських вечірок» отримав підозру за зґвалтування дівчини

LIKE

Андрію Ярині, організаторові вечірок з непритомними дівчатами та ще одному його товаришу повідомили про підозру за зґвалтування відвідувачки, яка була без свідомості. 22 березня про таку підозру інформували у пресслужбі Офісу Генерального прокурора. Зараз учасників цих заходів тримають під вартою.

Читати далі
+ 17 слів

Володимир Зеленський приїхав на передові позиції Бахмута та нагородив військових

Президент України нагородив державними нагородами українських військовослужбовців на Бахмутському напрямку під час робочої поїздки в Донецьку область. Про це повідомив Офіс президента. 

Читати далі
+ 60 слів

Яку відзнаку отримуватимуть сучасні «Міста-герої»

Тепер українські міста-герої отримуватимуть спеціальну відзнаку для «відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії іншої держави (держав) проти України». Відповідний указ опублікований на сайті президента України.

Читати далі
+ 65 слів

Для чого злітають МіГ-31. Росія тримає Україну в напрузі

Винищувач МіГ-31К, який є носієм ракети «Кинджал», тримає Україну в напрузі, що негативно впливає, зокрема, на економіку України. Про це повідомив речник Повітряних сил Юрій Ігнат. 

Читати далі
+ 17 слів
Що там ще
+ 5864 новин