День Європи як пам’ять про ціну за мир

На противагу російському брязканню зброєю та військовому параду, країни Європи 9 травня започаткували свято, яке покликане відзначати мир та єдність на континенті — День Європи. Як воно виникло та які традиції започаткувало?

Чим День Європи відрізняється від Дня Перемоги? Євросоюз не трактує 9 травня як день, коли потрібно проводити масштабні військові паради та хизуватися зброєю. Натомість організація закликає пам’ятати про ціну, яку світ заплатив за мир, та робити усе можливе, щоб війна не повторилася знову. Саме тому 8-го травня вшановують пам’ять жертв Другої світової війни, а 9-го травня прославляють мир та єднання.

Яке походження у свята? Рада Європи святкувала однойменний день у дату свого заснування — 5 травня 1949 р. — до 1964 року. У 1985 році на саміті Європейської ради в Мілані дату 9 травня затвердили Днем Європи як один з офіційних символів ЄС. У такий спосіб увіковічили день проголошення Декларації Шумана, який вважається днем народження Європейського Союзу. 

Хто його святкує? День Європи відзначають не лише держави-учасники Європейського Союзу, але й країни на шляху до євроінтеграції. Указом Президента України «Про День Європи» від 19 квітня 2003 р., «враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію», щорічно цей день відзначали у третю суботу травня. 

Однак 12 квітня 2022 року Світовий конгрес українських молодіжних організацій та іспанська ГО «Інститут 9 Травня» звернулися до Президента України з пропозицією перенести відзначення Дня Європи в Україні на 9 травня. Відповідний проєкт закону зареєстрували у Верховній Раді 18 квітня 2022 року. 

Раніше Європейський парламент закликав, щоб 9 травня став вихідним святковим днем в усіх державах-учасниках ЄС. У 2019 році День Європи оголосили вихідним у Люксембурзі. Також цей день вважається неробочим у Молдові та балканських країнах, оскільки збігається з Днем Перемоги. 

Які традиції започаткувало це свято? У День Європи проводять освітні події, присвячені історії Європейського Союзу. У цей день щороку інститути ЄС відкривають свої двері для громадян, щоб ті змогли взяти участь в екскурсіях будівлями, де приймаються рішення задля їхнього повсякденного комфорту. 

В Україні також раніше організовували заходи, покликані інтегрувати європейські цінності в українське суспільство та продемонструвати бажання нашої країни до подальшого об’єднання з Євросоюзом. 

Фото: x-vymir.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики.

Георгієві Гонгадзе сьогодні могло би виповнитися 53

17 вересня 2000 року журналіста та засновника «Української правди» вбили, а тіло розчленували і вивезли у різні місця. Ким був Георгій Гонгадзе і що зробив для України ― читайте далі.

Чому це важливо. Смерть Гонгадзе сколихнула всю Україну й спровокувала акції протесту проти тогочасного президента Кучми.

Читати далі
+ 136 слів

росіяни заблокували виїзд з Херсонщини на підконтрольну Україні територію. Головне за 20 травня

Noo
WTF

росіяни заблокували виїзд з Херсонщини на підконтрольну Україні територію і переспрямовують усіх, хто хоче виїхати, до Криму як єдиний можливий напрямок. Про це повідомляє оперативне командування «Південь». У Херсоні посилили патрулювання і збільшили кількість російських блокпостів.

Читати далі
+ 36 слів

У травні окупанти збираються почати навчання у чотирьох школах у Маріуполі

WTF

Щоб «адаптувати» маріупольських школярів до російської програми, протягом травня окупанти збираються викладати дітям російську мову і літературу, математику та історію росії. Поки це збираються робити у чотирьох школах — по одній в кожному районі міста. 

Читати далі
+ 28 слів

Найкраще завершення війни – перемога України з поверненням своїх територій, – Аджей Дуда

LIKE

Президент Польщі вважає малоймовірним напад росії на країни НАТО і гадає, що найкращий сценарій завершення війни – перемога України з відновленням територіальної цінності. Про це Дуда заявив у інтерв’ю Polski Times. 

Читати далі
+ 11 слів

Затримувати ворожі ДРГ часто допомагають громадяни

LIKE

З 24 лютого в Україні затримали майже 800 підозрюваних у диверсійно-розвідувальній діяльності. Про це повідомив перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін в інтерв’ю НВ.

Читати далі
+ 20 слів

Зеленський — найвпливовіша людина року за версією Time. Важливе за ранок та ніч 20 травня

LIKE

Володимир Зеленський очолив список найвпливовіших людей 2022 року за версією читачів журналу Time. До слова, друге місце посів Ілон Маск, третє — Борис Джонсон.

Читати далі
+ 25 слів

ЗСУ звільнили 23 населені пункти на Харківщині за 2 тижні. Важливе за 19 травня

За останні два тижні підрозділи Збройних сил України звільнили з-під російської окупації 23 населені пункти Харківської області.

Читати далі
+ 25 слів

«Жіночий батальйон» у дії: триває збір коштів для українських військових

«Women’s battalion» — волонтерська спільнота жінок, які прагнуть стати надійним тилом української боротьби. Їхнє завдання — збір коштів на допомогу ЗСУ.

Читати далі
+ 45 слів
Що там ще
+ 4226 новин