На противагу російському брязканню зброєю та військовому параду, країни Європи 9 травня започаткували свято, яке покликане відзначати мир та єдність на континенті — День Європи. Як воно виникло та які традиції започаткувало?
Чим День Європи відрізняється від Дня Перемоги? Євросоюз не трактує 9 травня як день, коли потрібно проводити масштабні військові паради та хизуватися зброєю. Натомість організація закликає пам’ятати про ціну, яку світ заплатив за мир, та робити усе можливе, щоб війна не повторилася знову. Саме тому 8-го травня вшановують пам’ять жертв Другої світової війни, а 9-го травня прославляють мир та єднання.
Яке походження у свята? Рада Європи святкувала однойменний день у дату свого заснування — 5 травня 1949 р. — до 1964 року. У 1985 році на саміті Європейської ради в Мілані дату 9 травня затвердили Днем Європи як один з офіційних символів ЄС. У такий спосіб увіковічили день проголошення Декларації Шумана, який вважається днем народження Європейського Союзу.
Хто його святкує? День Європи відзначають не лише держави-учасники Європейського Союзу, але й країни на шляху до євроінтеграції. Указом Президента України «Про День Європи» від 19 квітня 2003 р., «враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію», щорічно цей день відзначали у третю суботу травня.
Однак 12 квітня 2022 року Світовий конгрес українських молодіжних організацій та іспанська ГО «Інститут 9 Травня» звернулися до Президента України з пропозицією перенести відзначення Дня Європи в Україні на 9 травня. Відповідний проєкт закону зареєстрували у Верховній Раді 18 квітня 2022 року.
Раніше Європейський парламент закликав, щоб 9 травня став вихідним святковим днем в усіх державах-учасниках ЄС. У 2019 році День Європи оголосили вихідним у Люксембурзі. Також цей день вважається неробочим у Молдові та балканських країнах, оскільки збігається з Днем Перемоги.
Які традиції започаткувало це свято? У День Європи проводять освітні події, присвячені історії Європейського Союзу. У цей день щороку інститути ЄС відкривають свої двері для громадян, щоб ті змогли взяти участь в екскурсіях будівлями, де приймаються рішення задля їхнього повсякденного комфорту.
В Україні також раніше організовували заходи, покликані інтегрувати європейські цінності в українське суспільство та продемонструвати бажання нашої країни до подальшого об’єднання з Євросоюзом.
Фото: x-vymir.com
Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики.