Економічна криза is coming: до чого готуватися українцям

Noo

В Офісі Президента розповіли про «оптимістичний» сценарій падіння української економіки, українська івент-індустрія уже зазнала збитків на 500-700 мільйонів, а світовий ринок смартфонів у лютому впав на 38%. Усе це — ознаки світової економічної кризи, яка наближається до України, проте поки на першому плані — боротьба із поширенням коронавірусу. У той же час багато людей пішли на карантин без впевненості, чи отримуватимуть вони зарплатню і надалі. До чого готуватися українцям у час економічної кризи — розповіли у тексті.

Що таке економічна криза

Це порушення рівноваги між попитом і пропозицією на товари та послуги. Такий дисбаланс спричиняє «депресію» в економіці конкретної країни, регіональній чи світовій економіці.

Як вона уже себе проявляє в Україні та світі

Наприклад, станом на 23 березня організатори перенесли понад 550 заходів, продажі яких заведені на Karabas.com. Про це розповів СЕО і засновник квиткового сервісу Karabas Максим Плахтій. Продажі квитків на заходи, заплановані на післякарантинний період, впали на 95%. Люди з обережністю почали приймати рішення про покупку. За попередніми підрахунками, збитки сервісу становлять близько 10 мільйонів гривень, а галузь у цілому вже зазнала збитків від 500 до 700 мільйонів гривень. Для відновлення бізнесу після такого потрясіння знадобиться 1,5-2 роки, а усій індустрії — значно більше.

Водночас спостерігається цікава тенденція: продажі нових авто за перший тиждень карантину в Україні (16-22 березня), у середньому виросли на 74% в порівнянні з «докарантиннем» тижнем (9-15 березня). У цілому за березень зростання склало 36%. Про це написав гендиректор інформаційно-аналітичної групи Auto-Consulting Олег Омельницький на своїй сторінці у Facebook. Причини, на його думку, загальний ажіотаж і чутки про майбутній дефіцит авто. Але до кінця тижня зростання припинилося, автосалони почали закривати  і переходити на продаж (радше консультації) онлайн.

У лютому 2020 року обсяги промислового виробництва в Україні скоротилися на 1,5% у порівнянні із лютим 2019 року. Водночас порівняно з січнем 2020 року промислове виробництво зросло на 0,4%. Такі дані наводить Державна служба статистики України. Найбільше річне скорочення промисловості Держстат зафіксував добувній промисловості — на 4,1%. Виробництво енергії впало на 2,1%, виробництво товарів проміжного споживання — на 1,1%, водночас товарів короткострокового споживання навпаки зросло на 5,5%.

Поставки смартфонів у лютому 2020 року впали на рекордні 38 відсотків. Це найбільше падіння за всю історію виробництва смартфонів у світі. Про це повідомила компанія Strategy Analytics у новому дослідженні. Попит на смартони в Азії минулого місяця впав через спалах коронавірусу. Страх щодо нового захворювання поширився на Європу, Північну Америку та інші країни. Сотні мільйони заможних споживачів перебувають у закритому режимі, не можуть або не бажають купувати нові пристрої.

Що прогнозує Міжнародний валютний фонд

За підрахунками Міжнародного валютного фонду (МВФ), іноземні інвестори вивели з країн, що розвиваються, і 83 мільярди доларів від початку поширення пандемії коронавірусу у світі. Ця сума — найбільший відтік капіталу, який коли-небудь реєструвався.

За прогнозами Фонду, такий відтік може завдати серйозних економічних наслідків. Адже вихід інвесторів стане для держав, що розвиваються, справжнім випробуванням у часи нової економічної кризи, яку розпочав коронавірус. Пандемія коронавірусу, за передбаченням МВФ, може завдати світовій економіці більшого удару, аніж економічна криза 2008-2009 років.

Тому глава МВФ закликала розвинені економіки надати більшу підтримку країнам з низьким рівнем доходу. Фонд готовий «задіяти всю кредитну ємність в один трильйон доларів». 

«Зараз економічні втрати туризму через спалах COVID-19 складають 600 мільйонів доларів. До кінця року вони можуть сягнути 1 трильйона доларів», — повідомив голова Інституту Світового туристичного форуму Булут Бахчі. Туристична галузь щороку генерує близько 1,7 трильйона доларів, тобто падіння на 1 трильйон означає скорочення прибутків у секторі на 58%. Враховуючи швидкість поширення вірусу у світі, пандемія може залишити без роботи близько 50 мільйонів людей, що працюють у туристичній сфері.

Економічна криза: українська версія

Падіння економіки України за оптимістичного сценарію поширення коронавірусу становитиме 5% ВВП (внутрішнього валового продукту, один із найважливіших показників розвитку економіки) у 2020 році. Про це розповіла заступниця голови Офісу президента Юлія Ковалів. При цьому вона зазначила, що через нестабільну ситуацію, яка щодня змінюється, складно будувати макроекономічні прогнози.

Економічна криза is coming: і що ж робити

Українські економісти підписали відкриту заяву, де сформулювали принципи, які можуть допомогти ухвалювати рішення у час кризи. Фахівці переконані, що пріоритетом для держави має бути максимальне збереження зайнятості. Адже це єдине джерело доходів для більшості населення.

Економісти радять спрямовувати державну допомогу туди, де позитивний ефект від неї для економіки буде найбільшим. Наприклад, тим, хто втратив засоби до існування, і тому, хто з більшою ймовірністю купуватиме продукти харчування та медикаменти, а не валюту. 

Також експерти пишуть, що якнайшвидше завершити перемовини з Міжнародним валютним фондом, докласти зусиль для збільшення обсягу програми та домовитися про спрямування до бюджету суттєвої частини позики. Адже саме досягнення домовленості з МВФ дозволить залучити підтримку інших офіційних кредиторів (Світовий банк, Європейський Союз, США), яку варто збільшити порівняно з попередньо домовленими сумами.

Оскільки фінансові можливості України суттєво менші, ніж розвинених країн, тому заходи влади повинні бути спрямовані на вразливі групи — чітко визначені та ефективні.

Копайте глибше:

  • Як Україні подолати коронакризу з найменшими втратами для добробуту: заява економістів (Економічна правда)
  • Хроніки кризи бізнесу: кого в Україні найбільше накриє шторм коронавірусу (Економічна правда)
  • Початок світової кризи? Що означає обвал ринків акцій, валюти і нафти (Економічна правда)

Фото: pexels.com

Чому 14 жовтня — це не нове 23 лютого і чому не потрібно вітати усіх чоловіків?

14 жовтня — день, який поєднує у собі кілька свят: День захисників та захисниць України, День українського козацтва, День Української повстанської армії та свято Покрови Богородиці. Але державний вихідний цього дня є саме завдяки Дню захисників та захисниць України. Це свято встановив Петро Порошенко у 2014 році та одночасно скасував святкування День захисника Вітчизни 23 лютого знаного за радянських часів, як «День Радянської армії і Військово-морського флоту». А парламент у липні цьогоріч змінив назву свята з «Дня захисника України» на «День захисників і захисниць України».

Чому це важливо. День захисників та захисниць України — це свято людей, які захищають безпеку та кордони України. Тому 14 жовтня недоречно вітати усіх чоловіків, адже не всі українські чоловіки захищають нашу країну.

Читати далі
+ 200 слів

Від 809 грн до Барселони, Мадрида і Парижа: Wizz Air відкриє 27 нових рейсів

З початку весни 2022 року українці зможуть полетіти з Києва, Харкова, Львова та Одеси у міста Франції, Португалії, Іспанії, Бельгії, Чехії, Греції та Італії. Квитки можна забронювати на сайті компанії

Нагадаємо, 12 жовтня Україна підписала угоду про «відкрите небо» з ЄС. Згідно з договором, європейські компанії зможуть без обмежень літати у всі аеропорти України, а українські авіаперевізники — у будь-які аеропорти країн ЄС. 

Читати далі
+ 189 слів

Автентичний український одяг: де побачити і як створити самому?

Сайт, де є відеопідказки, лекції та технічні описи, щоб відтворити автентичний одяг з усієї України, створили на Рівненщині. Кожен охочий може завантажити на онлайн-платформу фото елементів вбрання. Коли експерти перевірять надіслане на автентичність, речі відтворять сучасні українські майстри. Автор проєкту — етнорезиденція «Ладомирія». Онлайн-платформу реалізують за фінансової підтримки Українського культурного фонду.

Фото: скрін з online.ladomyriia.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

«Тиждень української мови»: у Вікіпедії почався тематичний марафон

Проєкт присвячений Дню української писемності та мови. Його головна мета — покращення якості статей на зазначену тематику. Марафон почали Міністерство культури та інформаційної політики разом з «Вікімедіа Україна».

Організатори закликають користувачів писати та редагувати будь-які матеріали, які стосуються тем виникнення і розвитку української мови. Також можна готувати статті про вчених-мовознавців, мовних активістів.

Результати марафону оголосять 9 листопада. У цей день організатори оберуть тих, хто найактивніше та найякісніше наповнив «Вікіпедію» відповідними матеріалами, а також відзначать їх призами. З детальною інформацією про участь можна ознайомитися на сторінці події.

Фото: thegard.city

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

«Перемога»: «Океан Ельзи» та KALUSH записали спільну пісню

Презентація треку з назвою «Перемога» відбулася 12 жовтня, у 27-й день народження «Океану Ельзи». Фронтмен гурту Святослав Вакарчук вирішив поекспериментувати зі звучанням, тому запросив до запису композиції реперів KALUSH. 

У тексті йдеться про те, що не варто звертати увагу на людей та установи, які диктують тобі свої правила життя — потрібно йти власним шляхом. Разом з виходом треку відбулася прем’єра кліпу. 

Послухати пісню можна на цифрових платформах: Spotify, Apple Music, Youtube Music, Deezer.

Фото: zaxid.net

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

«Суха ложка»: у TikTok набуває популярності новий небезпечний тренд

Суть тренду dry scooping (суха ложка) полягає у тому, що спортсмену-аматору перед тренуванням потрібно ковтнути ложку порошкового енергетика, який не розведений у воді. Про це пише BBC Україна. Медики закликають підлітків не піддаватися під вплив тренду, адже вживати спортивні добавки в сухом’ятку — шкідливо для здоров’я. 

Спортивні препарати містять багато амінокислот та кофеїну. Їх використовують, щоб підвищити витривалість під час занять. Високі дози кофеїну можуть мати побічні ефекти, наприклад, порушення ритму серця. Окрім цього, існує ризик розвитку задухи чи пневмонії, якщо під час вдихання порошку він потрапив у легені. Однією із жертв тренду стала 20-річна блогерка з США Брітні Портільо. Перед тренуванням вона випила сухий коктейль і потрапила до лікарні з серцевим нападом. 

Незважаючи на застереження лікарів, відео з хештегом #preworkout (перед тренуванням) у TikTok набирають мільйони переглядів. Дослідники з Дитячого медичного центру Коена у Нью-Йорку наголошують, що мірна ложка порошку містить стільки кофеїну, скільки п’ять чашок кави. Тому варто розбавляти добавки водою чи молоком. До того ж, лікарі кажуть, що підтримка водного балансу під час спортивних навантажень відіграє важливу роль у здобутті бажаного результату. 

Фото: sayyes.com.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Вийшов трейлер нового «Сам удома». Чого чекати?

Трейлер продовження «Сам удома» презентує нових героїв та історію, яка частково повторює оригінальний фільм. За сюжетом, сім’я головного героя Макса полетіла у Токіо, і він залишився сам удома. Тепер хлопчик має захищати будинок від подружжя, яке хоче повернути собі родинний скарб. Крізь хаотичні події, що відбуваються навколо нього, Макс починає розуміти цінність сім’ї та дому.

У ролику з’явився герой з оригінального фільму — Базз Маккаллістер (Девід Ретрей). Тут він зіграв уже дорослого Базза, який став офіцером поліції. Поки не зрозуміло, чи персонаж буде важливим для сюжету, чи це лише епізодична роль. Впродовж довгого часу фанати спекулювали про те, що Маколей Калкін також повернеться до ролі Кевіна Маккаллістера у новому фільмі, проте актор спростував ці чутки на своїй сторінці у Twitter.

Фото: metaflix.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Сповіщення про збої та ризик блокування сторінки. Що нового пропонує Instagram?

Соцмережа почала тестувати сповіщення про збої та відключення сервісу. Нововведення працює у тестовому режимі та доступне тільки у США. Після закінчення тестування Instagram вирішить, чи варто надавати цю функцію решті аудиторії.

Користувачів сповіщатимуть не про всі технічні проблеми, а тільки про ті, які суттєво впливатимуть на якість роботи платформи. Також повідомлятимуть про усунення цих збоїв.

Ще одне нововведення — функція «Статус облікового запису». Вона дозволяє дізнатись, що відбувається з акаунтом та чи є ризик його блоку. Цей інструмент також дає можливість подати апеляцію на блокування запису чи розповіді в Instagram.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

 

Читати далі
+ 0 слів
Що там ще
+ 3329 новин