Усі говорять про Конституційний суд. Пояснюємо, що трапилося і чи можуть Україні скасувати безвіз

Noo
Wow
WTF

«Причина для призупинення безвізу» — так у Євросоюзі називають останнє рішення Конституційного суду, яке фактично скасовує електронні декларації високопосадовців. Президент через це рішення скликав засідання Ради нацбезпеки і оборони. Частина суспільства відгукується про рішення суду як про «відкат до 1990-х років», «руйнування антикорупційних органів», «повернення корупції». Під будівлею Конституційного суду зібралася акція протесту. Чим ще небезпечне таке рішення та чим важливі електронні декларації топчиновників — у нашому тексті.

Чому це важливо. Система електронного декларування сприяє запобіганню корупції (яку визнано однією з найбільших проблем України), уникненню ситуацій конфлікту інтересів та дає можливість громадянам перевіряти онлайн доходи та майно чиновників. Також система допомагає новим українським антикорупційним органам викривати випадки хабарництва та корупції.

Що трапилося?

Конституційний суд України скасував електронні декларації та відповідальність за незаконне збагачення. У суді вважають, кримінальна відповідальність є «надмірним покаранням» за такі злочини.

Чому суд прийняв таке рішення?

Його ухвалили за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє».

Що означає це рішення на практиці?

Закриття електронного реєстру декларацій. Адже одна зі статей закону «Про позбавлення корупції», яку визнали неконституційною, стосується доступу громадян до інформації про майно всіх, хто отримує зарплату за рахунок податків України.

Коментар. «Рішення Конституційного суду повертає Україну не в 2013 рік, а в 1991-ий, коли взагалі в принципі не існувало ніякого антикорупційного законодавства. Воно повністю скасовує всі механізми запобігання корупції, які були вибудувані за роки незалежності», — пояснив глава НАЗК Олександр Новіков.

Що це взагалі таке — електронні декларації?

Електронна декларація — це фактично «звіт» платника податків про свої доходи. Її зобов’язані подавати всі високопосадовці, народні депутати, депутати місцевих рад, міські та селищні голови, посадові особи збройних сил України, судді, співробітники податкової служби, посадові та службові особи органів прокуратури, НАБУ, члени Національного агентства з питань запобігання корупції, Центральної виборчої комісії, поліцейські.

Яку інформацію містить електронна декларація?

Чиновники, депутати, підприємці звітують про свої доходи та рухоме і нерухоме майно, об’єкти незавершеного будівництва, транспорт, інші види рухомого майна на додаток до транспортних засобів, цінні папери, коштовності, доходи за основним місцем роботи і діяльності за сумісництвом, готівку, інтелектуальну власність, майно, вартість якого перевищує 100 мінімальних зарплат. Після заповнення електронні декларації чиновників і депутатів України публікувалися на сайті НАЗК у відкритому доступі. 

Чому електронні декларації важливі?

Перевірка декларацій допомагає завадити легалізувати доходи, які людина отримала злочинним шляхом. З 2016 року високопосадовці заповнюють електронну декларацію. Відтоді декларування доходів контролювалося суворіше. За несвоєчасну подачу декларації штрафували, а за «декларування свідомо неправдивих відомостей» або умисне неподання декларації Кримінальний кодекс України передбачав позбавлення волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади на три роки.

На їхній основі державні органи контролюють сплату податків, а правоохоронці, журналісти, громадські активісти та кожен громадянин України міг дізнатися усе про матеріальний стан будь-кого з десятків тисяч українських чиновників в одному місці, структуровано і в зручному для сприйняття вигляді. Але після рішення Конституційного суду ця можливість зникла.

Як відреагував Євросоюз?

У Європейському союзі стурбовані останніми рішеннями Конституційного Суду України щодо діяльності антикорупційних органів і воно може стати підставою для тимчасового призупинення безвізу.

Як відреагував Президент?

Володимир Зеленський скликав термінове закрите засідання Ради національної безпеки і оборони, щоб невідкладно відреагувати на нові загрози та виклики національній безпеці та обороні країни: «Нищівні удари, які завдаються досягненням країни у сфері боротьби та ефективної протидії корупції в Україні, не можуть залишатися поза увагою».

В Офісі Президента пообіцяли, що все ж забезпечать роботу системи електронного декларування та існування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування статків чиновниками та суддями. Там наголосили, що президент обов’язково використає своє право на законодавчу ініціативу, щоб відновити «сталу та максимально ефективну роботу системи електронного декларування та невідворотність відповідальності за умисне порушення цих правил».

Як відреагувало українське суспільство?

30 жовтня під будівлею Конституційного суду українці зібралися на акцію протесту. Вона має назву «Відправимо суддів-зрадників КСУ до Ростова». Для цього люди принесли з собою валізи. На плакатах, які вони тримають у руках, є написи: «Корупційний суд, ганьба», «Найгуманніший у світі суд» та «Корупційний сходняк України». Протестувальники перекрили дорогу.

Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня

Фото: facebook.comВ’ячеслав  Ратинський спеціально для Reportets

Німеччина передасть Україні черговий військовий пакет допомоги. Що в ньому буде?

Країна надасть нам таку військову техніку: пʼять гусеничних ремонтно-евакуаційних машин Warthog; дев’ять гусеничних командних машин-всюдиходів Warthog; шість машин розмінування WISENT 1; два мостоукладачі BEAVER; інженерні БРЕМ Bergepanzer 2 і БРЕМ 2A1 Dachs; дев’ять мінних тралів; три автомобілі для охорони кордону; шість паливозаправників Mercedes-Benz Zetros; 14 розвідувальних БпЛА Vector; 30 розвідувальних БпЛА RQ-35 Heidrun; пʼять засобів перешкод для дронів та інше.

Читати далі
+ 20 слів

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

Литва збільшить постачання дронів для України. Як?

Литовський Сейм схвалив правки до закону щодо публічних закупівель. Це дозволяє організаціям купувати та передавати в інші держави дрони, що використовують компоненти китайських виробників. Про це пише медіа Irytas.lt. з посиланням на повідомлення Сейму. 

Читати далі
+ 47 слів

Як допомогти собі: чи можете ви бути терапевтом для самого себе

Ви не можете змінити та впливати на багато речей, проте вам точно під силу зробити одне — попіклуватися про себе. Це ви можете зробити з допомогою самотерапії — процесу самостійної роботи над власними проблемами та емоціями

«Новини здорової людини» поспілкувались з практичною психологинею Софією Копач, яка розповіла про те, що таке самотерапія, як кожен з нас сам може підтримати своє психічне здоров’я та які є дзвіночки того, що вам варто звернутись до фахівця. 

Читати далі
+ 249 слів

Чехія виділить кошти на власну ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України 

Уже 20 країн приєдналось до ініціативи Чехії — закупівлі боєприпасів для України поза межами ЄС. Про це заявив прем’єр-міністр країни Петр Фіала. Посадовець запевнив, що боєприпаси надійдуть «впродовж тижнів або місяців».

Читати далі
+ 14 слів

Цифра дня: 537. Скільки українських дітей вбила РФ

Понад 1806 дітей постраждало в Україні через агресію російської армії. 537 дітей загинули та понад 1269 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про це йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора. 

Читати далі
+ 5 слів

12-річний хлопчик загинув на Харківщині через атаку РФ. Головне за ніч і ранок 28 березня

Через атаку Росії у селищі Борова на Харківщини загинув 12-річний хлопчик. Пошкоджені житлові будинки та дитячий садок. Про це заявили в Офісі Генпрокурора. 

Читати далі
+ 121 слів
Що там ще
+ 9455 новин