Хто такі олігархи та що з ними робити: законопроєкт про деолігархізацію оприлюднили у Раді

Згідно із законопроєктом, в Україні мають створити реєстр олігархів на сайті РНБО (Ради національної безпеки і оборони). Доступ до реєстру буде відкритим. Документ запропонував Президент Володимир Зеленський. Законопроєкт складається з 10 статей і пояснює, кого можна вважати олігархом, а також яка відповідальність чекає на таких людей. Повна назва закону — «Про запобігання загрозам національній безпеці, повʼязаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)».

Чому це корисно. Законопроєкт може допомогти боротися з олігархами в Україні, обмежити їхній вплив на політику, бізнес та інформаційну галузь.

Хто такі олігархи?

Щоб вважатися олігархом, особа має відповідати принаймні трьом з чотирьох критеріїв:

  • бере участь у політичному житті (це стосується Президента, голови Верховної Ради, премʼєр-міністра, міністрів, народних депутатів, а також тих, хто повʼязаний з такими особами. Також сюди належать керівники політичної партії, люди, які фінансували політичні сили, політичну агітацію або проведення мітингів з політичними вимогами);
  • має значний вплив на медіа(ідеться про бенефіціарів і контролерів засобів масової інформації);
  • є кінцевим бенефіціаром природної монополії або бізнесу, який займає монопольне становище на одному з ринків мінімум упродовж року;
  • загальна вартість її активів перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (зараз це понад 2,2 мільярда гривень або понад 80 мільйонів доларів).

Що робитимуть з особами, які визнані олігархами?

Рішення про те, чи визнавати особу олігархом, ухвалює РНБО на підставі подання Кабінету міністрів, члена РНБО, Національного банку, Служби безпеки або Антимонопольного комітету. Олігархів можуть виключити з реєстру, якщо вони припинять відповідати двом або більше критеріям з переліку.

Офіційні особи (президент, голова Верховної Ради, міністри, народні депутати, судді Конституційного суду, генпрокурор, керівництво Нацбанку, Антимонопольного комітету, СБУ, очільники місцевих держадміністрацій, військовослужбовці, чиновники категорії А, наприклад, керівник апарату ВР і його заступники, держсекретар Кабміну й міністерств), які контактували з олігархами, повинні повідомляти про це в окремій декларації. У ній треба вказати місце зустрічі (навіть якщо це було онлайн), час, коли відбулася розмова, а також її короткий зміст. Якщо офіційні особи контактуватимуть з олігархами на судових засіданнях або офіційних заходах, які транслюються у прямому ефірі або організовані державними органами, декларацію подавати не потрібно.

Які обмеження чекають тих, хто потрапить до реєстру?

Олігархам не можна буде:

  • здійснювати внески (прямо або через інших осіб) на підтримку політичних партій;
  • бути покупцем (бенефіціаром покупця) у процесі приватизації обʼєктів великої приватизації.

Олігархи муситимуть подавати таку ж декларацію, як і особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (наприклад, народні депутати).

Коли законопроєкт почне діяти?

Наразі його розглядає профільний комітет. Якщо згодом його ухвалить Верховна Рада, то він почне діяти через шість місяців з моменту набрання ним чинності.

Фото: slovoidilo.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Георгієві Гонгадзе сьогодні могло би виповнитися 53

17 вересня 2000 року журналіста та засновника «Української правди» вбили, а тіло розчленували і вивезли у різні місця. Ким був Георгій Гонгадзе і що зробив для України ― читайте далі.

Чому це важливо. Смерть Гонгадзе сколихнула всю Україну й спровокувала акції протесту проти тогочасного президента Кучми.

Читати далі
+ 136 слів

росіяни заблокували виїзд з Херсонщини на підконтрольну Україні територію. Головне за 20 травня

Noo
WTF

росіяни заблокували виїзд з Херсонщини на підконтрольну Україні територію і переспрямовують усіх, хто хоче виїхати, до Криму як єдиний можливий напрямок. Про це повідомляє оперативне командування «Південь». У Херсоні посилили патрулювання і збільшили кількість російських блокпостів.

Читати далі
+ 36 слів

У травні окупанти збираються почати навчання у чотирьох школах у Маріуполі

WTF

Щоб «адаптувати» маріупольських школярів до російської програми, протягом травня окупанти збираються викладати дітям російську мову і літературу, математику та історію росії. Поки це збираються робити у чотирьох школах — по одній в кожному районі міста. 

Читати далі
+ 28 слів

Найкраще завершення війни – перемога України з поверненням своїх територій, – Аджей Дуда

LIKE

Президент Польщі вважає малоймовірним напад росії на країни НАТО і гадає, що найкращий сценарій завершення війни – перемога України з відновленням територіальної цінності. Про це Дуда заявив у інтерв’ю Polski Times. 

Читати далі
+ 11 слів

Затримувати ворожі ДРГ часто допомагають громадяни

LIKE

З 24 лютого в Україні затримали майже 800 підозрюваних у диверсійно-розвідувальній діяльності. Про це повідомив перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін в інтерв’ю НВ.

Читати далі
+ 20 слів

Зеленський — найвпливовіша людина року за версією Time. Важливе за ранок та ніч 20 травня

LIKE

Володимир Зеленський очолив список найвпливовіших людей 2022 року за версією читачів журналу Time. До слова, друге місце посів Ілон Маск, третє — Борис Джонсон.

Читати далі
+ 25 слів

ЗСУ звільнили 23 населені пункти на Харківщині за 2 тижні. Важливе за 19 травня

За останні два тижні підрозділи Збройних сил України звільнили з-під російської окупації 23 населені пункти Харківської області.

Читати далі
+ 25 слів

«Жіночий батальйон» у дії: триває збір коштів для українських військових

«Women’s battalion» — волонтерська спільнота жінок, які прагнуть стати надійним тилом української боротьби. Їхнє завдання — збір коштів на допомогу ЗСУ.

Читати далі
+ 45 слів
Що там ще
+ 4226 новин