Хто такі олігархи та що з ними робити: законопроєкт про деолігархізацію оприлюднили у Раді

Згідно із законопроєктом, в Україні мають створити реєстр олігархів на сайті РНБО (Ради національної безпеки і оборони). Доступ до реєстру буде відкритим. Документ запропонував Президент Володимир Зеленський. Законопроєкт складається з 10 статей і пояснює, кого можна вважати олігархом, а також яка відповідальність чекає на таких людей. Повна назва закону — «Про запобігання загрозам національній безпеці, повʼязаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)».

Чому це корисно. Законопроєкт може допомогти боротися з олігархами в Україні, обмежити їхній вплив на політику, бізнес та інформаційну галузь.

Хто такі олігархи?

Щоб вважатися олігархом, особа має відповідати принаймні трьом з чотирьох критеріїв:

  • бере участь у політичному житті (це стосується Президента, голови Верховної Ради, премʼєр-міністра, міністрів, народних депутатів, а також тих, хто повʼязаний з такими особами. Також сюди належать керівники політичної партії, люди, які фінансували політичні сили, політичну агітацію або проведення мітингів з політичними вимогами);
  • має значний вплив на медіа(ідеться про бенефіціарів і контролерів засобів масової інформації);
  • є кінцевим бенефіціаром природної монополії або бізнесу, який займає монопольне становище на одному з ринків мінімум упродовж року;
  • загальна вартість її активів перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (зараз це понад 2,2 мільярда гривень або понад 80 мільйонів доларів).

Що робитимуть з особами, які визнані олігархами?

Рішення про те, чи визнавати особу олігархом, ухвалює РНБО на підставі подання Кабінету міністрів, члена РНБО, Національного банку, Служби безпеки або Антимонопольного комітету. Олігархів можуть виключити з реєстру, якщо вони припинять відповідати двом або більше критеріям з переліку.

Офіційні особи (президент, голова Верховної Ради, міністри, народні депутати, судді Конституційного суду, генпрокурор, керівництво Нацбанку, Антимонопольного комітету, СБУ, очільники місцевих держадміністрацій, військовослужбовці, чиновники категорії А, наприклад, керівник апарату ВР і його заступники, держсекретар Кабміну й міністерств), які контактували з олігархами, повинні повідомляти про це в окремій декларації. У ній треба вказати місце зустрічі (навіть якщо це було онлайн), час, коли відбулася розмова, а також її короткий зміст. Якщо офіційні особи контактуватимуть з олігархами на судових засіданнях або офіційних заходах, які транслюються у прямому ефірі або організовані державними органами, декларацію подавати не потрібно.

Які обмеження чекають тих, хто потрапить до реєстру?

Олігархам не можна буде:

  • здійснювати внески (прямо або через інших осіб) на підтримку політичних партій;
  • бути покупцем (бенефіціаром покупця) у процесі приватизації обʼєктів великої приватизації.

Олігархи муситимуть подавати таку ж декларацію, як і особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (наприклад, народні депутати).

Коли законопроєкт почне діяти?

Наразі його розглядає профільний комітет. Якщо згодом його ухвалить Верховна Рада, то він почне діяти через шість місяців з моменту набрання ним чинності.

Фото: slovoidilo.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

У Моршині жоден хворий на COVID-19 не потребує госпіталізації. У місті вакцинували 75% дорослого населення

У курортному місті Моршин Львівської області на COVID-19 хворіють 22 людини, з них восьмеро — вакциновані. Усі вони лікуються вдома. Про це повідомив голова міста Руслан Ільницький.

Читати далі
+ 31 слів

Дія прикордонного проєкту «Стіна» підходить до завершення: що далі?

Термін дії проєкту «Стіна», який був створений для укріплення кордону з Росією, завершується у грудні 2021 року. Проте він досі до кінця не реалізований, тому його продовжують вже вдруге. Цьогоріч на його реалізацію виділили 330 млн гривень, що вдвічі менше, ніж передбачалося. Про це пише Українська правда.

Чому це важливо. Проєкт «Стіна» розроблений для якісного моніторингу державного кордону та можливості вчасно реагувати на небезпеку.

Читати далі
+ 58 слів

«Скіфське золото» повернуть в Київ, а не в окупований Росією Крим

LIKE

Апеляційний суд Амстердаму постановив передати 565 музейних експонатів до Державного історичного музею України в Києві. Там вони перебуватимуть до повернення Криму. Про це повідомила пресслужба суду.

Читати далі
+ 48 слів

Модернізація будинків та економія на енергоносіях: які зміни очікувати українцям від нового закону про енергоефективність?

Офіс президента вводить зміни в план споживання енергії, беручи курс на європейське законодавство. Одним з етапів модернізації стало підписання «Закону про енергетичну ефективність» та запуск нової програми — «Велика енергоефективність». Остання передбачає оновлення будинків та обладнання, що дозволить громадянам зекономити. Реновації відбуватимуться в межах державного бюджету.  

Чому це важливо.  «Підписання закону дозволить значно зекономити на витратах в майбутньому. Європейський досвід показує, що саме ці заходи є основою для підвищення енергоефективності на підприємствах», — заявила експертка Валентина Гуч-Дениченко.

Читати далі
+ 19 слів

Художній музей випустить для продажу NFT-колекцію українського мистецтва

Національний художній музей України у співпраці зі стартапом STAMPSDAQ випустить NFT-колекцію українського мистецтва. Про це повідомляє фейсбук-сторінка музею.

На початку 2022 року усі охочі зможуть придбати NFT-версії картин Олександра Мурашка, Олександри Екстер, Всеволода Максимовича, Миколи Пимоненка та багатьох інших класиків українського мистецтва.

NFT-колекція працюватиме на основі технології блокчейн і буде мати п’ять ступенів рідкісності: звичайний, рідкісний, супер рідкісний, ультра рідкісний і унікальний. Рівні неповторності відрізнятимуться анімаційними елементами у кожній роботі.

NFT, або невзаємозамінний токен — це одиниця даних у блокчейні, де кожен NFT може представляти унікальний цифровий елемент, і тому кожен з них не взаємозамінний.

Фото: glavcom.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики.

Читати далі
+ 0 слів

Klymenko Time, Vesti, Шептун: Центр протидії дезінформації склав список проросійських телеграм-каналів

На офіційному сайті РНБО опублікували глосарій назв, термінів та словосполучень, які рекомендовано використовувати для боротьби з проросійською пропагандою. Центр протидії дезінформації створив перелік телеграм-каналів, які негативно відреагувати на цей глосарій та спробувати його дискредитувати. 

Чому це важливо. Під час інформаційної війни в Україні пропагандистські ресурси, які працюють на користь Росії, поширюють фейки у соціальних мережах та дезінформують українців. 

Читати далі
+ 77 слів

MacOS 12 Monterey випустила Apple. Що цікаво?

Apple випустила стабільну версію нової операційної системи для Mac — macOS 12 Monterey. Завантажити її можна безкоштовно. Про це повідомляють на сайті компанії.

Читати далі
+ 88 слів

Викрадачів авто суд зобов’язав читати твори Марка Твена і Тараса Шевченка

Засуджені повинні опанувати повість Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» і «Пригоди Гекльберрі Фінна», повість Джека Лондона «Біле Ікло» і вірш «Минають дні, минають ночі…» Тараса Шевченка. Про йдеться у рішенні Малиновського районного суду Одеси.

Раніше двоє чоловіків вкрали з автомобілів, що стояли на штрафмайданчику, дві магнітоли, коробку передач та автомобільні динаміки. Їх спіймали, коли вони повернулись, щоб забрати документи, які забули на місці злочину. На судовому засіданні встановили, що, попри свій вік (19 та 23 роки), у обвинувачених недостатній рівень виховання.

«Про це свідчить їхня мова, побудова речень, малий словниковий запас слів, самі висловлювання, творення складних речень для пояснення своїх думок, точніше відсутність можливості і навіть здатності побудови складного речення», — зазначив суддя.

Чоловіки погодилися співпрацювати з судом, визнали провину і розкаялися у злочині. Їх звільнили від передбаченого трирічного ув’язнення та визначили один рік випробувального терміну.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

 

Читати далі
+ 0 слів
Що там ще
+ 3393 новин