Детальніше. До першої категорії виклики належать тоді, коли людина перебуває в критичному стані і потребує невідкладного втручання лікаря, як-от під час інсульту чи інфаркту. Швидка має прибути не більше, ніж за 10 хвилин.
До другої категорії належать екстрені виклики, коли стан людини може бути серйозно небезпечним і потрібна лікарська оцінка. Йдеться про стан, коли в людини раптовий розлад дихання, зовнішня кровотеча, наявні ознаки гострих інфекційних захворювань тощо. Детальніше тут. У такому випадку швидка допомога повинна приїхати не більше, ніж за 20 хвилин.
До третьої категорії входять виклики, коли немає реальної загрози життю та здоров`ю людини, наприклад, є незначне підвищення температури тіла або легке запаморочення. Тоді виклики скеровуватимуть до установи, яка надає первинну медичну допомогу, наприклад, поліклініки. Якщо такої можливості немає, то до пацієнта прибуде швидка, яка в цей час не займається критичним або екстреним викликом.
Четверта категорія викликів ― консультація телефоном. На швидку чекати не варто, а проблеми, які турбують пацієнта, можна обговорити з лікарем.
Тариф за виклик бригади швидкої допомоги зріс зі 112 до 163 гривень.
Кому можна викликати швидку?
Усім. Її можна викликати, навіть якщо ви не маєте підписаної декларації із сімейним лікарем. У межах медичної реформи в Україні вводять аналітичну систему «Централь-103». Вона допомагатиме диспетчерам координувати швидкі.
Хто платить за медичні послуги?
Якщо пацієнт підписав декларацію з сімейним лікарем, то платить за послуги не він, а Національна служба здоров’я України за встановленими тарифами. Якщо пацієнт не має підписаної декларації, але потребує невідкладної допомоги, як-от під час інфаркту, то лікар має надати послуги безкоштовно. За такі речі, як аналізи, людина платить сама. Щоб отримати гроші, лікарня повинна надати до електронної системи охорони здоров’я звіт про надані медичні послуги, обсяг використаних ліків та інших засобів. Безкоштовними для всіх пацієнтів стали ті послуги, від яких залежить життя людини. Детальний перелік можете знайти тут. Якщо в пацієнта вимагають оплату за такі послуги, то можна звернутися за телефоном 1677. Але за покращені умови в палаті або особливе харчування треба платити з власної кишені.
Як обрати сімейного лікаря: покрокова інструкція від МОЗ
Українці можуть обрати лікаря у будь-якому медичному закладі й підписати з ним декларацію.
Як це правильно робити:
- Крок перший — визначіться з лікарем. Найпростіше підписати документ з тим лікарем, до якого ви вже зверталися й залишилися задоволені послугами. Також можна звернутися в місцевий відділ охорони здоров’я та отримати інформацію про фахівців свого населеного пункту чи району.
- Крок другий — підпишіть декларацію. Заклади первинної медичної допомоги, у яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти — декларацію з тими лікарями, яких обрали. Для цього знадобляться ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Для дитини — свідоцтво про народження та документи (паспорт та код) обох його батьків або опікунів. Документ є безстроковим. Якщо вирішите змінити лікаря, то переукласти угоду можна коли завгодно.
- Крок третій — звертайтеся до лікаря за першої необхідності і з будь-якими питаннями. Крім безпосереднього обстеження, він також видає направлення до вузькопрофільних спеціалістів.
- Крок четвертий — не давайте хабарів. Усі послуги й витрати оплачуються з державного бюджету.
Як потрапити на прийом до лікаря приватної клініки?
В оновленій версії додатку Приват24 можна безкоштовно запланувати візит до приватного лікаря. Таку послугу спільно з ПриватБанком запустив сервіс електронного запису до лікарів DOC.ua.
У додатку Приват24 треба залишити заявку на запис до лікаря. Оператор платформи DOC.ua зателефонує і за кілька хвилин допоможе підібрати спеціаліста у приватній клініці. До уваги братимуть відгуки про лікарів та їхній рейтинг. Послуга пошуку спеціаліста безкоштовна. Клієнт платитиме вже за послуги в клініці. Сервіс буде конфіденційним і використовуватиме особисті дані лише для запису на огляд.
Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня.
Фото: pexels.com