Мистецький проект «Леся Українка. 150 імен»
Відкриття відбудеться 25 лютого в Українському Домі у Києві. У програмі: перформанс, дискусії на Радіо Леся та Косач Talks. Радіо Леся ― це розмовна студія, яка створює контент для соціальних медіа, подкастів, ЗМІ. Її на час експозиції створили спільно з Суспільним телебаченням і радіомовленням. 25 лютого відвідати заходи можна за запрошенням, а від 26 лютого до 8 березня вхід буде безкоштовним. Заходи, присвячені життю й творчості Лесі Українки, відбуватимуться впродовж 2021 року. Їх організовують Міністерство культури та інформаційної політики й Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти.
Творчий доробок Лесі Українки: чого чекати від нового 14-томника?
Востаннє так зване «повне» видання творів письменниці вийшло кількадесят років тому в Радянському Союзі. Це були цензуровані 12 томів, до яких потрапили далеко не всі тексти. До нового українського 14-томника увійшли рукописи й чернетки поетки, які дозволяють краще зрозуміти її як особистість, скласти уявлення про характер, принципи, уподобання. Твори Лесі Українки поділені на такі блоки:
- драматургія ― з 1 по 4 томи;
- поезія та ліро-епічні поеми ― 5 том;
- художня проза ― 6 том;
- літературна критика та публіцистика ― 7 том;
- переклади ― 8 том;
- записи народної творчості та пісні, записані з голосу Лесі Українки ― 9 том;
- «Стародавня історія східних народів» та конспекти, виписки, нотатки ― 10 том;
- листування ― з 11 по 14 томи.
Окрім творів Лесі Українки, у виданні вміщені наукові коментарі до них, зображення першодруків, зразки живопису.
Що таке Косач Talks?
Це інтелектуально-дискусійна програма у межах мистецького проєкту «Леся Українка: 150 імен». Вона відбуватиметься упродовж 25-28 лютого. Учасники говоритимуть про різні сторінки з життя й творчості письменниці, про те, чому її спадщина є важливою й унікальною для світової культури.
У програмі Косач Talks має відбутися 10 дискусій, кожна з них триватиме близько двох годин. У ній візьмуть участь письменниця Оксана Забужко, канадський історик з України Сергій Єкельчик, літературознавець, професор Гарвардського університету Григорій Грабович, перекладач та дослідник Максим Стріха, літературознавиця й критикиня Віра Агеєва. Уже відома програма перших двох днів дискусій. Можете переглянути її тут.
Який флешмоб організував PEN Ukraine?
Члени PEN Ukraine пропонують записати на відео прочитання улюблених рядків із поезій, драматичних творів чи листів Лесі Українки. Ролик треба опублікувати на своїй сторінці у Facebook або Instagram з хештегом #Українка150 та з позначкою PEN Ukraine. Відео також слід надіслати на адресу ukraine.pen@gmail.com. Зробити це можна до 28 лютого.
Довідка. PEN Ukraine ― українська громадська організація, яка має на меті захист свободи слова та прав авторів, а також сприяє міжнародному культурному співробітництву. Входить до мережі національних центрів Міжнародного PEN.
«LE»: опера, яка розповість про життя Лесі Українки
Прем’єра опери «LE» режисера Влада Троїцького відбудеться 25 лютого в Українському Домі. Режисер зазначив, що вивчав чимало текстів Лесі та про Лесю. Він та формація музикантів Nova opera намагатимуться розкрити образ Українки-інтелектуалки, просвітниці й сподвижниці української літератури. Оперу доповнять світловим шоу та відеопроєкцією, яка розгортатиметься на 360 градусів. Дійство поєднуватиме українську, англійську й німецьку мови. Також на UA: Культура. можна дивитися онлайн-трансляцію цією події.
Цитата. «Продумуючи цей проєкт, я багато читав Лесиних текстів, а також про неї, її родину, час, у який творили ці відчайдухи: Олена Пчілка, Михайло Драгоманов, Іван Франко, Михайло Старицький, Тарас Шевченко. Ми досі до кінця не усвідомили, що саме вони заклали основи української державності. Натомість їх замуміфікували та зробили абстрактними», ― каже Влад Троїцький.
Фото: НЗЛ