Лесі Українці — 150 років: як долучитися до святкування

З нагоди ювілею в Україні вийшло перше повне видання творів Лесі Українки у 14-ти томах без цензури, електронну версію якого можна переглянути тут, а український PEN запустив флешмоб. 25 лютого виповнюється 150 років з дня народження Лесі Українки ― української письменниці, поетки, перекладачки, фольклористки, культурної діячки. Про всі події з нагоди дня народження письменниці читайте у нашому тексті. 

Чому це важливо. Леся Українка є однією з найвідоміших українських жінок. Вона — одна з творців і творчинь української літератури. Леся надала українській поезії й драматургії нового звучання, а її твори ввійшли до світової культурної спадщини.

Мистецький проект «Леся Українка. 150 імен»

Відкриття відбудеться 25 лютого в Українському Домі у Києві. У програмі: перформанс, дискусії на Радіо Леся та Косач Talks. Радіо Леся ― це розмовна студія, яка створює контент для соціальних медіа, подкастів, ЗМІ. Її на час експозиції створили спільно з Суспільним телебаченням і радіомовленням. 25 лютого відвідати заходи можна за запрошенням, а від 26 лютого до 8 березня вхід буде безкоштовним. Заходи, присвячені життю й творчості Лесі Українки, відбуватимуться впродовж 2021 року. Їх організовують Міністерство культури та інформаційної політики й Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти.

Творчий доробок Лесі Українки: чого чекати від нового 14-томника?

Востаннє так зване «повне» видання творів письменниці вийшло кількадесят років тому в Радянському Союзі. Це були цензуровані 12 томів, до яких потрапили далеко не всі тексти. До нового українського 14-томника увійшли рукописи й чернетки поетки, які дозволяють краще зрозуміти її як особистість, скласти уявлення про характер, принципи, уподобання. Твори Лесі Українки поділені на такі блоки:

  • драматургія ― з 1 по 4 томи;
  • поезія та ліро-епічні поеми ― 5 том;
  • художня проза ― 6 том;
  • літературна критика та публіцистика ― 7 том;
  • переклади ― 8 том;
  • записи народної творчості та пісні, записані з голосу Лесі Українки ― 9 том;
  • «Стародавня історія східних народів» та конспекти, виписки, нотатки ― 10 том;
  • листування ― з 11 по 14 томи.

Окрім творів Лесі Українки, у виданні вміщені наукові коментарі до них, зображення першодруків, зразки живопису.

Що таке Косач Talks?

Це інтелектуально-дискусійна програма у межах мистецького проєкту «Леся Українка: 150 імен». Вона відбуватиметься упродовж 25-28 лютого. Учасники говоритимуть про різні сторінки з життя й творчості письменниці, про те, чому її спадщина є важливою й унікальною для світової культури.

У програмі Косач Talks має відбутися 10 дискусій, кожна з них триватиме близько двох годин. У ній візьмуть участь письменниця Оксана Забужко, канадський історик з України Сергій Єкельчик, літературознавець, професор Гарвардського університету Григорій Грабович, перекладач та дослідник Максим Стріха, літературознавиця й критикиня Віра Агеєва. Уже відома програма перших двох днів дискусій. Можете переглянути її тут.

Який флешмоб організував PEN Ukraine?

Члени PEN Ukraine пропонують записати на відео прочитання улюблених рядків із поезій, драматичних творів чи листів Лесі Українки. Ролик треба опублікувати на своїй сторінці у Facebook або Instagram з хештегом #Українка150 та з позначкою PEN Ukraine. Відео також слід надіслати на адресу ukraine.pen@gmail.com. Зробити це можна до 28 лютого.

Довідка. PEN Ukraine ― українська громадська організація, яка має на меті захист свободи слова та прав авторів, а також сприяє міжнародному культурному співробітництву. Входить до мережі національних центрів Міжнародного PEN.

«LE»: опера, яка розповість про життя Лесі Українки

Прем’єра опери «LE» режисера Влада Троїцького відбудеться 25 лютого в Українському Домі. Режисер зазначив, що вивчав чимало текстів Лесі та про Лесю. Він та формація музикантів Nova opera намагатимуться розкрити образ Українки-інтелектуалки, просвітниці й сподвижниці української літератури. Оперу доповнять світловим шоу та відеопроєкцією, яка розгортатиметься на 360 градусів. Дійство поєднуватиме українську, англійську й німецьку мови. Також на UA: Культура. можна дивитися онлайн-трансляцію цією події.

Цитата. «Продумуючи цей проєкт, я багато читав Лесиних текстів, а також про неї, її родину, час, у який творили ці відчайдухи: Олена Пчілка, Михайло Драгоманов, Іван Франко, Михайло Старицький, Тарас Шевченко. Ми досі до кінця не усвідомили, що саме вони заклали основи української державності. Натомість їх замуміфікували та зробили абстрактними», ― каже Влад Троїцький.

Фото: НЗЛ

РФ втрачає ініціативу у війні — британська розвідка

Замість просування до власних військових цілей, Росія почала реагувати на удари, які наносить Україна. Про це повідомляє британська розвідка.

Читати далі
+ 17 слів

Що не так з «розшуком» Залужного та Сирського в РФ? Пояснення Міноборони

Так росіяни хочуть вирішити два завдання: нівелювати статус України як жертви міжнародного злочину агресії та формально урівняти їхні злочинні дії з нашими оборонними, а також здійснити психологічний тиск і деморалізацію українських військових, пояснила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

Читати далі
+ 25 слів

У Північній Кореї засудили до довічного дитину та батьків

2-річного хлопчика разом з батьками засудили до довічного ув’язнення у трудовому таборі. Причина — у сімʼї знайшли Біблію. Про цей інцидент, який стався ще у 2009 році, розповіли в Держдепартаменті США. 

Читати далі
+ 14 слів

США оголосять про новий пакет допомоги на 300 мільйонів доларів. Головне за ніч і ранок 31 травня

Зранку було чути вибух у Межиріцькій громаді Павлоградського району Дніпропетровської області. Ворог атакував транспортне підприємство. Відомо, що внаслідок атаки легке поранення отримав 8-річний хлопчик. Нині інформація уточнюється.

Читати далі
+ 123 слів

Петиція про заборону імпорту книжок з РФ набрала 25 тисяч підписів

Документ очікує розгляду глави держави. Тим часом українці продовжують підписувати його. Про це повідомив народний депутат Володимир В‘ятрович.

Читати далі
+ 2 слів

Призовний вік знизили із 27 до 25 років. Що це змінює?

LIKE

Раніше призову підлягали чоловіки до 27 років, через що не могли бути мобілізовані. Тепер граничний вік знижено до 25. Про прийняття законопроєкту повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Законопроєкт №9281 прийняли в цілому, тепер його має підписати Президент.

Читати далі
+ 11 слів

Військові можуть отримати довшу відпустку та додаткові виплати

У першому читанні Верховна Рада підтримала закон № 9342. Нині він чекає на друге читання, аби його прийняли остаточно. Після ухвалення цього документа військові зможуть отримати 40 днів відпустки під час дії воєнного стану — 30 днів щорічної та 10 днів — за сімейними обставинами.

Читати далі
+ 28 слів

Почали службове розслідування через комбата, який підірвав волонтерську машину

Військовий 215 батальйону 125 бригади на своїй Twitter-сторінці опублікував відео, де видно, як горить машина, з підписом: «Поки ви скидається на тачки, мій поплавлений комбат їх підриває гранатами»

Читати далі
+ 26 слів
Що там ще
+ 6416 новин