Лесі Українці — 150 років: як долучитися до святкування

З нагоди ювілею в Україні вийшло перше повне видання творів Лесі Українки у 14-ти томах без цензури, електронну версію якого можна переглянути тут, а український PEN запустив флешмоб. 25 лютого виповнюється 150 років з дня народження Лесі Українки ― української письменниці, поетки, перекладачки, фольклористки, культурної діячки. Про всі події з нагоди дня народження письменниці читайте у нашому тексті. 

Чому це важливо. Леся Українка є однією з найвідоміших українських жінок. Вона — одна з творців і творчинь української літератури. Леся надала українській поезії й драматургії нового звучання, а її твори ввійшли до світової культурної спадщини.

Мистецький проект «Леся Українка. 150 імен»

Відкриття відбудеться 25 лютого в Українському Домі у Києві. У програмі: перформанс, дискусії на Радіо Леся та Косач Talks. Радіо Леся ― це розмовна студія, яка створює контент для соціальних медіа, подкастів, ЗМІ. Її на час експозиції створили спільно з Суспільним телебаченням і радіомовленням. 25 лютого відвідати заходи можна за запрошенням, а від 26 лютого до 8 березня вхід буде безкоштовним. Заходи, присвячені життю й творчості Лесі Українки, відбуватимуться впродовж 2021 року. Їх організовують Міністерство культури та інформаційної політики й Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти.

Творчий доробок Лесі Українки: чого чекати від нового 14-томника?

Востаннє так зване «повне» видання творів письменниці вийшло кількадесят років тому в Радянському Союзі. Це були цензуровані 12 томів, до яких потрапили далеко не всі тексти. До нового українського 14-томника увійшли рукописи й чернетки поетки, які дозволяють краще зрозуміти її як особистість, скласти уявлення про характер, принципи, уподобання. Твори Лесі Українки поділені на такі блоки:

  • драматургія ― з 1 по 4 томи;
  • поезія та ліро-епічні поеми ― 5 том;
  • художня проза ― 6 том;
  • літературна критика та публіцистика ― 7 том;
  • переклади ― 8 том;
  • записи народної творчості та пісні, записані з голосу Лесі Українки ― 9 том;
  • «Стародавня історія східних народів» та конспекти, виписки, нотатки ― 10 том;
  • листування ― з 11 по 14 томи.

Окрім творів Лесі Українки, у виданні вміщені наукові коментарі до них, зображення першодруків, зразки живопису.

Що таке Косач Talks?

Це інтелектуально-дискусійна програма у межах мистецького проєкту «Леся Українка: 150 імен». Вона відбуватиметься упродовж 25-28 лютого. Учасники говоритимуть про різні сторінки з життя й творчості письменниці, про те, чому її спадщина є важливою й унікальною для світової культури.

У програмі Косач Talks має відбутися 10 дискусій, кожна з них триватиме близько двох годин. У ній візьмуть участь письменниця Оксана Забужко, канадський історик з України Сергій Єкельчик, літературознавець, професор Гарвардського університету Григорій Грабович, перекладач та дослідник Максим Стріха, літературознавиця й критикиня Віра Агеєва. Уже відома програма перших двох днів дискусій. Можете переглянути її тут.

Який флешмоб організував PEN Ukraine?

Члени PEN Ukraine пропонують записати на відео прочитання улюблених рядків із поезій, драматичних творів чи листів Лесі Українки. Ролик треба опублікувати на своїй сторінці у Facebook або Instagram з хештегом #Українка150 та з позначкою PEN Ukraine. Відео також слід надіслати на адресу ukraine.pen@gmail.com. Зробити це можна до 28 лютого.

Довідка. PEN Ukraine ― українська громадська організація, яка має на меті захист свободи слова та прав авторів, а також сприяє міжнародному культурному співробітництву. Входить до мережі національних центрів Міжнародного PEN.

«LE»: опера, яка розповість про життя Лесі Українки

Прем’єра опери «LE» режисера Влада Троїцького відбудеться 25 лютого в Українському Домі. Режисер зазначив, що вивчав чимало текстів Лесі та про Лесю. Він та формація музикантів Nova opera намагатимуться розкрити образ Українки-інтелектуалки, просвітниці й сподвижниці української літератури. Оперу доповнять світловим шоу та відеопроєкцією, яка розгортатиметься на 360 градусів. Дійство поєднуватиме українську, англійську й німецьку мови. Також на UA: Культура. можна дивитися онлайн-трансляцію цією події.

Цитата. «Продумуючи цей проєкт, я багато читав Лесиних текстів, а також про неї, її родину, час, у який творили ці відчайдухи: Олена Пчілка, Михайло Драгоманов, Іван Франко, Михайло Старицький, Тарас Шевченко. Ми досі до кінця не усвідомили, що саме вони заклали основи української державності. Натомість їх замуміфікували та зробили абстрактними», ― каже Влад Троїцький.

Фото: НЗЛ

Чому 14 жовтня — це не нове 23 лютого і чому не потрібно вітати усіх чоловіків?

14 жовтня — день, який поєднує у собі кілька свят: День захисників та захисниць України, День українського козацтва, День Української повстанської армії та свято Покрови Богородиці. Але державний вихідний цього дня є саме завдяки Дню захисників та захисниць України. Це свято встановив Петро Порошенко у 2014 році та одночасно скасував святкування День захисника Вітчизни 23 лютого знаного за радянських часів, як «День Радянської армії і Військово-морського флоту». А парламент у липні цьогоріч змінив назву свята з «Дня захисника України» на «День захисників і захисниць України».

Чому це важливо. День захисників та захисниць України — це свято людей, які захищають безпеку та кордони України. Тому 14 жовтня недоречно вітати усіх чоловіків, адже не всі українські чоловіки захищають нашу країну.

Читати далі
+ 200 слів

Від 809 грн до Барселони, Мадрида і Парижа: Wizz Air відкриє 27 нових рейсів

З початку весни 2022 року українці зможуть полетіти з Києва, Харкова, Львова та Одеси у міста Франції, Португалії, Іспанії, Бельгії, Чехії, Греції та Італії. Квитки можна забронювати на сайті компанії

Нагадаємо, 12 жовтня Україна підписала угоду про «відкрите небо» з ЄС. Згідно з договором, європейські компанії зможуть без обмежень літати у всі аеропорти України, а українські авіаперевізники — у будь-які аеропорти країн ЄС. 

Читати далі
+ 189 слів

Автентичний український одяг: де побачити і як створити самому?

Сайт, де є відеопідказки, лекції та технічні описи, щоб відтворити автентичний одяг з усієї України, створили на Рівненщині. Кожен охочий може завантажити на онлайн-платформу фото елементів вбрання. Коли експерти перевірять надіслане на автентичність, речі відтворять сучасні українські майстри. Автор проєкту — етнорезиденція «Ладомирія». Онлайн-платформу реалізують за фінансової підтримки Українського культурного фонду.

Фото: скрін з online.ladomyriia.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

«Тиждень української мови»: у Вікіпедії почався тематичний марафон

Проєкт присвячений Дню української писемності та мови. Його головна мета — покращення якості статей на зазначену тематику. Марафон почали Міністерство культури та інформаційної політики разом з «Вікімедіа Україна».

Організатори закликають користувачів писати та редагувати будь-які матеріали, які стосуються тем виникнення і розвитку української мови. Також можна готувати статті про вчених-мовознавців, мовних активістів.

Результати марафону оголосять 9 листопада. У цей день організатори оберуть тих, хто найактивніше та найякісніше наповнив «Вікіпедію» відповідними матеріалами, а також відзначать їх призами. З детальною інформацією про участь можна ознайомитися на сторінці події.

Фото: thegard.city

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

«Перемога»: «Океан Ельзи» та KALUSH записали спільну пісню

Презентація треку з назвою «Перемога» відбулася 12 жовтня, у 27-й день народження «Океану Ельзи». Фронтмен гурту Святослав Вакарчук вирішив поекспериментувати зі звучанням, тому запросив до запису композиції реперів KALUSH. 

У тексті йдеться про те, що не варто звертати увагу на людей та установи, які диктують тобі свої правила життя — потрібно йти власним шляхом. Разом з виходом треку відбулася прем’єра кліпу. 

Послухати пісню можна на цифрових платформах: Spotify, Apple Music, Youtube Music, Deezer.

Фото: zaxid.net

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

«Суха ложка»: у TikTok набуває популярності новий небезпечний тренд

Суть тренду dry scooping (суха ложка) полягає у тому, що спортсмену-аматору перед тренуванням потрібно ковтнути ложку порошкового енергетика, який не розведений у воді. Про це пише BBC Україна. Медики закликають підлітків не піддаватися під вплив тренду, адже вживати спортивні добавки в сухом’ятку — шкідливо для здоров’я. 

Спортивні препарати містять багато амінокислот та кофеїну. Їх використовують, щоб підвищити витривалість під час занять. Високі дози кофеїну можуть мати побічні ефекти, наприклад, порушення ритму серця. Окрім цього, існує ризик розвитку задухи чи пневмонії, якщо під час вдихання порошку він потрапив у легені. Однією із жертв тренду стала 20-річна блогерка з США Брітні Портільо. Перед тренуванням вона випила сухий коктейль і потрапила до лікарні з серцевим нападом. 

Незважаючи на застереження лікарів, відео з хештегом #preworkout (перед тренуванням) у TikTok набирають мільйони переглядів. Дослідники з Дитячого медичного центру Коена у Нью-Йорку наголошують, що мірна ложка порошку містить стільки кофеїну, скільки п’ять чашок кави. Тому варто розбавляти добавки водою чи молоком. До того ж, лікарі кажуть, що підтримка водного балансу під час спортивних навантажень відіграє важливу роль у здобутті бажаного результату. 

Фото: sayyes.com.ua

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Вийшов трейлер нового «Сам удома». Чого чекати?

Трейлер продовження «Сам удома» презентує нових героїв та історію, яка частково повторює оригінальний фільм. За сюжетом, сім’я головного героя Макса полетіла у Токіо, і він залишився сам удома. Тепер хлопчик має захищати будинок від подружжя, яке хоче повернути собі родинний скарб. Крізь хаотичні події, що відбуваються навколо нього, Макс починає розуміти цінність сім’ї та дому.

У ролику з’явився герой з оригінального фільму — Базз Маккаллістер (Девід Ретрей). Тут він зіграв уже дорослого Базза, який став офіцером поліції. Поки не зрозуміло, чи персонаж буде важливим для сюжету, чи це лише епізодична роль. Впродовж довгого часу фанати спекулювали про те, що Маколей Калкін також повернеться до ролі Кевіна Маккаллістера у новому фільмі, проте актор спростував ці чутки на своїй сторінці у Twitter.

Фото: metaflix.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Читати далі
+ 0 слів

Сповіщення про збої та ризик блокування сторінки. Що нового пропонує Instagram?

Соцмережа почала тестувати сповіщення про збої та відключення сервісу. Нововведення працює у тестовому режимі та доступне тільки у США. Після закінчення тестування Instagram вирішить, чи варто надавати цю функцію решті аудиторії.

Користувачів сповіщатимуть не про всі технічні проблеми, а тільки про ті, які суттєво впливатимуть на якість роботи платформи. Також повідомлятимуть про усунення цих збоїв.

Ще одне нововведення — функція «Статус облікового запису». Вона дозволяє дізнатись, що відбувається з акаунтом та чи є ризик його блоку. Цей інструмент також дає можливість подати апеляцію на блокування запису чи розповіді в Instagram.

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

 

Читати далі
+ 0 слів
Що там ще
+ 3329 новин