У Литві рекордна кількість мігрантів, які прибувають з території Білорусі. При цьому представляються вони громадянами не тільки Білорусі, але й Іраку, Конго, Сирії, Афганістану. Велика кількість мігрантів може негативно вплинути на економіку Литви й ситуацію у країні загалом. До чого тут Олександр Лукашенко, як Литва планує боротися з кризовою ситуацією та що відбувається на кордоні Білорусі та Литви ― розповідаємо далі.
Чому люди з Білорусі почали виїжджати до Литви?
У 2020 році в Білорусі почалися протести проти режиму самопроголошеного президента Олександра Лукашенка. Силовики затримували людей на мирних акціях протесту, ув’язнювали й допитували їх. Деякі з них намагалися виїхати до Литви чи в Україну, аби уникнути політичних переслідувань.
Цьогоріч число мігрантів значно зросло. З початку року понад три тисячі людей з Білорусі намагалися незаконно потрапити до Литви. Більшість з них походять з країн Близького Сходу й Африки. Лише в ніч з 27 на 28 липня 171 мігрант намагався перетнути кордон Литви. Країна може не впоратися з безпрецедентним числом новоприбулих, тому доводиться укріплювати кордони.
До чого тут Лукашенко?
Через діяльність самопроголошеного президента та його поплічників низка країн світу запровадила санкції проти Білорусі та її посадовців. Тепер, за словами литовської влади, Олександр Лукашенко спеціально відкриває кордони Білорусі для мігрантів з Близького Сходу й через неї вони потрапляють до Литви й інших країн Європейського Союзу. Таким чином, як заявляє міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс, режим Лукашенка використовує мігрантів у своїх цілях: завдає удару економіці Литви й дестабілізує ситуацію в країні. Сейм держави проголосив зростання потоків нелегальних мігрантів з Білорусі гібридною агресією.
Що з цим робить Литва?
Раніше майже 700-кілометровий кордон між Литвою й Білоруссю був не надто добре захищений ― подекуди це був просто рів. Однак з початку липня Литва почала зводити 550-кілометрову огорожу з колючого дроту на кордоні. Це коштуватиме понад 40 мільйонів євро (близько мільярда та вісімдесяти мільйонів гривень).
Литовські депутати закликають накласти санкції на фізичних та юридичних осіб з Білорусі, які є дістатися до Литви. Мігрантів, які незаконно перетнули кордон (крім жінок з малими дітьми, вагітних, людей з інвалідністю і дітей до 16 років) особами, які є потенційними учасниками гібридної атаки. Якщо ці заходи не допоможуть стримати потік людей, депутати планують розглядати ситуацію як загрозу для територіальної цілісності, політичної незалежності і безпеки Литви.
Литва потребує великої кількості колючого дроту для захисту кордону й звернулася по допомогу до України. 28 липня Кабінет міністрів України уже вирішив передати Литві колючий дріт.
Естонія також передала Литві 100 кілометрів колючого дроту, а у Європейському Союзі заявили, що скерують свої вертольоти на кордон Литви з Білоруссю.
Що відбувається на кордоні України з Білоруссю?
Наразі напливу мігрантів до України немає. У Державній прикордонній службі кажуть, що кордон, попри погрози Олександра Лукашенка, не закритий. Обмеження існують, але через карантин.
В’їзд до Білорусі дозволений:
- громадянам Білорусі;
- людям, які є близькими родичами (батьки, усиновлювачі, діти, зокрема усиновлені, рідні брати й сестри, баби, діди, внуки), членами подружжя, які мають дозвіл на постійне або тимчасове проживання на території Білорусі;
- людям, які вчаться в білоруських закладах освіти або вступають до них;
- людям, які хочуть вакцинуватися проти коронавірусу.
Після прибуття усі ці категорії людей чекає тиждень самоізоляції. Також їм потрібні оригінал або копія документа про негативний результат ПЛР-тесту на коронавірус. Можна не робити тесту й не відбувати самоізоляцію, якщо не пізніше ніж за місяць до перетину білоруського кордону ви отримали повну вакцинацію й маєте сертифікат.
Фото: radiosvoboda.org
Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики