Скільки українців не змогли проголосувати на виборах через стан здоров’я, які порушення були найпоширенішими у день голосування та чи законно залучали неповнолітніх до «опитування Президента» — і це ще не всі новини, про які розповімо у нашій добірці найважливіших подій дня виборів.
Глава МЗС Угорщини у день виборів в Україні закликав підтримати одну з партій. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто у неділю закликав угорців Закарпаття підтримати на місцевих виборах політичну силу «Партія угорців України» (угорською — КМКС): «Єдина угорська партія, КМКС, балотується до Закарпатської обласної ради, і було б погано, якби угорці не залишились без представництва на рівні області». Україна жорстко відреагувала на агітацію у день виборів голови МЗС Угорщини. Міністерство закордонних справ України «глибоко засмучене, що офіційний Будапешт нахабно підтвердив своє пряме втручання у внутрішні справи України».
До опитування Зеленського залучали дітей. Це законно? Омбудсменка Людмила Денісова пояснила, що неповнолітні від 14 до 18 років можуть волонтерити за згодою батьків або інших законних представників, якщо волонтерська допомога є добровільною та безоплатною. Уповноважена ВР з прав людини роз’яснила нюанси закону через повідомлення у ЗМІ та соцмережах про залучення дітей до проведення опитування, ініційоване президентом Володимиром Зеленським 25 жовтня.
«Сітку» карусельників, які голосували за ОПЗЖ, викрили силовики. Правоохоронці викрили «сітку» підкупу виборців, яку організували для фальсифікації результатів місцевих виборів на Київщині. Учасники «сітки» мали проголосувати за партію «Опозиційна платформа — За життя» та кандидата від цієї політсили на посаду голови Борщагівської сільської ради Бучанського району Київщини. Зловмисники організували на території міста Миколаєва та Новоодеського району Миколаївської області делегацію зі 100 осіб для участі у голосуванні за гроші на території Київської області або міста Києва. У день виборів приватними авто цих громадян доправили до столиці. З учасниками незаконної схеми провели повторний інструктаж та вручили відповідні роздруковані інструкції. Правоохоронці зафіксували незаконне голосування цих людей.
Порушення ведення агітації та таємниці голосування: найпоширеніші порушення на виборах назвало МВС. Поліція у день місцевих виборів отримала 5006 заяв та повідомлень, пов’язаних з виборчим процесом. Зафіксували 1800 порушень ведення агітації, порушення таємниці голосування — 274, підкуп виборців — 209, незаконне знищення виборчої документації — 181, порушення порядку ведення реєстрів виборців або виборчих комісій або списків виборців — 178, незаконне використання виборчого бюлетеня (спроба або винесення виборчого бюлетеня) — 102.
40% виборців було важко розібратися з бюлетенями. Водночас 35% виборців сказали, що це було зробити досить легко. Про це свідчать результати електорально-поведінкового дослідження соціологічної групи «Рейтинг» у день виборів. 79% тих, хто прийшли на дільниці, вважають, що місцеві вибори важливі для країни. Водночас серед тих, хто на вибори не ходив, так вважають лише половина. Дослідження відбулося 25 жовтня серед населення України віком від 18 років і старше в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибіркова сукупність – 9947 респондентів.
На Сумщині знайшли фейкову дільницю. Туди прийшло більше виборців, ніж на справжню. Вона працювала у селі Соснівка, Конотопського району Попівської ОТГ. Бюлетені для голосування організатори надрукували самостійно. Біля фейкової дільниці грала музика, а людей запрошували голосувати. На «самопроголошеній» дільниці явка виявилась більшою, ніж на справжній, що розміщена у глибині села. Правоохоронці встановили, що селянам також розсилали запрошення голосувати за адресою фейкової дільниці.
На Вінниччині двоє молодиків напали на виборчу комісію. У Тульчині на Вінниччині поліція затримала двох чоловіків, які вчинили напад на дільничну виборчу комісію та намагались викрасти виборчі документи. Близько 4-ї ранку 26 жовтня у м. Тульчин до членів комісії, які виходили з приміщення будівлі, де розташувалась виборча дільниця, під’їхав автомобіль «Ауді». З машини вибігли двоє чоловіків та почали погрожувати фізичною розправою голові та членам комісії. Зловмисники намагались відібрати у голови комісії бюлетені та виборчу документацію, звинувачуючи членів комісії у фальсифікації. Нападників затримали та доставили у відділок поліції.
20% українців не прийшли на голосування через стан здоров’я. П’ята частина українців не проголосувала 25 жовтня на місцевих виборах через стан здоров’я. Про це свідчать передані УНІАН результати дослідження соціологічної групи «Рейтинг». Згідно з повідомленням, 20% з тих, хто не голосував на виборах, головною причиною назвали стан здоров’я; 19% не проголосували через те, що не проживають за місцем прописки, 15% — зайняті у день виборів, 14% – не знали, за кого голосувати. Водночас 12% опитаних вказали, що вибори їм нецікаві. 10% респондентів не ходили голосувати через епідемію коронавірусу, вказали соціологи.
Загалом місцеві вибори відповідали законодавству — мережа «Опора». Громадянська мережа «Опора» заявила, що на місцевих виборах була висока конкуренція. Основне порушення, з огляду на кількість зафіксованих випадків, були спроби виборців незаконно отримати бюлетень, а виборчих комісій — незаконно видати їх.
Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня
Фото: zn.ua