На низькому старті перед Чорною п’ятницею і кіберпонеділком: як не потрапити на гачок шахраїв

26 листопада в Україні почнеться Чорна п’ятниця. Більшість магазинів уже пропонують придбати товари зі знижками. А чи дійсно ці здешевлення реальні, як зекономити на покупках та чи варто багато купувати з нагоди цієї події — більше у нашому тексті.

Чорна п’ятниця — це неофіційне свято знижок по всьому світі. Його започаткували в США і святкують наступного дня після Дня подяки. За однією з версій, назва виникла наприкінці 1950-х через транспортний хаос, до якого призводили покупці на дорогах. В Україні Чорна п’ятниця з’явилася приблизно у 2013 році. 

Чи є в Україні реальні знижки на Чорну п’ятницю?

«В Україні Чорна п’ятниця є радше маркетинговим ходом, ніж традицією.Через те, що український ринок тінізований, неможливо об’єктивно оцінити масштаби прибутків магазинів цього дня», — пояснює голова Аналітичного центру соціально-економічних досліджень ім. Грушевського Олексій Дорошенко.

Цитата. «Насправді, в більшості випадків у нас Чорної п’ятниці немає. У нас дійсно більшість магазинів імітує Чорну п’ятницю. Це називають «знижки по-українськи» — коли завищують ціни, наприклад, напередодні й потім ставлять ті самі ціни. На жаль, у нас це в більшості випадків профанація», — зазначає економічний експерт Тарас Загородній.

Як зекономити на покупках та не придбати зайвого?

Уляна Супрун, колишня виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я, радить, як встояти від необдуманих покупок і не перетворити шопінг на стрес: 

  1. Заздалегідь обдумайте список потенційних покупок. Якщо маєте можливість — наперед перегляньте наявні пропозиції та анонси магазинів щодо знижок, щоб у магазині не гаяти час на блукання торговельними центрами або стояння у заторах на шляху до різних крамниць;
  2. якщо плануєте купувати одяг, особливо, якщо багато — перегляньте свій гардероб, заберіть із нього речі, які не будете носити далі. Але не варто їх ховати на смітнику. Речам у хорошому стані будуть раді в благодійних організаціях або зрештою їх можна продати;
  3. купуйте речі, вироблені в Україні. Так ви підтримуєте платників податків, сприяєте нашому економічному розвитку, і менше згубно впливаєте на довкілля, адже витрати та забруднення від логістики менші;
  4. ви можете купувати не речі, а досвід. Саме новий досвід: навчальні курси, книжки, зокрема й електронні, роблять нас щасливими на тривалий час. На відміну від суто матеріальних речей. Досвід не створює сміття і не має карбонового сліду, та не порушує нічиїх прав. Утилізувати досвід, на відміну від 100500 дешевих футболок, не потрібно. 

Кіберпонеділок є своєрідним продовженням Чорної п’ятниці. Він настає наступного після неї понеділка. У 2021 році Кіберпонеділок припадає на 29 листопада. Його вигадали продавці спеціально для офісних працівників, які після розпродажів у Чорну п’ятницю повертаються в понеділок до своїх офісів і за інерцією продовжують робити покупки зі службових комп’ютерів.

Як не стати жертвами онлайн-шахрайства?

Фахівці Школи цифрової безпеки Digital Security School 380 поділились порадами, як не стати жертвою інтернет-злодіїв:

  1. Заздалегідь встановлюйте додаткові методи захисту. Оновлюйте паролі, використовуйте складні й унікальні комбінації, двофакторну аутентифікацію
  2. Перевіряйте ресурси та бренди на оригінальність. Назва онлайн-магазину не повинна містити помилок чи одруківок. Логотип, назва та інші написи мають бути чіткими.
  3. Використовуйте офіційні мобільні додатки. 
  4. Робіть покупки через перевірені Wi-Fi мережі. Не здійснюйте онлайн-оплати через відкриті Wi-Fi мережі, але якщо є нагальна потреба, перевіряйте, чи мережа захищена паролем.
  5. Не повідомляйте PIN чи паролі від особистих акаунтів будь-яких сайтів третім особам. Жоден магазин чи банк ніколи не запитає такої інформації
  6. Остерігайтеся фішингових листів про знижки. Перевіряйте, чи правильно написана назва магазину та чи схожа адреса, з якої надіслали лист, на офіційну поштову скриньку магазину.

Авторка тексту: Альона Мишакова

Фото: pexels.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Німеччина передасть Україні черговий військовий пакет допомоги. Що в ньому буде?

Країна надасть нам таку військову техніку: пʼять гусеничних ремонтно-евакуаційних машин Warthog; дев’ять гусеничних командних машин-всюдиходів Warthog; шість машин розмінування WISENT 1; два мостоукладачі BEAVER; інженерні БРЕМ Bergepanzer 2 і БРЕМ 2A1 Dachs; дев’ять мінних тралів; три автомобілі для охорони кордону; шість паливозаправників Mercedes-Benz Zetros; 14 розвідувальних БпЛА Vector; 30 розвідувальних БпЛА RQ-35 Heidrun; пʼять засобів перешкод для дронів та інше.

Читати далі
+ 20 слів

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

Литва збільшить постачання дронів для України. Як?

Литовський Сейм схвалив правки до закону щодо публічних закупівель. Це дозволяє організаціям купувати та передавати в інші держави дрони, що використовують компоненти китайських виробників. Про це пише медіа Irytas.lt. з посиланням на повідомлення Сейму. 

Читати далі
+ 47 слів

Як допомогти собі: чи можете ви бути терапевтом для самого себе

Ви не можете змінити та впливати на багато речей, проте вам точно під силу зробити одне — попіклуватися про себе. Це ви можете зробити з допомогою самотерапії — процесу самостійної роботи над власними проблемами та емоціями

«Новини здорової людини» поспілкувались з практичною психологинею Софією Копач, яка розповіла про те, що таке самотерапія, як кожен з нас сам може підтримати своє психічне здоров’я та які є дзвіночки того, що вам варто звернутись до фахівця. 

Читати далі
+ 249 слів

Чехія виділить кошти на власну ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України 

Уже 20 країн приєдналось до ініціативи Чехії — закупівлі боєприпасів для України поза межами ЄС. Про це заявив прем’єр-міністр країни Петр Фіала. Посадовець запевнив, що боєприпаси надійдуть «впродовж тижнів або місяців».

Читати далі
+ 14 слів

Цифра дня: 537. Скільки українських дітей вбила РФ

Понад 1806 дітей постраждало в Україні через агресію російської армії. 537 дітей загинули та понад 1269 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про це йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора. 

Читати далі
+ 5 слів

12-річний хлопчик загинув на Харківщині через атаку РФ. Головне за ніч і ранок 28 березня

Через атаку Росії у селищі Борова на Харківщини загинув 12-річний хлопчик. Пошкоджені житлові будинки та дитячий садок. Про це заявили в Офісі Генпрокурора. 

Читати далі
+ 121 слів
Що там ще
+ 9455 новин