Новий Виборчий кодекс: як тепер будемо обирати

Самовисуванців не буде, а виборці зможуть голосувати за конкретного кандидата зі списку партії. Це — одні з новацій прийнятого Виборчого кодексу. Про це пише Громадське.

Чому це важливо. Нововведення можуть допомогти зробити вибори депутатів більш прозорими.

Детальніше. Новий Виборчий кодекс передбачає:

  1. Пропорційна виборча система з відкритими списками. Саме таку систему використовуватимуть тепер на виборах народних депутатів України, до обласних і міських рад (90 і більше тисяч виборців). Тобто виборець отримає можливість проголосувати не лише за партію, а й за її конкретного кандидата.
  2. Парламентські вибори пройдуть у 27 виборчих регіонах. Кандидати у народні депутати зможуть висуватися тільки від політичних партій. Самовисуванців тепер не буде.
  3. У кожної партії буде два типи списків: 1) єдиний список кандидатів у загальнодержавному виборчому окрузі; 2) списки кандидатів у відповідних виборчих регіонах, з яких буде формуватися єдиний список кандидатів.
  4. Голосування за партію обов’язкове, інакше бюлетень буде недійсним. У виборчих регіонах виборці будуть голосувати за відповідні регіональні списки, а не єдиний список кандидатів. Виборець може проголосувати також і за окремого кандидата, включеного до списку, за який він голосує.
  5. Прохідний бар’єр — 5%. Після визначення партій, які подолали бар’єр, ЦВК визначатиме кількість голосів, необхідну для отримання одного мандата (так звану виборчу квоту). Для цього кількість голосів у загальнодержавному окрузі та всіма регіональні списки партій, що подолали виборчий бар’єр, поділять на конституційний склад Ради (на сьогодні це 450 депутатів).
  6. Кожна партія, яка здобуде на виборах більше 5%, гарантовано отримує 9 мандатів. Вони розподіляються за затвердженим самою партією загальнодержавним списком.
  7. Після цього ЦВК визначатиме кількість мандатів, які отримає кожен регіональний список партії. Щоб визначити цю цифру кількість голосів, поданих за регіональний список у виборчому регіоні, ділиться на виборчу квоту й отримане число округляється до цілого числа. Ці мандати будуть отримувати кандидати від партії у виборчому регіоні, які отримали на свою підтримку найбільшу кількість голосів виборців.
  8. Нерозподілені в округах місця будуть розподіляти між партіями зі списком кандидатів партій у загальнодержавному виборчому окрузі, який буде сформований за підсумками голосування

Рада ввела штрафи за кнопкодавство. Верховна Рада прийняла законопроєкт, який запроваджує штрафи для кнопкодавів. За відповідний законопроєкт проголосував 261 народний депутат.

За неперсональне голосування відтепер каратимуть штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.Станом на зараз це становить 51-85 тисяч гривень.

«Поліція закриває всі гральні заклади» — міністр внутрішніх справ Аваков. Він сказав: «Постанова Кабміну нам диктує, що всі гральні клуби, лотереї та ігральні заклади повинні бути зачиненими. Вимагаю від Нацполіції до 16 години 20 грудня відповідно до постанови припинити функціонування гральних закладів». За словами глави Нацполіції Ігоря Клименка, поліція готова до виконання наказу.

Фото: pexels.com

Георгієві Гонгадзе сьогодні могло би виповнитися 53

17 вересня 2000 року журналіста та засновника «Української правди» вбили, а тіло розчленували і вивезли у різні місця. Ким був Георгій Гонгадзе і що зробив для України ― читайте далі.

Чому це важливо. Смерть Гонгадзе сколихнула всю Україну й спровокувала акції протесту проти тогочасного президента Кучми.

Читати далі
+ 136 слів

росіяни заблокували виїзд з Херсонщини на підконтрольну Україні територію. Головне за 20 травня

Noo
WTF

росіяни заблокували виїзд з Херсонщини на підконтрольну Україні територію і переспрямовують усіх, хто хоче виїхати, до Криму як єдиний можливий напрямок. Про це повідомляє оперативне командування «Південь». У Херсоні посилили патрулювання і збільшили кількість російських блокпостів.

Читати далі
+ 36 слів

У травні окупанти збираються почати навчання у чотирьох школах у Маріуполі

WTF

Щоб «адаптувати» маріупольських школярів до російської програми, протягом травня окупанти збираються викладати дітям російську мову і літературу, математику та історію росії. Поки це збираються робити у чотирьох школах — по одній в кожному районі міста. 

Читати далі
+ 28 слів

Найкраще завершення війни – перемога України з поверненням своїх територій, – Аджей Дуда

LIKE

Президент Польщі вважає малоймовірним напад росії на країни НАТО і гадає, що найкращий сценарій завершення війни – перемога України з відновленням територіальної цінності. Про це Дуда заявив у інтерв’ю Polski Times. 

Читати далі
+ 11 слів

Затримувати ворожі ДРГ часто допомагають громадяни

LIKE

З 24 лютого в Україні затримали майже 800 підозрюваних у диверсійно-розвідувальній діяльності. Про це повідомив перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін в інтерв’ю НВ.

Читати далі
+ 20 слів

Зеленський — найвпливовіша людина року за версією Time. Важливе за ранок та ніч 20 травня

LIKE

Володимир Зеленський очолив список найвпливовіших людей 2022 року за версією читачів журналу Time. До слова, друге місце посів Ілон Маск, третє — Борис Джонсон.

Читати далі
+ 25 слів

ЗСУ звільнили 23 населені пункти на Харківщині за 2 тижні. Важливе за 19 травня

За останні два тижні підрозділи Збройних сил України звільнили з-під російської окупації 23 населені пункти Харківської області.

Читати далі
+ 25 слів

«Жіночий батальйон» у дії: триває збір коштів для українських військових

«Women’s battalion» — волонтерська спільнота жінок, які прагнуть стати надійним тилом української боротьби. Їхнє завдання — збір коштів на допомогу ЗСУ.

Читати далі
+ 45 слів
Що там ще
+ 4226 новин