Новий Виборчий кодекс: як тепер будемо обирати

Самовисуванців не буде, а виборці зможуть голосувати за конкретного кандидата зі списку партії. Це — одні з новацій прийнятого Виборчого кодексу. Про це пише Громадське.

Чому це важливо. Нововведення можуть допомогти зробити вибори депутатів більш прозорими.

Детальніше. Новий Виборчий кодекс передбачає:

  1. Пропорційна виборча система з відкритими списками. Саме таку систему використовуватимуть тепер на виборах народних депутатів України, до обласних і міських рад (90 і більше тисяч виборців). Тобто виборець отримає можливість проголосувати не лише за партію, а й за її конкретного кандидата.
  2. Парламентські вибори пройдуть у 27 виборчих регіонах. Кандидати у народні депутати зможуть висуватися тільки від політичних партій. Самовисуванців тепер не буде.
  3. У кожної партії буде два типи списків: 1) єдиний список кандидатів у загальнодержавному виборчому окрузі; 2) списки кандидатів у відповідних виборчих регіонах, з яких буде формуватися єдиний список кандидатів.
  4. Голосування за партію обов’язкове, інакше бюлетень буде недійсним. У виборчих регіонах виборці будуть голосувати за відповідні регіональні списки, а не єдиний список кандидатів. Виборець може проголосувати також і за окремого кандидата, включеного до списку, за який він голосує.
  5. Прохідний бар’єр — 5%. Після визначення партій, які подолали бар’єр, ЦВК визначатиме кількість голосів, необхідну для отримання одного мандата (так звану виборчу квоту). Для цього кількість голосів у загальнодержавному окрузі та всіма регіональні списки партій, що подолали виборчий бар’єр, поділять на конституційний склад Ради (на сьогодні це 450 депутатів).
  6. Кожна партія, яка здобуде на виборах більше 5%, гарантовано отримує 9 мандатів. Вони розподіляються за затвердженим самою партією загальнодержавним списком.
  7. Після цього ЦВК визначатиме кількість мандатів, які отримає кожен регіональний список партії. Щоб визначити цю цифру кількість голосів, поданих за регіональний список у виборчому регіоні, ділиться на виборчу квоту й отримане число округляється до цілого числа. Ці мандати будуть отримувати кандидати від партії у виборчому регіоні, які отримали на свою підтримку найбільшу кількість голосів виборців.
  8. Нерозподілені в округах місця будуть розподіляти між партіями зі списком кандидатів партій у загальнодержавному виборчому окрузі, який буде сформований за підсумками голосування

Рада ввела штрафи за кнопкодавство. Верховна Рада прийняла законопроєкт, який запроваджує штрафи для кнопкодавів. За відповідний законопроєкт проголосував 261 народний депутат.

За неперсональне голосування відтепер каратимуть штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.Станом на зараз це становить 51-85 тисяч гривень.

«Поліція закриває всі гральні заклади» — міністр внутрішніх справ Аваков. Він сказав: «Постанова Кабміну нам диктує, що всі гральні клуби, лотереї та ігральні заклади повинні бути зачиненими. Вимагаю від Нацполіції до 16 години 20 грудня відповідно до постанови припинити функціонування гральних закладів». За словами глави Нацполіції Ігоря Клименка, поліція готова до виконання наказу.

Фото: pexels.com

Творець українського майбутнього — В'ячеслав Чорновіл

LIKE

25 березня вшановують пам’ять В’ячеслава Чорновола ー дисидента, політика, журналіста та борця за українську державність. У цей день він потрапив у автокатастрофу, після чого злочинці добили його в автівці, про що свідчили сліди на голові. 

Читати далі
+ 80 слів

37% українці мають родичів або знайомих, які загинули або були поранені — соцопитування

На запитання «Чи маєте Ви родичів або близьких знайомих (військових чи цивільних), які загинули або були поранені внаслідок військових дій чи обстрілів після 24 лютого 2022 року?» 37% респондентів дали ствердну відповідь. Про це йдеться в опитуванні Центру Разумкова.

Читати далі
+ 49 слів

Швеція схвалила надання військової допомоги Україні

 

Серед обіцяного військового обладнання — танки, боєприпаси, артилерійські системи типу Archer і Robot 97. Парламент країни підтримав пропозицію уряду про безкоштовну передачу військової техніки Україні. Про це повідомила пресслужба Риксдагу. 

Читати далі
+ 32 слів

«ПТАХ: вірші, що стали піснями»: артбук Сергія Жадана вийде друком

LIKE

«ПТАХ: вірші, що стали піснями» це проілюстрована збірка віршів Сергія Жадана, які стали основою пісень українських виконавців. Книжка вийде у травні 2023 року у видавництві «Ковчег Україна». Про це повідомляє «Суспільне. Культура». 

Читати далі
+ 113 слів

Україну викреслили зі списку держав, які не протидіють корупції

Сьогодні група держав Європи проти корупції (GRECO) оприлюднила четвертий проміжний звіт щодо запобігання корупції серед членів парламенту, суддів і прокурорів.

Читати далі
+ 13 слів

Укрзалізниця запустила поїзд Львів — Краматорськ

Потяг №104/103 Львів — Краматорськ буде курсувати через день. Про це у своєму телеграмі повідомила пресслужба Укрзалізниці.

Читати далі
+ 22 слів

Три інженерні машини Dachs та кулемети передала Німеччина для України

У новому пакеті допомоги кулемети, запасні частини для броньованої техніки, дрони та інженерні броньовані машини Dachs. Про це йдеться на сайті Федерального уряду ФРН.

Читати далі
+ 100 слів

Українці можуть безплатно отримати необхідні речі на новій благодійній платформі

Дошку оголошень Sharity.place створили, щоб допомагати українцям, що були змушені покинути свій дім через війну. Про це пише Bazilik Media.

Читати далі
+ 58 слів
Що там ще
+ 5893 новин