Новий Виборчий кодекс: як тепер будемо обирати

Самовисуванців не буде, а виборці зможуть голосувати за конкретного кандидата зі списку партії. Це — одні з новацій прийнятого Виборчого кодексу. Про це пише Громадське.

Чому це важливо. Нововведення можуть допомогти зробити вибори депутатів більш прозорими.

Детальніше. Новий Виборчий кодекс передбачає:

  1. Пропорційна виборча система з відкритими списками. Саме таку систему використовуватимуть тепер на виборах народних депутатів України, до обласних і міських рад (90 і більше тисяч виборців). Тобто виборець отримає можливість проголосувати не лише за партію, а й за її конкретного кандидата.
  2. Парламентські вибори пройдуть у 27 виборчих регіонах. Кандидати у народні депутати зможуть висуватися тільки від політичних партій. Самовисуванців тепер не буде.
  3. У кожної партії буде два типи списків: 1) єдиний список кандидатів у загальнодержавному виборчому окрузі; 2) списки кандидатів у відповідних виборчих регіонах, з яких буде формуватися єдиний список кандидатів.
  4. Голосування за партію обов’язкове, інакше бюлетень буде недійсним. У виборчих регіонах виборці будуть голосувати за відповідні регіональні списки, а не єдиний список кандидатів. Виборець може проголосувати також і за окремого кандидата, включеного до списку, за який він голосує.
  5. Прохідний бар’єр — 5%. Після визначення партій, які подолали бар’єр, ЦВК визначатиме кількість голосів, необхідну для отримання одного мандата (так звану виборчу квоту). Для цього кількість голосів у загальнодержавному окрузі та всіма регіональні списки партій, що подолали виборчий бар’єр, поділять на конституційний склад Ради (на сьогодні це 450 депутатів).
  6. Кожна партія, яка здобуде на виборах більше 5%, гарантовано отримує 9 мандатів. Вони розподіляються за затвердженим самою партією загальнодержавним списком.
  7. Після цього ЦВК визначатиме кількість мандатів, які отримає кожен регіональний список партії. Щоб визначити цю цифру кількість голосів, поданих за регіональний список у виборчому регіоні, ділиться на виборчу квоту й отримане число округляється до цілого числа. Ці мандати будуть отримувати кандидати від партії у виборчому регіоні, які отримали на свою підтримку найбільшу кількість голосів виборців.
  8. Нерозподілені в округах місця будуть розподіляти між партіями зі списком кандидатів партій у загальнодержавному виборчому окрузі, який буде сформований за підсумками голосування

Рада ввела штрафи за кнопкодавство. Верховна Рада прийняла законопроєкт, який запроваджує штрафи для кнопкодавів. За відповідний законопроєкт проголосував 261 народний депутат.

За неперсональне голосування відтепер каратимуть штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.Станом на зараз це становить 51-85 тисяч гривень.

«Поліція закриває всі гральні заклади» — міністр внутрішніх справ Аваков. Він сказав: «Постанова Кабміну нам диктує, що всі гральні клуби, лотереї та ігральні заклади повинні бути зачиненими. Вимагаю від Нацполіції до 16 години 20 грудня відповідно до постанови припинити функціонування гральних закладів». За словами глави Нацполіції Ігоря Клименка, поліція готова до виконання наказу.

Фото: pexels.com

«Від кожного вибуху світ в тобі наче перевертається». Євангеліна, 20 років, бариста, виїхала з Луганщини 2 квітня

Wow

Дівчина проживала у Лисичанську на Луганщині. Там працювала баристою та допомагала своїй сім’ї. Проте ворог не дав їй можливості залишитися у рідному місті та змусив тікати з власного дому. Єва та її родина змогли виїхати з-під жахливих обстрілів лише 2 квітня. Зараз, коли уже пережила такий болючий досвід, дівчина готова розповісти свою історію.

Читати далі
+ 93 слів

Суп «У страшних муках» та фуа-гра: UAnimals запрошує депутатів до онлайн-ресторану

Заклад відкриває свої віртуальні двері для чиновників, які підтримують законопроект 8150 про внесення змін до закону«Про захист тварин від жорстокого поводження». Це написали на своєму сайті гуманістичний рух UAnimals.

Читати далі
+ 78 слів

Відшкодування коштів за купівлю генераторів: у яких містах діє програма?

Через планові та аварійні відключення електроенергії українці все більше переходять до використання інших джерел електроенергії. Місцеві ради в свою чергу запроваджують програми часткового відшкодування вартості генераторів для мешканців багатоквартирних будинків. 

Читати далі
+ 371 слів

Оператори дронів зможуть пройти онлайн-курс від фонду «Повернись живим» та Prometheus

Благодійна організація «Повернись живим» й освітня платформа Prometheus запускають навчальний онлайн-курс «Основи тактики застосування коптерів DJI Мavic 3 та Autel EVO II в бойових умовах». Про це повідомили на сайті фонду.

Читати далі
+ 41 слів

Шольц закликав Путіна вивести війська з України

Канцлер Німеччини Олаф Шольц під час телефонної розмови закликав російського президента Володимира Путіна перейти до дипломатичних рішень. Зокрема, вивести війська з України. Про це повідомляє видання «Der Spiegel».

Читати далі
+ 1 слів

Чому в Україні забороняють Московський патріархат

«Релігійні організації повинні не порушувати права і свободи громадян, не нести загрози життю, здоров’ю та безпеці», — пояснює Центр стратегічних комунікацій у своєму Телеграм-каналі «Справді».

Читати далі
+ 0 слів

Росія ставить пріоритет на ракети, а не на особовий склад, — Маляр

Російським військовим бракує належного забезпечення амуніцією. Все через те, що для Росії пріоритетом є не людське життя, а кількість ракет. Про це розповіла заступниця міністра оборони Ганна Маляр.  

Читати далі
+ 57 слів

Для українських дітей проводять англомовні онлайн-заняття вчителі з усього світу

Діти та підлітки віком від 6 до 18 років можуть відвідати заняття з різних дисциплін та попрактикувати англійську мову. Такі заняття проводять педагоги-волонтери з різних країн.

Читати далі
+ 151 слів
Що там ще
+ 5207 новин