Палестина та Ізраїль обстрілюють одне одного: що відбувається у Секторі Гази

Noo

З 10 травня тривають бойові дії між Палестиною та Ізраїлем. З Сектору Газа ракетами обстріляли південь Ізраїлю, а той відкрив вогонь у відповідь. Пояснюємо, що відбувається й чому розгорівся конфлікт.

Чому це важливо. Ізраїльсько-палестинський конфлікт триває вже десятки років, оскільки на деякі території, як-от місто Єрусалим, Сектор Гази обидві країни мають свої претензії. 

Як почалися бойові дії між Ізраїлем і Палестиною та що відбувається зараз?

10 травня Сектор Гази атакував Ізраїль ракетами й повітряними кулями з вибухівкою. Відповідальність за напад взяло на себе терористичне угруповання «Ісламський джихад». Армія оборони Ізраїлю відповіла атакою об’єктів радикального палестинського руху ХАМАС (це абревіатура, утворена з повної назви організації ― «Рух ісламського опору», найбільшої палестинської ісламістської воєнізованої організації).

Потім бойові дії поширилися більшою частиною Західного берега Йордану. Палестинці протестують проти дій Ізраїлю, який не припиняє вогонь. Ізраїльські солдати використовували сльозогінний газі та гумові кулі. Палестинці кидали бомби із запальною сумішшю та каміння.

Ізраїль відповідає на ракетні обстріли з Сектору Гази авіаударами. Також Армія оборони Ізраїлю намагається знищити ключові для ХАМАСу об’єкти й атакувала будинок командира батальйону угруповання Халеда Манамари й одного з лідерів руху в Секторі Гази Халіля аль-Хайі. Також Ізраїль зруйнував вежу Аль-Джалаа в Секторі Гази, у якій працювали редакції провідних світових ЗМІ.

Станом на 16 травня ― за майже тиждень бойових дій ― у Секторі Газа вбили майже 150 палестинців. Ізраїль заявив про 10 своїх загиблих громадян.

Що стало передумовою нового спалаху конфлікту?

У березні 2020 року Ізраїль вирішив виселити кілька палестинських родин з району Шейх-Джаррах у Східному Єрусалимі. Аргументували це тим, що вони зайняли території, які до 1948 року належали євреям. Зараз 38 палестинських сімей перебувають під загрозою виселення. Палестинці протестували проти такого рішення. Ізраїль дав їм час, щоб залагодити суперечки з єврейськими родинами, яких визнавали власниками помешкань і які мали б отримувати орендну плату від палестинців. Однак нічого не вдалося вирішити.

Що треба знати про Сектор Гази?

Це територія на березі Середземного моря. На неї мають претензії Ізраїль і Палестина, оскільки євреї вважають її територією своїх пращурів, а араби були присутні у регіоні у більшій кількості. З 1948 по 1967 вона була окупована Єгиптом, а з 1967 по 2005 ― Ізраїлем. Організація Об’єднаних Націй (ООН) оголосила Сектор Гази територією Палестини й він разом із Західним берегом річки Йордан утворює Палестинську Автономію.

Сектор Гази намагаються контролювати Єгипет та Ізраїль, щоб не допускати постачання туди зброї, оскільки можлива активізація антиізраїльських рухів. На цій території проживають деякі єврейські родини, так само як на територіях ізраїльських земель, щодо яких виникають суперечки, мешкають арабські сім’ї. Наразі Палестина й Ізраїль не вирішили питань щодо переміщення цих осіб або можливості дозволити їм і далі жити на тих чи інших територіях.

Чим займається ХАМАС?

Це найбільша палестинська ісламістська воєнізована організація. Однією зі своїх цілей вона бачить знищення Ізраїлю. Повна назва угруповання ― «Рух ісламського опору». ХАМАС виник у 1987 році, коли палестинці протестували проти контролю Ізраїлю на Західному березі Йордану й Сектору Гази. Угруповання здійснює теракти й розпалює конфлікт з часу свого існування. Деякі з нападів воно вважає відплатою Ізраїлеві за те, що євреї поселилися на землях, які палестинці вважають частинами своєї країни. Детальніше про ХАМАС читайте тут. 

Що далі?

Наразі бойові дії тривають і невідомо, коли вони можуть припинитися і чи домовляться Палестина й Ізраїль про мирне врегулювання конфлікту.

Фото: bbc.com

Приєднуйтеся до Спільноти The Ukrainians — підтримуйте розвиток українськомовної журналістики

Німеччина передасть Україні черговий військовий пакет допомоги. Що в ньому буде?

Країна надасть нам таку військову техніку: пʼять гусеничних ремонтно-евакуаційних машин Warthog; дев’ять гусеничних командних машин-всюдиходів Warthog; шість машин розмінування WISENT 1; два мостоукладачі BEAVER; інженерні БРЕМ Bergepanzer 2 і БРЕМ 2A1 Dachs; дев’ять мінних тралів; три автомобілі для охорони кордону; шість паливозаправників Mercedes-Benz Zetros; 14 розвідувальних БпЛА Vector; 30 розвідувальних БпЛА RQ-35 Heidrun; пʼять засобів перешкод для дронів та інше.

Читати далі
+ 20 слів

Почав курсувати потяг Прага-Чоп. Як часто їздить і яка вартість квитка?

Укрзалізниця запустила міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує нічним сполученням столицю Чехії, словацьке Кошице та український Чоп. Також УЗ додатково запустила внутрішній денний поїзд №345/346 Чернівці — Чоп — Ужгород для зручної пересадки пасажирів.Про це повідомили у телеграм-каналі Укрзалізниці.

Читати далі
+ 10 слів

Росіяни вчергове обстріляли університет у Херсоні

Снаряди влучили у Херсонський державний університет близько четвертої ранку. Поранених та загиблих немає. Про це повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Читати далі
+ 18 слів

Литва збільшить постачання дронів для України. Як?

Литовський Сейм схвалив правки до закону щодо публічних закупівель. Це дозволяє організаціям купувати та передавати в інші держави дрони, що використовують компоненти китайських виробників. Про це пише медіа Irytas.lt. з посиланням на повідомлення Сейму. 

Читати далі
+ 47 слів

Як допомогти собі: чи можете ви бути терапевтом для самого себе

Ви не можете змінити та впливати на багато речей, проте вам точно під силу зробити одне — попіклуватися про себе. Це ви можете зробити з допомогою самотерапії — процесу самостійної роботи над власними проблемами та емоціями

«Новини здорової людини» поспілкувались з практичною психологинею Софією Копач, яка розповіла про те, що таке самотерапія, як кожен з нас сам може підтримати своє психічне здоров’я та які є дзвіночки того, що вам варто звернутись до фахівця. 

Читати далі
+ 249 слів

Чехія виділить кошти на власну ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України 

Уже 20 країн приєдналось до ініціативи Чехії — закупівлі боєприпасів для України поза межами ЄС. Про це заявив прем’єр-міністр країни Петр Фіала. Посадовець запевнив, що боєприпаси надійдуть «впродовж тижнів або місяців».

Читати далі
+ 14 слів

Цифра дня: 537. Скільки українських дітей вбила РФ

Понад 1806 дітей постраждало в Україні через агресію російської армії. 537 дітей загинули та понад 1269 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про це йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора. 

Читати далі
+ 5 слів

12-річний хлопчик загинув на Харківщині через атаку РФ. Головне за ніч і ранок 28 березня

Через атаку Росії у селищі Борова на Харківщини загинув 12-річний хлопчик. Пошкоджені житлові будинки та дитячий садок. Про це заявили в Офісі Генпрокурора. 

Читати далі
+ 121 слів
Що там ще
+ 9455 новин