Детальніше. Ці рекомендації для держав-членів ЄС і їхніх консульств розробляє Єврокомісія разом з Європейською службою зовнішніх дій та у координації з представництвами ЄС у Києві та Москві. Настанови стосуватимуться також питання видачі віз для мешканців Донбасу з паспортами РФ. У заяві речника ЄС нагадують, що невизнання паспортів перебуває у компетенції кожної окремої держави-члена Євросоюзу.
Контекст. 24 квітня цього року президент Росії Володимир Путін підписав указ, який дозволяє жителям районів на сході України, окупованих підтримуваними Росією бойовиками, у спрощеному порядку отримувати громадянство Росії. У червні на саміті Євросоюзу лідери країн ЄС висловили готовність розглянути подальші заходи у відповідь на такий крок РФ, включно із невизнанням виданих паспортів.
У висновках Саміту ЄС йдеться: «Європейська Рада висловлює свою крайню стурбованість у зв’язку з указом президента Росії від 24 квітня, який дозволяє спростити видачу паспортів в окремих районах Донецької і Луганської областей України, що суперечить духу і цілям Мінських угод».
⟶ У липні Канада повідомила, що закриє в’їзд українцям Донбасу за російськими паспортами. У заяві канадського МЗС йдеться про те, що держава зробить усе можливе, щоб гарантувати, що ці паспорти не можуть бути використані для поїздок в Канаду.
Литва також вимагає невизнання в ЄС російських паспортів, виданих на Донбасі. Литовські дипломати працюють над тим, щоб російські паспорти, видані за спрощеною процедурою жителям окупованих територій Донбасу, не визнавалися у всьому Євросоюзу. «Нині ми активно працюємо над координованою відповіддю на рівні ЄС на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, що тривають, включаючи незаконно видані Російською Федерацією документи жителям України на тимчасово окупованих Росією Донецькій і Луганській областях України», — повідомило МЗС Литви.
⟶ Росія не лише видає свої паспорти жителям окупованого Донбасу, але й спрощує отримання посвідки на проживання у РФ для усіх українців. Згідно із законом, який підписав 2 серпня Володимир Путін, перелік осіб, які можуть отримати дозвіл на тимчасове проживання, поповнився також громадянами України або особами без громадянства, які постійно мешкали на території України; громадянами держав, які входили до колишнього СРСР, та отримали освіту у державних вищих навчальних закладах, освітніх чи наукових організаціях на території Росії. Крім того, документ передбачає, що люди, народжені на території колишнього СРСР, поміж інших категорій мають право на отримання посвідки на постійне проживання, не отримавши попередньо дозволу на тимчасове проживання. Закон набуде чинності через 90 днів після його оприлюднення, тобто 2 листопада.
Дізнайтеся більше.
- Життя у черзі. В погоні за російським паспортом на Донбасі (Радіо Свобода).
- «Документ для кожної влади». Як мешканці Донбасу отримують паспорти Росії (Радіо Свобода).
Фото: 24tv.ua