Детальніше. Керовані Росією терористи на Донбасі порушили режим припинення вогню поблизу населеного пункту Красногорівка. Через це отримав поранення український військовослужбовець, який усував наслідки пожежі на позиції. Постраждалого евакуювали до лікарні. Біля Новгородського двоє військовослужбовців підірвалися на вибуховому пристрої та отримали поранення різного ступеня важкості.
Штаб ООС каже, що ситуація у районі проведення операції Об’єднаних сил загострилась. Збройні формування Росії порушили домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року. Зазначимо, що це уперше на 42-й день перемир’я на Донбасі через обстріл бойовиків дістав поранення український військовий. Проте штаб дав бойовикам «другий шанс». Українські військові вогню у відповідь не відкривали. Бойовики обстрілювали позиції прицільно. За увесь час перемир’я, хоч ворог стріляв регулярно, і таке формулювання штаб ООС не використовував, а казав про провокативні, але неприцільні обстріли.
Цитата. «Така зухвалість противника свідчить про те, що збройні формування РФ спрямовано йдуть на зрив домовленостей, які були досягнуті Тристоронньою контактною групою 22 липня 2020 року. Сьогоднішній обстріл вкотре доводить, що так зване керівництво ОРДЛО не має на меті досягнути миру», — заявили у штабі ООС.
Що збирається робити штаб ООС?
Він дає так званим «ДНР» і «ЛНР» ще одну можливість виконати вимоги перемир’я. «В іншому випадку, при наступному обстрілі українських позицій Об’єднані сили дадуть адекватну відсіч противнику з усіх наявних сил і засобів», — підсумували в штабі.
Яка ситуація на фронті зараз?
З початку доби, 7 вересня, на усіх ділянках відповідальності українських підрозділів обстрілів з боку проросійських бойовиків не зафіксували. Режим «тиші» зберігаєьтся уздовж всієї лінії зіткнення.
Чи можливий зрив перемир’я зі сторони окупантів?
Цілком. 5 вересня так званий глава квазіреспубліки «ДНР» Денис Пушилін наказав бойовикам знищити позиції української армії під Горлівкою, які нібито облаштовані всупереч перемир’ю. Відкрити вогонь вони погрожували зранку 7 вересня, тобто сьогодні. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що подібні заяви бойовиків свідчать про намір Росії порушити перемир’я.
Реакція ОБСЄ
В організації заперечили слова Пушиліна про те, що українські військові облаштували нові позиції біля Горлівки. Під таким приводом бойовики хочуть порушити перемир’я. В ОБСЄ кажуть, що здійснювали спостережні польоти над вказаною ділянкою (біля н.п. Шуми) з грудня 2019 року до 2 вересня 2020 року. «Виявлено 25-метрове продовження траншеї на позиціях Збройних сил України (видно на знімках до 5 липня 2020 року). Від 5 липня змін у цьому районі не зафіксовано», — йдеться у звіті організації.
Контекст. Нагадаємо, що перемир’я розпочалось наприкінці липня. Українські військові не могли порушити його ще до того, як про нього домовились.
Всеосяжне перемир’я — дійсно перемир’я?
За перший місяць режиму повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі не зафіксували жодного випадку застосування важкого озброєння. Водночас спеціальна моніторингова місія ОБСЄ від початку всеосяжного перемир’я на Донбасі 27 липня нарахувала 713 порушень нового режиму «тиші».
Умови повного припинення вогню: як живе Донбас з 27 липня
Тристороння контактна група (ТКГ) із врегулювання ситуації на сході України домовилась про посилення режиму припинення вогню на лінії зіткнення.
З 00:01 27 липня:
- заборонено вести наступальні та розвідувально-диверсійні дії, використовувати будь-яких видів літальних апаратів;
- заборонено застосовувати вогонь, зокрема снайперський;
- заборонено розміщувати важке озброєння у населених пунктах та околицях, зокрема у школах, дитячих садках, лікарнях та відкритих для громадськості приміщеннях,
- необхідно повідомляти координатору ТКГ про порушення режиму припинення вогню.
Підписуйтеся на нашу щоденну безкоштовну розсилку найважливіших новин дня.
Фото: pexels.com